Chemiczka Chemiczka komentáře u knih

Operace Valkýra Operace Valkýra Jesús Hernández

Zevrubný popis "téměř" úspěšného atentátu na A. Hitlera. Zpracované opravdu pečlivě. Autor rozebírá Stauffenbergovo mládí a zrání, válečné zkušenosti a přerod z nacisty ve vůdcova odpůrce. Samotný atentát minutu po minutě, a především pozdější děj po výbuchu bomby, práce spiklenců v Berlíně i jejich poslední okamžiky. Kniha je doplněna bohatým poznámkovým aparátem, nechybí fotografie (dobové i ze současnosti).
Výborné kniha o jedné z důležitých kapitol Německa, i když je třeba si uvědomit, že spiklenci se pokoušeli zabít Hitlera, ale zachovat Německo a odvrátit vlnu následných poválečných represí.

13.02.2019 5 z 5

Zdivočelá země Zdivočelá země Jiří Stránský

Dech beroucí kniha. Nádherně vykreslený příběh o návratu do rodné země a obrovském očekávání míru, který bude po válečných útrapách tak sladký a opojný. Jenže všechno je jen představa, příslib něčeho, co se nestane.
Sledujeme příběh válečného letce (jak za války) v krátkém období po válce. Vrací se domů a zjišťuje, že všechno co znal je úplně jinak. Ani jeho rodný dům už nikdy nebude jeho. Uchýlí se na velkostatek, kde žila jeho první velká láska a také jeho nejlepší přítel. Tam narazí na partu "kaubojů", policistu Kandu a krásnou Ilonku.
Společně pak zakládají a snaží se udržet velké hospodářství. Na pozadí sledujeme také Kandovu snahu o nalezení archivu gestapa, odsun a mstu Němců, ale také revolučních gard, a také boj o statek s úředníky.
Výborné čtení. Chystám se na další knihy od p. Stránského.

13.02.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kniha s obrovskou výpovědní hodnotou. Setkáváme se s hlavní hrdinkou Violou, která barvitě a živě popisuje svůj život před válkou. Její nádherná první láska ve mně vyvolávala příjemný pocit a úsměv na rtech. Vznik samostatného Slovenského státu je doprovázen již prvními represemi vůči Židům a posléze i Maďarsko vydává protižidovské zákony. A tak s rodinou Sternových prožíváme první vyhnání z domova, "život" v ghettu a první transport. Ještě naivní Viola ve společnosti rodičů přijíždí do Osvětim. V ten den, při své první selekci, která ji zachránila život se stává dospělou, během chvíle ztratila rodiče a stává se pokusným objektem. Viola nám postupně odkrývá příběh jí samotné, ale také dalších žen, které během svých pobytů v KT potkala. A tak prožijeme srdcervoucí příběhy matek, které se dívaly na umírající děti, nemohly udělat nic pro jejich záchranu a celý zbytek života zůstaly v zajetí svých výčitek.
Konec knihy a emotivní setkání Violy a Artura už mi vehnalo slzy do očí. Tragický, krásný, dech beroucí a obdivuhodný příběh. Dlouho jsem nečetla knihu z období II. sv. války a holokaustu, která by se mi tak zaryla pod kůži a do duše.

21.01.2019 5 z 5

Mrazné květy na skle Mrazné květy na skle Jiří Hanibal

Hezký příběh o mladé lásce za těžkých předválečných let. Začínáte s milostným příběhem dvou naprosto odlišných lidí, nejen povahou, ale i z různých poměrů - majetkových i společenských. Kromě milostného dobrodružství Tomáše a Denisy na pozadí končící první republiky, se zde rozvíjí i nálady české společnosti Němcům/nacistům a vlastně i Židům.
Oceňuji, že příběh nekončil patetickým shledáním milenců po válce. I když oba přežili, už oba žijí jiný život a jejich předválečný románek zmizel jako mrazné květy na skle.
Oceňuji nádhernou obálku, která mne donutila knihu si půjčit.

21.01.2019 4 z 5

Konec černého vraha Konec černého vraha Petr Kettner

Četla jsem toto (1.vydání). Krom nesporného ocenění badatelských a především spisovatelských kvalit, musím ocenit i fakt, že autor neignoruje západní odboj, ačkoliv je kniha psaná v období hluboké totality.
Vzhledem k tomu, kdy byla kniha napsána je v první části vyzdvižen i komunistický druhý odboj. Zajímavé byly pasáže o profesoru Vaňkovi - je líčen jako hlavní vedoucí celého odboj. Až mne rozesmálo jak moc se profesor Vaněk snaží vystupovat jako hrdina, který nikdy nepodlehl nacistickému výslechu a válku prožil v podstatě šťastnou náhodou. Ze současného bádání je jasně známo, že se stal konfidentem gestapa.
Ráda bych srovnala s novějším vydáním, které snad těchto profesorových báchorek již vyvarovalo.

14.11.2018 4 z 5

Po tvém boku pevně stát Po tvém boku pevně stát Jan Vondráček

Útlá knížečka rozhovorů s manželkami československých letců u britské RAF. V povědomí mám některé příběhy letců, ovšem velmi málo se mi dostanou do ruky vzpomínky rodinných příslušníků.
Všechny čtyři dámy bez skrupulí odpovídají na dotazy ohledně svého dětství, rodiny, perzekuce za komunismu, která byla páchána na jejich mužích a celých rodinách. Zajímavé počtení o tom jak to vidělo a prožívali nejbližší okolí letců.
Jen jedno mi vadilo, trochu politická agitace na poslední straně knihy - ale chápu, někde se zdroje na vydání knihy vzít musely.

01.08.2018 5 z 5

Maskot Maskot Mark Kurzem

Knihu jsem náhodně objevila zapadnutou ve stojanu v knihovně. Na první pohled se mi zalíbila obálka, přece jen fotografie malého chlapce v uniformě mezi SSmany je dost neobvyklá.
Hned od první stránky jsem lačnila po tom velkém tajemství Alexe Kurzema. S každou další stránkou vyprávění jsem chtěla pořád víc a víc. Děj plynul svižně, a v mnohém rozšířil mé obzory o nacistické okupaci Lotyšska, a především, že okupace je zde vnímána spíš jako radostné osvobození nacisty. Posledních pár kapitol je velice obsáhlých, pro mě bylo to konečné pátrání a náhodné (a hodně nepravděpodobné) nálezy indicií a navíc výskyt tajné služby a pronásledování, už hodně neuvěřitelný, ovšem cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Právě tyto náhody trochu nahlodaly mou víru v celou historii, kterou Kurzem se synovskou láskou popisuje.
Pokud však nechcete polemizovat o tom co se ve skutečnosti stalo, tak je kniha velmi zajímavá a čtivá, zvlášť pro nadšence období 2. světové války.

15.07.2018 5 z 5

Křížovky a vánoční recepty Křížovky a vánoční recepty kolektiv autorů

Série lehčích křížovek pro odreagování. Zapsala jsem si i několik zajímavých vánočních receptů. Vhodné pro příjemné rozptýlení.

15.07.2018 4 z 5

Můj táta, velitel Osvětimi Můj táta, velitel Osvětimi Barbara U. Cherish

Putování za pravdou o otci, matce a vůbec rodinné historii malé Bärbel. Kniha je plná historických faktů, ale také vzpomínek tří sester Liebehenschelových. Naprosto chápu touhu Barbary/Bärbel po pravdě o jejím otci, jeho působení v koncentračních táborech i jeho soudu v Krakově a následné smrti. Jistě by každý z nás chtěl své rodiče vidět v lepší světle, zvláště pokud se zúčastnili něčeho tak hrozného jako byl holocaust. Hodně se zde debatuje nad tím, zda měl být Arthur Liebehenschel propuštěn a zda byla jeho poprava spravedlivá. Myslím si, že rozsudek byl v té době adekvátní, přece jen byl člen NSDAP, navíc pracoval v referátu "starajícím se" o KT, a tak po celou dobu musel vědět co se děje. Jeho projevy lidskosti jsou sice potvrzené historickými fakty, ovšem nikterak nezmírňují utrpení všech vězňů KT, které měl na starosti.

28.05.2018 5 z 5

Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti Irène Cohen-Janca

Nádherně ilustrované vyprávění - na pár stránkách je tak vykresleno a popsáno vše!! Úžasný počin pro přiblížení historie holokaustu dětským čtenářům. I bez krvavých scén a syrového výkladu všech nelidskostí, kniha směle konkuruje a možná i překonává svých dosahem jiná válečná vyprávění o šoa.
Doporučuji pro děti jako poučný příběh o této strašné době, pro dospělé pak pro myšlenky Dr. Korczaka o výchově dětí a hlavně oddanosti a lásce, k těm nejmenším.

26.05.2018

Anne Franková Anne Franková Matthias Heyl

Výborně zpracovaný "životopis" Anny Frankové. Její deník jsem četla už v pubertě, a tak mne výňatky z něj přišli známé - o to více jsem se soustředila na fakta o jejích rodičích a ostatních obyvatelích zadního domu. Ocenila jsem další "zdroje", které doplnily Annino vyprávění z jiného úhlu. Tam, kde deník končí je mistrně vylíčen další osud všech, kteří se skrývali v zadním traktu i těch odvážných podporovatelů z řad zaměstnanců společnosti Opekta. Kromě "spisovatelky" Anny jsou především oni pravými hrdiny celého příběhu.

26.05.2018 5 z 5

Neznámí hrdinové Neznámí hrdinové Pavel Taussig

Další z řady "Neznámých hrdinů". Spíše okrajové připomenutí, vzpomínky na důležité lidi, kteří žijí nebo žili mezi námi, a my o nich vlastně nic nevíme. Z některých příběhu, až mrazí. Velmi často jsem přemýšlela, jestli bych byla schopná takové osobní statečností a hrdinství jako tito neobyčejně obyčejní lidé.
V této knize jsou také interpretovány příběhy, který jsou pro mne v celého seriálu, jedny z nejdůležitějších - životní příběh herečky Anny Letenské, Josefa Lukeše a Ottly Davidové.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na první pohled je úžasný přebal knihy. Asi ne náhodou mne poprvé napadlo Kopfrkinglovo "Věneček nebo rakvičku?".
Hlavní postava Hana - je zde zachycena během tří různých obdobích - první republika, protektorát, a poválečné roky. Pouze jedno z období je vyprávěno pohledem jí samé - holokaustové období, kde se dozvíme o osudech její matky a ostatních příbuzných, a co v tomto období prožívala. Její neteř Mira, pak vypráví o tom, jaká byla teta, která se vrátila krátce po jejím narození, z koncentračního tábora. A v neposlední řadě, je to vyprávění její matky Elsy, o snaze dostat se z protektorátu do Anglie, a především o tom, jak zachránit své dcery.
Nejdůležitějším poselstvím v příběhu je "důvod k životu". Hanin život je protkán stálou otázku, proč zrovna ona žila, když tolik jiných zemřelo. Vina, kterou si kladla většina navrátilců z táborů smrti. Jemnou paralelu zažívá i Mira, která je taktéž vydána napospas tragické události, které unikne pouze ona sama.
Po dlouhé době výborná česká kniha s touto tématikou.

Deštivé poledne Deštivé poledne Arnošt Lustig

Knihy od A. Lustiga mne přitahují už od puberty, stejně jako díla Oty Pavla. A tak se vždy ráda k jeho knihám vracím. Tyto kratší povídky jsou řazeny podle dobové posloupnosti v níž se odehrávají. Začínáme tedy v období po anšlusu Rakouska, exodu německých Židů do Československa, společně s nimi projdete gethem v Terezíně a dál na východ, až do konce války, prvních dnů míru a prožijete návraty lidí s válečnými traumaty. První dvě třetiny, tedy ty bezprostředně předválečné a protektorátní byly velmi čtivé, jednoduché zamyšlení nad svobodou člověka, ponížení, odvaze, utrpení i radosti. V posledních povídkách jsem se utápěla v úvahách a mnoho času strávila hledáním smyslu jednotlivých slov a souvětí. Potom už byla četba krkolomná. Některé z povídek byly již vydány v jiných sbornících nebo románech, odkud jsem je již znala.

26.04.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

V první řadě jsem očekávala něco jiného, ovšem dostala jsem možná víc než jsem chtěla, a za to jsem ráda. Předpokládala jsem, dle anotace, že půjde o "klasický" román s tématem židovské perzekuce a šoa. Po přečtení mi jsem měla pocit, že zrovna tohle je v knize spíše upozaděno, a hlavní důraz je kladen na osobnost člověka, touhu po svobodě, lásce, pravdě, ale i tělesným radostem.
Na začátku se setkáte s šťastnými a zamilovanou novomanželskou dvojicí, která je mladá a moderní, a především touží po unikátním prostoru - domu, jež ponese jejich jméno. Prožijete lásku, chtíč, nevěru, zradu, kolaboraci, pokus o záchranu, odloučení, smrt a shledání. Na omezeném počtu stránek je celý soubor emocí, a díky nim jsou Vám postavy bližší a známé.
Ačkoliv ke konci knihy mi milostné scénky, které nejsou psané stylem pro dívčí románky, přišly ohrané, snažila jsem se vnímat právě pocity. A tak se pokusit prožít nalezení lásky v tak bezútěšném místě jako je koncentrační tábor.
Vzhledem k tomu, že mám ráda prvorepublikovou architekturu (především práci A. Loose) jsem byla příjemně překvapena přesným popisem detailů ve vile, jejímž předobrazem je vila Tugendhat.

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Skvělý detektivní kousek. Spisovatelsky úžasně odvedená práce. Až do posledních pár stránek vůbec netušíte, kdo by mohl být vrahem a pak Vám Poirot doslova vezme dech, a tak trochu udělá čáru přes rozpočet.
Osvědčená oddychovka se zajímavou zápletkou. Nelze nedat plný počet !!

26.04.2018 5 z 5

Neznámí hrdinové: O české statečnosti Neznámí hrdinové: O české statečnosti Adam Drda

Pod dojmem zajímavých méně známých životních příběhů českých hrdinů z řad "obyčejných" lidí, kteří ukázali svou statečnost v tváří tvář zlu. Prvotně jsem seriál sledovala v televizi a naprosto žasla nad množstvím příběhů a následně se snažila nalézt další prameny, které o těch hrdinech pojednávají.
Publikace tak pro mne byla jasnou volbou. Kratší zpracování příběhů je vlastně jen popisem daných událostí - velmi často zde nalezneme přímo odkazy na další literaturu, většinou psanou přímo aktéry těchto příběhů.

13.03.2018 5 z 5

Siréna / Havířská balada Siréna / Havířská balada Marie Majerová

Přes očekávání agitační a propagandistické literatury jsem byla celkem mile překvapen. Více než to jsem vnímala jen příběh obyčejných lidí, těch z nejchudší vrstvy. Ano je tu kladen obrovský důraz na socialismus, společné hospodaření dělnické vrstvy a tak dále, ovšem když jsem si odfiltrovala tyto věci, dostala jsem normální generační příběh jedné havířské rodiny - obyčejnou historii šťastných i méně šťastných údobí v několika desetiletích.
Siréna je vlastně rodinnou kronikou na pozadí historických událostí v období rakousko-uherského mocnářství.
Havířská balada mne pak zaujala svou formou - někdy vypráví Jožka v ich formě, poté se dostaneme do příběhu, následovaného fiktivním rozhovorem Hudcové s manželovými přáteli, navrátivšími se z emigrace v Anglii.
Pokud zarytě nepřistupujete ke knize jako ke komunistickému či socialistickému dílku poplatnému té doby, můžete být překvapeni.

13.03.2018 4 z 5

Loupež Mony Lisy Loupež Mony Lisy Winfried Löschburg

Dočetla jsem i když s menšími přestávkami. Zajímavé téma loupeží a krádeží uměleckých děl a jejich vzrůst na počátku 20. století. Nejznámější případ krádeže proběhl v roce 1911, kdy byla ukradena samotná Mona Lisa - tato krádež je zevrubně a velmi podrobně popsána. Následuje spíše hrubý výčet dalších krádeží více i méně slavných děl z oblasti malířství i literatury.
Vzhledem k tomu, že kniha vyšla v roce 1974, je v ní popisovány prvotní případy krádeží související s nárůstem poptávky, především v kapitalistickém světě. Pobavila mne část o vývoji ochrany - v dnešní době spíše úsměvné zavádění prvních kamerových a elektrotechnických ochranných systémů.
Pro nadšence o umění a jeho ochranu zajímavá publikace.

13.03.2018 3 z 5

Pohádky a povídky (1) Pohádky a povídky (1) Hans Christian Andersen

Můj oblíbený pohádkář. Už od dětství mne fascinovala realita zasazená do pohádky. Andersen se nebál do svých příběhu vložit zklamaní, bolest a smrt. A právě tyto příběhy mě už od raného dětství přitahovaly. Srdeční záležitostí je pro mne "Děvčátko se sirkami", nádherný příběh o smrti, ale hlavně do naději v lepší zítřek.

15.02.2018 5 z 5