chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Život na trampolíně Život na trampolíně Frances Whiting

Příběh o dost podivném přátelství, velmi netradičních rodinách (a lidech vůbec), ale podle mě téměř bez děje. Netvrdím, že se četl špatně, ale nějak ve mě nezanechal žádné pocity. Hlavní hrdinky (a hrdina) mi byly spíš nesympatické, jejich jednání mi často nedávalo smysl (nechápala jsem např. chování Lulu k Simone a Stelle) a komolení slov mě dost prudilo. Takže - ano, byla to (velice nenáročná) oddechovka - ale taková ta, ke které už se určitě nikdy nevrátím.

18.08.2020 2 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Pokračování hrozně milého příběhu o dvou neuvěřitelně sympatických hlavních hrdinech. Přestože mi tento díl přišel trochu slabší než ten první, četl se moc dobře. Doufám, že se (ideálně brzy) dozvíme, jak to všechno bylo dál.

16.08.2020 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Kniha se četla dobře, ale nemohla jsem se zbavit dojmu, že je to pouhé převykládání až příliš dobře známého tématu. Líbilo se mi, že autorka pracovala s nejstarší zaznamenanou verzí a dalšími prameny. Vytvořila snad trochu jinou verzi tohoto příběhu, když nechala vyprávět Patrokla, což je taky moc fajn. Avšak přestože konec byl úžasný, celá kniha ve mě nezanechala žádný přetrvávající pocit. Prostě jsem ji přečetla a je to. Myslím, že než se k ní vracet, raději si přečtu originál... (Pro mladší čtenáře nicméně určitě představuje příjemnější volbu než Illias.)

12.08.2020 3 z 5

Královna věštců Královna věštců Lynn Flewelling

Docela pěkné zakončení trilogie. Ze začátku jsem se sice nedokázala moc soustředit, ale potom to bylo lepší, čtivější, zábavnější i vtipnější. Příběh dopadl, jak měl, jen konec mi přišel tak trochu odbytý, pouhé útržky, abychom věděli, jak kdo skončil - a epilog podle mě mohl být propracovanější, zajímavější - nebo (ideálně) nebýt vůbec. Celkově se mi však kniha - i celá trilogie - líbila.

12.08.2020 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Prvních několik kapitol jsem přemýšlela, jestli jsem náhodou nesáhla po špatné knížce. Děj, prostředí, hlavní postava i styl psaní mi připomínaly literaturu, která se čte dětem ve školce. Přestože se zápletka příliš nezlepšila, pomalu jsem si začala na (hlavně zpočátku) opožděného Simona, Hermionovskou Penny, záporáka s trapnou přezdívkou i ostatní divnosti zvykat. Nakonec mě kniha docela bavila. Děj sice za moc nestál a byl trochu poplantaný, ale osudy postav to celkem vyrovnávaly. Takže - shrnuto a podtrženo - žádné veledílo to není (navzdory tomu, co tvrdí obálka), ale jako příjemná oddychovka slouží dobře.

06.08.2020 3 z 5

Skrytý válečník Skrytý válečník Lynn Flewelling

Stejně dobrý díl jako Dítě proroctví - víceméně. Některé části mě moc nebavily, ale posledních několik kapitol jsem zhltla jak nic. Úžasné, jak se všechno začíná rozuzlovávat. Jen škoda, že v této sérii autorka nedala prostor svému smyslu pro humor, který u jejích Nočních běžců doslova zbožňuju.

06.08.2020 4 z 5

Dítě proroctví Dítě proroctví Lynn Flewelling

Zajímavá kniha s dalšími skvělými nápady, které dokáže vymyslet snad jen Flewelling. Stejně jako série Nočních běžců je i toto dílo velice čtivé a poutavé, nicméně chybí mu vtip a nadhled, které mě v příbězích Aleka a Seregila neuvěřitelně bavily. Celý příběh je mnohem více "nadpřirozený" a snad i hororový. Nechybí mu sympatické (ale ani antipatické) postavy, které mají vlastní příběh i tajemství. A celkově se jedná o skvělé čtení, které ovšem není uzavřené - jen další kapitoly už jsou v jiné knize.

01.08.2020 4 z 5

Cínová princezna Cínová princezna Philip Pullman

K Cínové princezně se už od dětství opakovaně vracím. Možná je to tím, že je to první dílo, které jsem od Pullmana četla, ale považuju ho za jeho nejlepší knihu. Příběh malého smyšleného království, stejně jako všech tří hlavních hrdinů, mi hned napoprvé učaroval. Autorův styl psaní, který nepostrádá akci, napětí, vtip i emoce a sem tam mi připomíná dalšího skvělého spisovatele, Johna Irvinga, mě neskutečně baví. A v celém díle je mnohem víc než to. Knížku mám přečtenou už několikrát a vím, že po ní ještě mnohokrát sáhnu.

24.07.2020 5 z 5

Tygr ve studni Tygr ve studni Philip Pullman

Napínavá a čtivá knížka s fajn postavami a dobrodružným dějem. Tvůrce obálky by však zasloužil profackat za ten spoiler!

24.07.2020 4 z 5

Stín na severu Stín na severu Philip Pullman

Další moc pěkná Pullmanova kniha. Jasně, je to spíš pro mladší čtenáře, takže některé věci jsou celkem zjednodušené a přehnané, ale i po všech těch letech, kdy jsem ji měla poprvé v rukou, je úžasně čtivá a skvělá. A taky mi už podruhé skoro zlomila srdce...

21.07.2020

Rubín v kouři Rubín v kouři Philip Pullman

Moc pěkný napínavý příběh pro mládež, který ovšem potěší i některé dospělé. Dobře se čte, postavy jsou příjemné a děj odsýpá. Určitě se ke knize zase ještě vrátím.

20.07.2020

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Pěkný historický román o dvou renesančních velikánech, jejich práci a rivalitě. Povedeně napsané, čtivé, napínavé, se zajímavě vykreslenými postavami a koncem, který mi udělal radost.

12.07.2020 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Poslední díl trilogie byl pro mě náročný. První třetina se četla skvěle, moc mě bavila... Ovšem další části se místy utápěly v popisnosti, na kterou má představivost jednoduše nestačila, ve vysvětlování technických a kosmických zákonitostí, jejichž smysluplnost nedokážu posoudit, a neustálé hibernaci, kterou končila skoro každá kapitola (působilo to na mě trochu rušivě, protože tím zpravidla končila nějaká část děje, kdy se konečně začalo něco zajímavého dít). Konec nebyl úplně špatný, ale některé prvky v něm mi připadaly hloupé a v kontroverzi se skutečnostmi popsanými dříve.

10.07.2020 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Původně jsem další díl Skleněného trůnu číst nechtěla, ale když už mi přistál v knihovničce... Doufala jsem, že nebude tak špatný jako ten předchozí - a nebyl - i když žádná velká sláva to taky nebyla. Nesympatická hlavní hrdinka (a vlastně ani ostatní postavy nijak úžasné nejsou) se tentokrát dala víceméně snést, děj nebyl jen předvídatelný a autorka navíc projevila snahu vysvětlit různé detaily z předchozích knih (což mi místy připadalo trochu zbytečné, ale oceňuju to). Líbil se mi příběh Elide a Lorcana, zajímavé byly i některé kapitoly s Manon nebo Aedionem. Oproti předchozím dílům se autorka rozhodla věnovat také erotickým scénám, které sice byly místy zábavné, ovšem zpravidla tím nevzrušivým způsobem (osobně se mi chtělo spíš smát nebo protáčet oči). Nejhorší na celé knize byl překlad (za který autorka samozřejmě nemůže) - je plný chyb a nejasností, díky nimž jsem někdy netušila, která postava co říká. Jinak se teda jednalo o celkem ucházející čtení, dost přehnané a naivní (hlavně závěr - který se mi na jednu stranu připadal celkem trapný, ale zároveň se mi docela líbil), přeslazené a s ubohými vtipy... Nicméně málo špatné na to, aby mě nezajímalo, jak to všechno skončí.

28.06.2020 3 z 5

Jaro na Rožnovsku Jaro na Rožnovsku Jana Tichá

Drobná knížečka o valašských zvycích vážících se k období jara. Pěkně vysvětleno a propojeno, většina napsána čtivě, jen některé části a citace mi připadaly trochu zbytečné a nezajímavé.

17.06.2020 3 z 5

Krásný poetický příběh o hledání a přijímaní sebe sama. Moc pěkně napsané, plné příjemných postav, sympatických myšlenek a vtipných rozhovorů. Jen mě trochu (maličko, nepatrně) rušilo, že se všechny postavy vyjadřovaly úplně stejně (jediný rozdíl byl v tom, že dospělí mluvili spisovně).

07.06.2020 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Velice zajímavá knížka s úžasnými nápady a myšlenkami. Děj odsýpal a vtahoval, jen pár částí mi připadalo trochu zbytečných, postavy působily poměrně opravdově... akorát některé závěry oněch geniálních vědců se mi zdály trochu naivní a závěr knihy samé mi nějak vyšuměl.

07.06.2020 4 z 5

Poseidonia Poseidonia Aleksandar Žiljak

Vizuálně nádherně zpracovaná kniha - o obsahu však totéž tvrdit nemůžu. I když jsem si celkem zvykla na vyprávěcí styl a nebrala příběh zrovna vážně, připadal mi dost uhozený. Od zápletky a jejího podivného řešení, přes charakteristiku "nepolapitelných lupiček", které byly jen v této knize polapeny minimálně dvakrát (a neustálé opakování, že jsou neuvěřitelně krásné a vycvičené v japonsku - které bylo časem hrozně iritující), životní příběh a vývoj postavy zvrácené Alidy, až po závěrečnou bitvu na lodi to byl jeden šílený výplod (zřejmě dost nadrženého a celkem perverzního) chlapa s bujnou fantazií. Dejme tomu. Poslední kapitola ovšem působila jako z totálně jiného světa - a byla neuvěřitelně špatná. Ráda bych věděla, proč se autor rozhodl místo lodi potopit celou knihu. Vždyť byla ta úchylárna místy celkem zábavná...!

28.05.2020 2 z 5

Děti Arbatu Děti Arbatu Anatolij Naumovič Rybakov

Rozhodně zajímavá kniha se spoustou kladů. Dobře se četla, děsivě krásně vykreslovala dobu upevňování stalinismu v Rusku, byla značně politická a přesto se v ní dalo orientovat, navíc úžasně vykreslovala postavu paranoidního Stalina, jeho myšlenkových pochodů i činů. O dost méně kladně pak musím hodnotit méně politické dějové linky - tedy příběhy oněch "dětí Arbatu", které daly knize název. Postavy na mě působily hrozně schematicky, černobíle, jejich životy sice byly krásně různorodé, ale u většiny nijak zvlášť zajímavé (nebo jen ne moc zajímavě popsané). "Romantická linka" mi připadala trochu uhozená - především tedy u Varji a Saši (třeba Káťa, která na mě vybafla v první kapitole, do níž jsem byla nepochopitelně vhozena, se pak objevila snad už jen jednou - jestli sloužila jenom k ukázce toho, jaký má hlavní hrdina pech v milostném životě, bylo jí na můj vkus věnováno zbytečně moc místa)... Především mě moc mrzelo, že se autor nedostal přes rok 1934 - závěr mi připadal takový nijaký...

28.05.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dobrá knížka - dobře napsaná, se zajímavými příběhy. Jen konec mi připadal trochu narychlo dopsaný - nějak mi tam neseděl. (A upřímně doufám, že má autorka lepší zkušenosti s muži, než jak je vykresluje v knize.)

18.05.2020 4 z 5