Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Jmenuju se Nikki Jmenuju se Nikki Meg Cabot

Tenhle díl už není jen zábavný a oddechový, jako ten předchozí. Hlavní hrdinka Em zjišťuje, že svět modelingu není takový, jak si myslela, a musí se mít napozoru. Dozvídáme se také něco víc o samotné Nikki. Jsem až překvapena, jakou napínavou zápletku si pro nás Meg Cabotová připravila. Jen mě mrzí, že už se nám tu tak neobjevuje Christopher, je to skvělá postava. Snad se s ním ve třetím díle ještě setkáme.

V kůži supermodelky V kůži supermodelky Meg Cabot

Pokud přimhouříte oko (respektive obě oči zavřete a zakryjete si je dlaněmi) nad tím, jak se dostane naše hlavní hrdinka Em dostane do "kůže" modelky Niki, čeká vás oddechové a zábavné čtení, ideální někam k vodě nebo do parku. Bylo zajímavé sledovat, jaké jsou Nikki a Em odlišné povahy. Em mi byla samozřejmě o dost bližší, ale myslím, že se se svým novým životem vyrovnala vcelku dobře. A Christopher je naprosto boží.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Nádherná knížka.
Máme zde možnost seznámit se (nebo v mém případě "znovu se setkat") s antickými bohy, jako jsou Zeus, Poseidon nebo třeba Pallas Athéna. Myslím, že pokud si nějaké dítě myslí, že má přísné rodiče, může mu být útěchou, že naši hrdinové to s božskými rodiči neměli o moc jednodušší.
Knize bohužel chybí čtivost, četla jsem ji asi tři měsíce.

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Stejně jako většina jsem i já nejprve viděla film, který na mě opravdu silně zapůsobil. Od knihy jsem byla hodně odrazovaná, že je to rozvleklé, divné, celé tak divně přeházené a zkrátka asi o tři kategorie horší než filmové zpracování.
Ještě, že jsem se rozhodla udělat si svůj názor a neposlechnout je.
Kniha si mě okamžitě získala - je pravda, že je to opravdu takové "divné", Alice Sebold má zvláštní styl vyprávění, který nemusí sednout každému, ale mně ano. Je to hrozně silný příběh, a musím říct, že jsem byla po jeho dočtení hodně podezíravá v různých situacích - například když mě náš soused, kterého znám celý život, mile pozdravil na ulici. Protože nikdy nevíme, kdo je ve skutečnosti parchant.
Moc se mi také líbilo, jak autorka zpracovala "to, co je po smrti," a vztah Susie a jejího tatínka.

06.06.2019

POP princezna POP princezna Rachel Cohn

Tak tohle je jedna z mých srdcovek, kterou bych mohla číst pořád dokola - znáte to, taková ta oddechovka (která se ale částečně věnuje i vážnějšímu tématu, kterým je v tomto případě Luckyiin osud), kterou máte přečtenou raz dva. Příběh Wonder se mi moc líbil a hodně jsem jí fandila, navíc zde můžeme zjistit, co všechno vlastně obnáší být slavný.
Za mě super, bylo to čtivé, poutavé, originální a smutné.

Nevinná Nevinná Zuzana Francková

Dobrá, uznávám, že jsem na tyhle romanťárny asi už trochu stará, což se odráží i v mém hodnocení. Přesto je to oproti knihám např. Lenky Lanczové dost slabý odvar, ačkoliv vztah mladé holky a staršího muže mě vždycky zajímá :D Ale tady to bylo o ničem, bylo to takové nemastné neslané, dialogy mi přišly jak z cvičných testů z učebnice...
Bavil mě asi jen začátek, tam jsem hlavní hrdince hodně fandila, škoda, že se i zbytek knihy nenesl v podobném duchu. I když i ten konec měl asi něco do sebe.

06.06.2019 2 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Když jsem četla knihu poprvé, ještě jako žákyně základní školy, byla jsem docela rozčarovaná - vůbec mě to nebavilo tak, jako fimové zpracování (tehdy byl Atrej mojí platonickou láskou :D), a navíc jsem s překvapením zjistila, že to zdaleka nekončí tam, kde film. A to se mi nelíbilo. Při každém dalším přečtení jsem si ale knihu zamilovávala víc a víc, a pokaždé jsem v ní našla něco jiného. Zkrátka už to neberu jako vymyšlený příběh, ale jako studnici zajímavých myšlenek, při jejímž čtení si ale vždycky skvěle odpočinu.

Sama doma Sama doma Jacqueline Wilson

Při čtení jsem často přemýšlela, co bych dělala na místě Lily - kdyby mě máma jako malou nechala samotnou doma s mladšími sourozenci, a jaksi se po delší dobu nevrátila. Kniha se dá (stejně jako většina knih od Jacqueline Wilson) číst stále dokola, a pokaždé ve mě vyvolá ty stejné emoce, a je mi z toho tak nějak úzko.
A hrozně moc se mi líbilo to jejich bydlení ve stromě, kdyby tam nebyla ta pochmurná stránka s otřesnou a nezodpovědnou matkou, bylo by to skvělé dobrodružství :-)

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Dojemný, nezvykle psaný příběh mladé lásky během první světové války. Ačkoliv mám osobně raději knihy, které se odehrává přímo na frontě, nebo v koncentračních táborech, jsem ráda, že jsem sáhla po Petrovi a Lucii. Knížečka je útlá, a Romain Rolland nám ukazuje, že není potřeba 300 a více stránek, aby autor dokázal napsat takový literární skvost. Pro mě je to daleko silnější příběh než třeba Romeo a Julie od mého oblíbeného Shakespeara.

Upíři, démoni & spol. Upíři, démoni & spol. * antologie

Do téhle povídkové knížky jsem se poprvé pustila tuším někdy na druhém stupni základní školy, a byla jsem naprosto unešena. Některé příběhy jsou slabší (a to dost výrazně), ale našly se tam i nějaké opravdu povedené, třeba Rendez-vous, ačkoliv tím koncem to autor zkazil... Také se mi líbila Sářina hrobka, a na další názvy si teď bohužel nevzpomenu. Rozhodně to není vyloženě hororové čtení, ale i tak to nedoporučuju číst před spaním.

06.06.2019 4 z 5

Velice výmluvný název :-)
Povedená novela, ve které máme možnost víc se sžít s Bree Tanner, která se nedobrovolně stala členkou Victoriiny upíří armády. I přes Breein smutný konec je to skvělé čtení, měla jsem to sfkouknuté za jedno odpoledne. Autorce tahle délka maximálně svědčí, kdyby nebylo Twilight tak rozvleklé, jistě by to bylo taky o něco lepší.
Ale ráda bych věděla, co vedlo autorku k tomu, napsat novelu zrovna o této dívence.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Jak je možné, že když jsem si první díl Twilight poprvé přečetla, byla jsem jím naprosto okouzlena, a na druhý pokus jsem měla co dělat, abych knihu vůbec dočetla? A to se ke spoustě knih, které jsem četla v dětství nebo v dospívání ráda vracím i teď... Tohle bylo nudné, rozvleklé, klišoidní... Bella je hrozná naivka, a Edward suchar.
No, abych jen nekritizovala - užívala jsem si scénky s ostatními Cullenovými, a Bellina tátu mám ráda jak v knize, tak tady. Scénka s Bellou a Jamesem v baletním studiu (a to, co jí předcházelo) se mi líbila daleko víc, než ve filmu. Ale to je z pozitiv tak všechno.

06.06.2019 2 z 5

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Tuhle skvělou knížku jsem četla poprvé asi ve dvanácti letech, a už tehdy jsem ji zbožňovala - jakmile jsem ji dočetla, začala jsem ji číst znovu. Je to vlastně úplně první dystopie, na kterou jsem narazila, což jsem si uvědomila až teď, při psaní komentáře :-) Hlavní myšlenka knihy nemá chybu, a vůbec bych se nedivila, kdyby se něco takového stalo doopravdy, a vláda to začala řešit takto...
Postavy jsou zajímavé, (ale krom Anny není žádná z nich vykreslena přímo do hloubky) a styl psaní autorky mi také nevadil. Jen mě zaráží, že v originále se jedná o trilogii, a u nás vyšel pouze jeden díl. Velký podíl na tom má určitě nulová propagace knihy a mimořádně ohavná obálka.

06.06.2019 4 z 5

Naprosto kouzelná knížka o pihaté, zrzavé a bezstarostné holčičce, kterou jsem jako malá přečetla snad dvacekrát, a pokaždé se mi líbila o kousek víc, než předtím. Pipi je zkrátka a dobře taková správně "praštěná" holka, se kterou se člověk nenudí. Dobrodružství, která se svými kamarády prožila, jsem si moc užila, a pamatuju si, že nejvíc se mi líbila ta část s jejím tatínkem a černošským ostrovem. Je to zábavné čtení jak pro děti, tak pro dospělé (a ne nutně pouze rodiče). Astrid Lindgrenová zkrátka umí.

Sólo pro Kristýnu Sólo pro Kristýnu Lenka Lanczová

Moje asi úplně nejoblíbenější knížka od Lenky Lanczové - nechybí tu již tradičně láska, ale ani humor, smutnější okamžiky a vcelku netradičně i temnější a strašidelnější zápletka s oběšencem. Žádný horor to samozřejmě není, ale s něčím podobným jsem se v autorčiných knihách ještě nesetkala.
Patnáctiletá Kristýna je správná holka, která má pro strach uděláno, a na konci knihy je o pořádný kus dospělejší a rozumnější, než na začátku.

06.06.2019 3 z 5

Čas něhy Čas něhy Lenka Lanczová

Normálně se mi tyhle kýčovité, překombinované obálky, na kterých jsou ještě ke všemu lidi, nelíbí, ale z téhle úplně cítím tu vůni léta v přírodě, a hned mám chuť se do ní začíst znovu. Maximálně sympatická hlavní hrdinka (trochu mi s těmi formulemi připomínala mě, s tím rozdílem, že já miluju biatlon), kouzelný hlavní hrdina (ten mi zase připomínal Harryho Stylese), vesměs skvělá parta a příjemné prostředí chalupy, to se četlo samo.

06.06.2019

Třináctá komnata Třináctá komnata Lenka Lanczová

Jedna z těch lepších a propracovanějších knih Lenky Lanczové, kde se objevuje téma adopce. Během celé knihy jsem se ani chvíli nenudila, a hlavní hrdince Lindě jsem moc fandila - tohle Lanczová opravdu umí, většina jejích hlavních hrdinek mi byla sympatická, nebo jsem alespoň dokázala pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají. Bylo to čtivé a vcelku dobrodružné, určitě neuděláte chybu, když po knize sáhnete. Jen nečekejte nic hlubokého, přeci jen je to kniha pro mladé dívky.

Diamantová cesta Diamantová cesta Iva Hlaváčková

K českým fantasy knihám jsem vždycky tak trochu skeptická, ale dětské fantasy knížky se našim autorům podle mého názoru daří na výbornou. Četla jsem ji, když jsem byla asi v sedmé třídě, a hned jsem si svět, který Iva Hlaváčková vymyslela, zamilovala - hlavně malou poletuchu Babou, ta byla kouzelná. Je to čtivě a lehce napsané, zkrátká žádný Pán Prstenů - což je určitě dobře, jinak by to spoustu mladých čtenářů nebavilo :-) Jen ta obálka se mi moc nelíbí.

06.06.2019 3 z 5

Tři přání Tři přání Jude Deveraux (p)

Ačkoliv červenou knihovnu jinak vůbec nečtu, a vyhýbám se jí jako čert kříži, a dokonce jsem ani nečetla předchozí díl/y této série, o téhle mi někdo z mého okolí vyprávěl, a já se rozhodla, že si ji přečtu. Dopadlo to lépe, než jsem čekala :-) Příběh mi trochu připomínil Tři oříšky pro popelku, byl opravdu kouzelný a moc hezky se četl. Hlavní postava byla vykreslena moc hezky, stejně tak "změna" v jejím uvažování a chování.
Žádnou hloubku v tom nehledejte, vzhledem k žánru, ale já byla celkově velmi příjemně překvapena.

Milníky na mé cestě Milníky na mé cestě Miley Cyrus

Miley byla mým velkým vzorem a hrozně jsem ji zbožňovala, a nezanevřela jsem na ni ani po té její velké změně vizáže i chování - zkrátka když začala být sama sebou, ja to prezentovala. Je až úsměvné, jak moc se změnila - ale na to není nic špatného, měníme se všichni. Jen se takhle zpětně musím smát, jak tam psala, že si na party raději zlije triko colou, než aby se zlila :-D Ale kupříkladu to, jak se v knize loučila se svým dědečkem, mě rozplakalo.
A velmi mě zklamal český překlad, to je vážně otřes (Shia Labeoufová, Demi Lovato tam byl taky...), to byl pro překladatelku takový problém zapnout google?