Čenichnaknihy Čenichnaknihy komentáře u knih

Obchůdek s knihami Obchůdek s knihami Rebecca Raisin

Na první dobrou vás upoutá nádherná obálka, která přímo zve do Paříže. Jistě vás tedy zajímá, jestli i v knížce na vás dýchne atmosféra knih a města lásky.

Určitě ano, jen té lásky si zase tolik neužijete. Hlavní hrdinka Sarah si s kamarádkou vymění knihkupectví, ale během tohoto půlročního dobrodružství spíš hledá vlastní sebedůvěru než novou lásku. Vztah už ve skutečnosti má, jen se ho snaží udržet, i když na dálku to není zrovna snadné.

Sarah se hodně hledá i coby podnikatelka a manažerka. Přeci jen její knihkupectví je malé, ale tady v Paříži musí dokonce vést tým lidí a naráží na své limity.

Takže nečekejte žádnou velkou romantiku. Ale pokud si chcete užít podzimní a zimní Paříž, tak ideální knížka pro tuhle část roku.

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

Na téhle sérii je nejlepší, že není jen tak obyčejná. Že řeší i hlubší otázky, než jen miluje, nemiluje, líbí, nelíbí, jiskří, nejiskří. Autorka zasadila příběhy do druhé poloviny 19. století, do doby, kdy sňatky byly domluvenou záležitostí, práva žen v plenkách a muž měl ve společnosti nad ženou.

To znáte i z předchozích dílů série. Tentokrát se ale příběh rozbíhá v dělnickém prostředí, hlavní postava Lucien jako dítě fáral v uhelných dolech. Postupně se ale vypracoval v úspěšného obchodníka, i když možná ne vždy úplně tím nejšlechetnějším způsobem.

Do klína mu spadla bohatá dědička bankovního impéria, která si Luciena musí vzít, aby se vyhnula skandálu. Pro oba je to trochu složitá situace a musí si k sobě najít cestu.

Evie Dunmore tedy tentokrát rozehrála příběh, ve kterém řeší i otázky chudoby, tvrdé dělnické práce, třídních rozdílů a mnoho dalšího, nad čím budeme přemýšlet a dumat, jaké to asi bylo v takových poměrech žít.

Pokud tuhle sérii ještě neznáte, určitě si přečtěte i předchozí dva díly, taková sonda do britské historie skrze romantickou linku rozhodně stojí za to.

31.01.2024 5 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Romantické útěky, to je prostě sázka na jistotu. Klidně bychom mohli z předchozích recenzí udělat ctrl+C a pak ctrl+V. Však také autorka používá stále stejný model, zničená hlavní hrdinka utíká do ciziny, do neznámého prostředí, kde najde mnohem víc, než jen klid od problémů a od starostí.

Tentokrát se Hattie vrhá do oblasti Champagne, kde bude na vinici organizovat svatbu své sestřenice.

Skvělá atmosféra, věrné popisy prostředí, to už asi všichni znáte, a proto Julii Caplinovou čtete.

My máme tentokrát snad jedinou výtku. Trochu nám nesedla hlavní hrdinka, bylo těžké se vžít do někoho, kdo tak málo myslí na sebe a tolik se obětuje pro jiné.

Asi to tedy nebude nejoblíbenější díl série, ale i tak stálo za to si příběh přečíst.

Dámy na zabití Dámy na zabití Deanna Raybourn

V některých recenzích se objevovala narážka, že jde o knížku “Charlieho andílků po 40 letech. S nadsázkou je to vlastně trefný příměr. Protože právě o nadsázku tu jde.
Čtyři dámy, které se dříve živily jako nájemní zabijáci, jsou nyní na dovolené terčem jejich pokračovatelů.
Rozhodně zajímavý námět, vtipný, příběh má spád, perfektně si u toho odpočinete. Některé scény trochu míjí realitu, ale to se vracíme k tomu, že musíte počítat s jistou dávkou nadsázky.
My se trochu pozastavili nad jednou věcí. Dámy, věkem zhruba šedesátnice, se tu popisují jako babky na odpis. My tedy nevíme, kolik je třeba vašim rodičům, ale my vidíme šedesátníky a šedesátnice jako ještě vitální bytosti, které koneckonců často ještě chodí do práce. Takže, dámy, nedejte se!

S láskou Pamela S láskou Pamela Pamela Anderson

Mladší ročníky to možná nepochopí, ale kdo vyrůstal v 90. letech jako my, těžko může v srdci zapudit drobnou nostalgii, když se řekne Pobřežní hlídka.

K legendárnímu seriálu neodmyslitelně patří Pamela Anderson. Herečka, modelka a pro mnoho mužů sexuální symbol té doby. Koho by tedy nezaujalo, že vyšla její autobiografie.

V první řadě je třeba říct, že kdo by po knize sáhl jen kvůli tomu, že ho zajímají peprné historky z natáčení s Davidem Hasselhoffofem, ten by byl zklamaný. Pamela vypráví o tom, co je důležité pro ni, ne pro čtenáře.

A že má o čem vyprávět. Chvílemi máte pocit, že kanaskou rodačku potkaly všechny rány osudu. Zneužívala ji chůva, byla znásilněná, byla závislá na lécích, chtěla se zabít, manžel ji zmlátil, atd.

Před čtenářem není stoprocentně otevřená, u něčeho se zastaví déle, něco přejde jednou větou, jakkoli je to závažná událost. Jednotlivé kapitoly ale prolíná vlastními básněmi, které jí pomáhají vyjádřit pocity.

Pokud se ke čtení její knihy odhodláte, možná po poslední stránce nebudete mít pocit, že o Pamele víte úplně všechno, ale poznáte ji z úplně jiných úhlů a v jiných rolích. V roli “Popelky, kterou kamery odhalily pro stránky Playboye úplnou náhodou na tribuně při sledování baseballu, nebo jako nadšenou aktivistku, ale hlavně jako matku.

31.01.2024 3 z 5

Údolí snů Údolí snů Anna Jacobs

V první řadě se nenechte zmást. Možná si říkáte, že jde o další historickou ságu autorky Panského domu. Kdepak, tahle Anne Jacobsová se narodila v Anglii, ne v Německu.

I když i v tomhle případě jde o historický román a taky tu jde o dům. Hlavní hrdinka Bella Porterová zdědí uprostřed třicátých let minulého století dům v Lancashiru. To se moc nelíbí jiným příbuzným, a tak za sebe musí bojovat a zároveň vymyslet, jak starý činžák, kde bydlí několik problémových nájemníků znovu postavit na nohy. A samozřejmě nesmí chybět ani romantická zápletka.

Pokud se ještě chystáte na zářijovou dovolenou, klidně ji přibalte na cestu někam k moři jako my. Jen pozor, neudělejte stejnou chybu a nedávejte ji k dětské lahvičce s vodou, která se při vyrovnávání tlaku v letadle vylije.

Ale i tak se nám ji podařilo dočíst a jako oddechovka obstála. I když jsme asi čekali trochu víc a snad i nápaditější závěr.

11.09.2023 3 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Občas kvůli oblíbenému autorovi prostě musíte podstoupit něco jako sadomasochistickou torturu. Jak jinak pojmenovat četbu knížky o ztraceném, velmi pravděpodobně i mrtvém tříletém klukovi, když sami jste rodiče skoro tříletého kluka?

Pokud nepatříte mezi čtenáře, kteří se dokáží bez mrknutí odosobnit a neprožívat příběh skrze vlastní zkušenost, máte problém.

Ale Kate a Tristan za to nemůžou a dělají co můžou, aby chlapečka, byť po jedenácti letech od chvíle, kdy se ztratil zase našli. A Robert Bryndza příběh vypráví opět skvěle, s lehkostí, skvělými dialogy. Které mimochodem přispívají k tomu, že když třeba něco váš žaludek nedává, snadno můžete nějakou pasáž přeskočit a číst dál. Dialogy vám pomůžou se zorientovat.

Máme snad jedinou poznámku. Tentokrát se u nás nekonal takový ten wow efect. Žádný překvapivý zlom. Vyšetřování tak nějak spěje k nevyhnutelnému a pointa vás asi nepřekvapí.

Ale to vůbec nevadí. Bryndza nás zatím ještě nikdy nezklamal a to musíme opět zopakovat, že sérii s Erikou Foster máme rádi mnohem víc.

09.09.2023 4 z 5

Zákon karmy Zákon karmy David Michie

Je jedno, jestli na ni věříme nebo ne. Čas od času snad každý z nás svede něco na karmu. A teď zrovna nemyslíme ten plynový ohřívač, když vám drnčí zuby zimou. Ale nějakou tu vyšší moc a sílu, která dohlíží na to, aby naše skutky byly v rovnováze.

Když to trochu přirovnáme, David Michie si zahrál na Lásku nebeskou. Rozjel několik na sobě nezávislých příběhů, kde karma hraje hlavní roli v životě hlavních postav. Podstatné je, že činy těchto hrdinů okamžitě pocítí zákon karmy.

Příběhy se pravidelně střídají, takže se připravte na to, že musíte být hodně pozorní a všímat si, ve kterém městě se zrovna nacházíte, abyste poznali čí život zase na chvíli žijete.

Když ale tohle překonáte, pustíte se do zajímavého přemýšlení, jak nás ovlivňuje okolí, co všechno může mít vliv na naše rozhodování nebo, kam vlastně našimi činy směřujeme.

24.08.2023 4 z 5

Pekárna svatebních koláčků Pekárna svatebních koláčků Ruth Kvarnström-Jones

Taky máte nějakou knižní sérii, která vám třeba ani tolik nesedí, ale už jste s postavami strávili tolik času, že chcete vědět, jak to s nimi dopadne? To je náš případ s Pekárnou.

Autorka nás docela nalákala prvním dílem, kdy Lovisa stavěla na nohy pekárnu a vůbec byl celý příběh milým čtením. Postupně se ale pouští do těžších a těžších témat.

V anotaci si přečtete, že Lovisa a Alex řeší společnou svatbu a příchod potomka. Jenže do toho se zašmodrchá spousta věcí a hlavním tématem jsou složité rodinné vztahy a rizika mateřství. Možná i proto nebylo vůbec snadné se do příběhu začíst. Zhruba v polovině se to ale zlomilo a pak už bylo jen potřeba hledat kapesníčky.

Takže pokud lačníte po emocích, zkuste i třetí díl téhle série. Nám tenhle koláček zas až tak nechutnal, ať už vývojem postav, nebo i některými těžko uvěřitelnými scénami a dialogy.

24.08.2023 3 z 5

Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Juliana Weinberg

Prázdniny v Římě, Snídaně u Tiffaniho nebo My Fair Lady. Ať je vám kolik chce, ať jste muž či žena, určitě jste na hereckou hvězdu Audrey Hepburnové museli někdy narazit.

A asi jste netušili, jaký životní příběh se za jejími něžnými gesty z filmových pláten skrývá. Jak kvůli válce trpěla hladem, jak toužila po kariéře baletky, jak se trápila v nevydařených vztazích

Bohužel zemřela moc brzy na to, aby celý příběh pořádně odvyprávěla sama. Ale Juliana Weinbergová její život poměrně zdařile zbeletrizovala. Jen k tomu tak musíte i přistupovat. Autorka v doslovu přiznává, že některé věci trochu přifoukla, dialogy jsou často imaginární, aby byl příběh čtivý a zároveň udržel základní informace.

A když se smíříte i s faktem, že se to v textu zrovna nehemží historkami z natáčení, čtení si moc užijete. Poznáte Audrey jako ženu poznamenanou otcovskou zradou, jako dívku věčně hledající pravou lásku či jako matku, která trpí kdykoli má dítě opustit kvůli natáčení.

Nutno dodat, že příběh nesleduje Audrey až do její smrti, takže to, abychom si domysleli, jestli nakonec našla všechno to, co v životě hledala, už je na nás na čtenářích.

24.08.2023 5 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Pokud už patříte mezi fanoušky série s agentkou FBI Ninou Guerrerovou, vůbec vás to nepřekvapí, ale tohle je prostě skvěle odvyprávěná detektivka.

Pro nás to byla první zkušenost s Isabellou Maldonado a určitě ne poslední. Není totiž tuctová. Věříte jí všechno, od dialogů přes vyšetřovací postupy až po příběh samotný.

Tentokrát se na univerzitě ve Phoenixu ztrácí mladé studentky. Pohřešuje se jich už šest a pachatel si brousí zuby na sedmou.

Někteří autoři detektivních thrillerů se snaží dohnat mrazivost příběhu pomocí různých kudrlinek a klišé při popisu atmosféry nebo prostředí, ale tady to vůbec není potřeba. Děj, který střídá pohled Niny a jejích parťáků s pohledem vraha.

Pokud jste na tom stejně jako my a nečetli jste od prvního dílu série, asi si tolik neužijete romantickou linku, která zřejmě pokračuje napříč knihami na pozadí hlavního vyšetřování. Ale klidně se bez toho obejdete a čtení si užijete.

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Pokud patříte mezi milovníky vína, tak se vám to musí stávat taky. Čas od času si chcete knížkou navodit atmosféru, jakou umí třeba film Dobrý ročník.

A tohle dílko kultovní snímek Ridleyho Scotta zprvu skutečně připomíná. Ava zdědí vinici, kde jako malá trávila každé léto. Odjíždí tam a nechává za sebou trable s nevěrným manželem.

Když překousnete, že Ava je tak trochu nesnesitelná hlavní hrdinka. Uťáplá žena ve středních letech, která si neumí prosadit vlastní názor a která moc neumí přijmout zodpovědnost za svůj život. Měnit se totiž začne až mezi hrozny.

S dalšími kapitolami se bohužel trochu vytrácí kouzlo spojené s popíjením vína, takže požitek a la Dobrý ročník se nekoná. Autorka se přeci jen víc soustředí na osobní příběh Avy.

Ale nebojte, určitě se díky téhle čtivě oddychovce alespoň dozvíte něco o tom, jakou dřinu dá z malých bobulí dostat svěží nápoj, který máme tak rádi.

Chce to dva Chce to dva Natalie Cox

Pes na obálce, slibovaná romantika střižená detektivkou, to rozhodně stálo za zkoušku. Ale vždycky se podle obalu netrefíte do svého vkusu, že?

Hlavní hrdinka Clem, která má doma velké hlučné psisko, co otravuje sousedy, se stane obětí krádeže identity. Pořádně jí to naštve a chce zlodějku vypátrat sama. K tomu se jí připlete do cesty šarmantní detektiv.

Zápletka by ještě nebyla tak zlá, kdyby se autorka nepouštěla do těžko uvěřitelných situací a chování postav. Vyšetřování Clem je naivní, až hloupé. A že by čtenářovo srdce zaplesalo nad romantickou linkou, to se také říct nedá.

Ale i tak má knížka svižné tempo a dá se přečíst velmi rychle. Pokud patříte mezi fanoušky young adult literatury a čas od času zatoužíte po něčem, co se čte dobře, rychle a vůbec nevadí, že na konci ve vás nic moc nezůstane, zkuste to, třeba to bude vaše gusto.

29.07.2023 3 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Anotace, obálka i první stránky slibovaly detektivní sérii srovnatelnou s knihami Roberta Bryndzy. Možná i lepší. Minimálně hlavní hrdinka je v první kapitole senzačně vykreslená. Geniální agentka FBI, která vládne eidetickou pamětí, pomůže stařence na letišti ze šlamastiky.

Hned si vás získá a začnete se těšit, jak v rodném městě rozlouskne případ sériového vraha, který jde po místních blondýnách. Jenže pak to začne skřípat.

Geniální agentka se zpovídá z osobních věcí, ženě, která pro ni přijede autem a kterou vidí poprvé v životě. Těžko uvěřitelných až naivních dialogů je to ale spousty, takže časem si zvyknete, že teenageři tu jsou inteligentnější než Sheldon Cooper, zatímco hlavní vyšetřovatelská dvojka v podstatě vůbec nevyšetřuje. Při výsleších se nijak neposouvají a jen čekají, až se jim vrah přijde představit sám.

Až se nechce věřit, že Rebecca Zanetti je tak zkušená autorka, i když český překlad jejího díla vyšel teď. Na druhou stranu, má za sebou hlavně erotické romány a romantiky, což vysvětluje vše.

Sexuální napětí, jiskření, romantika. To vše je tu vykreslené na jedničku. Kupodivu vás vtáhnou do děje i některé akční scény a přestřelky. Za to určitě palec nahoru. Jinými slovy, pokud patříte mezi nadšené čtenáře knih Nory Robert nebo Sandry Brown, tahle série se vám bude líbit. Ale novodobou Agathu Christie tady nehledejte.

Záhada rukopisu Záhada rukopisu Kirsty Manning

Je to sen snad každého knihomola. Váš milovaný nežijící autor napsal svůj první rukopis pouze do šuplíku, nakladatel ho totiž tehdy odmítl a nikdo teď neví, kde je záhadné prvotině konec, ani co v ní tehdy bylo. A vy máte šanci po ní pátrat.

Hlavní hrdince příběhu Evie se tohle poštěstí. Sice nepátrá v minulosti své oblíbené autorky, nýbrž v životě manželovy pratety Joséphine, která byla slavnou autorkou detektivních románů. K ruce má dokumentaristu Clementa, takového Indiana Jonese ve světě literatury.

Kromě toho, že společně čmuchají v poznámkách svérázné spisovatelky a hledají tajné skrýše v podlaze i v nábytku, noří se stále hlouběji do minulosti.

Autorka tak rozvíjí příběh ve dvou časových rovinách. V přítomnosti i v krutých časech druhé světové války, kdy ti nejstatečnější Pařížané organizují odboj proti nacistům a Joséphine se dostane do vězení, kde sdílí celu se služebnou Margot, která je obviněna z vraždy.

Knížka je tak kombinací detektivky, protože se společně snažíme přijít na to, jak to bylo s případem Margot, historického románu a pro čtenářky se tu najde i jemná romantická linka. Všechno ale skvěle vyvážené a nutno říct, že v závěru i výborně vypointované.

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Začínáme Roberta podezřívat, že jsou pro něj návraty k sérii Eriky fosterové jako příjezdy domů. Vrací se do známého prostředí, kde je mu dobře, kam ukládá víc a víc ze sebe.

Do dalšího případu slovenské vyšetřovatelky pracující v Londýně zase voperoval spoustu vlastních zkušeností. Přibyla postava pocházející z Nitry, zapracoval i svůj divadelní původ.

Jestli se Bryndzovi něco nedá vytknout, je to, jak rok co rok drží ve svých knížkách trend s dobou. Tentokrát si vzal na paškál autorku podcastu. Což je v době, kdy na vás podcasty skáčou i z ledničky, dost trefné téma.

Asi není potřeba dodávat, že je knížka super čtivá, příběh uhání po stránkách. Hodně pomůže i to, že zhruba v třetině knížky přijde zásadní zvrat.

Jeden vroubek u nás ale autor přeci jen má. Když jsme s ním dělali před Vánoci rozhovor pro náš web, dušoval se, že mu vadí, když postavy v knížce zvrací. A že pokud může, snaží se těmto scénám vyhnout. A co si myslíte, v Osudném svědectví se přesně taková scéna objevuje.

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

Při pohledu na obálku máte pocit, že jste si právě pořídili pohádku, když ne pro děti, tak alespoň pro dospělé. Ale vedle jak ta jedle.

Včerejší noci jsou místy hodně těžkou až možná i depresivní záležitostí. Eve je nešťastně zamilovaná do Eda, který je zadaný. Sama je přesvědčena, že si jsou souzeni, jenže pak jedna událost všechno postaví na hlavu.

Příběh o síle přátelství ale i o traumatech z dětství, které si s sebou vláčíme celá desetiletí do dospělosti.

Možná vám zpočátku dělat problémy se začíst, možná nebude snadné ani strávit některé kapitoly, ale jsou chvíle, kdy si potřebujeme přečíst, že svět někdy není úplně spravedlivý vůči někomu jinému, než jste vy.

Vůbec o nic nejde Vůbec o nic nejde Barbora Vajsejtlová

Jednou z výmluv, proč nečíst v hromadné dopravě, být to, že se za tu chvilku, co v tramvaji, vlaku, autobusu stráví, pořádně nestihnou do příběhu začíst a už zase vystupují.

Je to i váš případ? Tak dejte šanci téhle malé útlé zelené knížce, která je plná krátkých povídek. V tašce nebo batohu ji ani neucítíte a určitě vás pobaví.

Příběhy jsou ryzí, uvěřitelné, ze života, o lásce, o vztazích. Klidně můžete stát u mastné tyče někde v tramvaji a podobnou příhodu, jako ve vaší knížce, si budou vyprávět dvě dámy o kus dál. Koneckonců o tom, kam až může vést poslouchání cizích rozhovorů v MHD, se tu také dočtete.

Autorka je zkušená novinářka, takže převyprávět lidské příběhy na pár stránkách má zjevně v krvi.

Se žirafami na západ Se žirafami na západ Lynda Rutledge

Jedna z nejlepších novinek loňského roku. Ne-li ta nejlepší, co jsme četli. Autorka vykouzlila neuvěřitelně laskavý, dojemný i poučný příběh o přátelství člověka a zvířete, dokonce exotického zvířete - žirafy.

Půjčila si k tomu skutečnou událost, když v třicátých letech těsně před druhou světovou válkou putovaly dvě žirafy z New Yorku do zoologické zahrady v San Diegu. Zbytek už si ale trochu přimyslela.

Hlavní hrdina Woody Nickel, který ve svých 100 letech vzpomíná, jak se v 17 přimotal k výpravě, která žirafy přes celé státy vezla, je skvělým charakterem. Tají svou minulost, která stojí za jeho osudem životního psance, ale zároveň postupně odkrývá svou dobrosrdečnost tak, jak roste jeho láska k dlouhokrkým tvorům.

Pokud patříte mezi milovníky knihy Co mě naučil tučňák, bude se vám knížka líbit. Příběh má drive, je to taková “road literatura” a žirafy mají jen omezený čas, aby náročnou cestu přežily. Je to závod.

11.02.2023 5 z 5

Američanka v Paříži Američanka v Paříži Kerri Maher

Patříte mezi milovníky filmu Půlnoc v Paříži? Sníte o tom vrátit se do 20. let minulého století a potkat všechny ty spisovatelské velikány, jakým byl Ernest Hemingway nebo Francis Scott Fitzgerald? Tak to budete tuhle knížku zbožňovat.

Traduje se, že u filmu byste do pěti minut měli poznat, jestli je dobrý a bude vás bavit, nebo ne. Tady by se to pravidlo dalo zfleku použít pro potřeby knihy. Do pěti stránek vás pohltí atmosféra staré Paříže, kdy láska ke knihám znamenala ještě něco víc než dnes.

Stačí pár odstavců, na kterých Sylvia Beachová vkročí do pařížského knihkupectví, a vzduchem šustí papír, voní nové vazby knih a mezi regály se to hemží tehdejší uměleckou smetánkou.

Kromě Hemingwaye a Fitzgeralda potkáte i Ezru Pounda nebo slavnou milovnici umění Gertrudu Steinovou. A během těchhle inspirativních “schůzek” rozplétáte příběh zrodu knihkupectví Shakespeare & Co., které pomohlo najít cestu na svět kontroverznímu románu Jamese Joyce Oddyseus.

Možná na vás v prvních pár kapitolách padnou i pochyby, jestli kniha není víc milostným románem než historickou biografií. Ale nebojte, to zase rychle odezní a vy se necháte unášet knihomolským světem dvacátých a třicátých let.

17.01.2023 5 z 5