čika - Příspěvky

LazarLazarL. Kepler

Ach, nie. Tymto sa asi navzdy lucim s keplerovkami, bo v ich knihach uz nevystupuju ludia, ale iba maso v roznych znetvorenych podobach versus diabolsky inteligentne a cvicene terminatory. Mne to pride ako vystavka vsetkeho, co dokazali autori dokladne nastudovat, nehovoriac o kombinatorike a logike, ktore daleko presahuju moje chapanie. Neohromilo, nudilo, nastvalo.

Obrázky z českých dějin a pověstíObrázky z českých dějin a pověstíZ. Adla

ako dieta som ju citala snad 50x. teraz mam dieta a to ju citalo - no...ehm...uz urcite aspon 5x :)
kultovka.

19.06.2015

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýM. Faber

vsetky pozitiva su tu uz viac-menej zhrnute a vsetky potvrdzujem, prijemne ma prekvapuje vyznanie prekladatela, ktoreho chvalim, robota to musela byt enormna - ale perfektna...a teda jedine, co ma trapilo, boli krce v rukach, bichla je to naozaj neskutocna a nesikovna. nacim poznamenat, ze ani vazba to moc nezvladala a kedze som ju mala z kniznice, mozem len hadat, pri kolkom citatelovi sa rozpadne celkom... - to len taka poznamka, keby vydavatel cital, ci radsej ne vydat 2 - 3 knihy a nesetrit na dalsich vazbach.

28.05.2017

Príbeh stratenej dcéryPríbeh stratenej dcéryE. Ferrante

docitane...kniha sa doslova zozrala :-), fascinujuci obraz neapola, talianska, zeny/zien i muzov. saga v modernom ponimani, knihy, ku ktorym sa da vracat a opat ich prezuvat a zozrat.....kto ma tu moznost, odporucam citat vsetky 4 diely na jeden zatah

13.10.2017

Zvláštní smutek citronového koláčeZvláštní smutek citronového koláčeA. Bender

Z mojho pohladu trochu nedotiahnuta kniha. Co bolo hlavnou myslienkou? Akoby autorka navrsila svoje napady a myslienky a nakoniec mala problem im dat nejaky poriadny ramec. Je to skoda

18.06.2018

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiD. Lagercrantz

najskor som myslela, ze sa mi kniha tak zle cita len "vdaka" unave a pre mna troska menej zabavnej krimizapletke - nakoniec som sa nedockala ani ziadnej psychologickej kresby ci rozpracovania vztahovych linii, uveritelnych a niekam smerujucich dialogov alebo aspon mrazivej akcie ci naladoveho popisu....zial, velmi plytke a zbytocne

03.02.2016

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvoVeľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvoA. Kristof

zhltnute na /takmer/ jediny tah. som rada, ze som sa dostala az k celej trilogii, velky zosit mi bol odporucany uz davno, ale hoci by ma urcite zaujal, tazko by vyvolal taku emociu ako po dokaze a konecne i tretieho klamstva. co ocenujem na artforackom vydani, je i velmi pekna graficka uprava, vratane obalky a tesi ma i vydareny preklad.

24.06.2016

Jasno lepo podstín zhynaJasno lepo podstín zhynaS. Baume

krasne napisane, bravurne prelozene. kniha nie je len o starom muzovi a psovi, je o vsetkych vydedencoch, nemoznosti zaclenit sa a dosledkoch tohoto, o neschopnosti komunikacie a socializacie. kazdy takeho raya pozname :-)

25.09.2017

Pojď sem, ať ti můžu dát pusuPojď sem, ať ti můžu dát pusuG. Op de Beeck

velmi dojemny pribeh o zakladnych veciach, s ktorymi zijeme. napisany peknym jazykom, sucasny, trpky a pravdivy.

24.05.2018

V tmavej komoreV tmavej komoreS. Faludi

velmi dolezita kniha. ano, je citit novinarcinu, nie je to klasicka rodinna saga. v tomto pripade je vsak nevyfabulovanost pribehu prinosna - ano, naozaj sa to stalo, deje. docitala som ju prave pred aktualnymi vysledkami madarskych volieb - ake priznacne.
nesmierne dolezite informacie ci uz o madarskej vs zidovskej otazke, aj o samotnej transgender problematike.
hlavna myslienka - hladanie identity je top aktualna a tu rozpitvana z viacerych uhlov - nakolko osud faludiovej otca je velice pestry a jeho identita prechadza tazkymi skuskami - kniha na siahodlhe zamyslania o tom, kym naozaj sme a co to urcuje. odporucam aj ako studijny material sociologom, antropologom, psychologom....

11.04.2018

MalinkaMalinkaD. Táborská

Kniha sa cita sama, ale bohuzial, musim priznat, ze su v nej pasaze, ktore som nemilosrdne preskocila - a to normalne nerobim- intermezzo s Bohom a porod...boli uz na mna privela a zbytocne, celkovo je tam toho napchateho vrchovate, nemusela by sa hanbit ziadna Pilcherovka, akurat teda hviezdicky za styl - ma to velku ambiciu, ale cistila by som...

21.09.2018

Mama klameMama klameM. Bussi

tazko uveritelna kombinatorika, plna logickych nezmyslov a zbytocnych zvratov. postav ako maku, psychologizacia ich pocinania klze po tazkom povrchu, vsetko sa podriaduje ucelu knihy....no a navyse - varujem pred prisernym slovenskym prekladom, to si pan bussi ani nezasluzil...

27.11.2018

Vianočné mystériumVianočné mystériumJ. Gaarder

knižka je krásnym predvianočným darčekom, najlepšie ju začať čítať naozaj prvého decembra, udrží v napätí dieťa i dospelého a je v nej krása i poučenie. navyše bonbónikom je krásne obrazové spracovanie vlada krála.

03.04.2013

BillieBillieA. Gavalda

gavalda zbytocne tlaci na pubescentnu pilu. nedocitala som

18.09.2014

Mala som to písať v prítomnom časeMala som to písať v prítomnom časeH. Krogh Hansen

Pre milovníkov znepokojivej jednotvárnosti. Navyše veľmi pekne urobená knižka

28.02.2015

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

dobre sa to citalo, hoci nic vynimocne, co sa tyka zapletky ani stylu pisania. nevadi. na leto velmi vhodna :)

13.06.2016

Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajúTí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajúE. Ferrante

tak a teraz uz len pockat na zaverecny diel. alebo sa naucit po taliansky?

17.03.2017

Francouzova milenkaFrancouzova milenkaJ. Fowles

milujem tuto fowlesovu filozoficko - psychologicko - sociologicku sondu do viktorianskych cias a mozem sa k nej opakovane vracat a hladat nove a nove "citaty" - velmi aktualne:
"....Azda je pre ľudstvo výhodnejšie, že my ľudia môžeme medzi sebou komunikovať čoraz väčšmi. No ja som kacír, nazdávam sa, že izolovaný svet našich predkov bol ako väčší priestor, ktorý mohli využívať a ktorý im my môžeme závidieť. Dnes totiž doslova platí, že svet je pre nás malý, priveľmi malý."

29.05.2017

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989)J. Černý

ako fanusik povodnych komiksovych ceskych dejin som neodolala ani tejto. nutno podotknut, ze tato cast historie uz zdaleka nepripomina rozpravkove a povestove stare dejiny a pre mna je akasi bolestnejsia, zcasti preto, ze v skole nam povojnove dejiny takymto sposobom nikto neprednasal. no a ilustrator si zasluzi velku jednicku.
akurat pre vas, co si myslite, ze kniha je pre deti - odskusane na vlastnych 10 - 11 rokov - zadrzte, este nie je. co neznamena, ze ju do knihovnicky nepotrebujete, zeano :)

08.06.2017

Lesní ľudiaLesní ľudiaH. Yanagihara

kniha, ktora prinasa vela otaznikov. a to jednak svojou strukturou /osobne -velmi sa mi pacil koncept s poznamkami pod ciarou, ktory vsak moze byt pre niekoho matuci a unavny...
nie je to /chvalabohu/ len dobrodruzna vyprava so sci-fi podtextom, vyfabulovana senzacia s akcnymi zvratmi. tato kniha predovsetkym predostiera - hoci nie celkom priamociarym sposobom - palcive otazky etiky, moralky a ludskosti, pricom ich neuzatvara. velmi originalne spracovany popis expedicie, jej vysledkov a konecne aj dosledkov.

13.08.2017

Nepříjemně blízkoNepříjemně blízkoL. Barclay

americky thriller v tom najlepsom zmysle slova. viem si predstavit jeho filmovu podobu.

08.09.2017

Hrob v horáchHrob v horáchH. Rosenfeldt

bohuzial, pribeh ma tentoraz vobec nechytil, autori sice udrzuju svoj standard pisania, ale nic viac...nedocitane

02.01.2018

Umrlčí cestaUmrlčí cestaP. May

Ako si uz pri Mayovi zvykam, cita sa to dobre, ale je to taky tazko uveritelny konstrukts aktualnym eko kontextom - palec hore za celkom origo zapletku. Este ze pan autor to svoje remeslo tak dobre ovlada...

13.07.2018

HoubařkaHoubařkaV. Hanišová

Namet fajn, hubarska tema rozpracovana pekne, rodinny pribeh je uz troska okukanejsi- plytsi a viac na efekt.

22.07.2018

Jako vodaJako vodaW. Lamb

Predovsetkym velka pochvala prekladatelke. Roman samotny je velmi ambiciozny, ale ako tu uz niekto spomenul, tak trocha "prepaleny", do seba zahladeny a svojou psychologicnostou az unavny. Zaujimave su rozne postrehy a nastavovanie zrkadla dnesnej Amerike....to je pre mna asi najvacsi prinos tejto knihy

17.08.2018

Neklidné zloNeklidné zloA. Granger

Svrbia ma prsty a hoci je to klise, musim to napisat....stara dobra anglicka detektivka. Vyborne vykreslenie postav i prostredia, velmi filmove, skvely preklad. Tesim sa na dalsie....

28.08.2018

HanaHanaA. Mornštajnová

Kniha sa cita sama, pribeh je dobre vystavany a drzi pokope, niektore motivy by si zasluzili rozviest, pretoze pribehy maju generacne presahy a takto trocha klzu po povrchu - viem si predstavit "sagovitejsiu" formu.

25.09.2018

Posledná láska baby DunePosledná láska baby DuneA. Bronsky

Kusturicovska country jazda, nostalgicko-ironicke hladanie strateneho casu ci nemilosrdne nastavenie zrkadla dnesnemu Rusku. Vyberte si. Zhltnute za 1 vecer.

19.11.2018

DědinaDědinaP. Dvořáková

NO....tak trochu ako kladivom po hlave. Uvedomujem si dobre, ze takto vyzera realita, ale prosim, nechajte mi aspon zopar idealov. Neviem sa rozhodnut, ci je mi protivnejsi slovensky dedinsky magicky realizmus alebo tento nemagicky natvrdo :-)
Kniha ma dost vycerpala a ta jedovatost mi uz na konci prisla naozaj samoucelna. Niet tam pozitivnej zenskej postavy, niet tam vlastne pozitivneho motivu.
Dialekt sa mi pacil moc...osobne - hoci normalne to v knihe nepotrebujem - by som uvitala katarziu, ocistenie...nedostavilo sa

03.12.2018

SilaSilaN. Alderman

Trochu pridávam, ale na 3 hviezdičky to má väčšiu "silu" a štyri je o chlp viac ako cítim. Škoda preškoda, že kniha nie je kompaktnejšia, intímnejšia, azda mohla autorka trocha poľaviť na akčnosti a preskakovaní....ale záver je skvelý. Skrátka, pre mňa je to štylisticky nevyrovnaný a nedotiahnutý príbeh, pričom určite zaujímavý svojou témou a otázkami, ktoré nevyhnutne vyvoláva.

1 2 3 4 5 6 ... 10