chlo0opek chlo0opek komentáře u knih

Slovácko sa súdí aj nesúdí Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška

Roztomilé příběhy napsané krásným jazykem. Ač je to vlastně často provázené násilím, je to vždycky provázené humorem a vyzní to i přesto tak nějak hezky. V knize navíc najdete plno zdařilých kreseb, které dobře podbarvují děj a vykreslují postavičky ze Slovácka.

22.04.2024 4 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Tak bohužel mne tahle kniha neoslovila. Přece jen už těžko zaujme současnou generaci něčím takovým, jako je běžný život faráře a kantorů v odlehlé obci. Je to navíc psané češtinou té doby, která samozřejmě na čtivosti nepřidá protože neustále listujete a hledáte, co který výraz znamená. Jistě, ve své době, kdy se zápasilo o češtinu v Čechách, byl takovýhle počin velmi vítán, ale dnes už to zkrátka nefunguje. A tak neustálé popisy "dějů" tu na faře, tu na tancovačkách, ale hlavně v kostele při nekonečném zpívání a koukání kolem, zapříčinili maximálně to, že jsem buď četl opakovaně nějaké pasáže, abych tomu vůbec rozuměl, nebo jsem to četl jen jednou a snažil se rozumět co šlo (a hlavně u toho neusnout). No, nakonec jsem to dočetl, ale jistě se k tomu v budoucnu už nevrátím...
...2* tak nějak z úcty ke snaze rozšířit touto knihou češtinu ve složité době pro nás jazyk.

10.04.2024 2 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Tak nějak jsem nebyl úplně uspokojen, jak kniha dopadla. Vždyť na začátku tu máme jednoho muže v labyrintu a na konci? No, ono se to vlastně moc nezmění - ačkoliv rozdíl tam samozřejmě je. Nicméně to jak tak všechno, co se tu vyřešilo - celkem dost věcí zůstalo otevřeno. A navíc ten konec, ke kterému kniha celou dobu spěje, se odehraje strašně rychle, takže po pár stránkách je konec. Škoda, zde to mohlo být o něco víc obsáhlejší...

29.06.2023 3 z 5

Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Simon Gill

Bohužel jsem tuhle knihu četl hned po jiné anglické knize, která měla narozdíl od téhle detektivní zápletku vymazlenou - a to i po jazykové stránce. Zde však zápletka byla uspůsobena obtížnosti, takže to bylo něco jako: "Hele, ona nespí, ona je mrtvá." Jé a tamhle leží smrtící šipka". "Ano, ano, tak to bychom měli, pojďme teď z letadla ven..." No, takhle fakt detektivku číst nechcete:(. Nabízí se námitka, že kdybych četl knihu v originální délce a ne pro mírně pokročilé angličtináře, tak by to bylo jiné kafé, ale zkusil jsem kousek i tak a ani tak mne nezujalo. Zkrátka to množství postav je zde jen matoucí a nebavilo mě. To celé jen potvrzuje můj názor na Agathu, že je to nadhodnocená autorka a nebude asi nikdy mou oblíbenou spisovatelkou.

06.06.2023 2 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak tohle mne opravdu zaujalo. Svým dějem, i tím že se "dobře" četla (myšleno dobře jako relativně snadná srozumitelná angličtina - četl jsem celou knihu totiž v angličtině). Ale samozřejmě na to musí mít čtenář žaludek, protože ty scény opravdu nejsou pro slabý žaludek.
Ale co jinak napsat a neprozrazovat děj? Tak třeba, že je to zajímavé i z hlediska, jak se může během času změnit postoj i k takové záporné postavě, jaká se zde vyskytuje. A v jednu chvíli se může vlastně i trochu obrátit, když si člověk uvědomí okolnosti. Co mi však chybělo bylo to, že oběti vlastně nevěděli, za co jsou trestáni. Nebo mi to uniklo? (Pokud ano, klidně mi napište, ať vím...)

26.05.2023

Paní Láry Fáry Paní Láry Fáry Betty MacDonald

Kniha mne původně zaujala velmi dobrým hodnocením a také příslibem, že kromě dětí ji čtou i jejich rodiče. Tak jsem se do ní začetl… a po několika příbězích zase odložil s tím, že se k ní už asi nevrátím. Příběhy na mne byly už asi moc dětské, se skutečnými praktickými radami neměly nic společného. Nečekal jsem vyloženě konkrétní rady, jak se zachovat v těžkých situacích ve vztahu rodič-dítě, spíš jen nějaký ten nástin, či nápad na řešení těchto problémů, ale kniha se udávala naprosto odlišným směrem. Paní Láry Fáry měla tu kouzelnou věc, tu geniálního papouška, kteří problém vyřešili za ostatní, což samozřejmě se skutečností nemá nic společného, tak jsem knihu odložil jako pro mne bezcennou.
Jelikož jsem nedočetl (a asi skutečně už asi nikdy nedočtu), hodnotit hvězdičkami nebudu.

27.09.2022

Vy jste tady novej? Vy jste tady novej? Petr Lehečka

Kniha, která popisuje život na vesnici, takový, jaký skutečně bývá:). Taková oddychovka. Trochu lepší 3*.

27.09.2022 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Nemám rád knihy s otevřeným koncem. Od autora je to sice pochopitelné, ale ani tak mě to nepřesvědčí, abych tento fakt neprojevil do hodnocení. Kniha se totiž stává takovým "průtokáčem". Na jednu stranu dostanete dobrou vyšetřovací zápletku s nějakým tím ukončením, na stranu druhou se však kniha zabývá příběhem dalším, který Vám však autor objasní (pravděpodobně) až v nějaké další. Tím se závěr téhle "průtokové" knihy stane trochu méně zajímavý a důležitý; vlastně je na stejné úrovni, jako otázka, jak bude pokračovat ten paralelní. Takže když si za pár měsíců položím otázku, jak to vlastně dopadlo, je dost možné, že si vzpomenu pouze na ten druhý, nedokončený příběh a na ten "hlavní" si už ani nevzpomenu. Což je škoda, nemyslíte?

27.09.2022 3 z 5

Utajená laboratoř Utajená laboratoř Thomas Brezina

Fajn záležitost nejen pro děti se zpříjemněním v podobě vyšetřování. Lepší 3*.

02.08.2022 3 z 5

Sněžný kluk - Filmový příběh Sněžný kluk - Filmový příběh kolektiv autorů

Kniha s trochu jiného kraje, než jsme zvyklí. Takže se tudy nechodí přes hory a doly, ale přes velehory . Jinak příběh pro děti, nic komplikovaného. Celkově průměr.

24.12.2021 3 z 5

Na Opičí řece Na Opičí řece Vladimír Šustr

Tak neřekl bych, že kniha je vyloženě doslova nabita dobrodružnými a nebezpečnými událostmi téměř na každé stránce. I přesto se ale dá tahle kniha číst dobře, zajímavé je i vyprávění skrze 14letou holku, ale dovedu si představit, že kdybych četl knihu v pubertě, asi bych si ji užil více. Takhle spíše průměr.

07.12.2021 3 z 5

Lord Loveland objevuje Ameriku Lord Loveland objevuje Ameriku Alice Muriel Williamson

Tahle kniha mě zaujala díky tiráži, která slibovala, že se mi dostane trochu toho anglického humoru. No, když se teď zpětně zamyslím, neuvědomuji si, že by tam nějaký byl... Ale vezměme to pěkně od začátku. A že to byl hodně těžký začátek. Několikrát jsem chtěl knihu odložit a nedočíst, protože vyprávění o arogantním, rozmazleném lordovi bylo děsně nezáživné až nudné. Naštěstí jsem v četbě pokračoval, protože jakmile přišel radikální zvrat, začala být kniha hodně zajímavá a čtivá. Doslova prodírání se lorda reálným těžkým životem v cizí zemi bylo to pravé koření, díky němuž se jistě i čtenářův postoj k hlavnímu hrdinovi radikálně změní a celá tato část tak podstatně zlepšila můj dojem o knize. O závěru samotném pak můžu říct, že byl, nu, řekněme, očekávaný.
Slabší 4*.

19.11.2021 4 z 5

Lovci kožišin Lovci kožišin František Flos

Místy až moc optimistické, všude samý kamarád, každý každému pomáhá, všechno tak nějak vychází až moc dobře (jasně, jsou tam výjimky), ale jinak dobrý. Zvláště ta první část o životě lovců v divočině byla pěkně čtivá; naopak druhá část, o životě otce mi tam moc neseděla. Když jsem ji četl jako mladší, líbila se mi víc; nyní celkově lepší 3*.

08.05.2021 3 z 5

Děvče pro Oklahomu Děvče pro Oklahomu Mirko Pašek

Tahle kniha se pro mne stala takovým únikem do "reálného" světa a dobře jsem si od ní odpočinul od toho současného šílenství s "tou jedinou" nemocí, která momentálně existuje a které se podřizuje úplně všechno. Bohužel opravdu úplně všechno a přitom normální život je úplně na vedlejší koleji. A vláda, místo aby to již konečně přestala sledovat a věnovala se SKUTEČNÝM problémům, jakoby se předháněla v dalších a dalších nařízeních, které nás vedou stále do horší budoucnosti :(((. A proto jsem doslova hltal "NORMÁLNÍ" život, záviděl řešení běžných každodenních problémů, sice obtížných, ale normálních! Sice mne konec zklamal, byl takový useknutý, nedodělaný, ale i tak, za útěk od dnešního bláznivého světa, dávám nakonec 4*.

22.04.2021 4 z 5

Klasické pohádky v češtině a angličtině Klasické pohádky v češtině a angličtině Jana Pácalová

Čteno v angličtině - 1. pohádka v podstatě bez problémů, aniž bych se díval do překladu, další pak už i s občasným nahlédnutím do češké verze. Ale i tak to byls celkem bezproblémová angličtina. Za to určitě palec nahoru. Za např. Zlatovlasku však musím dát palec zase dolů, přece jen pohádka, kde umírají děti, není zrovna něco, co bych mohl doporučit. Ve výsledku tak nakonec lepší 3*.

01.04.2021

Fotografujeme děti Fotografujeme děti Radka Tezaur

Paradoxně mě nejméně bavila ta část, která byla věnovaná dětem:). Teda těm nejmenším, abych to upřesnil. Již totiž úplně malé děti nemám, tak tato část byla pro mne nudná. A úplný závěr o úpravách a datových formátech mne také nezaujala. Na druhou stranu jsem si z knihy odnesl mnoho znalostí a to je třeba ocenit (minimálně aspoň těma hvězdičkama).

04.12.2020 4 z 5

Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Jakub Kohák

Bohužel si ani nepamatuju, jestli jsem se aspoň jednou pořádně zasmál - spíš ani ne. Zklamání. Úplně nejhorší byly fejetony někde uprostřed, které nebyly dlouhé ani na jednu stránku a byly vlastně úplně o ničem (tím nemyslím o Spartě, ale vážně o ničem - i když ty sparťanské byly také slabé). Předchozí kniha byla zábavnější.
Celkově lepší 2*, přece jen tam byli i sloupky delší a s obsahem také lepším.

07.08.2020 2 z 5

Kůly v plotě Kůly v plotě Jakub Kohák

U kniha sloupků asi nemůžeme čekat nějaký extra čtenářský zážitek, nicméně několikrát jsem se i zasmál a docela mně překvapil i Kohákovic kladný přístup k rodině (nebo to tak na mne alespoň působilo). S většinou názorů jsem se s Jakubem ztotožňovoval, byl s fejetonů cítit autorův typický entuziasmus. Zkrátka, kdo má rád Jakuba Koháka jako osobnost, tomu se kniha líbit bude, ale ostatní jistě příliš nenadchne.
Pro mne lepší 3*.

06.08.2020 3 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Určitě hezká čeština, námět už takový slabší, ale aspoň se člověk dozví zas něco jiného. Nepovažuji to zrovna za to nej. od tohoto autora, ale proč holt nezkusit také něco lehčího od něj.

26.04.2020 3 z 5

Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku Třeskutá kniha o Teorii velkého třesku George Beahm

Jelikož se mi seriál i po několika letech téměř neustálého sledování stále líbí, brzy po obdržení této knihy jsem se pustil do čtení.
Informace o hercích byly někdy více, někdy zas méně zajímavé, pasáž o vědeckých termínech o něco méně a nejhůř na tom byla část pojednávající převážně o sci-fi filmech a hlavně o komiksech, kolem kterých se seriál také dost točí. Těchto věcí již nějaký velký fanda nejsem, komiksy jsem navíc četl jen v době, kdy jsem začínal jako malý klučina číst a od té doby mi již nic neříkají. Proto neoceňuji vskutku obsáhlé informace o komiksech a jejich hrdinech – zde mne kniha až nudila a nemohu se zbavit dojmu, že pouze tak trochu parazituje na slávě seriálu a snaží se z tématu vyždímat co nejvíce na úkor obsahu knihy. Bohužel, seriál je seriál a kniha mi na to, jak je obsáhlá, moc dalších užitečných a nových informací o něm nepřinesla:(.
...3* a i to je ještě možná až moc...

30.03.2020 3 z 5