cetriolo

Zima světaZima světaKen Follett

Několikrát (hlavně ze začátku) jsem měl chuť mrštit knihou naštvaně přes celý pokoj... Proč? Nástup nacistů k moci byl popsán tak skvěle, že jsem byl skutečně znechucen... Upřímně musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl (pozor následující řádky obsahují SPOILER). Oproti prvním dílu je tato kniha neskutečně brutální a některé scény jsem rozdýchával velice těžko (např. to jak Bobrov popravil své vlastní muže, jak Waltera zmlátilo gestapo, roztrhání psi zaživa, poprava gilotinou ve sklepení atd.). Celkově z celé knížky je hodně cítit atmosféra strachu a rozpadu, který postihl téměř celou Evropu.

12.10.2015

Pohřbená pravdaPohřbená pravdaAngela Marsons

Zase za 100 %. Jedna z mála autorek/autorů jejichž knížky se dají číst hned za sebou a stále máte pocit, že čtete něco nového :)

SPOILERY!!!

Tématem asi nejodpornější zločiny (i když jsem téma lovu lidí četl i v jiné knížce tak tady to na mě zapůsobilo mnohem silněji). Docela dost jsem se bál o Stacy (přeci jen jsem si říkal, že by její smrt sérii i ostatní postavy posunula zajímavým směrem v dalších knížkách)

29.09.2019

Ztracený symbolZtracený symbolDan Brown

Moje pátá kniha od Browna a tenhle autor prostě nemá co nového nabídnout... Některé "lsti" byly tak průhledné, že i průměrně inteligentní kokršpaněl po lobotomii mozku má při čtení tušení, že to hlavní hrdinové jenom hrajou aby zmátli padouchy, ale přesto je to ještě na 20 stránkách podrobně vysvětleno, aby opravdu nikdo nebyl na pochybách jak to vlastně doopravdy bylo :)))

Pomalu každá druhá kapitolka obsahovala zakončení styleu "to co uviděl v místnosti by ho ani ve snu nenapadlo" což jednak v té záplavě ztrácelo jakýkoliv smysl a navíc se kolikrát ukázalo, že to co za těmi dveřmi doopravdy viděl, vlastně bylo něco úplně obyčejného... A i celkové rozuzlení knihy mi nepřišlo nijak zajímavé...

Ale abych to zase jenom nehanil :) četlo se to celkem dobře, u jedné nebo dvou scén jsem byl opravdu překvapen aktuálním vývojem a i informace, které doplňovaly příběh byly zajímavé (i když nemám tušení nakolik se jednalo o sériózní fakta a co si autor vymyslel, aby se mu to hodilo do příběhu)...

Asi kdybych to četl jako první nebo druhou Brownovku byl bych nadšený (jako např. u Digitální pevnosti nebo DaVinciho kódu), ale po pár knížkách už znám autorův styl a spousta scén je pak předvídatelných :)

23.06.2016

Skryté kartySkryté kartyAngela Marsons

(+ SPOILER) Co dodat... Zase za pět (hvězd).

SPOILERY
Celý příběh se točí okolo elitní školy a tajných spolků. Což bylo velice zajímavé prostředí a místy mě fascinovalo co jsou lidé ochotni udělat pro to, aby patřili mezi "elitu".

Bohužel jsem věděl, že někdo z týmu zahyne a z prologu bylo jasné kde a kdy, jen zbývalo zjistit kdo to odnese (a ani jedna z těch tří možností - bylo jasné, že Kim to nebude - nebyla dobrá). RIP, budeš mi chybět...

Co mě velice potěšilo je, že se v knize objevila Alex, protože to je prvotřídní mrcha, kterou jsme snad neviděli (nebo o ní nečetli) naposledy. :)

Dvě věci mi v knížce neseděly.
1) Prolog
- zněl velice zlověstně (obzvlášť, když jsem věděl, že někdo půjde z kola ven). Nicméně v kontextu finále nedával moc smysl. Celé to vyzní tak, že jakmile začne zvonit zvon tak všichni zemřou... Dost pochybuju, že Kim vůbec ví, že se má zvon v 8 rozeznít, protože to Dawson sdělil ostatním až když Kim odešla a zadruhé Kim vůbec neví proč tam její tým jde...

2) Zvonice
- moc mi není jasné, jak mohl ten kluk balancovat uprostřed místnosti na trámu, kde kolem něj nic není. To celá podlaha kromě toho jednoho prkna spadla když na ní vstoupil? To mi přijde docela těžké nastražit...

To jsou spíš takové drobnosti, jinak ve mě kniha zanechala velice silný dojem a jsem velice rád, že Angela stvořila tuto vyšetřovatelku a její tým.

01.02.2021

Až na kostAž na kostEllison Cooper

(+ SPOILER) První dvě knihy byly dobré (velice dobré), ale ve srovnání s tímto dílem se jednalo o škodovky, zatímco tohle bylo nadupané Ferrari.

SPOILERY
V prvních dvou dílech se řeší klasické vraždy, kde sice nevíte proč pachatel dělá to co dělá, ale tak nějak víte co se děje. To nebyl případ této knihy. Většinu knížky jsem byl vážně zmaten protože to nedávalo smysl... Tedy až do té doby dokud se na scéně neobjevil Jake. Ač nejsem fanouškem toho, aby postavy "vstávaly z mrtvých" tak tady to dávalo perfektní smysl a oceňuji, že nás autorka dva díly tahala za nos a přišla s tím až v této části. Škoda, že byl na scéně tak krátce, bylo by zajímavé sledovat v dalších dílech jak se Sayer vyrovnává s touto situací.

A ten závěr? Zbožňuju když dokáže autor v poslední větě celé knížky shodit takovu bombu.

03.05.2021

Ďábelské hryĎábelské hryAngela Marsons

Touto knížkou jsem zařadil Angelu mezi oblíbené postavy a Kim mezi oblíbené spisovatelky (počkat, není to obráceně?). Úplně jiné než první kniha, četlo se to samo a Alex je prvotřídní potvora :)

13.05.2018

Pátá oběťPátá oběťJonathan Dylan Barker

Tak tohle byla JÍZDA!

SPOILERY
Někdy 100 stran před koncem mi došel motiv vraha... Jak já byl na sebe pyšný... a jak já koukal, že mi totálně uniklo všechno ostatní...

Celou dobu má čtenář (stejně jako Porter) pocit, že cca ví co se děje a má všechno pod kontrolou, ale v závěru zjistí, že byl totálně mimo.

Velice se mi líbilo, že tahle knížka přináší nové informace do zdánlivě uzavřeného případu z první knihy.

Jediné menší mínus je, že konec je velice otevřený, ale beru to tak, že tahle trilogie se prostě musí číst v celku (třetí díl začíná přesně tam kde končí druhý).

19.11.2020

Blackout – Zítra bude pozděBlackout – Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Velice příjemná změna číst rakouského autora (i když si samozřejmě neopomenul rýpnout do Temelínu) :) Člověku ani nedochází jak moc jsme na elektříně závislí a bez ní může celá společnost zkolabovat. Jediné co bylo trošku slabší byl závěr.

POZOR SPOILER!!!
Útočníci měli připravený záložní plán, pro případ, kdyby je chytili což bylo zmíněno a stále bylo naznačováno jak se všichni budou divit ale nakonec to všechno tak nějak vyšumělo tím, že zadali rušící kódy... Přijde mi to takové lehce nedotažené :)
KONEC SPOILERU!!

Možná by nebyla na škodu ještě jedna korektura, občas jsem narazil na chybku, nebo kostrbatě napsanou větu. Ale to jsou víceméně drobnosti :)

30.01.2018

Pomníky zimyPomníky zimyJan Hlávka

S klidem můžu říct, že se jedná o jednu z nejlepších sérií co jsem kdy četl. Děj se krásně vyvíjí. Postavy se chovají uvěřitelně, nenarazil jsem na žádné nelogičnosti. Naopak s každým dílem je to zajímavější a zajímavější.

A vývoj postav je fantastický. U prvního dílu bych si těžko představil že algorský císař bude jednou z mých nejoblíbenějších postav :)

30.04.2018

ZlobaZlobaChris Carter

Tohle byla JÍZDA!!! Úplně jiná než všechny dosavadní knihy. Možná škoda, že Carter víc neexperimentuje, protože tady dokázal že to sakra umí!! :)

11.05.2018

Tichá modlitbaTichá modlitbaAngela Marsons

Komentář obsahuje SPOILERY!!

Třetí kniha a zase je to něco jiného než v předchozích dvou. Celou knihu se řeší v podstatě jeden únos, ale to ničemu nevadí od knihy jsem se stejně nedokázal odtrhnout :)

Navíc se mi velice líbí, že knížky mají ještě takovou drobnou vedlejší zápletku :)

12.09.2018

Devátý hrobDevátý hrobStefan Ahnhem

SPOILER (asi) :)

Ze začátku jsem byl překvapen, že se děj odehrává ve Stockholmu, ale nakonec jsem si tento "prequel" velice užil a bylo zajímavé sledovat jaké události zavedli Fabiana do Helsingborgu. Pro mě jeden z nejméně pochopitelných motivů pachatele k vraždám (což není kritika autora, ale pachatele) :) Stejně jako u prvního dílu nemáte docela dlouho tušení kam vás kniha zavede až nakonec všechno do sebe krásně zapadne. No a ta scéna ve sklepení s popravou? Tam mě Fabian DOST zklamal :(

27.07.2019

Galerie mrtvýchGalerie mrtvýchChris Carter

Ze začátku jsem měl pocit, že všechny knížky autora jsou jedna jako druhá, ale pak přišla Zloba, která přišla s něčím novým a od té doby jako by se to zlomilo a každá knížka má něco svého. Možná zde byl trošku rychlý konec, ale jinak super čtení.

19.01.2020

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

K téhle knížce jsem se dostal tak nějak omylem (myslel jsem si, že podle této knížky byl natočen film Předčítač) :D Čili ze začátku jsem byl dost zmaten, že se děj odehrává v přítomnosti. Nicméně jedná se o naprosto skvělou knížku a o jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků za hodně dlouhou dobu.

24.01.2020

Šesté dítěŠesté dítěJonathan Dylan Barker

(+ SPOILER) ...
Velice dlouho jsem přemýšlel co vlastně napsat.

SPOILERY!
Ze začátku jsem ze třetího dílu neměl dobrý pocit. Přišlo mi, že se to točí jenom kolem toho, že Bishop hází vinu na Sama, Sam se snaží prokázat že je nevinný, prostě žádný velký příslib zajímavého rozuzlení... Jak já se mýlil! (nikoliv poprvé v této sérii) :)

Linie ze sirotčince nabírala postupně na brutalitě a celkem chápu proč Anson dělá to co dělá, ale ten tragický omyl se Samem? Jedna z nejsmutnějších věcí, co jsem asi četl. A závěr? Zatímco běžné detektivky končí epilogem, kde se dořeší některé vedlejší linky a v podstatě se nic moc neděje, tak zde (stejně jako v prvním díle) je závěr naprosto brutální a jeden z nejlepších co jsem četl.

Celkově je celá série neskutečně spletitá a během čtení se boří spousta věcí které víte (nebo si myslíte, že víte) z předchozích dílů. Určitě by to chtělo opětovné přečtení. :)

12.12.2020

Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

(+ SPOILER) SPOILER

Tento díl je velice úzce spojen s předchozím. Celý tým se vyrovnává se ztrátou, a ne všem se to daří. Taktéž první oběť není čtenářům předchozího dílu neznámá.

Motiv vraha se dá dost dobře odhadnout z prologu, ale to neubírá příběhu na čtivosti a vrah je tentokrát Carterovsky vyšinutý, kdy se mstí naprosto nevinným lidem za svoji debilitu mimořádně hnusným způsobem...

Po delší době má kniha i vedlejší případ, který byl velice povedený a jeho rozuzlení (stejně jako reakce Stacy) mě velice potěšilo (a vlastně i stejnou mírou znechutilo). :)

Co mi moc nesedělo byla bouračka auta. Opravdu by vrah byl schopen před sebou jedoucí auto oslnit dálkovými světly natolik, aby se vybouralo?

01.02.2021

MarťanMarťanAndy Weir

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)

23.06.2016

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Tak tohle byla neskutečná jízda. Hned na první stránce vám knížka na přivítanou vrazí jednu mezi oči a než se stihnete vzpamatovat, tak do vás dál nemilosrdně buší a když už jste na zemi a myslíte si, že nejhorší máte za sebou tak přijde nečekaný kopanec do žeber :)

Tuhle knížku jsem si zamiloval od první stránky a nepřestával jsem žasnout nad vrahovou vynalézavostí jak co nejoriginálněji a nebolestivěji někoho zavraždit.

14.06.2017

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Komentář obsahuje SPOILERY!!!

Velice dobrá kniha. Líbil se mi i konec, kde do jisté míry lze pochopit proč dělá to co dělá (stejně tak jako v popravčím). Mám ale docela výhrady k překladu. Nevím zda to u jiných dílů nebylo, nebo jsem to jenom nevnímal. Jakoby překladatelce jednou za pár stran přeskočilo a použila strašně zvláštní výraz "hřadovala na okraji židle", "ruka byla k neužitku", "vina za sběř", "makrobózní vzpomínka" atd.

Ale co si myslím že je velká chyba, je překlad ve scéně s mechanikem. Chápu že o mechanikovi mluvila jako o muži (přeci jenom "mechanik šel" se dá pochopit, protože slovo mechanik je rodu mužského). Ale když mechanik říká "Neměl jsem dovolenou" tak to přeci jenom zpětně nedává smysl když tuhle větu pronášela žena. Při troše práce by se to dalo přeložit tak, aby překladatelka nemusela použít mužský rod v minulém čase.

Ale to jsou víceméně drobnosti :)

21.08.2017

Osmnáct pod nulouOsmnáct pod nulouStefan Ahnhem

SPOILERY!!

Zdálo se mi, že konec přišel hrozně náhle (i když to mohlo být tím, jak jsem byl do knihy zažraný) a stejně jako ve druhém díle mě Fabian velice zklamal když váhal se střelbou... Nicméně ten Epilog??? Člověk si myslí, že je všechno vyřešené a zbývá to jen nějak kosmeticky zakončit a najednou BUM rána mezi oči. Fascinuje mě, jak jsou spolu knihy provázané a mám podezření, že autor měl všechny 4 díly promyšlené než napsal první díl. :)

31.07.2019

Forrest GumpForrest GumpWinston Groom

Docela dobré, oproti filmu spousta nových scén, ale je hodně znát, že jde o humornou literaturu, protože děj byl místy velice nepravděpodobný

09.01.2020

Motiv XMotiv XStefan Ahnhem

Nooo, četlo se to dobře, ale to je jedna z mála pozitivních věcí, které se dají napsat...

SPOILER
Řeší se souběžně několik případů, ale vlastně je to jenom výplň aby se něco dělo a bylo mi celkem jedno jak se případy vyvíjejí... Vražda Munifa se vyřešila tak jako mimochodem, když se otisky toho pedofila našly na pračce (žádný motiv nic). Vražda Molly nebyla vyřešena vůbec (mám jenom podezřelého). To že Iren podpálí budovu a postřelí pár lidí mi přijde hodně přitažené za vlasy... Ještě se jim představí, takže si fakt nedokážu představit, že by ji to prošlo. A že by se Fabianova rodina tak zázračně sjednotila po Theově pokusu o sebevraždu mi taky přišlo dost nepravděpodobné. Nicméně alespoň se trošku posunulo Molanderovo vyšetřování a vrah s kostkami začal úřadovat (tady si fakt nedokážu představit jak by ho mohli chytit...)

10.02.2020

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Skvěle se to četlo, nechybělo pár zvratů a ten závěr?? Pecka!

22.04.2020

Vzpomínka na ZemiVzpomínka na ZemiLiou Cch'-sin

(+ SPOILER) Komentář se vztahuje k celé sérii a může obsahovat SPOILERY.
U každého dílu jsem měl problémy se začíst, každý díl přichází s novými postavami a dost často se odehrává v (na první pohled) nelogické době (první díl v 60. letech, 3. díl v současnosti, ačkoliv druhý díl končil v budoucnosti). Nicméně mělo to svůj smysl a po nějaké době jsem se začetl a nemohl se odtrhnout. V celé sérii (a obzvláště ve třetím díle) je spousta zajímavých nápadů a myšlenek: zmrazení lidského výzkumu pomocí počítačů ve fotonech, zničení sluneční soustavy pomocí dvojrozměrného prostoru, temný les (který by mohl být odpovědí na to, proč jsme nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci) atd. atd.

Co mě trošku mrzí je, že jsme se toho moc nedozvěděli o Trisolaranech a ostatních rasách (na druhou stranu je to možná lepší ponechat to fantazii) :) Konec mi přišel trošku překombinovaný, ale celkově se jedná o jednu z nejlepších sci-fi sérií co jsem četl.

15.07.2020

NenávistNenávistChris Carter

(+ SPOILER) Jako vždy se to četlo skvěle a nemohl jsem se od knihy odtrhnout, ale přeci jen mi po dočtení pár věcí vadilo.

SPOILERY!!!
1) naprostá přesnost u časových údajů (např. do parku dojeli za 5 minut a 32 sekund apod.).

2) přišlo mi jako by autor neměl dostatek materiálu na celou knihu (přeci jen Lucien provedl "pouhé" tři akce) tak to natahoval až absurdně podrobnými popisy (šíření exploze v baru, nicneříkající scéna z dětství Hunterovi přítelkyně).

3) finále mi přišlo lehce nelogické, Lucien se tak moc snaží předstírat svou smrt a přesto Robertovi prozradí, že plánuje utéct? To mi moc nesedělo...

4) občas až božské vyzvedávání Luciena...

Co jsem si naopak uvědomil je, že sám autor je zdatný psycholog a velice nenápadně mě několikrát svedl na špatnou stopu. Během finále jsem si několikrát říkal, že autor popírá to co napsal pár stránek, ale při zpětném čtení jsem zjistil, že jsem si vše naprosto nesprávně vydedukoval. :)

Doufám, že se s Lucienem ještě setkáme, protože mě fakt bavil. :)

28.12.2020

DunaDunaFrank Herbert

Po 170 stránkách vzdávám. Už dlouho se mi nestalo, že bych se do čtení musel nutit a po dvou stránkách knihu odkládal s tím, že mě to nebaví. Na to, že má kniha tak vysoké hodnocení a že je to taková legenda jsem čekal víc...

12.10.2015

MrázMrázBernard Minier

Tempo je takové pomalejší (tam kde by Chris Carter měl tři až čtyři oběti umučené tím nejbizarnějším a nejbolestivějším způsobem, který si dokážete představit opouští hrdinové této knihy první místo činu), ale to vůbec nevadí. Je to protkáno spoustou informací, které nesouvisí s dějem, ale velice zajímavě ho doplňují.

04.01.2018

Mráz a hryMráz a hryJan Hlávka

Nesmírně milé překvapení. Od první stránky mě knížka zaujala a udržela napětí až do poslední. Super postavy, skvělé příběhy jak hlavní linky tak i těch vedlejších no a pokud jsou další díly ještě lepší tak se máme opravdu na co těšit :)

01.04.2018

Zero - Oni to vědíZero - Oni to vědíM. Elsberg (pseudonym)

SPOILER!
O něco lepší než BlackOut i když zde jsem se nemohl úplně ztotožnit s tím, že FreeMee je tak úplně špatné (ano jasně zabíjet lidi kvůli utajení je špatné, ale já bych jejich služeb využíval) :)

Stejně jako u BlackOutu byl konec takový uspěchaný a nedotažený a spousta otázek zůstala otevřených...

05.11.2018

Leviatan se probouzíLeviatan se probouzíJames S. A. Corey

Tak jako nebylo to špatné, ale zaboha jsem se do toho nemohl začíst a po chvilce čtení jsem knihu odkládal, či si od ní dal pár dní pauzu... Vlastně vůbec nevím zda chci v dané sérii pokračovat...

25.12.2018