chodícírohožka

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Jednoduchý a příjemný příběh, místy hodně naivní, většinou dost přeslazený, ale přesto se mi moc líbil. Je to krásné čtení pro snílky a pro ty, kteří chtějí na chvíli zapomenout na opravdový nepřejícný svět, kde se lidé navzájem doopravdy neposlouchají a myslí v prvé řadě na sebe samé. Oba hlavní hrdinové jsou přesnými opaky takovýchto lidí a člověk jim proto drží palce a doufá, že se jim všechno podaří.

19841984G. Orwell (pseudonym)

Zajímavá, znepokojivá kniha. Věděla jsem, o čem je, ale netušila, co od ní čekat. Nakonec jsem objevila příběh o společnosti,v níž by jen málokdo chtěl žít, o muži, který byl až neknižně reálný (za jeho vykreslení autora obdivuju), o ideologii, která se děsivě vyvinula (jak to mají takovéto ideologie ve zvyku), a o spoustě dalších věcí. Bylo to dobré, byť ne vždy poutavé a příjemné čtení.

28.04.2020

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dobrá knížka - dobře napsaná, se zajímavými příběhy. Jen konec mi připadal trochu narychlo dopsaný - nějak mi tam neseděl. (A upřímně doufám, že má autorka lepší zkušenosti s muži, než jak je vykresluje v knize.)

18.05.2020

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Pěkný historický román o dvou renesančních velikánech, jejich práci a rivalitě. Povedeně napsané, čtivé, napínavé, se zajímavě vykreslenými postavami a koncem, který mi udělal radost.

12.07.2020

Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)J. R. R. Tolkien

Pěkný pohádkový příběh s jedním dobrodružstvím v každé kapitole. Docela příjemně se čte, i když mi některé obraty připadají malinko zvláštní. Umím si představit, jak Hobita čtu dětem před spaním.

09.11.2020

Vítr z horVítr z horAndy Wildwood

Na knihu jsem se docela těšila a její začátek mi uchvátil. Byl zajímavý, napínavý, otevíral nový svět a jeho zákonitosti a především nádherně popisoval prostředí, ve kterém se hlavní postava pohybovala. Části, v nichž autor vykresluje okolí považuju celkově za nejlepší z celé knihy - jsou úžasně lyrické a ztvárňují se čtenáři před očima. Moc se mi také líbila mytologie severských bohů, která mi připadala známá a přesto originální.
Samotný příběh nebyl špatný, i když mě nedokázal ničím překvapit. Příliš se nezadrhával ani neodbočoval. Sem tam se objevila menší nesmyslná chybička, která mi však zpravidla nijak nevadila.
Co mi dělalo problém, byla přímá řeč, která na některých místech působila až nepatřičně knižně, zatímco na jiných sklouzávala k obecné či přímo čecháčkovské češtině (což by zase tak nevadilo, kdyby různá mluva charakterizovala různé postavy - to, že jedna postava mluvila chvíli spisovně a hned zase "s přízvukem", na mě působilo poněkud rušivě - i když nejrušivější na promluvách postav bylo neskutečně iritující "chá" apod., které ne vždy dávaly smysl).
Na můj vkus bylo v knize příliš mnoho romantiky (a to se považuju za romanticky založeného člověka). Trochu mi vadilo neustálé opakování frází o tom, jak moc se všichni milují a co všechno pro sebe dělají a ještě udělají. Myslím, že hloubka citů hlavních hrdinů byla poměrně jasně patrná a tedy nebylo třeba o ní neustále tokat.
Celkově kniha nebyla špatná, některé pasáže by se daly trošku osekat, černobílé pojetí dobra a zla lehce zešedit... Ale vyprávěcí jazyk bych určitě neměnila, nádech eposu, který příběhu dával, se mi moc líbil.

28.11.2020

TajemstvíTajemstvíRhonda Byrne

Než jsem ji přečetla, považovala jsem knihu jednoduše za prostředek k tahání peněz z lidí. A pořád si myslím, že jím je, nicméně musím uznat, že má něco do sebe. Jasně, má spoustu vad - některé věci tam jsou dost uhozené a nedávají smysl, celá kniha je vlastně jedinou myšlenkou pitvanou a opakovanou na zhruba 200 stránkách a některé teze si protiřečí... Ale celkově dokáže přinejmenším v některých lidech vzbudit naději, dobrý pocit, spokojenost. Na mě to alespoň většinou fungovalo. Pokud jsem zrovna nesouhlasně nekroutila hlavou, s dobrou náladou jsem se usmívala. A o to - snad - jde...

18.10.2019

Královna stínůKrálovna stínůSarah J. Maas

SPOILER
Tento díl se mi opravdu nelíbil. Hlavní hrdinka byla naprosto nesympatická - namyšlená, do sebe zahleděná, zcela pohlcená pocitem ublížení, nepochopení a těžkého života. Její myšlenkové pochody nedávaly smysl, svou bezohlednost a vraždění si obhajovala dost podivně, a zdálo se, že jí vůbec nedochází, že jedná krutě a jednoduše špatně - a jak by taky mohlo - její dva společníci ji (pro mě zcela nepochopitelně) naprosto chápali a podporovali. Naopak třeba Chaol, kterému se její způsoby nelíbily, byl nakonec autorkou donucen vzít všechnu svou kritiku zpátky a omluvit se, že byl slepý a hloupý... Jako fakt?!
Romantická linka mi připadala spíš směšná. "Úžasná" královna bez trůnu dokázala pobláznit (nejen) mužské samce všeho druhu tak, že kvůli ní téměř rozpoutali vlastní válku. Aelinino srdce se však trápilo nikoli neopětovanou, ale nenaplňovanou láskou k o stovky let staršímu vílákovi, který se rozhodl jejich vztah "neuspěchat" a polovinu každé noci proto trávil políváním se chladnou vodou a přemýšlením o jejích nočních úborech. A aby Chaolovi (a všem ostatním) nebylo líto, že si Aelin našla dědokluka, autorka věnovala závěrečné kapitoly párování všech vystupujících postav. Eh!!
Děj jako takový nebyl nic extra. Některé části byly zajímavé a čtivé, jiné na mě působily jako bláboly vycucané kdovíodkud. Vzpomínky na Aelinin život mi pak akorát připomínaly, že bych ráda věděla, kdy stihla všechny ty věci. Žít pohodlný život s rodiči, být zachráněna Arobynnem, denně tvrdě trénovat, plnit úkoly a zakázky, cvičit se v zahraničí, pracovat coby otrokyně, vykonávat rozkazy coby králova bojovnice - a do toho se perfektně naučit hrát na klavír, tančit, ovládat množství jazyků (z toho některé snad již skoro vymřelé), vyhrávat v kartách, kulečníku a určitě ještě něčem dalším - k tomu trávit nespočitatelně hodin čtením knih, nakupováním šatů a cetek, požíráním všeho, co bylo v dosahu... A ještě mít dost času na všechny své plesy, večeře, dostaveníčka, pokecy s kámoškama a podobně...
Mno! Asi bych byla k celé knize shovívavější, kdyby mi hlavní hrdinka tolik nepila krev - ale opravdu byla neuvěřitelně otravná a povýšená, takže i její "břitké hlášky" mi připadaly ubohé a nijak vtipné. Zdálo se mi, že ani ostatní postavy nejsou tak sympatické, jak byly v předchozím díle. Nerozuměla nebo nesouhlasila jsem s jejich jednáním a myšlenkovými pochody. Jediná postava, která se mi líbila, byla Asterin - a ta tam byla dost málo.
Konec knihy mi připadal stejně špatný jako začátek (nebo možná horší), takže teď necítím žádnou potřebu pokračovat v této sérii - ale kdo ví - první díl se mi taky nelíbil a přesto jsem nakonec sáhla po druhém - třeba dám tomu protivnému spratkovi ještě šanci...

01.03.2020

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Úžasné! Už když mi kniha přišla, byla jsem z ní nadšená. Vypadá opravdu nádherně. Od obsahu jsem si nic extra neslibovala... nicméně jsem mu naprosto podlehla. Úchvatný temný svět, jedineční sympatičtí hrdinové, příběh, který dává smysl a docela odsýpá, příjemný styl vyprávění... Myslím, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem (přinejmenším v poslední době) četla. Jediné, co mi vadilo, byl věk hlavních hrdinů (a jeho připomínání), který neodpovídal tomu, co všechno už měli za sebou a jakou pověst si vybudovali. Žádný strašný nedostatek to ale není.

Boxer, broukBoxer, broukNed Beauman

Zvláštní, dekadentní, úžasné. Zprvu jsem od knihy neměla velké očekávání a váhala jsem, jestli se do četby vůbec pustit, ale pustila jsem se a ona mě už nepustila. Byl to jeden z těch příběhů, který jsem potřebovala číst, kdykoli se naskytla volná chvilka (a vlastně i když se nenaskytla)...

CizinkaCizinkaDiana Gabaldon

Skvělý příběh, který mě bavil číst i podruhé. Hlavní hrdinové jsou velmi sympatičtí, děj je promyšlený, historické vsuvky a detaily úžasné a Skotsko je prostě nádherné. Dílu nechybí vtip, napětí ani romantika, jen erotické scény mi připadaly místy už zbytečné. Holt červená knihovna - ale propracovaná a neobyčejná.

DeníkDeníkAnne Frank

Zajímavé, kolik různě laděných příběhů může člověk prožít v takovýchto stísněných a monotónních podmínkách. Úžasné, jak si tak mladá slečna dokázala vážit a užívat života. Smutné... všechno ostatní...

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Knihu jsem si nadšeně koupila, napjatě přečetla a poněkud vlažně hodnotím. Bylo to dost přeslazené, ale moc se mi líbily historické detaily a taky absence sexuálních scén, které dnešní autoři strkají skoro už i do dětských pohádek - jsem ráda, že autorka dokázala, že i bez nich jde napsat vzrušující romantický příběh. Postava pana Reeda byla jednoduše úžasná, přidávám se ke všem jeho zamilovaným fanynkám. Naproti tomu hlavní hrdinka mě poměrně často dost iritovala. Tento typ namyšlených, vlezlých a rádoby vševědoucích a vtipných puberťaček zrovna moc nemusím. Nicméně i ona měla své světlé stránky a skvělé momenty. Celkový děj pak byl samozřejmě více než předvídatelný, ale u takovéto literatury člověk většinou neočekává dechberoucí zvraty. Nejvíce mě zklamal konec, který mi přišel odbytý, přehnaný, prostě špatný.

10.01.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Kniha s krásnou obálkou a názvem, podle něhož jsem od ní čekala něco trochu jiného. Líčí životy několika postav, které jsou krásně neurčité - ve smyslu, že pro mne většinou nebyly špatné, ale ani moc sympatické - a možná tedy tím reálnější. Jejich osudy byly určitě nelehké, ale nezdály se mi zrovna poutavé, párkrát jsem přemýšlela, proč o nich vlastně čtu... Líbily se mi skazky o období přelomu století, jen jsem doufala, že jich v knize bude mnohem více. Celkově mě tedy dílo příliš nenadchlo, i když žádná hrůza to také nebyla. Oceňuju práci, kterou si autorka dala se shromažďováním informací a sběrem pramenů.

20.04.2020

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Podle mě trochu přechválená kniha. Neříkám, že byla úplně špatná, četla se docela dobře, postavy byly sympatické, děj nenáročný... Ale nevím, chvílemi jsem měla pocit, že je to celé jenom o tom, jak se děti hlav dvou států opíjejí, jsou věčně nadržení a v důsledku toho pak také jednají. Trochu to zachránila romantická linka spolu s klasickým a věčně omílaným tématem (a naprosto předvídatelnou hlavní problematikou) dvou milenců, kteří spolu být nesmí, i některé z vtípků. Celkově to nebylo špatné, rozhodně to bylo milé (až na tu přemíru klišé a některých trapných slaďáren) - ovšem nic světoborného. Taková ta odpočinková kniha, u které víte předem, co bude v další kapitole a jak to vlastně všechno dopadne.

22.08.2020

Sloky láskySloky láskyStěpan Petrovič Ščipačov

Nádherné verše, o nichž se bohužel ve škole většinou neučí - přestože by si to autor zasloužil. Pochvalu by si zasloužil určitě také překladatel této sbírky - Michal Černík.

10.02.2017

PanicovéPanicovéDiana Gabaldon

Jakkoli mám knihy Diany Gabaldon ráda, tahle mě opravdu neoslovila. Příběh o Jamiem je kratičký a podle mě toho o něm a jeho životě "před Claire" mnoho neříká. Druhou část pak tvoří první kapitoly Cizinky - přestože autorka vysvětluje, proč je do nové knihy zakomponovala, připadají mi tam zbytečné, jako by jen potřebovala nahnat stránky. Škoda, že nenechala o prvním setkání s Claire vyprávět Jamieho - i když by se jednalo o příběh, který už čtenáři a čtenářky Cizinky důvěrně znají, nepřipadalo by jim, že o něm čtou znovu a stejně. Navíc - koho by nezajímalo, jak tyhle důležité chvíle prožívala tato oblíbená mužská postava?!

27.07.2018

Vážka v jantaruVážka v jantaruDiana Gabaldon

Pro mě asi zatím nejnudnější díl ze série. Po nějaké době jsem knihu četla podruhé a stále mi některé pasáže připadají zbytečné, jiné zdlouhavé, další přehnané nebo hloupé. Objevuje se zde mnohem méně sympatických postav než v předešlém díle a ne všechny situace se mi zdají dořešené. Ještě že další díly už jsou lepší.

Půl králePůl králeJoe Abercrombie

Možná jsem se k této knize nedostala ve správném rozpoložení, ale nějak mě nenadchla. Děj se prostě děl, postavy byly buď nevýrazné nebo přehnané, jejich rozhovory mnohdy vypadaly jako vzájemné předávání hlubokých mouder, některé prvky byly předvídatelné a celý příběh mi připadal poněkud umělý, nepřirozený. Myšlenka vystavět svět na torzech toho současného je podle mě naopak úžasná, geniální. Proto mi připadá škoda, že autor nevěnoval více místa jeho popisu a historii. Kniha by tak pro mě hned vystoupila z fantasy průměru.

08.04.2019

Dokud tě nenajduDokud tě nenajduJohn Irving

Prostě Irving. Má svůj styl, svůj svět a úžasnou schopnost vzít nějaký praštěný nápad a na jeho základě vytvořit obtloustlou knihu - která se ovšem dá číst - a mnohdy bývá dokonce skvělá! Stejně jako v jiných dílech i zde nám téměř nezaujatě servíruje lidi, kteří rozhodně nejsou zrovna normální, a situace, k nimž běžně nedochází, jako něco tak běžného, že nad tím nemá smysl se pozastavovat. Když pak na to konečně nějak přistoupíme a přestaneme to řešit, zjistíme, že nás autor celou dobu vodil za nos tam, kde jsme to vlastně ani nečekali.

08.04.2019

V jedné osoběV jedné osoběJohn Irving

Opět klasický Irving. Špatné matky a zapovězení otcové, zápasníci a speciální kamarádky, penisy a sex, medvědi a New Hampshire... Žasnu, jak dokáže psát pořád dokola s téměř stejnými postavami a v totožných kulisách, a přesto vytvářet svérázné a originální příběhy. Nicméně V jedné osobě považuji za Irvingovo slabší dílo. Připadá mi, že téma autorovi nesedlo, neuměl se s ním poprat, a tak příběh působí poněkud uměle a je příliš předvídatelný.

09.05.2019

Skleněný trůnSkleněný trůnSarah J. Maas

Mno, tohle se moc nepovedlo. Děj sice neurazí, ale ani nenadchne, nepřekvapí, prostředí, ve kterém se odehrává, je poněkud fádní, a obojí je plné nesmyslů. I když člověk omluví nelogický hrad ze skla a bez oken nebo třeba kluka, který má už v devatenácti tolik zkušeností, aby mohl být kapitánem stráží, tím, že je to prostě puberťácký fantasy svět, pořád tam zůstává spousta nonsensů. Tak třeba samotná ústřední myšlenka turnaje, kdy si král z lidí, kteří mají ten největší důvod ho nenávidět, rozhodne vybrat svého budoucího oddaného služebníka... To rozhodně nezní moc moudře samo o sobě... A pak... Který idiot si pozve přes dvacet nejnebezpečnějších lidí světadílu a nechá je poměrně volně se toulat po zámku mezi lidmi (a ani se neobtěžuje pořádně prohlédnout jejich pokoje)?! K tomu neuvěřitelně namyšlená a protivná hlavní hrdinka, která bůhvíproč má být nejlepším zabijákem světa... A dva neodolatelně krásní nápadníci, ze kterých si nemůže vybrat... Ech! Aspoň že se to celkem dobře četlo (když se člověk obrnil proti všemu výše zmíněnému - a pár dalším věcem)...

31.08.2019

ProcitnutíProcitnutíRussell Blake

Akční, nenáročné, v pohodě, ale nic extra. Dílko se četlo dobře, postavy byly stravitelné, děj ubíhal, i když spousta věcí se dala dopředu předvídat. Chování a myšlenkové pochody hlavní hrdinky podle mě ne vždy souhlasily s její povahou (stejně tak motivy některých jejích činů) a některé události byly poněkud šílené, ale jak napsal autor ve velmi sympatické poznámce na konci knihy - cílem nebylo popsat realitu, ale užít si fikci. A podle mě je více než patrné, že si autor psaní svého příběhu opravdu užíval.

05.05.2020

Těžko uvěřitelný příběhTěžko uvěřitelný příběhChris Colfer

Poměrně průměrný puberťácký příběh o přátelství, tajemstvích, několika ne zrovna dobrých nápadech, které paradoxně zajistí nudnému výletu nezapomenutelné zážitky... A taky o tom, jaké to může být, když cestujete se svou oblíbenou seriálovou hvězdou. Přestože jsem Cashovo tajemství tušila už od první kapitoly, konec, který je odhaluje, se mi docela líbil (tu část považuju za asi nejlepší z celé knihy - třebaže to zas taková pecka nebyla). Jinak byl celý příběh (včetně jednání postav) dost naivní, docela nevyzrálý a (jak napovídá název) těžko uvěřitelný.

02.11.2020

Noční autobusNoční autobusPer Wahlöö

Přečteno podruhé a se stále stejným nadšením. Příběh je poutavý, napínavý tak, že se těžko odkládá z rukou, dobře promyšlený, s pěknými hláškami nebo obraty, uvěřitelnými a jedinečnými postavami... Jednoduše skvělý. Určitě se k němu zase někdy vrátím.

30.11.2020

Pět neděl v balónuPět neděl v balónuJules Verne

Poměrně příjemná dobrodružná kniha, ze které bych jako asi dvanáctiletá pravděpodobně docela unešená. I teď, když se mi podařilo se začíst, jsem některé příhody skoro hltala.

29.12.2020

To prší mořeTo prší mořeRadka Třeštíková

Zvláštní kniha s poněkud znepokojivým příběhem a koncem, o kterém se stále ještě nedokážu rozhodnout, jak na mě zapůsobil. Trvalo mi, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní - zpočátku mě rozčiloval, časem mi přišel zajímavý a vlastně docela fajn. Líbilo se mi, jak si autorka hrála s jazykem a propojovala jednotlivé části příběhu. Celkově mi však tohle dílo připadá moc málo výrazné, abych ho hodnotila jinak než průměrem.

Byli jsme a budem aneb česká každodennost 1914–1918Byli jsme a budem aneb česká každodennost 1914–1918Marie Michlová

Skvělé téma, poměrně čtivě zpracované, s dobrým názvem, ale celé je to špatně a nedostatečně citované a plné stylistických chyb. Kniha je plná úžasných obrázků a fotografií, ovšem ty jsou doplněny místy velmi podivnými a s textem nesouvisejícími popisky.

02.06.2017

Prach a stínPrach a stínLyndsay Faye

Bohužel se nemůžu přidat k pochvalným komentářům. Přes veškerou snahu se podle mě napodobení Doylova stylu autorce nezdařilo, rozhovory hlavních postav i Watsonovo vyprávění působí poněkud uměle. Celý příběh ve mě pak budí dojem jakési "vypůjčenosti" - Holmese a jeho světa od A. C. Doyla, vraha a jeho zločinů z anglické historie... a mnohé scénky jako by z oka vypadly některému z filmů nebo seriálů. Nejpovedenější částí je pro mě poděkování, v němž autorka svým vlastním (a velmi příjemným) stylem dokazuje, že má na mnohem víc, než je přepisování cizích nápadů.

20.09.2017

Moje třicetiletá válkaMoje třicetiletá válkaHiró Onoda

Poměrně šílený příběh o poněkud jiné mentalitě, naprosté oddanosti a hromadě špatných závěrů...

20.01.2018