čika čika komentáře u knih

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

Prekonanie tak idylickej etapy ako detstvo (navyše holandskom statku - tie reálie sú neprenosné) môže byť sakra tŕnisté. Ťažká deka, ktorá na vás spadne a dusí vás doslova do poslednej stránky. Skvele napísané, skvele preložené (čítala som českú verziu).

17.11.2021 5 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

To bol ale zlepenec! Cele nejak neukotvene, nesurode, bavilo i nebavilo (debaty mladych ludi o nicom), ku koncu uz vylozene otravovalo....a zili, kym nepomreli... Musim vsak priznat, ze citanie odsypalo ako hodinky a skutocne ma zaujimalo, co sa z toho vykluje. Ako vylozene zle rozhodnutie hodnotim zamer ukotvit pribeh do 70. a 80. rokov, realie nie su vierohodne.

12.10.2021 3 z 5

Stoner Stoner John Williams

Pre mňa ďalší dôkaz toho, že v jednoduchosti je krása. Obyčajný život a čítate to jedným dychom. Veľmi pekná kniha, ktorá nepotrebuje fantastické kulisy a bombastické zvraty.

10.10.2021 5 z 5

R.U.R. (komiks) R.U.R. (komiks) Kateřina Čupová

Komiksové pochutnáníčko nesmrteľnej klasiky. Mňam!

23.09.2021 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Rozhodne zaujimavy a originalny koncept. Kniha vsak zial neplynula vzdy rovnako hladko, mozno ma trocha brzdil jazyk, odosobnely styl, sposob dvoch rovin, obcasna tazkopadnost a premiera fr. realii...

18.09.2021 3 z 5

Boj o první místo Boj o první místo Jaroslav Foglar

klasicka foglarovka v novom sate moc moc pekna. pribeh poucny, ale mna to oslovuje a dojima a dufam, ze aj novu generaciu :-)

08.09.2021 4 z 5

Šesť príbehov Šesť príbehov Matt Wesolowski

Najprv chvála - obálka a formát sú dosť podarené a vlastne tie ma nalákali. Inak neviem, sľubované hrôzostrašné napätie sa až tak nekrájalo v mojom prípade, trochu som sa strácala a veľa vecí išlo mimo moju logiku, navyše mi nesedel jazyk. Zápletka je celkom sľubná, avšak rôzne popridávané "elementy" ma dosť unavovali.

08.09.2021 2 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Poviedky ako žáner mám veľmi rada a Gavalde veľmi "seknú". Osvieženie, atmoška, vzťahové motanice, životné kotrmelčeky. Zhltnuté na dva malé šupy.

28.07.2021 5 z 5

Klamárka Klamárka Ajelet Gundar-Gošen

Veľmi dobre napísané, výborne preložené, navyše tento formát knihy sa Artforu skutočne vydaril aj po grafickej stránke. Zaujímavé reálie, škoda, linka príbehu občas dopláca na rôzne poetické odbočky.

22.07.2021 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jodi Picoult je veľmi zdatná "vypravěčka". Je neuveriteľné, do akých tém sa púšťa a - funguje to. Patrične dynamické, osladené, informačne dobre zvládnuté, má môj rešpekt. Samozrejme, že mnohé veci boli predvídateľné a dej trocha samoúčelný, ale to nevadí. Dobrej rozprávačke odpustím mnohé.

14.07.2021 4 z 5

Medúza Medúza Jarmila Loukotková

Výborne napísané, neuveriteľné, aké sú niektoré témy stále súčasné....Avšak pre mňa nakoniec uťaté a vlastne zbytočne zdramatizované.

29.06.2021 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Audiokniha. Zápletka fajn, spracovanie zbytočne dlhé, rozvláčne, všetky stereotypy splnené, takže nakoniec už iba z musu dopočúvané.

17.06.2021 3 z 5

Dôvernosti Dôvernosti Domenico Starnone

Ďalšie milé prekvapenie od Starnoneho. Trochu rafinovanejšie a menej vypointované ako Zviazaní, avšak podobné vzťahové motívy, overená stavba (tri pohľady) a dobré je, že veľa zostalo nevypovedaného, krátka stopáž vás udrží pri pozornosti, o kúsok viac už by už asi pre niekoho bolo zbytočným točením sa v kruhu. Bavia ma tieto intímnosti.

28.05.2021 4 z 5

Právna nejasnosť jedného manželstva Právna nejasnosť jedného manželstva Olga Grjasnowa

Postmoderná jazda naprieč Euroáziou, ohromujúce i deziluzívne. Pekný románový oblúčik s klasickou vzťahovkou. Škoda toho množstva chýb.

17.05.2021 5 z 5

Biely kráľ Biely kráľ György Dragomán

Neľahké čítanie, "výplody" malého chalana, z ktorých vám behá mráz po chrbte. Zdanlivo nesúvislé rozprávanie, chŕlenie príhodiek, fantazírovanie - a všetko zasadené do tvrdého rámca doby, ktorú si tak radi idealizujeme, lebo symbolizuje naše detstvo. Počítam, že kniha je aspoň zčasti autobiografická.

14.05.2021 4 z 5

O venkovanech O venkovanech Jean-Jacques Sempé

Takéto knihy sú ako kvalitné antidepresívum. Sempého génius vás volá na vidiek a je to jazda, popri ktorej sa budete uškŕňať, ironicky dvíhať obočie alebo len tak usmievať "do blba". Merci beaucoup.

10.05.2021 5 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Vobec nie zle, malo to atmosku, celkom fajn zapletku. V niecom mi pripominala knihy Tany French. Ale ako tu uz bolo spomenute predo mnou, celkom ma tam vyrusovali veci typu - neustale dojcenie, nadavky, obcasna nelogickost jednania - i vztahov, nedotiahnutost...Nie typicka oddychovka, nie typicka detektivka/akcnak, nie bohvieako psychologizovane (hoci ambicia tam asi je). Tazko zaradit, tazko hodnotit.

09.05.2021 3 z 5

Holandský dom Holandský dom Ann Patchett

Pekná rodinná freska, krásna obálka, vedie ma k špekulácii, či Ann Patchett nenapísala knihu na základe obrazu :-)

29.04.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

tak ja neviem. kniha sa citala dobre, to je jasne, ale mam pocit, ze sa soukupova toci v rovnakom kruhu, rovnake motivy, rovnaky "optimizmus", co sa tyka rodinnych vztahov. trefne, ale asi cakam uz nieco ine.

23.04.2021 3 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Tazko hodnotit, kniha ma jednoznacny a jasny svedecky potencial a je fer, ze Springora mohla zasadit takyto literarny "protiuder". Kniha sa mi paci sa mi aj z formalneho hladiska, nie je to vsak nic, k comu by som sa s potesenim vracala.

20.04.2021 4 z 5