carbici carbici komentáře u knih

Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších Prokletí - Antologie bajek nejtemnějších * antologie

Zajímavá směska povídek. Nesedly mi asi dvě, u kterých mi přišlo, že forma převažovala nad sdělením. K některým autorům, co jsem neznala, se určitě ještě vrátím.

18.04.2024 4 z 5

Život sira Alexandra Fleminga Život sira Alexandra Fleminga André Maurois

Život A. Fleminga byl rozhodně zajímavý, ovšem tato kniha je pro mne spíše odrazový můstek a jdu pátrat po nějaké jiné o jeho osobě, neb styl mi moc nesedl a chvílemi jsem se tou útlou knížkou prokousávala opravdu pomalu.

31.03.2024 4 z 5

Desatero pro kluky: Jak na pubertu, holky i sex Desatero pro kluky: Jak na pubertu, holky i sex Jana Martincová

Při prvním prolistování jsem byla naprosto nadšená. Pak jsem se pustila do čtení a nadšení mírně opadlo. Kniha je každopádně velmi kvalitní a všichni kluci 11+, kterým jsem ji "nenápadně" předhodila, ji hodnotili velmi kladně. Já se ovšem jen těžko vypořádávám s mnoha podivnými obraty, např. na nikom nenajde nit suchou (když už chci používat idiomy, je fajn je znát).

23.03.2024 4 z 5

Dobrý ráno: Básně z let 1987 - 2020 Dobrý ráno: Básně z let 1987 - 2020 Jiří Dědeček

Je to komplexní sbírka, takže některé části mi sedly více (to jsem pak posílala básničky na všechny strany), jiné jsem přečetla a okamžitě zapomněla, u některých jsem se do čtení nutila. Každopádně jsem moc ráda, že ji mám v knihovně.

17.03.2024 4 z 5

Skleněné děti Skleněné děti Kristina Ohlsson

Půjčila jsem pro syna a začala číst, abych tušila, o čem to je. A pak mohla jít spát, až po dočtení, protože jsem bábovka. Komentář DK197 knihu naprosto přesně vystihuje.

09.03.2024 5 z 5

Papuchalk Isgrín Papuchalk Isgrín Marie Šnajdrová

Příběh pro děti, nádherné ilustrace pro všechny. Každopádně příběh v člověku probudí touhu vydat se do dálek a vše si prohlédnout na vlastní oči.

05.03.2024 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Bylo těžké se při čtení ovládnout a nedělat výpisky, které květiny potřebujeme (nutně, jak jinak) vysadit na zahrádku. Úplně stačilo, že jsem každý druhý odstavec konzultovala s googlem a pátrala, jak daná rostlina vypadá a kam se hodí a kde ji sehnat. Trochu se obávám, že Čapkovy nadšené popisy zafungovaly. Jdu shánět nové gumáky, hnojivo, rýč, ...

05.03.2024 5 z 5

Moji Dánové a skoro Dánové Moji Dánové a skoro Dánové Albína Mrázová

Chtělo to proškrtat, hodně proškrtat, vymazat opakující se věty a opravit části, které nedávají smysl ani v nadsázce. K tomu autorce krapet rozšířit rozhled (asi by byla překvapená, když by narazila na útulny v Čechách). Hvězdička navíc za obálku.

19.01.2024 2 z 5

Tajemství řádu arboriánů Tajemství řádu arboriánů Ivan Bauer

Půjčila jsem knihu synovi, ale pro jistotu přečetla první. Většina postav je tak pozitivní a uvědomělá, že by se i Mirek Dušín cítil v jejich přítomnosti nesvůj. Ve chvíli, kdy se autor snaží přiblížit mladší generaci, tak vytáhne jméno youtubera, který je sice ne známý, ale spíše ve skupině 30+. Jsem z ní stále krapet rozpačitá, ač jsem si dala pár dní pauzu mezi přečtením a hodnocením.

05.01.2024 3 z 5

Peklo a jiné destinace Peklo a jiné destinace Madeleine Albright

Tento formát "sesypaných vzpomínek" mi vyhovoval. Některé názory mne překvapily, s některými jsem nesouhlasila, některé mne nutily zamyslet se nad daným tématem z jiné perspektivy.

31.12.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Spíš než Kinga mi to připomínalo jiné spisovatele. Každopádně četlo se to hezky, pohádkový děj i postavy splněny.

27.12.2023 4 z 5

Umění psychické odolnosti Umění psychické odolnosti Jiří Kuchař

Spíš než o souvislý text mi to přišlo jako nesourodá sbírka citátů vztahujících se k tématu kapitoly, občas navíc dost šroubovaně pospojované. Výsledný dojem zůstává mírně rozpačitý.

07.12.2023 3 z 5

Kongo severu: Oblasti, kde nic není Kongo severu: Oblasti, kde nic není Jiří Černický

Přečetla jsem přes 200 stran. Jediné, co mne na knize zaujalo, byla její oboustrannost, ústecký příběh z jedné strany, africký z druhé. Autor mi přišel mírně sebestředný a jeho literární styl mi absolutně nesedl.

19.11.2023 1 z 5

Stvořitelé katastrof Stvořitelé katastrof Michal Vaněček

Mohl to být zajimavý mix inspirovaný Čapkovými díly, ovšem výsledek pro mne byl 240 stran, kdy jsem se nutila do dalších vět. Všechny hlavní postavy se chovaly naprosto nepochopitelně a klišovitě zároveň. Pozitivem je, že mi to na seznam "přečtu si v příštích týdnech" připsalo původní díla od Čapka.

12.11.2023 2 z 5

Kapačka, cévka, houkačka - Jak jsme zapomněli normálně stárnout a pokojně umírat Kapačka, cévka, houkačka - Jak jsme zapomněli normálně stárnout a pokojně umírat Ken Hillman

Jedna z top knížek letošního roku. Otevřela mnoho dveří, vyvolala spoustu otázek a doporučuji ji, kudy chodím.

28.10.2023 5 z 5

Indigový drak Indigový drak James A. Owen

Jedna hvězda za ilustrace, jedna za překlad, všechno podstatné shrnula Bellana. Každopádně napsat do tohoto díla jména skutečných spisovatelů chtělo dost sebevědomí a drzosti.

22.10.2023 2 z 5

Vymazlené vraždy 2 Vymazlené vraždy 2 Milan Skála

Děj předvídatelný, vraha v každé povídce odhadnete rychle, i přestože je snaha vše překombinovat. Výhoda je cestovní velikost. Knihu doporučuji pak nechat ve vlaku pro dalšiho cestujícího. Trochu mi vystoupalo obočí, když "potomek moravských rolníků" měl ve slovníku většinu slov ze Slezska. (Asi by bylo lepší, kdyby se všechny postavy držely obecné češtiny).

06.10.2023 2 z 5

Případ zlověstných kytic Případ zlověstných kytic Nancy Springer

Ta úporná snaha na každé straně minimálně jednou zdůraznit, jak je hlavní hrdinka proti manželství, a jak jde proti proudu a je o tolik bystřejší než sourozenci... bylo to náročné a rozhodně už další knihu ze série nezkusím.

30.09.2023 1 z 5

Fakt hustý! Fakt hustý! Hans-Jürgen Feldhaus

Zaujala mne v knihobudce na autobusové zastávce a jsem ráda, že jsem ji vzala s sebou. Jo, je to příběh pro děti, tak je mírně přitažený za vlasy, ale to nic nemění na jeho poutavosti, lehkosti a vtipu. Ideální knížka pro kluky 11+, kterých je jak šafránu (myslím knih, nikoliv kluků).

15.09.2023 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Po letošních oslavách na Mendláku to vypadalo jako osud/znamení/boží vůle (vyberte si dle svého zaměření), když jsem na tuto knihu narazila v knihovně, kam jsem původně šla pro životopis Mendla. Životopis snad donesu na druhý pokus, kazdopádně rozhodně nelituju. Navíc jsem objevila autory, od kterých toho chci přečíst víc.

10.09.2023 5 z 5