CleoXandra

Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Krásná, jemná, roztomilá knížka pro děti, psaná působivou čapkovskou češtinou. Četla jsem ji jako malá holka a dodnes na ni ráda vzpomínám. Dnešní děcka jsou zpravidla zaplavována literaturou zcela jiného zrna. Rodiče, máte-li možnost, dopřejte dětem Dáneňku, je lepší :)

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Z knihy mám rozporuplné pocity. Zhruba od čtvrtiny se to četlo samo, docela mě to pohltilo. Ve finále ale vě mně zůstal pocit, který mám po přečtení podobných thrillerů docela často: proč to vlastně ten člověk napsal?

25.01.2019

ZbabělciZbabělciJosef Škvorecký

Debut jako hrom. Napsat takovouhle věc v tak mladém věku, klobouk dolů. Škvorecký si tím sám nastavil laťku sakra vysoko, leč posléze dokázal, že má kam pokračovat.
Nadchla mě otevřenost a syrovost výpovědi, skvěle vybroušené tempo vyprávění a promyšlená stavba příběhu.

05.01.2019

Klapzubova jedenáctkaKlapzubova jedenáctkaE. Bass (pseudonym)

Tak tohle je ohromná klasika. Krásná knížka, oddechovka psaná s obrovskou nadsázkou. Pobaví, potěší. Ač jsem holka, mám docela ráda fotbal, a představa, že někdo nadělí soupeři třináct krásných banánů, není vůbec marná (když to ve skutečnosti často končí 0:0 :)

ProměnaProměnaFranz Kafka

Tohle čtení rozhodně není pro každého. Komu není blízký Kafkův životní pocit, náhled na svět a na vlastní místo v něm, ten asi tuto svéráznou alegorii těžko pochopí. Ale je úchvatná. Aspoň mně tak připadá. Nicméně možná je to pouze tím, že jsem podobně postižená jako Kafka (snad ne :)

Den pro ŠakalaDen pro ŠakalaFrederick Forsyth

Výborně napsaná kniha. Autor bez laciné snahy po přímočaře napínavé dramatičnosti popisuje se zdánlivě nezaujatou systematičností putování zatraceně profesionálního odstřelovače i stejně rutinovaného policisty, který naopak putuje proti němu. Finále dopadne jen tak tak, byť čtenář už ví dopředu, jak to musí skončit... :)

FimfárumFimfárumJan Werich

Werichovy poťouchle vtipné pohádky, z jejichž pohádkovosti zatraceně svěže čiší životní realita, jsem četla několikrát. A nikdy nezklamaly. Navíc ta čeština … nádhera! Líbí se mi i filmové zpracování, hlavně ta první várka.

Dita SaxováDita SaxováArnošt Lustig

V podstatě od začátku mi bylo jasné, že to musí skončit blbě. Hlavní hrdinka měla v sobě tolik tragické hmoty, že to prostě nemohlo jít zpracovat, rozptýlit, umořit … Smutně nádherná píseň o zabitých snech. O nespravedlivém zničení člověka, který si tak krutý trest ničím nezasloužil. Ale jak víme, spravedlnost neexistuje.

18.01.2019

Tankový praporTankový praporJosef Škvorecký

Josef Škvorecký je můj nejoblíbenější český autor. A "tankáč" je teda pecka. Můj strejda ho četl krátce po návratu z vojny, ještě jako samizdatový průklep, a málem u toho učurával smíchy. Pak mi to dal, ať to taky omkrnu, a i já měla potíže s inkontinencí :). Od té doby jsem se k tomu 3x vrátila. Filmové zpracování je oproti knížce pouhý odvar.

Bible SvatáBible Svatá neznámý, neuveden

Nejrozporuplnější kniha, jakou jsem kdy četla - tedy nedala jsem ji celou. Nový zákon ano, ale starý ne. Na jednu stranu ji hodnotím jako soubor tendenčně laděných ideologických manipulací, plných oslavy segregace a nelidské krutosti. Na druhou stranu je to zdroj hlubokých myšlenek, před nimiž nelze utéci …
Se schematickou křesťanskou doktrínou, že je bible inspirována božím duchem a tudíž pravdivá slovo od slova, rozhodně nesouhlasím. Jednak proto, že si jednotlivé texty neustále protiřečí, a hlavně proto, že charakter těchto textů a je až zatraceně lidský a poplatný době vzniku a tehdy vládnoucím establishmentům.

Zlatí úhořiZlatí úhořiOta Pavel

Znamenitá kniha, ohromně čtivá. Pavlův styl je působivý, snadno se zaryje pod kůži a nepustí.

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Po přečtení Dědiny jsem se na tuhle kniha dost těšila, ale teď mám rozporuplné pocity. Šablonovitost příběhu, zabíhající až do setrvalého klišé, mi vnukla jednoduchou otázku: proč? Zatímco námět i zpracování Dědiny voní originalitou, Chirurg naopak operuje v osvědčených schematech - patrně ve snaze neminout komerční úspěch. Z mého pohledu ovšem nepřisáší nic moc podnětného.

30.12.2019

Moc a slávaMoc a slávaGraham Greene

Provokativní kniha! Greene jako katolík stvořil úchvatnou postavu "Whisky Priesta", kněze, který pragmaticky proplouvá, vlekouc ranec svých hříchů, katastrofální revoluční epochou, aby se nakonec sám obětoval. Svérázná kristovská alegorie v sobě skrývá neuvěřitelnou myšlenkovou hloubku.

Výchova dívek v ČecháchVýchova dívek v ČecháchMichal Viewegh

Viewegha mi vychválila máma a tak jsem se sebezapřením schroustala Báječná léta pod psa. A byl to zážitek pod psa. Abych dala tomuto módnímu a nespravedlivě protěžovanému autorovi druhou šanci, nechala jsem se vychovat v Čechách. Ale když to bylo jenom samé oplzle vychloubačné plácání samolibého lovce žen, učinila jsem definitivně kříž nad Panem Přemoudřelým. Nečíst, zahodit.

Inkognito v PrazeInkognito v PrazeEphraim Kishon

Určitě nejlepší humoristická knížka, co jsem kdy četla. Nadchl mě Kishonův neuvěřitelný vypravěčský talent, umožňující stavět příběhy s osvěžující lehkostí, protkanou šňůrou vkusných a inteligentních žertů. Navíc: dle mého názoru velmi kvalitní překlad. Kde nečetl, honem to napravte!

Jistě, pane ministře 1Jistě, pane ministře 1Jonathan Lynn

Famózní kniha, ve svém žánru nedostižná. Nádherně anglický pohled do světa vysoké politiky. Ironická satira jak má být. Líbí se mi i televizní zpracování vč. českého dabingu. Preiss s Němcem si v něm postavili pomník.

PostřižinyPostřižinyBohumil Hrabal

Hrabalův svérázný humor, stejně jako originální způsob psaní, se v tomto díle spojují v báječnou kompozici. Postřižiny se krásně čtou, člověk se velice snadno vcítí do hlavních postav a prožívá s nimi jejich radosti a strasti. Příběh si čtenáře nakoupí, anektuje ho a na konci propustí s příjemnými pocity.
Menzelův film se od Hrabalovy atmosféry poněkud vzdaluje, ale taky ho mám ráda, svým způsobem je rovněž kouzelný.

10.01.2019

Básnické spisyBásnické spisyBohuslav Reynek

Snad ani nelze vypovědět, jak nádherný je Reynkův básnický jazyk. Kdykoli sáhnu po jeho poesii, utopím se v ní. A ty nádherné grafiky k tomu. Pro mě největší český básník všech dob, poklad nesmírné ceny. Nutno číst s tichostí a pokorou, odměnou je něžné pohlazení z nebes ...

19841984G. Orwell (pseudonym)

Nedostižná kniha. Orwell je spolu se svým současníkem Exupérym můj nejoblíbenější zahraniční autor. 1984 je geniálně propracované proroctví, které se v podstatě beze zbytku vyplnilo. A stále vyplňuje. Stačí se jen podívat na úchylnou Kimovu Koreu.

05.01.2019

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Knížku jsem četla jako puberťačka. Nebo možná o něco dřív :). Ohromně mě to bavilo, byť je to spíš takové klukovské vyprávění. Poláčkův vypravěčský styl je nesmírně milý, snadno vleze pod kůži.

05.01.2019

To by se zvěrolékaři stát neměloTo by se zvěrolékaři stát neměloJ. Herriot (pseudonym)

Knížky Jamese Alfreda Wighta alias Jamese Herriota mě nadchly už v dětství a tento stav trvá a asi se nezmění. Roztomile starosvětské vyprávění, jímž se každodenní rutině veterinářova života dostává nečekané poetičnosti, je neodolatelným pohlazením na duši. Navíc: překlad Evy Marxové je fenomenální.

05.01.2019

Labyrint světa a ráj srdceLabyrint světa a ráj srdceJan Amos Komenský

Určitě nikoli lehká kniha ke čtení. Komenský nás v ní zvláštním způsobem uvádí do hlubin své filosofie. Mnohé jeho postřehy udivují nadčasovostí.

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Naprostá klasika, ať si říká kdo chce co chce. Doyleovy kultovní detektivky nelze hodnotit běžnými měřítky. Ve své době ovlivnily další vývoj daného žánru a tak je nutno na ně nahlížet.

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Slabota. Jinak to nelze charakterizovat. Hartlovy úspěchy na prknech jsou bez diskuse, ale tohle mě zklamalo. Plytké, navíc stylisticky neumělé tlachání. Vyumělkované, s upocenou snahou o "šokující" humor. Ale zábavné mi to nepřišlo ani trochu. Myšlenkově mě to rovněž neobohatilo. A ten sladkokyselohořký konec, kterým si autor snad chtěl jít pro smlouvu do Hollywoodu … to mě dorazilo. Palec dolů.

Král LávraKrál LávraKarel Havlíček Borovský

Král Lávra a Křest sv. Vladimíra jsou moje nejoblíbenější věci od brixenského šviháka lázeňského. Vtipně napsané, až břitké satiry dovedou pobavit i přes velkou propast času.

MájMájKarel Hynek Mácha

Znamenité dílo, jímž si Mácha postavil pomník. Poetika Máje je nesmírně chytlavá. Navíc zde Mácha hodně otevřeně prezentuje svůj spirituální svět, což tomuto dílu dodává další pozoruhodný rozměr. Ovšem primárně mě stále dostávají ony notoricky známé poetické obrazy, jako "takť jako zemřelých myšlenka poslední, tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk, dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní, zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk" ...

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Úžasný příběh, nesmírně silný a poutavý. Stejně krásná je i stejnojmenná píseň od Vlasty Třešnáka, která hodně dobře vystihuje pocit, provázející mě při čtení této knížky … "… pohladil palcem mne a okraj sklenky - zvedl ji jak by si připíjel s oblohou - jak by chtěl opít Všehomíra - až by z té výšky dostal závratě - on, sotva stál na nohou - vypadal vznešeně vypadal uboze - človíček s dírou na patě schopný tak vraždy - nebo básně připíjí obloze! - kam jste se malíři v tu chvíli poděli? - ulice za dveřmi kamsi ujížděla - Dorian naskočil a - dveře se za ním zavřely - vyběh jsem za ním s paletou - a hledal v městě do samého rána - chtěl jsem mu ukrást třemi tahy - staletou tvář svého Doriana - marná snaha barvy na paletě - šedé je olovo šedý je cín - vše co jsem nakrad na celé světě - byl jen Dorianův stín - kdyby chvíli nesmlouvavě postál - vím že namíchám barvu, kterou mládne - takhle nepevně v rukou držím stín - plátno, na něm nic veškeré a žádné

LazarLazarLars Kepler

Po tomhle žánru moc často nesáhnu, tuto knihu jsem dostala jako dárek. Zajímalo mě, proč to lidé tak obdivují, tak mi nezbylo než ji přečíst. Musím uznat, že je to řemeslně dobře zpracováno. Takže ano, s chutí jsem to překousala, ale klidně si mohu od podobných opusů dát na nějakou dobu pokoj ...

25.01.2019

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Zklamání. Autorka se snažila pochytat moc zajíců najednou. Takže jí v podstatě všichni utekli.

10.02.2020

VrányVrányPetra Dvořáková

Po přečtení Vran jsem poněkud rozpačitá. Opravdu je má na svědomí tatáž autorka, co se předloni blýskla Dědinou? Své dojmy jsem podrobněji rozebrala v přiložené recenzi.

11.02.2020