Cleo De Nile Cleo De Nile komentáře u knih

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Nemám ráda Greenovy knihy, Kateřiny ani matiku, tudíž vůbec netuším, proč jsem sáhla po téhle. A světe div se, ono to bylo skvělé. Ani chvilku jsem se nenudila, oblíbila jsem si Hassana, Lindsey i Colina, zamilovala jsem si Hollis (zejména zvrat ke konci mě dostal), a to s tím arcivévodou... To bylo sakra dobrý. Navíc jsem se u knihy několikrát zasmála (především u lovu), a vlastně mi i bylo líto, že skončila tak brzy. Za mě spokojenost, asi dám Johnovým knihám ještě šanci.

09.01.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Darcy Coates umí mistrně vykreslit atmosféru, a opět přichází s nečekanými (i když pro někoho, kdo četl její ostatní knihy, už to až tak horké není) zvraty. Postavy mi byly vesměs sympatické všechny, ale Bernard to vyhrál na plné čáře. :)
I tentokrát ale nemohu dát plný počet hvězdiček kvůli překombinovanému a na mě až moc sluníčkovému konci.

21.12.2020 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Jediná chyba této knihy byl poměrně předvídatelný konec, který mi bohužel zážitek ze čtení zkazil do takové míry, že musím hodnotit pouze čtyřmi hvězdičkami.

01.12.2020 3 z 5

Mladý Hitler: Zrození Führera Mladý Hitler: Zrození Führera Paul Ham

Já jsem se tedy dozvěděla spoustu nových informací, ale to je dáno tím, že jsem toho o jeho letech před "nástupem" do funkce kancléře věděla jen pramálo, a celkově se nepovažuji za žádného odborníka na tuto tématiku obecně. Kniha je strhující a bezesporu poutavá, ačkoliv je pravda, že téměř třetina je věnována popisu soudobých reálií a bitev, kterých se Hitler ani neúčastnil. Nutno ovšem podotknout, že jde o klíčové informace k pochopení (nebo alespoň většímu porozumění) toho, jak se z nevýrazného mladíka stalo monstrum. Nejvíce mě mrazilo při momentech, které mohly katastrofu zvanou holocaust odvrátit, nebo alespoň zmírnit, poněvadž myslím, že nějakého toho nepřítele zodpovědného za tehdejší situaci by si německý lid našel i tak. Mám na mysli například i Hitlerovy výhružky, že se zastřelí, ale zejména dvacátá léta, během nichž se Hitler začal dostávat do podvědomí lidu, a kdy byl svět v podstatě varován. Kdyby tu hrozbu někdo ze světových lídrů (krom Churchilla) bral vážně, nemuselo by to dopadnout takhle. Kdyby... Ale to už se dostávám někam, kam jsem zabrousit vůbec nechtěla. Tak tedy, za mě je to zajímavá a dobře napsaná publikace, a ráda ji budu doporučovat dál. Za velmi důležitý považuji i závěrečný doslov, protože jsme na nejlepší cestě k tomu pomoci se zrodem dalších malých Hitlerů.

05.11.2020 5 z 5

Anděl Vicky Anděl Vicky Jacqueline Wilson

Ačkoliv se to možná po přečtení prvních pár stránek nezdá, je to velmi citlivě napsaná knížka, která odkrývá příběh plný smutku, smíření, ale také jednoho velkého přátelství, které ani smrt nerozdělí. Jedna z mých nejoblíbenějších knížek od Jacquelin. Vicky jsem měla nejdřív chuť zabít znovu (s nadsázkou, samozřejmě), ale postupem času se to změnilo a... no, přečtěte si to. :)

07.05.2020 5 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Je v ní ukrytá ohromná síla, nezlomnost ducha a příběh lásky. Lásky, která dává životu smysl. Autorčin jemný, citlivý styl, mě naprosto okouzlil.

02.05.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Naprosto brilantní detektivka, za mě snad dokonce o level výše, než série o Erice. Ta je totiž taková ledová královna (ne že by na to neměla nárok, po tom všem, čím si prošla), a její kolegové mi k srdci moc nepřirostli, za to do Kate a Tristana jsem se hned zamilovala. Navíc mi tu nepřekážely ani části z hrdinčina osobního života. Moc se mi líbilo, jak to měl autor propracované, nápad s karamelkami je dobrý, snad se jím nikdo neinspiruje :D Také je nutno dodat, že všechny vyprávěcí roviny byly zajímavé, žádná tam nebyla navíc. Možná jen ta část s Caitlyn mě úplně nebrala, ale chápu, proč se jim tam autor rozhodl zařadit. Moc se těším na další díly - tedy, doufám, že jich bude víc.
Jenom jediná věc - to fakt Kate se všemi svými zkušenostmi, znalostí původního případu a selským rozumem nedocvaklo, co asi fanoušek udělá po čtvrté oběti? A v klidu si domů pozve syna, když se v oblasti potuluje šílený vrah, který s nimi má hodně společného?

09.01.2020 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Neskutečné zklamání. Autor by zřejmě nedokázal navodit strašidelnou atsmoféru, ani kdyby na tom závisel jeho život. Nebála jsem se ani na chvíli, a to mě z Aokigahary normálně běhá mráz po zádech. Nesnesitelné postavy tomu taky moc nepřidaly, oblíbila jsem si akorát Neila. U Mel jsem si celou dobu přála, aby už konečně někdo zabil ji. Konečné rozuzlení mě nenadchlo, ale docela se ke knize hodilo. Ale abych jen nekritizovala, poměrně dobře se to četlo, a záblesky z minulosti hlavního hrdiny byly sice zbytečné, leč docela poutavé,
Po další knize od tohoto autora však sahat nebudu.

14.12.2019 2 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Jsem zmatená. Knihu jsem četla v originále, a Oceán byla ona. Tak proč je to v českém překladu najednou on? Jako jen proto, že je ten oceán? To snad není takový problém, ne? Jinak nemám knize co vytknout, bavila mě, a na konci mě i dojala tím, co sirény pro svoji sestru udělaly.

26.09.2019 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Po celou dobu jsem byla přesvědčená, že dám knize plný počet hvězd. Tentokrát tomu šťáva rozhodně nechyběla, příběh mě vtáhl hned na prvních stránkách a autorka nasadila poměrně zběsilé tempo. Podzemí, horská "skrýš," hledání posledního umocňovače, to všechno mě neskutečně bavilo. Jakmile nastal onen hlavní zvrat, těšila jsem se na napínavé, srdcervoucí finále. Jenomže ono nic. Autorka to celé sfoukla hrozně rychle, žádná velká bitva se nekonala, a to, jak to nakonec dopadlo s třetím umocňovačem mě hrozně zklamalo. Za tenhle předvídatelný a tuctový happy end a rychle odbyté rozuzlení strhávám hvězdu dolů. Že se jako náhodou nikomu z hlavních postav nic nestalo je věc, která mě ve fantasy knihách dokáže vždycky spolehlivě vytočit.

23.09.2019 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Z druhého dílu bych měla být teoreticky více na větvi než z jedničky. Autorka ukazuje, že svět, který nám v minulém díle nastínila, má velmi dobře propracovaný, a že je mnohem větší a rozmanitější, než se zdálo. Je tu hlavně zpočátku spousta akce a nových postav, a celá zápletka je mnohem temnější. Jenomže jsou tu tři zásadní nedostatky. Prvním je fakt, že to celé jaksi nemá šťávu. Přečetla jsem to, ano, ale bez nějakého valného zaujetí. Za další musíte uznat, že druhá polovina je neskutečně slabá, nic moc se tam neděje. A konečně - postavy. Nikoho z nich jsem si nedokázala oblíbit, ale nejvíc mě štvala zrádkyně Žeňa a Mal. Mal a Alina nemají žádnou chemii, on je navíc neskutečný sobec a protiva, se kterým není žádná sranda. Hrozná postava. Přesto se však na třetí díl docela těším, snad bude lepší.
Dala bych dvě a půl hvězdičky, ale za to krásné propojení s ruskou mytologií dávám tři.

22.09.2019 4 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych si hlavní hrdiny natolik zamilovala, a přála si, aby skončili spolu, jako v tomto případě. Harper, Rhen i Grey jsou úžasné postavy, a moc mě bavilo sledovat jejich vývoj, hlavně tedy u Rhena. Musím přiznat, že jsem se celkem bála toho, jak bude fungovat smíchání našeho světa s tím fantasy světem, ale autorka to zvládla mistrně. Jen škoda toho předvídatelného konce (mám na mysli tu úplně poslední kapitolu), ale určitě to bude ještě zajímavé. Za mě nejlepší knížka za poslední dobu, jen nevím, jak vydržím čekání na druhý díl, když ještě nevyšel ani v originále.

05.09.2019 5 z 5

Pomoc! Trpím depresí! Pomoc! Trpím depresí! Miroslav Skačáni

Hodně jednoduše pojaté, chyběly mi tady ty problémy s vnitřními "démony," a celkově byla psychologie hlavní hrdinky nedostatečně vykreslená. Pro lidi, co ale o depresi vůbec nic neví, je to docela užitečné, snad to někomu otevře oči.

22.08.2019 3 z 5

Miluj mě navždy Miluj mě navždy Katarína Gillerová

Nedočteno, odloženo zhruba v polovině. Takovou krávu jako je hlavní hrdinka jsem dlouho neviděla.

16.08.2019

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Já už young adult literaturu moc nečtu, ale když jsem se dozvěděla, že se moje oblíbená autorka rozhodla napsat knížku o mých zamilovaných superhrdinech a padouších, neváhala jsem ani chvilku. Je to jedna z knih, kterou budete mít přelouskanou za chvilku, navzdory počtu stránek. Od začátku mě příběh Novy pohltil, spolu s ní jsem bojovala v ulicích, skrývala se v podzemí a snažila si zvyknout na život u Renegátů. Neméně mě bavil i Adrian. Postavy umí autorka vykreslit mistrně, jsou propracované a zajímavé, a zejména hlavní dvojka je neskutečně sympatická. Příběh mě bavil, i když musím říct, že ten závěrečný zvrat jsem tak nějak čekala. A velmi by se mi líbilo, kdyby hlavní hrdinka zůstala Anarchistkou, ale jak znám tenhle žánr, mám asi pěknou smůlu :D Nicméně, už se nemůžu dočkat, až si najdu čas i na druhý díl.

08.08.2019 5 z 5

Křeček Křeček Otto von Frisch

V knize je obrovská spousta důležitých informací, ale i krásné fotografie a ilustrace, a hlavně i návody, jak třeba zhotovit nějakou hračku pro křečky doma. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, například o vitaminových kapkách pro hlodavce jsem předtím neslyšela. Také jsem zjistila, že musím dát při čištění klece pozor na jeho zásoby.
Z pana autora jde navíc cítit, že tyhle malé roztomilé diblíky naprosto miluje, a já se u čtení musela často usmívat ♥

17.07.2019 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Já musím jít proti proudu, mně se to nelíbilo. Zaprvé to rozhodně není thriller, jak je uvedeno na obálce, ale hodně slabá detektivka. Hlavní vyšetřovatel je nesympatický, jako okopírovaný ze severských krimi, a jeho parťačka je tam naprosto zbytečně. Hrdinův osobní život mě vůbec nezajímal, což by se bohužel dalo říct i o hlavní detektivní zápletce. Autor to podle mě strašně moc překombinoval - graffiti, náboženství, utečenci, drogy... Navíc neustále skáče z jednoho vypravěče ke druhému, a ani jednoduchý styl psaní mě nedokázal vtáhnout do děje. Vyústění ve mě žádný velký dojem neudělalo. Autor zkrátka není můj šálek čaje.

13.07.2019 2 z 5

Jan Palach - Hrdina, nebo oběť? Jan Palach - Hrdina, nebo oběť? Vladimír Liška

Největší problém téhle knihy je, že vlastně vůbec nevypráví o Janu Palachovi, ale soustředí se zejména na historické souvislosti, jako je počátek okupace. O Janovi se zde s největší pravděpodobností nedozvíte nic nového.

07.07.2019

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Na začátku se mi to četlo dobře, Anna se seznamovala se svojí prací metodou křtu ohněm, a hezky to odsýpalo. Pak se ale autorka zaměřila na hrdinčin soukromý život, kde krom neustálého přemítání o bratrovi neměla na práci nic jiného, než kouřit a spát s chlapy, z nichž měl jeden manželku. Detektivní činnost ustoupila do pozadí, ale přeci jen ne tak docela úplně. Anna totiž jezdila kontrolovat mladou muslimku Bihar, navzdory tomu, že by jí údajně nic hrozit nemuselo. Co se vyšetřování vražd týče, měla jsem pocit, že policie vlastně skoro na nic nepřišla, nebýt toho, že konečně někomu došlo, co to je na přívěsku, by se nikam neposunuli. Hrdinčini kolegové tam byli všichni úplně zbytečně, Esko byl navíc prototypem všech současných nerudných detektivů alkoholiků. Každý tam má navíc pár stránek z osobního života, což bylo úplně k ničemu. Konec mě také neuspokojil, kdyby zatím byla nějaká sekta, líbilo by se mi to víc. Druhému dílu dám ale možná šanci, přeci jen to bylo čtivé a vlastně mě to i bavilo, i když bych uvítala více scén z policejní základny, méně maďarsko/srbských slovíček a ich-formu.

30.06.2019 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Konečně nějaká zapamatovatelná kniha o gayích, která nepůsobí naivně a moc zidealizovaně. Navíc oceňuji, že je hlavní hrdina už trochu starší. Autorka se nesoustředí jenom na Borisovu sexualitu, má krom toho spoustu osobních a pracovních problémů, o nichž jsem četla s velkou chutí. Není to zrovna veselé čtení (snad krom částí se seznamkou, to jsem se opravdu bavila), ale je upřímné, na nic si nehraje. Strašně bych si přála, aby se už členové LGBT komunity nemuseli skrývat a žít ve strachu, že je okolí odsoudí, ale myslím, že jsme se moc daleko nepohnuli.

21.06.2019 4 z 5