Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Píseň slonů Píseň slonů Wilbur Smith

Víte, jaká je moje nejoblíbenější vysněná země, kam bych se chtěla (ne)jednou podívat? Afrika. Víte, jaké zvíře patří k mým nejoblíbenějším? Sloni. Takže asi nemusím dodávat, že tahle brutální, syrová, ale skutečně působící kniha byla trefa do černého. Už dávno vím, Willbur Smith je skvělým vypravěčem, a má dar vytvořit charismatické a sympatické hlavní hrdiny, jimž nejde nefandit. Příběh je originální a bohužel hodně smutný, protože takové věci se nepochybně dějí na černém kontinentu neustále. Navíc jsem se dozvěděla spoustu nových věcí, jako třeba o probírce, ze které mi bylo smutno, ale jinak to bohužel nejde (resp. nešlo, teď je slonů naopak málo...), jak je v knize vysvětleno. Jen škoda toho useknutého konce, zajímalo by mě, jak to bylo dál.

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

Z téhle knížečky se vyklubalo něco úplně jiného, než jsem očekávala. Myslela jsem, že nás čeká příběh z cirkusového "freak show" prostředí, ale o cirkuse je tam jen pár zmínek. I tak jsem si čtení užila. Na začátku jsem vůbec netušila, kam příběh směřuje, ale když se to začalo vyjasňovat a jednotlivé linie se začaly prolínat, zalapala jsem po dechu a s nadšením dočetla knihu na jeden zátah. Užívala jsem si každičkou kapitolu, ale nejvíc mě bavily části odehrávající se na ostrově ve vězení pro duševně choré.

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Hodně lidem vadí, že je kniha zbytečně krátká, ale já s tím problém nemám, naopak, kdyby to byla kupříkladu série jako Vampýrská Akademie, věnovala by autorka spoustu času blbostem, jako jsou různé lásky a zážitky z Feiny minulosti, bez čehož se raději obejdu. Námět a inspirace čínskou mytologií je fascinující, i atmosféru horské vesnice, kde neznají žádné zvuky, jsem si uměla díky popisu Richelle velice dobře představit. Příběh postupně graduje a závěr se mi líbil převelice.

Letargie Letargie Antonín Mazáč

Jsem nadšená. Kriminálka v knižní podobě, odehrávající se v českém prostředí, to nezní zrovna jako recept na úspěch, ale panu Mazáčovi se to přeci jen podařilo. Kniha má velice nečekané rozuzlení, které však působí uvěřitelně, a hlavně velice sympatické hlavní postavy, o kterých bych si ráda přečetla v dalších dílech, pokud vyjdou. Krásné prostředí Karlových Varů (které jsou zde ukázány zcela bez příkras) bylo také velice dobrým nápadem. Navíc jsem se dozvěděla něco víc i o letargii, podle které se kniha velmi trefně jmenuje. Závěrečný zvrat? Bomba. Celou dobu jsem myslela, že tuším, kdo v tom má prsty, ale sekla jsem se. Škoda, že nakladatelství Plus více neinvestovalo do propagace, aby se Letargie dostala k většímu počtu čtenářů.

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Tohle byl hodně zvláštní příběh... Po přečtení anotace jsem stále nevěděla, co od toho očekávat, a byla jsem příjemně překvapena. Námět je velmi originální a neotřelý, jak to ostatně Ursula Poznanski umí, knížka postupně graduje a já si samým napětím skoro kousala nehty, zkrátka jsem byla jako na trní, jak to celé je. Většina postav mi byla sympatická, včetně hlavního hrdiny, a moc jsem jim fandila, ať se dožijí konce. Na larp ale asi nikdy nepojedu.

Pejsek ve sněhu Pejsek ve sněhu Lucy Daniels

Kouzelná dětská knížka o holčičce, která po rodičích zdědila hluboké pouto ke zvířatům. Rozhodne se postarat o cizího pejska, který vzápětí uteče a začínají se objevovat mrtvé ovce. Mandy a James jsou jediní, kdo věří v její nevinu, a snaží se to dokázat. Je to moc krásně a čtivě psané, četla jsem to jako menší a byla jsem z toho okouzlena. Navíc ty popisy přírody... A líbí se mi, že vše dopadne dobře, poslední dobou mají dětské knihy tendenci končit smutně.

Broučci Broučci Jan Karafiát

Tohle je moje nejneoblíbenější dětská knížka na světě. Už jako malá jsem z toho chytala úzkosti, a vůbec se mi tenhle pochmurný příběh nelíbil, zvlášť ten konec. Navíc je to neskutečně moralizující - nezlobte se na mě, ale když se mi přihodí něco špatného, mám zůstat sedět se založenýma rukama, protože to tak bůh chtěl? To teda ani omylem. Broučci navíc vyplýtvají celý život tím, že svítí lidem, kteří to vůbec nepotřebují.

06.06.2019 1 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Třpytný dvůr mi tak trochu připomíná Selekci, ale daleko více propracovanější a dospělejší Selekci. Hlavní hrdinka není žádná naivka, velice rychle se učí a dokáže si poradit i v těch nezapeklitějších situacích. Přesto však jedná uvěřitelně a logicky, s troškou té nerozhodnosti, ale nikdo nejsme dokonalý. Třpytný dvůr a princip, na kterém funguje, vymyslela Richelle Mead dokonale, a stejně tak dokonale rozehrála i příběh. Zakončení bylo možná trošku moc překombinované, ale i tak to byl fajn čtenářský zážitek.

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Série Divergence se mi ani trochu nelíbila, a navíc jsem byla obeznámena s faktem, že je to pro mnoho fanoušků Veronicy Roth slabší, než zmiňovaná trilogie. Opravdu nevím, jak je možné, že jsem si knížku nakonec pořídila a přečetla ale, ale jsem za to neskutečně ráda, protože mě to bavilo, a moc. Hlavní postavy jednají rozumně, ale nikoliv přehnaně vyspěle, jsou sympatičtí a i když je vám jich líto, nejsou to žádní ufňukánci. Prostředí, které si Veronica vymyslela a do detailu propracovala, je vskutku kouzelné a ohromující, nic podobného jsem nikdy předtím nečetla, a já se těším, až si konečně najdu čas na pokračování.

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Ani druhý díl napínavé detektivní série, odehrávající se v sousedním Rakousku, mě nezklamal. Beatrice je prostě skvělá vyšetřovatelka, a tajně doufám, že se jednou dá s Florianem dohromady. Nicméně, tenhle díl se soustředí na sociální sítě, pomocí nichž si vrah vybírá svoje oběti. Knize se přitom daří, aby nepůsobila výchovně ve stylu "internet je špatnej, bacha co tam píšeš," což je mi sympatické. Detektivní zápletka mě sice tolik neohromila jako v předchozích dílech, ale špatné to vůbec nebylo.

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Tohle byl docela oříšek... Problém tkvěl hlavně v tom, že mi byli Park i Eleanor neskutečně nesympatičtí, nehodili se mi k sobě a nedokázala jsem jim fandit. Oceňuji, že autorka chtěla napsat něco jiného, než jen zamilovaný příběh o dvou dokonalých lidech, ale tohle byl zase extrém z opačné strany - dvě totální a s prominutím ošklivé nuly. Ovšem četlo se to velmi dobře, Rainbow Rowell má příjemný styl psaní a dokonce jsem se u toho občas zasmála. Konec mi přišel nelogický, ale budiž.

06.06.2019 3 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Jedna z nejlepších detektivek, jaké jsem kdy četla. Spojit dohromady vyšetřování vraždy a geocaching je geniální nápad, čtení jsem si moc užívala a dokonce jsem dostala chuť vydat se na lov kešek. Hlavní vyšetřovatelská dvojice je sympatická, a my se dozvídáme i něco z Beatricina osobního života, který není zrovna růžový. Odhalení pachatele a jeho motivu bylo šokující, vůbec jsem to nečekala a myslela jsem, že to celé dopadne jinak.

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Poutavý příběh jednoho z nejsympatičtějších českých (bývalých) sportovců ve mně vyvolat silné emoce. Často jsem se smála nahlas, během Petrova loučení s kariérou a prožívání těžké nemoci jsem měla na krajíčku, a u částí s Gabrielou jsem se usmívala jako sluníčko. Petr Koukal společně s Martinem Moravcem odvedli skvělou práci, kniha je autentická, zajímavě psaná a plná užitečných či zábavných informací. Takhle má vypadat autobiografie.

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Když mi bylo řečeno, že se jedná o příběh o počítačové hře, byla jsem dosti skeptická a moc se mi do toho nechtělo. Nakonec jsem ale ráda, že jsem podlehla tlaku okolí. Je to originální a mistrně vystavěný příběh, točící se kolem hry Erebos, která vás začne ovládat a prosakuje i do skutečného světa. Hlavního hrdinu jsem moc v lásce neměla, byl to takový naivní trouba, ale těžko říct, jak bych se na jeho místě chovala já. Je to moc pěkná knížka, určitě stojí za přečtení.

Jezero Jezero Bianca Bellová

Ach jo, tuhle knížku jsem zjevně vůbec nepochopila. Zdálo se mi to až moc syrové, zbytečně zmatené, chaotické, depresivní a nechutné, zkrátka a dobře mě příběh o mladém chlapci, později muži, vůbec nezaujal a nic to ve mě nezanechalo. Při čtení jsem se neustále přesvědčovala, že už budu vlastně skoro na konci, a ocenění, která kniha vyhrála, si podle mě vůbec nezaslouží. Četla jsem ji vlastně z donucení a po dočtení jsem ji hned někomu věnovala, třeba ji ocení více než já.

06.06.2019 1 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Tato knížka s přenádhernou obálkou, zajímavým názvem a velice poutavou anotací mě na první pohled zaujala, a hodně jsem se na ni těšila. O to větší bylo zklamání, když jsem zjistila, že příběh bude opravdu jenom o tom hledání, které není ani nijak metaforické a postrádá hlubší význam, pointu či nějaké to poselství. Je to hrozně plytké, a navíc to není young adult, je to spíš pro malé děti. Postavy jsou nepropracované a všechny na jedno brdo. Škoda, kniha měla velký potenciál, kterého ale autorka nedokázala využít.

06.06.2019 2 z 5

Trumpova karta Trumpova karta Ivanka Trump

Asi by se hodilo uvést, že je to kniha pro ženy, které se buď nacházejí nebo míří na vysoké manažerské/ředitelské pozice, ženy, které chtějí podnikat a být ve svém oboru naprosté špičky. Normální, tehdy sedmnáctileté holce, jejíž největší starost je, jestli za rok otevřou divadelní kroužek, tahle knížka vůbec nic nedá. I tak se mi ale líbil styl, jakým to Ivanka psala, a poznatky z jejího života. Těžko říct, jestli byl skutečně tak idylický (a je otázkou, zda tomu tak nebylo jen v její hlavě), ale po formální stránce nemohu knize nic vytknout.

V podezření V podezření Michael Robotham

Hodně zajímavá kniha, četla jsem ji asi před dvěma roky, ale stále si ji dokonale pamatuji. Těch skoro pět set stránek uběhlo jako voda, a i když to není jedna z knih, od kterých nemůžete pro samé napětí odejít a čtete ji do brzkého rána, čas strávený s ní jsem si užila a přečetla jsem ji relativně rychle. Hlavní postava, psycholog Joseph, je postavena před zapeklitý úkol, těžší, než by si dovedl představit. Autor si pro něj připravil nelehkou situaci, jež dovedl k dokonalosti a my si tak můžeme užívat gradující, napínavý příběh s překvapivým koncem.

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Knih o druhé světové válce, které se odehrávají v koncentračních táborech, jsem přečetla už spoustu, ale tahle byla jednou z nejsilnějších a nejvíc znepokojujících. Dozvídáme se krutou pravdu o sonderkommandech, o tom, jak pracovali, a jak s jistotou věděli, že to budou zanedlouho oni, koho bude jiné komando strkat do pecí. Hlavní hrdina je velmi vynalézavý, a za pomocí této své vlastnosti a také pořádně dávky štěstí (v rámci možností, samozřejmě) se mu podaří tohle peklo přežít. Stále je pro mě těžké uvěřit, jak moc dovedli, a nepochybně ještě dovedou, být lidé tolik krutí k sobě navzájem.

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Vynikající vyvražďovačka, přesně něco takového na českém knižním trhu chybělo. Na to, že to napsal Čech, je to opravdu propracované, drsné, syrové a má to v sobě docela hlubokou myšlenku. Atmosféra odlehlého ostrova je geniální. Já osobně nedokážu pochopit, jak je možné, že si někdo váží života tak málo, že se rozhodne do takové reality show přihlásit. Ale každému, co jeho jest. Z postav jsem měla nejraději Floyda :)