burg burg komentáře u knih

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Výzva 2022 - kniha se stromem na obálce. V podstatě hodně slabý průměr, nic co by člověka nutilo knihu vzít do ruky po přečtení ještě jednou. Hromada klišé, hromada zbytečné vaty. Škoda času.

06.10.2022 2 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Výzva 2022 - kniha vydaná jako čtvrtá v pořadí v ČR.
S autorem mám zatím jen zkušenosti co se týče Jeruzaléma (které bylo fajn) a z jeho účasti v AZ kvízu (zkuste popátrat na YT), ale až tady jsem si všiml jeho úžasného daru ironie a sebereflexe. Je mi jasné, že ne vše, jak je popsáno, se tak i skutečně stalo a bylo tak sluníčkové, jak se to v knize jeví, ale to nemění nic na tom, že polský náboženský chlív (pardon - fanatismus), severská samota a prach z cest na balkáně z toho vysloveně sálají. A to ani nezmiňuji krátkou (ale o to údernější) "stopáž" jednotlivých úseků jeho cesty. To mě totiž bavilo úplně nejvíc, člověk může knížku kdykoliv odložit, aniž by se bál, že si přetrhne nit a za hodinku se ke čtení opět vrátit.
Opět jsem se skvěle bavil. Snad o jednu hvězdičku více, než jeho cesta do Jeruzaléma.

20.09.2022 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Výzva 2022 - kniha, jejíž dej se odehrává na horách. Co napsat, aby se člověk neopakoval: Strašlivá katastrofa, kterou spustilo pár zprvu nepodstatných a opomenutých rozhodnutí a nakonec to podtrhla jedna bouře, která přijít o hodinu, dvě později, tak přežijí všichni a my se o téhle katastrofě ani nedozvíme...
Ano, ti lidé do takové akce musí zákonitě jít s jasně danými riziky (a to, že se nevyškrábou asi na vrchol je až jako poslední) a chápu i tu touhu dostat se tak vysoko, že výš už to nikdy nepůjde.
A přiznám se, že kdyby mi někdo strčil pod nos balík peněz se slovy "tohle máš na výstup", udělám přesně totéž. Ty peníze prostě vrazím do výstupu. Ano, taky by to byl můj velký sen, ale...
Ale ani si nechci představit ty fronty v devadesátých letech, natož o téměř třicet let později. Stačilo mi to několikrát v Alpách, na téměř polovičních kopcích. Navíc s výstupy v prvních čtyřech poválečných dekádách už ten cirkus Everest nemá nic společného...

13.09.2022 5 z 5

S kolem kolem světa S kolem kolem světa Petr Mazal

Výzva 2022 - Kniha s méně jak 22 hodnoceními.
No, jak to správně uchopit... Výkon to byl opravdu ohromující, ale asi jsem už trochu zmlsaný od Cheryl Strayed (její Divočina je opravdu famózní) a Zibury (od toho jsem tedy zatím přečetl jen 40 dní pěšky do Jeruzaléma).
Přeci jen když člověk od 180 stran odečte hromady (ač krásných) fotek a přepisy z fb, tak zjistí, že toho textu tam moc není a informací, zážitků a událostí ze štreky vlastně ještě méně. Připadal jsem si krapet oloupený :)
Navíc u kantora si člověk nasadí laťku o poznání výš, než je standart. Alespoň co se literární stránky týče.
Na druhou stranu na knížku jsem měl zhruba dvě hodinky času, takže tohle vyplnilo čas naprosto dokonale.

14.08.2022 3 z 5

Sny robotů Sny robotů Isaac Asimov

Výzva 2022 - kniha s názvem neobsahující A.
Pořízeno na místním bazárku vlastně hlavně kvůli povídce Poslední otázka, kteroužto považuji za Povídku všech povídek. Mile překvapila taky Poslední odpověď, která tedy s tou předchozí nemá vůbec nic společného, až na ten podobný název. Ušel též Malý ztracený robot, Žertéř a Pocit moci.
A co se týče zbytku... Musím říct, že jsem byl krapet zklamán - hodně jsem vzpomínal na povídky PKD, které jsou ohromně úderné a mají naprosto famózní finále. Tady mi přišly skoro všechny (tedy až na těch pár výjimek) rozvolněné, fádní a mdlé. Škoda.

14.08.2022 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Výzva 2022. No jo, je to sice červená knihovna toho toho nejtvrdšího kalibru, ale ta poklidná kavárenská atmosféra z toho docela sálala, takže jsem nakonec celkem spokojen. Tedy v rámci možností a toho, že tenhle žánr fakt nedávám a narazit v rámci výzvy na jinou knihu, tak po téhle nejspíš nesáhnu.

21.07.2022 3 z 5

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Opravdu mě na tomhle druhu čtiva sebemrskačsky baví ten fakt, jak jsem se prvních pár kapitol usmíval (v tomhle případě pět, či šest), protože vše zapadalo do informací, se kterými jsem byl (jakožto poučený laik) seznámen a pochopil jsem je. Nebo si to alespoň myslím. Pak následuje ta část, kde je třeba zapojit víc fantazie a abstraktního myšlení, než člověk běžně používá, a nakonec přijde kvantová geometrie, zrcadlitá symetrie a kapitola o trhání prostoru a od té chvíle mi úsměv více a více tuhnul do nefalšovaného zoufalství, protože od té chvíle to pro mě byly naprosto nepochopitelné a neuchopitelné teorie, které jsem si ani při nejlepší možné vůli nedovedl představit.
Nicméně mě čtení velice bavilo a já si jen velmi zhruba můžu představit, jakými uličkami a kam až se nakonec zatoulá fyzikova mysl při zkoumání nových teorií.
Pokud bych ale chtěl porovnávat s dalšími tituly, které jsem nedávno přečetl, tak Stručná historie času i cokoliv od Richarda Feynmana se mi četlo daleko lépe. Přesto ale: Doporučuji!

29.06.2022 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Výzva 2022 - kniha s tématem nešťastné lásky. Přiznejme si, že jako chlap jsem z tohoto tématu byl nešťastný asi jako oba hlavní protagonisté příběhu. A během čtení první poloviny jsem byl nešťastnější, než na začátku. Něco tak strašně nepřehledného, skákajícího od A k Z a nečekaně zpět jsem fakt nečekal.
Naštěstí pro mě se to po první polovině zlomilo a příběh dostal nečekaný spád a nový rozměr. A čím víc se blížil k finále, tím napnutější jsem byl. Nakonec jsem byl i celkem dojat a rád, že to skončilo tak, jak to skončilo.

08.06.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

V rámci výzvy 2022 - kniha s předmluvou. Mám stejný názor a stejné pocity , jako Olca1983. Jen s tím rozdílem, že já jako tří a půl leté pískle si pamatuji jen zvonění klíčema v Budějcích na náměstí. A že jsem se tam ukrutně nudil, naši nechtěli jít domů a tak jsem si šťoural hlínu mezi dlažebními kostkami...
Co se knihy týče, přečteno jedním dechem během "speciální operace" na Ukrajině s děsivým mrazením v zádech.
A konec příběhu? Už dlouho se mi nestalo, aby mě něco tak moc dostalo a měl jsem srdce jako ve svěráku. Smutné, děsivě smutné!
Ale já stejně celý léta říkám "bacha na ně!!"

08.04.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Výzva 2022 - kniha od autora, který prožil první světovou válku.
Po deníku Anně Frankové jsem si řekl, že si dám nějakou oddechovku. A volba padla zrovna na tohle. A hloupěji jsem opravdu vybrat nemohl. Tedy myšleno tak, že je to fakt silná kniha o smutné době, celkově smutné čtení a děsivý konec.

18.03.2022 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Výzva 2022 - kniha mého dětství. Pamatuji si, jak jsem jako malé smrádě jezdil na chalupu a tohle byla jedna z mála knížek, které jsem tak objevil. Skvěle strávené prázdniny. Dodneška si pamatuju, jak Kocourkovští chytali světlo do pytlů, stavěli kašnu, pásli obecního býka, stěhovali kostel a sázeli sůl. A i dnes mě čtení bavilo, stejně jako před čtvrt stoletím. A taky si konečně uvědomuji kde se berou všichni naši vládní činitelé

16.03.2022 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Výzva 2022 - postava jež se skrývá. Tohle je asi jedna z těch nejsmutnějších knih, co jsem kdy četl. Bylo to poprvé, kdy jsem si uvědomil, že Židé nebyli jen položky, čísla a řádky ve statistikách, ale lidé z masa a kostí, se svými touhami, radostmi, názory a chutí do života.
Zkrátka povinnost přečíst všemi lidmi co sympatizují s jakýmkoliv extremismem a i těmi ostatními, co mají plnou ledničku, střechu nad hlavou, Netflix a každej rok nový nakouslý jablko za 20k a stejně nadávají na to, jak se mají špatně!!

15.03.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Prostě boží dílko, kdo by ho nemiloval! Moje dcerka vyžaduje pravidelné a krátké dávky, zato prakticky neustále.
Jen mě zarazila jedna věc a to, jak obtížně se mi knížka četla - je mi jasné, že se syntax vyvíjí s časem, ale stejně jsem si při čtení připadal jako prvňáček, který sáhne po první knížce, na kterou narazí a pokouší se slabikovat první slůvka. Prostě skladba vět je děsná.

28.02.2022 4 z 5

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Původně jsem šel do čtení s tím, že název znám jen coby "nějaký film", který jsem stejně ještě neviděl. Na druhou stranu mi to nekalilo představu a ani nepodsouvalo žádné vzpomínky na děj.
Tony Brtky mi bylo moc líto, snad ještě víc, než jeho arizované židovky.
A je neuvěřitelné, kolik a jak silně se toho dá odvyprávět na necelých sto padesáti stranách. Strašná doba a děsivé činy podpořené děsivou demagogií.

21.02.2022 5 z 5

Když pominu kapitoly Tonyho a Jáchyma Kaplana, což byly více méně výmysly smažek a alkáčů kterým začalo totálně hrabat v makovici (očividně ještě před dobou kdy se na Šumavě usadili a OPRAVDU se někdo pokouší že psa udělat vegana???), tak to bylo vážně zajímavý čtení. Nejvíc jsem se dokázal navázat na vyprávění Romana, Mirka a obou dam.
Jediné co mi fakt vadilo byl asi ten přístup psaní bez začátku a konce, hození doprostřed děje. Asi jako byste šli do divadla, přišli o půl hodiny pozdě a těsně před koncem vás z toho divadla zase vyhodili....

11.02.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Asi takhle: to, že je pan Eben moudrý, inteligentní a vtipný člověk (čím dál tím vzácnější kombinace!), to jsem tak nějak věděl díky těm létům, kdy jsem na něj narážel v TV. Ale to, že je to (odpusťte mi ten výraz) takovej hlásič a člověk až tak prudce inteligentní, to jsem fakt nečekal.
Myšlenky se četly naprosto skvěle a rozhodně nesouhlasím s autorovo výzvou na začátku knihy "klidně si vytrhni stránku či dvě s úvahami, se kterými nesouhlasíš, milý čtenáři. A pokud ti zbydou jen desky, velice se omlouvám." Ba naopak! Stránek bych klidně uvítal třikrát, pětkrát i desetkrát tolik. Přečíst si pár zápisek - to by byl pravý lék na klasickou českou blbou náladu a nasranost.
Jedinou výtku, kterou bych ke knize měl je ta, že zahrnuje relativně dlouhé časové období (od dubna 2014 až po červenec 2020) a tak si na další pokračování budeme muset asi dlouho počkat. Velká škoda.

06.08.2021 5 z 5

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Výzva 2021 - jedna z knih, které jsem jako malý kluk vážně žral. Z nostalgie (a za stáří knihy) za 4*, i když vím že dnes se dá sehnat kvalitnější četba. Navíc - až naše mládě chytne jednu ze známých dětských nemocí jako je čurbesajda nebo hubatida, tak alespoň víme po jaké medicíně sáhnout...:-)
A zajímavost: vždy jsem si myslel, že paní MacDonaldová je jak dle jména, tak dle stylu vyprávění britka jak poleno, ale to se s její US národností docela vylučuje, že?

21.07.2021 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Výzva 2021 - kniha vyprávěná retrospektivně. Sice nemám srovnání, protože z japonských autorů mám načteno tolik, do kolika by napočítal VELMI nešikovný dřevorubec na prstech jedné ruky, ale jsem sakra spokojen. Dovolím si tvrdit, že tak melancholický, dojemný a smutný příběh nikdo jiný snad ani napsat nemůže... Díky pane Murakami!
Protože co je to revoluce? Jediný, co se změní, jsou jmenovky na dveřích na úřadě vlády...

20.07.2021 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Výzva 2021. Proboha - vždyť se to vůbec nedá číst! Přečteno tak 20%, ale bylo to stejný utrpení jako si nechat vytrhat všechny zuby bez umrtvení!!

09.07.2021 odpad!

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Výzva 2021 - děsně špatně se to četlo. Asi kvůli tomu, jaké jsem na knihu slyšel ódy, jsem měl jiná očekávání. Inu - co čekat když člověk čte jen o vnitřních pocitech jednoho frajera, co dostal chuť na mladý masíčko.

19.06.2021 1 z 5