Cortegos Cortegos komentáře u knih

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

K tomuto dílu jsem se dostal skrze ČRo. Skvělá atmosféra a prostředí, slušně promyšlené postavy a neúprosný děj.

03.09.2023 4 z 5

Studená válka Studená válka John Lewis Gaddis

Skvělé, poutavé, přehledné, srozumitelné, výborně přeložené. Maximálně doporučuji. Kniha je velice přínosná.

03.09.2023 5 z 5

Zrození vrány Zrození vrány Jiří Vítovec

S originálním způsobem čtení, který byl doporučován, jsem se ještě nesetkal, ale bylo to dosti zajímavé. Povídky jsou napsány různorodě, poutavě a čtou se takřka jedním dechem. Dostat se k podstatě a jádru díla je dost obtížné a možná to ani nelze, což by mohlo odradit čtenáře toužící po jasném vysvětlení, o čem kniha je, přesto má cenu se snažit význam najít. Osobně mě nejvíce zaujala povídka Chrám. (pozn. Calipo)

03.09.2023 4 z 5

Vinnetou Vinnetou Karel May

Poutavá oddechová literatura. Okrajově otevírá zajímavá témata. Dost často se opakují dějové vzorce, ale jinak není děj předvídatelný a zdá se, že přirozeně a realisticky plyne.

03.09.2023

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Dobré počtení, parádní oddechová literatura.

01.06.2023 4 z 5

1948: Vítězný únor 1948: Vítězný únor František Čapka

Přestože se kniha odklání od názvu, myslím, že krásně shrnuje události třetí republiky vrcholící únorem 1948. Se spoustou obrazové přílohy a ukázek pramenů se jedná o plastické představení tématu.

15.05.2023 5 z 5

Ota Pavel: Postskriptum Ota Pavel: Postskriptum Pavel Kovář

Moc hezky se četlo a pokud hledáte stručný a zajímavý životopis Oty Pavla, tak vřele doporučuji. Jako postskripta jsou příběhy dalších osobností, které s Pavlem nějak souvisí. Možná bych akorát ocenil seznam použité literatury a další zdroje, aby si člověk mohl dohledat informace.

29.03.2023 4 z 5

Mysliti dějiny Mysliti dějiny Dušan Třeštík

Spoustu zajímavých myšlenek, ze kterých měl asi nejvíce zaujala ta, že je před námi úkol vytvořit evropský internacionalistický mýtus a historii.

20.03.2023 4 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Prostě bomba. Jasně a přehledně, stručně a srozumitelně, zajímavě a erudovaně. Jako branka do problematiky husitské revoluce naprosto ideální. A pokud chce člověk mít základní přehled, kdo že vlastně ti husiti byli, tohle stačí.

20.03.2023 5 z 5

František Palacký: život, dílo, mýtus František Palacký: život, dílo, mýtus Jiří Štaif

Opravdu podrobná kniha, kterou bych doporučil větším nadšencům do osoby Fr. Palackého a českých dějin 19. století než pro někoho, kdo si chce s touto význačnou osobností udělat první nezávazné setkání. Autor je bezpochyby ohromná kapacita, ale čtivost do takových výšin nesahá a na celkem velkém rozsahu se to projeví. Přesto jsem si osobně četbu poměrně užil a jsem rád, že jsem se seznámil s další významnou osobností českých dějin a že jsem pochopil, proč je tak významná.

20.03.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Kouzlo fantastického (v obou významech) světa stále působí a funguje, i když si čtenář stále více všímá opakujících se prvků. Konec předkládá nové směřování a nový impuls do dalších dílů.

20.03.2023 5 z 5

Fikce a historie v období postmoderny Fikce a historie v období postmoderny Lubomír Doležel

Jelikož nemám příliš zkušeností s texty o literární teorii, měl jsem obavy, zda knihu pochopím. Přestože občas nějaké větě nerozuměl, tak musím říci, že se jedná o velice zajímavou knihu plnou zajímavých myšlenek, která mi dala dost přesvědčivě a zevrubně odpověď na otázku, jestli se dá brát historický román jako zdroj historického poznání. Koho tato otázka také zajímá, rozhodně doporučuji sáhnout po této publikaci.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Po druhém podrobnějším čtení musím říci, že se jedná o úžasné dílo. Ač jsou postavy poměrně schematické, jejich charaktery a motivace jsou komplexní a velice zajímavé. Trochu mě zaráží necitelný krutý obraz světa, který mě nutí k porovnávání s dnešní dobou. Knihu doporučuji i proto, že není náročná, ale zároveň zajímavá k interpretaci.

Protetické v- v češtině Protetické v- v češtině Jan Chromý

Zajímavá kniha, zajímavý přístup. Trochu jsem se jako antimatematik ztrácel ve statistice, ale jinak se kniha četla sama snad možná kvůli srozumitelnému jazyku (a určitě i kvůli mému zájmu o dialektologii) při četbě jsem měl spíš pocit, že se jedná o příběh, detektivku, kdy vyšetřovatel zkoumá případ protetického v- než o suchou jazykovědnou publikaci.

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skvělý návod v boji s prokrastinací. Určitě můžu říci, že tato kniha v pozitivním slova smyslu ovlivnila můj život, a navíc se čtenář dozví zajímavosti o psychologii. Je dost možné, že některé metody nebudou do detailu někomu vyhovovat, ale myslím, že je naprosto v pořádku si je mírně adaptovat. Velice doporučuji. Nejdůležitější je čtení této knihy nevyprokrastinovat.

Můj příběh četby Konce prokrastinace:
Měl jsem se učit na test z psychologie, ale místo toho jsem prokrastinoval u četby knihy Konec prokrastinace, abych přestal prokrastinovat a začal se učit na psychologii. Nakonec jsem se k učení přece jen na chvíli dostal, ale do jisté míry mi pomohla právě tato kniha obsahující spoustu faktů z psychologie. Takže jsem si myslel, že prokrastinuju učení na psychologii, ale reálně jsem učil psychologii. :D

20.03.2023 5 z 5

Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Robert Čapek

Zní to parádně a skvěle. Až vystuduju a začnu učit, určitě to vyzkouším. Navíc filosofie líného učitele jde přirozeně k mé v podstatě líné povaze. Trochu ve mě budí rozpaky způsoby hodnocení, které si úplně nedokážu představit, ale možná je to jen mou nezkušeností. Čtenář si musí zvyknout na podle mě až příliš kritický Čapkův tón.

20.03.2023 5 z 5

Protektorát a osud českého odboje Protektorát a osud českého odboje Vojtěch Mastný

Nepříliš dlouhé nepříliš podrobné a čte se samo. Poslouží jako dobrý úvod do problematiky, ale bádání už pokročilo, a tak s jistotou lze říci, že na některé věci dnešní historici pohlížejí už jinak. Z tohoto důvodu bych možná sáhl po jiné knize. Navíc jsme se, co vím zatím nedočkali překladu druhého dílu a proto pokud nechce vzít anglický originál, skončíte heydrichiádou.

Druhá světová válka Druhá světová válka Vladimír Nálevka

Skvělý úvod do politických a vojenských dějin druhé světové války. Rozsah je stravitelný a autor vyprávění koření nejrůznějšími zajímavostmi a citáty předních politiků tohoto konfliktu. Nutné však mít na paměti, že se autor soustředí hlavně na politickou, diplomatickou a vojenskou stránku války; třeba taková každodennost či umění za války jde stranou.

20.03.2023 5 z 5

Dějiny ve filmu. Film ve výuce dějepisu Dějiny ve filmu. Film ve výuce dějepisu Kamil Činátl

Pokud chcete vědět, jak využít film, aby byl efektivní vyučovací metodou, a zároveň povýšit vaši výuku na další úroveň, určitě šáhněte po této knize. Na mnoha příkladech je demonstrováno užití v praxi. Osobně bych si představoval detailnější popis alespoň některé vyučovací hodiny, ale uznávám, že zde může být na vině má představivost či prozatímní učitelská nezkušenost.

09.01.2023 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

První dvě třetiny mohou být pro náročného čtenáře vlažnější, ale četba té poslední je neopakovatelným zážitkem. Geniálně je vylíčeno prožívání jedince na frontě a jeho naprosto uvěřitelné psychické nastavení. Na člověka až dýchá vzduch s příměsí rozkladu a utrpení. Mnoho zajímavých a podnětných myšlenek.
Tato kniha je přesvědčivým důkazem o absurditě války.
Vřele doporučuji všem.

12.12.2022 5 z 5