Canniosh Canniosh komentáře u knih

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Za mě jedna z nejlepších českých detektivek co jsem kdy v poslední době četl. Kromě příběhu samotného mě fascinovaly autorčiny popisy okolí i různé abstraktní popisy okolní jevů ("stromy se kymácely, jako by spolu mluvily"), až mě tyto pasáže připomínaly nádherné popisy přírody od Foglara. Podkapitoly jsou krátké a výstižné, jejich střídaní skvěle doplňovalo celkovou atmosféru i zatažení čtenáře do širších souvislostí. Rozuzlení a celkový konec taktéž nebyl úplně marný, jak jsem četl v předchozích komentářích, možná právě takový konec je o to více "děsivý" a svádějící se k tomuto příběhu ještě někdy vrátit. Bravo!

18.02.2024 5 z 5

Abchazský med Abchazský med Eva Kačírková

Jednotlivé příběhy jsou zajímavé, jak zápletkou, tak stylem psaní. Spisovatelka je popisem okolí skvěle schopná uvést čtenáře do obrazu, kde se co děje, až se čtenář cítí jako by byl na místě. První příběh byl podle mě asi nejlepší z pohledu žánru detektivky, druhý byl takový nezáživný, ale v pohodě, a třetí nebyla detektivka, ale spíš román s krimi zápletkou, nicméně v parádním prostředí Abcházie a (opravdu existující - prověřeno na googlu) rekreační oblasti Picunda. Jednotlivě hodnotím příběhy určitě na 66-75%, ale co nechápu, kdo mohl dát do jedné knihy takhle tři různorodé příběhy, s různými hlavními hrdiny v "já" osobě, z absolutně odlišných prostředí, to nevymyslíš. Pamatuji si socialistické detektivky edice "3x s....", tam se to ale dalo pochopit, protože hlavní hrdina (hrdinové) byl pořád ten samý; tady mě to vadilo. I tak skvělé čtení a určitě se k paní kačírkové někdy vrátím.

16.02.2024 3 z 5

Metúdovy vojenské lapályje - Z valašských putýk 2 Metúdovy vojenské lapályje - Z valašských putýk 2 Radomír Dolanský

Další příběhy z Valašska psané valašským nářečím. Jednoduché, krátké povídky zpříjemní každou volnou chvilku. Určitě nečekejte druhé Slovácko sa nesúdí, ale určitě stojí za to si tuto knihu proletět, já se určitě bavil.

05.01.2024 3 z 5

Z valašských putýk Z valašských putýk Radomír Dolanský

Jde o krátké příběhy podané valašským nářečím, které mají podobný ráz jako velmi známé historky Zdeňka Galušky v knihách Slovácko sa nesúdí apod. Tyto příběhy jsou nicméně kratičké, a tak vlastně ani neomrzí a knihu je tak možno číst navíckrát, podle nálady či podle času. Trochu mi to připomínalo příběhy vycházející v humoristickém časopisu Trnky Brnky. A toš pobavilo, né že né.

05.01.2024 3 z 5

Průvodce pražským pohostinstvím Průvodce pražským pohostinstvím Jan Šusta

Tak tady si autor opravdu vyhrál s detaily. V oněch dobách, kdy pohostinství byla stabilní činnost a hospody nijak nezanikaly, ale držely se dlouhodobě všechny v chodu, bylo toto dílo možné sepsat, protože se i z dlouhodobého hlediska nijak zvlášť neměnil ani vzhled, ani interiér, ani nabídka a ani ceny! Dnes už je něco takového nemyslitelného a právě proto jde o unikátního průvodce, který nemá obdoby, a který už nikdy nebude mít podobného nástupce. Jasně, dnes jde již o publikaci víceméně bezcennou, maximálně sloužící velmi specializovaným zájemcům o historii pohostinství (jako jsem já a tak jsem rád, že jsem knihu sehnal a už ji nikdy nedám z ruky).

05.01.2024 5 z 5

Hostýnské vrchy a Vizovické vrchy Hostýnské vrchy a Vizovické vrchy kolektiv autorů

Tady nemůžu tvrdit, že jsem tohoto průvodce přečetl od začátku do konce, a úplně celého, to ne, ale sloužil mi a slouží i nadále jako studnice informací pro mé zájmy, záliby a hobby činnost, která se konkrétně týká Podhostýnska. Jako rodák z Bystřice p. H. a vášnivý turista jsem samozřejmě spoustu zde uvedených míst navštívil a tak se zpětně do tohoto průvodce dívám, co je o tom kterém místě napsáno v předešlé době. Takovéto průvodce mám moc rád a navždy i tento bude tvořit nezbytnou součást mé soukromé knihovny.

Jurášek Jurášek Jiří Sosnar

Moc jsem se na tuto knihu po cca 35 letech těšil, sehnal jsem si ji a ležela mi v knihovně asi rok. Ale nelituju ani minuty jejího čtení, protože jsem se vrátil do dětských let kdy jsem ji měl asi nejraději z povinné školní četby, a kromě toho je napsána tak krásně, nechci říct zrovna dětinsky, ale jaksi tak příjemně. Jasně, z dnešního pohledu je to už jiné, jednak věkem a jednak jinou dobou, ve které žijeme, ale já si nemůžu pomoct, mě toto dílo prostě bude doprovázet napořád.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

No, zápletka dobrá, tajemno taky, ale spíše než kriminálka je to drama, kde se jednotlivé, dost do hloubky popsané, životní příběhy jednotlivých protagonistů spojí až je z toho pak docela srozumitelný závěr. Nicméně právě ony životní příběhy mě odrazovaly, musel jsem se k dočtení nutit, protože se děj strašlivě táhnul, resp. se úplně zastavil než jsme se o někom něco dozvěděli, a to mě prostě nebavilo. Dám spisovatelce ještě šanci, ale teď jsi jdu oddechnout nad jednohubkami v edici Napětí nebo Magnet ...

05.01.2024 2 z 5

Operace Argonauti Operace Argonauti Stanislav Budín

Do podrobností vylíčené setkání státníků na tzv. Jalstké konferenci, ale zase ne do úplně nesmyslných detailů, takže jsem nebyl nijak zavalen všemi možnými či nemožnými okolnostmi a událostmi. Z hlediska faktografického jde o knihu poučnou, psanou čtivou formou, a ani jsem nepoznal, že je dílo poplatné své době a místu vydání. Nejzajímavější je ovšem závěr knihy, který s 20letým odstupem hodnotí, jak se situace vyvíjela po této konferenci, po skončení války, co se ne/podařilo a kdo za co ne/mohl, že se ne/povedlo, a hlavně proč.

KX-B neodpovídá KX-B neodpovídá Alois Šiška

(SPOILER) Pěkně svižně odvykládaný celý válečný příběh pilota Šišky, kde zpočátku vás rychle uvede do děje i souvislostí jeho válečných počátků i cesty do Anglie, aby se pak příběh přibrzdil v rámci událostí ve člunu na moři. Po zatčení Němci pak příběh zase krásně plyne až do konce války. Za mě perfektní jednohubka, kterou jsem jedním dechem přečetl za jedno odpoledne, a takové mám rád.

03.01.2024 4 z 5

Všehoschopní - Superguru Bárta Všehoschopní - Superguru Bárta Jaroslav Kmenta

Tuhle knihu jsem četl až jako jednu z posledních od pana Kmenty, ale hned musím přiznat, že je jedna z těch nejlepších. Poslední Kmentovy knihy jsou nabité fakty, skutečnostmi, souvislostmi a spoustou jmen, kdežto tahle kniha je pojatá spíše jako detektivka. To nic neubírá na síle zjištěných a zveřejněných kauz, sledování a podvodů, ba naopak, díky beletristickému stylu se čtenář ocitá uprostřed všeho, nestojí "bokem" jako sledovatel, ale naopak se přímo účastní dalších a dalších odhalení. Bravo!!!

28.01.2023 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Naprosto skvělá detektivka z moravského prostředí, o to více realistická, že Štěpánov osobně trochu znám. Po přečtení komentářů ostatních čtenářů jsem moc neměl odvahu ke čtení, ale neodolal jsem a hned na začátek říkám, že jsem udělal dobře. Děj se ubírá vpřed, není nouze jak o překvapení, tak o napínavé okamžiky. A to, co ostatní kritizovali (viz téma Bob Dylan), to mi naopak přišlo jako správné odlehčení a navíc čtenář mohl nahlédnout dovnitř hlavní hrdinky (podobně jako noční běsy u Kristýny Horové apod.), díky čemuž se pak čtenář mohl trochu více s osobami sblížit a o to intenzivněji pak sdílet děj. Závěrečná pointa byla fajn včetně vysvětlení motivů, s tím jsem neměl žádný problém uvěřit. No nic, jdu se kouknout jak na filmové zpracování, tak se jdu poohlédnout po dalších Sýkorových knihách; a obojí je dostatečná reference pro váhající potenciální čtenáře.

12.01.2023 5 z 5

Jsi mrtvej, tak nebreč Jsi mrtvej, tak nebreč Josef Klíma

Jako kdyby si kniha nesla ten šmrncovní ráz jako zpočátku po celou dobu, tak je to pecka jak vyšije. Takhle se to po objevení mrtvoly nějak zaseklo, namísto děje se omílaly myšlenky hlavních postav, a to ještě tak nějak psychedelické. To, že se vše odehrávalo v pár dnech, to bylo příjemné, aspoň vše bylo jaksi čerstvé, ale já se prostře ne a ne začíst. Na závěr jsem čekal, s čím se autor vytasí, jak knihu zakončí, ale nestalo se nic, tak kam to směřovalo, tam to došlo. No nevím, jsem z knihy nějaký rozladěný, musel jsem se nutit, abych ji vůbec dočetl.

08.01.2023 2 z 5

Zločin jako profese Zločin jako profese Janek Kroupa

Docela netradičně popsaná kauza Berdychova gangu se všemi souvislostmi, dalšími událostmi a souhrnem lidí, kteří se kolem toho ochomejtli. Z historického hlediska určitě zajímavá kniha, podobně jako Krvavé oleje od Jany Lorencové, která byla v době vydání určitě pecka; dnes už to čtenáře tak nešokuje, navíc když je schopen si dohledat následné události a vývoj daných kauz na internetu. Nicméně určitě doporučuji.

26.12.2022 4 z 5

Agent 009 ve službách slečny Koulové Agent 009 ve službách slečny Koulové Petr Jirounek

Tak nevím, kniha mě nijak extra nebavila. Postav bylo podle mě příliš mnoho, rozdělení děje na dva samostatné úseky taky moc nepomohlo, byť v konečném důsledku to všechno spolu souviselo a pointa byla známa už v polovině, byť jsem byl zvědavý, co v kufříku nakonec bylo. Dočetl jsem jen se sebezapřením, ale na další díl Koulové budu muset asi dospět nebo se nudit, jinak to moc nevidím.

19.11.2022 2 z 5

Bouře nad rovníkem Bouře nad rovníkem Věra Šťovíčková Heroldová

Ani se nedivím, že jsem první, kdo dává komentář k této knize, která je mimochodem na trhu už hezkých 55 let. Faktografické informace v ní uvedené jsou totiž natolik zastaralé, že určitě nebude nikoho zajímat, co se v 60. letech 20. století dělo v afrických státech, když vlastně o Africe toho nevíme ani dnes o moc víc o současném dění. A tak to prostě je, tato kniha mohla být atraktivní maximálně několik let po jejím vydání, a to hlavně díky tomu, že tehdy cokoliv zavánělo cizinou, tak bylo čteníhodné. Dnes už fakt ne, i když fakta v jednotlivých kapitolách (definující de facto dění v jednotlivých státech) jsou určitě těžce nasbíraná a docela slušně autorsky podaná. Já knihu dočetl jen se sebezapřením a s tím, že jakákoliv historická informace mi prostě rozšíří můj společenský přehled. A abych si četbu ještě více zatraktivnil, tak jsem pak vždy po dočtení kapitoly zabrouzdal na Google a dohledal si, jak to s vývojem v daném státě pokračovalo od 70. let dále; pak to vše dávalo tak nějak smysl a člověk si opravdu rozšíří obzory. Toť vše, nic víc, nic míň.

27.10.2022 2 z 5

Pan Auťák a pražské tajemství Pan Auťák a pražské tajemství Zbigniew Nienacki

Určitě jedna z nejlepších knih o panu Auťákovi, neli nejlepší. V této, narozdíl od ostatních, moc neotravují "děcka", které pan Auťák jinak brává na své výpravy, takže děj je takový "dospělejší", záživnější, akčnější a tím i zajímavější (trochu mi to připomínalo děj v příběhu Auťák a Vinnetou). Rozuzlení bylo příjemně překvapující, určitě potěšilo, že se vše (opět) obešlo bez krve, bez mrtvol, bez dalších ublížení na zdraví apod. Za mě si díky tomuto dílu určitě seženu i slovenské verze dalších knih o panu Tragáčikovi.

19.10.2022 5 z 5

Rukojmí z Bella Vista Rukojmí z Bella Vista Jiří Svetozar Kupka

Nikdy bych nevěřil, že se do této útlé knížečky vejde celý děj celovečerního filmu, respektive hned dvou částí seriálu o majoru Zemanovi. Ale ono jo, je to tam všechno, co v seriálu/filmu. Osobně znám filmový děj velmi dobře, viděl jsem jej mnohokrát, proto mi i knížka přišla známá a nepřekvapující. Nicméně pokud ji bude číst čtenář filmovým majorem Zemanem nepolíbený, tak mu bude připadat strohá, taková odbytá, prostě bez hlubších informací o účastnících děje, ať už na té dobré či na té špatné straně zákona. Takže jako taková jednohubka pro fanoušky seriálu určitě super, pro ostatní pouhý špionážně laděný příběh ze vzdálených krajin.

19.10.2022 3 z 5

OK 096 se nehlásí OK 096 se nehlásí Jiří Marek (p)

Tenhle krimi příběh je spíše něco jako psychologická sonda do života hlavních protagonistů, ať už těch na straně zločinu, tak na straně obětí. Za mě určitě příjemná změna v rámci krimi žánru, velmi příjemné čtení na pár hodin. I když jde o předlohu pro 29. díl seriálu majora Zemana, tak děj v knize je významně odlišný, vedený jiným stylem, a žádnou agitku jsem tady naštěstí ani nehledal, ani se jí nedočkal, což bylo určitě skvělé zjištění. Doporučuji všem, kteří se chtějí příjemně odreagovat útlou knížečkou s docela napívaným příběhem několika lidí.

04.10.2022 3 z 5

Mrtvý v obecném zájmu Mrtvý v obecném zájmu Petr Eidler

Tak nevím, jestli jsem nečetl něco jiného než ostatní, ale mě se tato živá kriminálka velmi líbila. Děj není roztáhlý, vše se odehrává v řádu dní, respektive jde o příběh popsaný den po dni, a ten netrval déle než jeden týden. Skvěle vykreslené postavy, víceméně venkovské prostředí včetně běžného života lidí tam. Do toho zasazená vražda člověka, o kterém se záhy dozvídáme všelicos, a tak se okruh podezřelých rozšiřuje přímo geometrickou řadou. Děj má spád, a nebýt takové "plytké" pointy, tak bych dal bez mrknutí oka plný počet. Nicméně, kdosi tady zmínil, že jde údajně o nejslabší knihu autora, takže pokud je toto pravda, jdu okamžitě shánět další Eidlerovy knihy, protože tento styl mi více než vyhovuje.

03.10.2022 4 z 5