cherubinka cherubinka komentáře u knih

Sesterstvo sobotního sauvignonu Sesterstvo sobotního sauvignonu Gill Sims

Opět skvělá Gill Sims a její specifický druh britského humoru. Kdo nezná předchozí knihy, alespoň první Proč pijící mámu, tak asi narazí a knížka ho tolik bavit nebude. Já jsem si ji přečetla s chutí.

15.04.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Podlehla jsem mánii a výjimečně nelituji. Ikdyž, prvních cca 80 stran mě nějak neuchvátilo, ale vydržela jsem a prostě... Pak už se to četlo samo. Z říše fantasy je to jedna z těch lepších knih a já teď nutně potřebuji draka a pokračování. :-)

07.04.2024 5 z 5

Než jsi poznala mé jméno Než jsi poznala mé jméno Jacqueline Bublitz

Podlehla jsem reklamě a knihu přihodila k předobjednávkámv v únoru u Knihy Dobrovský. Začátek je zajímavý, ale pak už se to jen vleče, zabývá příliš duchovnem, náznaky a kličkami. Thriller si představují rozhodně jinak. Přečteno, ale toto není můj knižní šálek.

03.04.2024 1 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Velmi zajímavý námět k zamyšlení. Dobře napsáno, krátké, jasné kapitoly, z části popisovaných scén se člověku může udělat nevolno... Negativním recenzím bych jen doporučila si příště lépe zjistit o čem ta kniha je. Takové nízké hodnocení zde si určitě nezaslouží.

24.03.2024 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Perfektní. Kdybych nevěděla, co je to za žánr, tak i první polovina byla čtivá a srozumitelná. A pak... Už jen člověk hádá co se stalo. A konec... Skvělý!

11.03.2024 5 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Pokud bych měla od autorky doporučit knihu z těch 3 co u nás vyšly, je to tahle.

Upřímně, nechtělo se mi do ní. Mezi předobjednávkou, vydáním a doručením (cca měsíc) jsem přečetla předchozí autorčiny knihy "pro dospělé". A ten styl, jo, dobrý, čte se to pěkně, je to napínavé, ale předvídatelné a obě byly stejné a na jedno "brdo" (vysoký, svalnatý a nedostupný zdánlivý parchant vs drobná vědkyně v nesnázích). Takže jsem se obávala něčeho podobného.

Nejsem dávno Young, ale byla jsem rozhodně příjemně překvapená. Že to byl jiný styl. Jiný příběh. Jinak napsaný a hlavně, z jiného prostředí než věda. Krásně se to četlo, od začátku člověk moc nepředvídal jak to bude a jak to skončí. Ne tak moc, jako u Hypotézy a Hlavy. A moje neoblíbené slovo tohoto druhu literatury - šukat, tam bylo jen jednou.

Milý, laskavý a oddychový příběh.

11.03.2024 5 z 5

Klub nadějných žen Klub nadějných žen Elyssa Friedland

Zakoupeno na doporučení jedné influencerky, která originál poslouchala jako audioknihu. Přirovnala knihu k seriálu Workin' moms, který jsem sledovala.
A nelituji, je to takové pěkné nahlédnutí do života 4 Američanek, které se snaží skloubit kariéru, kterou si původně nevysnily, s aktuálním životem. Úspěchem, dětmi, rozvodem...
Sice to je trošku americky sladké a optimistické, ale čte se to dobře.

08.03.2024 5 z 5

Černá Hora - kapesní průvodce Černá Hora - kapesní průvodce Lucie Poslušná

Bohužel, průvodce už není moc aktuální. Černá Hora už netvoří federaci se Srbskem, ale je samostatným státem s velmi rychle se rozvíjejícím cestovním ruchem. I letecká spojení jsou už na tom lépe než je uváděno :)

28.02.2024 2 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Dlouho jsem měla v plánu si knihu přečíst, všude na mě vyskakovala. Jenže nemám ráda bezcelery ani jiný celery, tak jsem na ni zapomněla. Před pár dny jsem neodolala a pořídila si Za zamčenými dveřmi a rozhodla se nejdřív přečíst Pomocnici. Aniž bych tušila do čeho jdu... A bylo to nad očekávání, přeci jen ti celeři best... Už se těším na další. Psychothriller, nic dlouhého, nic nudného, nic složitého. Přesně akorát.

24.02.2024 4 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

První kniha od autorky, druhá podobného typu. První byla Láska po Španělsku. OK, taková Harlekýnka, oboje. Ale pěkné se to četlo. Bohužel, možná díky Lásce, jsem od prvních stránek tušila kdo je kdo, co se stane atp. Ale dala jsem příběhu šanci a bylo to čtivé, místy zábavné. Možná trochu dlouhé. Co ale bere hvězdičky jak Lásce, tak této knize je překlad. Já opravdu, ale opravdu nemám ráda slovo šukat. Nejsem prudérní, ale mě to slovo sebere kus zážitku z čtení dané knihy. Květnaté popisy postelových scén, proč ne, to znám od jiných autorů. Ale tohle slovo je pro mě...až moc sprosté, nehodící se sem.

11.02.2024 3 z 5

Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Lucie Macháčková

Upřímně, autorku neznám, neznám ani její předchozí 2 knihy, byť Historky z Tinderu mám v čtecím wishlistu, ale netušila jsem, od koho je.
Takže možná nepolíbená autorčiným humorem ze stand-upů a knih, jsem se opravdu bavila. Mám ráda hrátky s češtinou, mám ráda tenhle druh humoru. Kolikrát mi připomněla humor instagramového profilu jiné vtipálky: tady_tali.

09.02.2024 5 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Povodně, tornádo, horor. Stejně jako u předchozí knihy jsem byla nadšená ze začátku. Druhá část byla méně psycho jaku u Šepotu, jen jsem se musela ze začátku vracet, protože autorka střídala 2-3 dny před a po Tornádu jak potřebovala a já si toho všimla až když mi neseděly souvislosti. Konec už byl lepší, věcný a vysvětlující, to mi u Šepotu chybělo.

Za mě lepší než prvotina, byť opět temné a hrůzu nahanejici. Otázka, co víc. Jestli samotné přírodní katastrofy nebo temná síla.

05.02.2024 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Začala jsem číst včera a byla nadšená. Dneska už mi ta přišlo až moc omáčky. Jsem zvyklá číst o tomto druhu... Magie. Ale zasazené do Orlických hor, to je jiný kafe. Plnej počet nedám, od poloviny knížky jsem klouzala po řádcích pro mě nezáživných pasáží, ale celek mám a přečtu si i další.

20.01.2024 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Vůbec jsem netušila, co si půjčuji. Potřebovala jsem knihu do letošní Výzvy a nechala se inspirovat ostatními čtenáři. A tady to rozhodně nebyla chyba. Srozumitelně napsaný příběh několika generací, který se nakonec...
No, možná až neuvěřitelný konec....
Zajímalo by mě, jak moc jsou autentičtí hlavní hrdinové, hlavně Tomáš a Anežka. Krásný pohled na Baťův podnik a jeho fungování v dobách největší slávy.

19.01.2024 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Kdyby to mělo o třetinu méně stránek, čtenář by o nic nepřišel a příběh by byl stejný. Jak to dopadne a jak to celý je, to mi bylo jasné víceméně od začátku. Trošku mě štvala celkem hojná španělština bez překladu, co si budeme, průměrný Čech se spíš učí anglicky a jednoduché věty ve španělštině budou srozumitelnější pro Američana než domorodce. Bylo to hezké, svěží, místy zbytečně dlouhé a zabývající se Aaronovými přednostmi. Ale... Jakmile se to zlomilo a Aaron začal hojně používat poměrně drsná slova, která se k němu na základě předchozího superlativního popisu vůbec nehodila, a hlavně začal Lině říkat kotě, to mi skoro celý předchozí příběh poměrně znechutilo a knížku jsem dočetla, abych se dozvěděla zápletku, která u těchto typů knih všechno zkazí, aby nakonec bylo dobře.
Čekala jsem asi víc.

17.01.2024 2 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Krásná oddychová romanťárna, skvělé vánoční čtení. Obzvláště po 3 předchozích knihách o domácím násilí.
Krásný příběh z mé oblíbené londýnské čtvrti :-)

26.12.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

(SPOILER) Nevím, jestli byl nejlepší nápad číst tuto knihu po dvojici Námi to končí a Námi to začíná. Obě dvě pojednávají o domácím násilí. Zatímco u těch dvou jde o fyzické týrání, které JE vidět, tato kniha je o tom hůř viditelném týrání. A to psychickém. Danielina matka, z bůhví jakých důvodů, aplikovala obě firmy, na každou ze sester jeden. Ale Štěpán? Co ho vedlo k jeho jednání? Vlastní dětství? Dokázat si, že není to horší dvojče a něco taky umí? Že ho někdo poslouchá, vnímá, vzhlizi k němu?
Znám manipulátory, znám jejich praktiky, vím, že někteří lidé vás dokážou tak zblbnout, že pochybujete sami o sobě. Daniela bohužel propásla možnost, dokud jí to myslelo, vyhledat pomoc. A bohužel tuším, že spousta obětí manipulace (či gaslightingu) ani neví, že by si měla dát pomoc. A že to jde.
Snad některým kniha otevře oči a všimne si, jeslti není třeba doma něco špatně, jinde v rodině, u kolegy v práci, kamarádky...
Napsáno je to zvláštně, ale je tam jasně ukázáno, jak je lidská mysl slabá a ovlivnitelná, když někdo jiný ví, jak na to.

23.12.2023 3 z 5

Ahoj, tady Sam Ahoj, tady Sam Dustin Thao

Věřím, že kniha si své čtenáře najde a našla. Možná někoho, kdo se potřebuje také vyrovnat se ztrátou, jako Julie.
Nejsem ale cílovka. Kniha se četla hezky, ale od poloviny to bylo pořád dokola zaseknuté na jednom, že to skončí a brzo. Ale pořád se to oddalovalo a natahovalo.

18.11.2023 1 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

No, zjevně jsem také čekala něco jiného. Deník je deník, každý, kdo ho píše, si ho píše pro sebe, svým stylem. Pokud panu Rickmanovi stačily tyto poznámky, aby mu připomněly zbytek daných událostí, v pořádku. Proč to ale někdo musel vydat, to nechápu a jak tak čtu komentáře, nejsem sama. Pan Rickman nebyl jen Snape, upřímně, já filmy HP stále ještě neviděla všechny a nehodlám na tom nic měnit, nejsem tedy ta šílená fanynka, která musela mít Snapeův deník. O panu Rickmanovi a jeho roli v HP celkem pěkně píše Tom Felton.
Já jsem ho poprvé zaznamenala ve filmu Rozum a cit. A pak v Lásce nebeské, tam hraje skvěle, ale možná tomu taky dost pomáhá původní český dabing. Kdoví?
Díky deníkům jsem se ale dozvěděla, jak velký divadelní herec to byl a jen jsem žasla nad tím, jak moc cestoval po celém světě. Nicméně si stále stojím za tím, že tohle vydáno být nemělo a mrzí mě, že jsem si knihu nepůjčila, ale koupila.

12.11.2023

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Dědina maličko střihnutá Vránami. Ale takové slabší. Četlo se to pěkně, to ano, ale pořád jsem čekala nějaký zvrat, wow efekt... A najednou byl konec. Takové ze života, takových rodin je, bylo a bohužel bude... To, v čem vyrůstáme nás vždycky nějak ovlivní.

20.10.2023 3 z 5