CGY CGY komentáře u knih

Slepota Slepota José Saramago

Kniha je doslava "zabitá" způsobem psaní.

.... a lékařova žena se zeptala, Co hodláš dělat, Nic, zůstanu tady, budu čekat, jestli se vrátí rodiče, Sama a slepá, Na slepotu už jsem si zvykla, A na samotu, Budu si muset zvyknout, sousedka zezdola taky žije sama, Chceš žít jako ona, živit se salátem a syrovým masem, dokud nějaké bude, nikdo dalšíuž tady zřejmě nežije a vy dvě se budete nenávidět a bát se, že dojde potrava, každý kus, terý jedna z vás chytí, bude ta druhá vnímat jako krádež, tys tu nešťastnici neviděla, A blablabla, Blabla, A blabla .....

a tak to pokračuje dalších půl strany než konečně přijde tečka a já se mohu nadechnout. Jako když hovoří stroje. Pak začne další "souvětí" na dalších půl strany. A tohle Vás čeká celkem 392 stran. Nedá se to číst.

03.12.2013 2 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

I já jsem četl až po filmu a musím potvrdit, že knížka byla ve srovnání s filmem skvělá. (Nicméně i film byl super a záběry divočiny, pouští, severu - v HD - byly úchvatné). V druhé části mě přišlo, že je vyprávění trochu moc roztříštěné, ale za posledních dvacet stránek bych dal ještě půl hvězdy, kdyby to šlo.

14.05.2012 4 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Na knížku jsem se těšil, téma mě i vzhledem k současné aktuální situaci zajímá. Můj názor je, že téma s velkým potenciálem autor utopil v moři slov. Knížka je neskutečně ukecaná, mohla by být tak o půlku kratší. Protrpěl jsem se do konce jen proto, že mě zajímalo, jak všechno skončí.

14.05.2012 2 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Opravdu dobré. Historické reálie podané velmi přesvědčivě. Příběh je přiměřeně komplikovaný a snadno uvěřitelný, velmi příjemně se to četlo.

29.02.2012 4 z 5

Starožitník Starožitník Julián Sánchez

Knížku jsem dočetl s určitým přemáháním. Příběh nebyl úplně špatný, ale celé mi to připadalo takové křečovité a kostrbaté. Nevím, zda je to autorovým stylem, nebo překladem. Části se vztahy mezi mužem a ženou/ženami byly vysloveně pitomé, těžce červená knihovna. Celkem nic moc.

29.02.2012 3 z 5

Vzducholoď Nine Vzducholoď Nine Thomas H. Block

Bohužel musím souhlasit s Aaronem_Hillem. Mám rád leteckou tématiku a May Day byla výborná knížka. Pak jsem přečetl ještě Nebeskou past a Peklo v oblacích. Obě dvě byly o stupeň slabší, ale dalo se to přelousknout.
Ale Vzducholoď Nine byla vyloženě slabá. Zápletka krkolomná, chování (některých) postav nevěrohodné. Chtěl jsem z nostalgie k May Day dát tři hvězdy, ale pak přišel závěr a ten byl tak (s prominutím) pitomý, že to za víc než dvě rozhodně není.
Momentálně přemýšlím, zda vůbec dát ostatním knížkám od tohoto autora šanci.

01.08.2011 2 z 5

Jít krást koně Jít krást koně Per Petterson

Můj dojem je spíš pozitivní. Příběh plyne klidně jako voda. Rád jsem se nechal přesvědčovat, že v obyčejném životě jsou důležité i jiné hodnoty, než které dnes vidíme kolem sebe.
Jen ten konec. S překvapením jsem zjistil, že takhle stránka je poslední, po ní už nic není. Ale jak to tedy dopadne?

15.07.2011 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Moje v pořadí třetí kniha od Dána. Stejně čtivá, svižná, vtipná, se svělými dialogy, jako předešlé. Trochu nostalgicky si užívám slovenštinu, kterou už dnes tolik neslyšíme (i když občas narážím na výrazy, které prostě neznám - co sakra znamená "krpatý" :-) )
Jistě, je to JEN kriminálka a žádná závažná kniha, ale až si zase budu chtít oddychnout, rád se k Dánovi vrátím.

15.07.2011 5 z 5

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Nemám rád povídky a moc je nečtu. Do téhle knihy jsem se pustil po přečtení jedné tlusté bichle.
Málokdy se mi stane, abych se u čtení knížky nahlas pochechtával. U téhle se to podařilo. Jednotlivé příběhy jsou mile lidské, některé veselé, některé méně. Celkově se mi kniha velmi líbila a četbu jsem si užil. Jistě to nebyl můj poslední Saroyan.
Přesto se - jako všechny povídkové knihy - potýká s trochou nevyrovnanosti. Některé povídky jsou skvělé a ty ostatní pak zákonitě s těmito srovnáváte a zjišťujete, že tak skvělé nejsou. 4*

15.07.2011 4 z 5

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Velmi rozsáhlá, originální a nápady sršící kniha. Občas jsem měl pocit, jakoby jednotlivé části psal někdo jiný - kousek byl fantastický a další kapitola neslaná nemastná, zdlouhavá a nesrozumitelná.
Celkově ale hodnotím velmi dobře, bylo to fakt originální. 4*

30.06.2011 4 z 5

Peklo v oblacích Peklo v oblacích Thomas H. Block

Celkem slušné, oddychové, ale podruhé už bych se k tomu asi nevracel. 3*

30.06.2011 3 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Je to taková téměř zbytečná kniha. Pojednává o banálních starostech obyčejných lidí na periferii. žijí neokázale a ze dne na den. Beze spěchu a obyčejně. Ale zároveň je to kniha neobyčejně laskavá a milá.
---"Majitel železářství dodal plechovku červené barvy, bez zdráhání, protože o tom nevěděl."---
V dnešní hektické době, kdy se řada lidí má "děsně špatně" je to připomenutí, že mohou existovat skutečné životní strasti a i přesto je možné zachovat si nadhled.
---"Ze stejných důvodů však je i nenáviděna .... sesterstvem provdaných starých panen, jejichž manželé si sice domova váží, ale nelíbí se jim tam."---
A zároveň je to kniha se spoustou neotřelého humoru.

01.02.2011 4 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Četl jsem vydání z roku 1957 v překladu Miloše Jirka. Překlad byl z dnesního pohledu poněkud čtenářsky nepohodlný - řada archaismů a především slovosled ve větách mě občas celkem vadil.

E.M.Remarque píše velmi silné příběhy, které "se čtou samy". Přesto se u této knihy nemohu ubránit dojmu, že některé dialogy představitelů příběhu vyadřují myšlenky spisovatele, ale v reálu by je těžko někdo použil. I tak se mi knížka líbila.

27.01.2011 4 z 5

Zločin Zločin Jeffery Deaver

Řeknu to takto - nedočetl jsem ji, utnul jsem to něco za půlkou. Nejsem pravda kdovíjaký milovník povídek, ale po dočtení minulé tlustoknihy jsem si vzal něco oddechového, co mohu kdykoliv přerušit - výběr nejlepších krimipovídek mi přišel jako dobrý nápad.
Abych byl spravedlivý, řada povídek byla opravdu dobrá a nápaditá. O to více mě pak mrzelo, že už skončily a další už třeba takové nebyly. Neubráníte se prostě srovnání a některé "nejlepší" povídky jsou prostě lepší než jiné "nejlepší" povídky.
Celkově ale pro mě byla kniha zklamáním, přes nevelké očekávání mě skutečně neoslovila.
Zuřiví milovníci krimipovídek nechť si klidně v duchu jednu či třeba dvě hvězdy přidají.

25.01.2011 2 z 5

Strážci úmluvy Strážci úmluvy Tom Egeland

Dá se zhruba přirovnat k Danu Brownovi resp. jeho Robertu Langdonovi. Bjørn Beltø je ale proti němu outsider, neatraktivní albín, trpící klaustrofobií se strachem z bolesti. Svoje problémy řeší daleko méně okázale, možná ale o to lépe se mi kniha četla. Celkově se jedná o velmi pohodové a zábavné čtení. Dobře jsem se bavil.

19.01.2011 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Po přečtení recenze a mnoha komentářů na všech stranách jsem měl velká očekávání, která však při čtení nebyla naplněna. Z mého pohledu slušná kriminálka, poněkud rozvláčně podávaná, prošpikovaná těžko stravitelnými jmény a místopisnými názvy.
Ještě jsem snad ale nečetl knihu, která by zhruba od poloviny děje nabrala tak neuvěřitelné tempo. Zažral jsem se do toho nevídaně a kdyby následující den nebyl pracovní, nešel bych spát. Takhle jsem dočítal až následujícího dne - a s klidným svědomím se mohu řadit k nadšeným komentátorům této knížky. Těším se na knihu dvě.

13.01.2011 5 z 5

Noční můra Noční můra Thomas N. Scortia

Za sebe mohu říci, že se mi kniha líbila. Asi všechny knihy z dílny Scortia - Robinson mi v mládí připadaly lepší, než když je čtu nyní, ale to může být i vousatostí, kterou za ta léta příběhy nabírají. Komu se líbilo Skleněné peklo nebo Prométheus v plamenech, bude spokojen i s Noční můrou.
Za mě - čtyři hvězdy.

13.01.2011 4 z 5

Hromoklín Hromoklín Eric Eliot Knight

Vynikající a důstojné pokračování předchozích dílů. Při čtení jsem měl krajinu takřka před očima. Téměř jsem cítil pachy a vůně. Přesunutí děje do Karibiku dodal příběhu šťávu. Se závěrem se napětí stupňovalo, že by se dalo krájet. Moc se těším na čtvrtý díl. Uděluji plný počet a doporučuji.

07.01.2011 5 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Fantasy příběh ze současné Prahy, kouzla rytíři, tramvaje a zácpy na magistrále.
Čeština Pavla Renčína je květnatá a vančurovsky pestrá a bohatá. Příběh originální a nápaditý. Sám nevím čím to je, že jsem se do ní tak nějak nedokázal začíst.
Když už jsem se smiřoval s tím, že se kniha, na kterou jsem se těšil, bude muset obejít s hodnocením tří hvězdiček, tak se to kolem třetí čtvrtiny knihy rozjelo jak na sjezdovce a konečně jsem byl v tom. Příběh vrcholil, dostával správné grády a já otočil stránku a na další už nic nebylo. Konec!!
Chápu, že je to trilogie a něco musí zůstat i na další díly, ale přesto bych čekal alespoň nějaké, byť dílčí zakončení. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale protože jsem zvědav na pokračování, tak nakonec ty čtyři uděluji.

04.01.2011 4 z 5

Vlk Vlk Eric Eliot Knight

Název série "Země upírů" mě odrazoval. Taktéž obálky prvního a druhého dílu mi přijdou dost pitomé. Naštěstí je Země upírů, tj. Země po roce 2022 běžné představě upíra na hony vzdálená.
Příběh je košatý, propracovaný a strhující. Začítal jsem se pomalu, ale pak to nabralo spád a končil jsem už v trysku. Velmi doporučuji. Skvělé čtení

01.01.2011 4 z 5