buldozer5 buldozer5 komentáře u knih

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Kniha patří do té řady thrillerů, u kterých na vás téma a atmosféra děje tak dolehne, že na vás přenese ten ponurý pocit, který z celého příběhu přímo čiší. Nenapadá mě nic důležitého, co bych knize vytknul, jen jsem po přečtení anotace očekával, že se bude děj více zaobírat zmizením Vanessy, tím, co prožívala ve svém vězení a podobně. To ale nic nemění na mém celkovém dojmu z knihy.

24.01.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Tahle kniha byla jiná... Jiná než většina knih tohoto žánru, které jsem před touhle četl. Jde o thriller smíšený s detektivku, ale když vezmu v potaz některé pasáže v knize včetně téměř nadlidských výkonu záporáka, řekl bych, že to trochu hraničí se sci-fi. :)
Líbilo se mi, že to autor celé pojal docela originálně. Zakomponoval do toho spoustu dějových linií, bavilo mě, jak se Theo pouštěl do pátrání na vlastní pěst do přírody a do dalších míst, kde hledal nějaké stopy-asi jsem si to užíval víc, než kdyby se celý děj odehrával z pohledu policisty někde na policejní stanici.
Bylo tam docela dost vědeckých poznatků a taky postupů, které ale autor vykreslil tak, že byly v moment, kdy jsem to četl, docela uvěřitelné. Teď si ale s odstupem času říkám, že ten Theo byl sakra génius, když přišel na něco takového! :D
Postavy na mě působily sympaticky a měl jsem pocit, že do příběhu prostě zapadají.
Jen ten konec, závěrečný boj se záporákem, mě lehce zklamal. Taková střílečka, co tam byla...
Nutno ještě vyzdvihnout fakt povedený přebal, jen co jsem ho zahlédl v knihkupectví, musel jsem si tu knihu prostě vzít do ruky a koupit.
No nic, knize dávám slabší čtyři, než si to rozmyslím...

21.01.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Takhle, rozhodně jsem od knihy čekal víc, i když úplné zklamání se také nedostavilo. Určitě musím pochválit nápad s inteligentním domem, bohužel mi ovšem připadalo, že měl v knize nevyužitý potenciál. Autor sice skvěle vykreslil, jak to v domácnosti funguje a všechno, ale když se potom někdo (nebudu jmenovat) naboural do systému, mohl to víc rozvést. Postavy, i když většina z nich nebyla úplně psychicky v pořádku, mě nijak v příběhu neotravovaly, i když jsem občas přemýšlel, jestli opravdu čtu thriller, nebo nějakou romantiku. :D
Jo, a co to s těmi chybějícími uvozovkami mělo znamenat? Dlouho jsem se nesetkal s tím, že by se v pasážích psaných v minulosti nepsaly, docela mě jejich absence vytáčela.

12.01.2019 3 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Musím uznat, že tahle kniha má nálepku světový bestseller oprávněně. První kapitola, která začínala minulostí, mě okamžitě chytla a já hned věděl, že mě kniha bude bavit. Autorka příběh napsala velice poutavě, výborně vykreslila jednotlivé situace a zvládala udržovat v požadovaných situacích napětí, přesně jak se od knihy očekává.
Minulost, vyprávěná za války, se dobře doplňovala s přítomností, vůbec mi ty skoky mezi časovou linií nevadily, naopak mě nutily číst dál, protože jsem byl zvědavý, jak bude děj v příští kapitole pokračovat, když se následující například vracela do minulosti.
Postavy se mi také líbily, u žádné nebylo jasné, kdo za tím vším stojí, k čemuž ještě přispívalo to, že se autorka čtenáře mnohdy snažila svést na špatnou stopu. Jen Gwen tam na mě působila vyloženě nesympaticky, takže jsem docela rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Jen mě trochu mrzí, že se tam nevyřešila vražda té studentky, i když chápu, že to nebylo pro děj příliš důležité.
Tohle byla moje první kniha od autorky a rozhodně si jich přečtu i víc, její styl psaní mě zaujal a věřím, že mě i další knihy od ní budou bavit stejně jako tahle. :)

11.01.2019 5 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Jako celek je to povedený, člověk se ponoří do děje a čte a čte, aby se dozvěděl, jak to skončí a jak se všechny ty zápletky vyřeší. Když se ale zaměřím přímo na jednotlivé dějové linky, některé mi přijdou trochu nesmyslné. Proč Wendy napřed tak slepě nenáviděla Lou, když vyšlo najevo, jaký Mike byl a jak s ní zacházel? Že ve Francii napadl člověka a Lou ubližoval? To za celé ty roky nedokázala uvažovat racionálně?
I jednání Lou mi v některých částech v přítomnosti připadalo přitažené za vlasy, ale nad tím se dá ještě přivřít oko.
Jinak jde o zajímavý nápad, čtení mě bavilo a zvědavost mě donutila si přečíst knihu opravdu rychle. Takže za mě určitě doporučuju, jednu hvězdičku ale ubírám za ty pasáže, které mi připadaly trochu nelogické.

30.12.2018 4 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Za mě určitě ne. Bylo to nudné, postrádalo to jakékoliv napětí, autorka mi to zkrátka nedokázala prodat. Nedočetl jsem.

27.12.2018 1 z 5

Host Host Andreas Winkelmann

Hodně povedený thriller, kde je představa, že vás ohrožuje nebezpečný chlap s osazovacím kladivem, opravdu děsivá. Autorův způsob psaní mi vyhovoval, když popisoval nějakou napínavou část s vrahem a jeho obětmi, dokázal do toho vnést opravdu nervy drásající atmosféru, kdy jsem zatajoval dech, jestli mu uteče nebo ne.
Hlavní postava Thomas mi byla sympatická, do děje se podle mě hodila, a také tam zapadl i jeho bratr, který byl vlastně jeho pravým opakem. Ostatní postavy mi tam také nedělaly problém, i když mě občas svým chováním vytáčely (ale takhle to má prostě být).
Trošku mě v průběhu čtení rušilo střídání minulostí s přítomností, bylo to v příběhu zakomponované tak, že mě chvílemi mátlo, v jaké časové rovině se zrovna nacházím. I tak se ale jedná o mrazivý příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Po dlouhé době jsem sáhl po knize od německého autora a nelituju toho.
Slepý instinkt, jeho další knihu, si rozhodně mám v plánu také pořídit.

27.12.2018 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Cizinec. Člověk, který ví o vás, o vaší rodině a společném soukromí víc než vy sami. To je přesně ten typ tématu, který se do tohoto žánru hodí a který mně přijde dostatečně děsivý na to, aby mě kniha hned chytla a nedělalo mi problém se do příběhu začíst. Přesně tak, jak má Coben ve zvyku.
Skvěle pracuje s psychologií hlavní postavy, která jedná přesvědčivě a jak se od ní očekává. I když se tam najde pár zdlouhavých pasáží, moc mi to v tomhle případě nepřekáží, hlavní námět je natolik zajímavý, že se jimi rychle prokoušete a pokračujete dál, protože prostě chcete zjistit, kdo se za označením "cizinec" ukrývá. Když už na to přijdete, v hlavě se vám vynoří další a další otázky, a takhle to jde dál a dál, až zdárně dorazíte k samotnému konci, který mě docela překvapil, i když se v poslední chvíli už dalo očekávat, že se Adam zachová tak, jak se zachoval (musím se pochválit, jak jsem se dobře vyhnul spoleiru). :D
Za mě tedy opět další povedená detektivka smíšená s thrillerem, plný počet bodů si určitě zaslouží.

26.12.2018 5 z 5

Radosti zimy Radosti zimy Jeff Kinney (p)

Když si člověk jako já potřebuje odpočinout od detektivek a od thrillerů, které obyčejně čtu, je poseroutka tou pravou volbou! Když jsem byl menší, hltal jsem ty díly jeden za druhým, teď už to celé vnnímám trochu s odstupem, ale stále jde o super čtivo, hlavní postavy mě zkrátka nikdy neomrzí. Jako oddechovka opravdu ideální, a jako plus navíc jsem se dokonce i v hodně vtipných pasážích nahlas zasmál. Taky se mi líbily odkazy na předchozí díly, které autor do příběhu zakomponoval. Knize prostě těch pět hvězdiček dát musím, jinak to nejde! :D

07.12.2018 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Hrozně rád bych knize dal čtyři hvězdičky, ale brání mně v tom pár věcí, přes které se jaksi nedokážu přenést. Z menší části se na tom podílí střídání minulosti s přítomností, kdy jsem byl v minulosti tolik vtažen do příběhu, že jsem děj s hlavními hrdinami tak prožíval, že mi vadilo, jak mě ty kapitoly v přítomnosti z toho úplně vytrhly a přenesly do života dospělého Eddiho, který byl především ze začátku docela nudný. V průběhu ten problém naštěstí začal ustupovat, potom byl děj napínavý i v přítomnosti.
Při čtení jsem si všímal, že se autorka hodně inspirovala Kingem, atmosféru teda uměla budovat dokonale. Jakmile se v knize postava dostala do nějaké zoufalé situace, přistihl jsem se, že opravdu občas zatajuju dech, co se stane dál. Charaktery postav se autorce taky povedly, jejich jednání a chování na mě působilo přesvědčivě. Dobře se jí každé postavě podařilo vykreslit dobře jejich povahu, takže jsem jí buď fandil nebo nenáviděl.
Jen mi připadalo, že do knihy zakomponovala tolik dějových linek a zápletek, že se jí ne všechny povedlo dotáhnout do konce, čímž se dostávám k závěru, který mi přišel docela přitažený za vlasy. Ano, hlavní zápletku s Elisou vysvětlila dobře, líbilo se mi, jak to nakonec v čele s farářem do sebe všechno zapadlo, ale třeba objasnění Mickeyho smrti mi nestačilo. Navíc, úplný závěr mě taky zklamal, na takový thriller mi to, co se snažila naznačit, že se děje Eddimu, přišlo opravdu primitivní.

25.11.2018 3 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Taylor u většiny svých knih prokázala, že je ve svém řemeslu dobrá a psát umí. Od začátku je to vyprávěno poutavě, čtivě, čtenáře tohoto žánru to prostě musí chytnout a zaujmout. Líbilo se mi přeskakování kapitol mezi přítomností a minulostí, jak se postupně v minulosti odkrývaly dějové linky, které potom do sebe v přítomnosti začaly zapadat. Docela se sice shoduju s ostatními komentáři, které knize vytýkají, že dění v Nepálu bylo trochu moc přehnané-taky se mi to tak v některých úsecích zdálo, ale na druhou stranu bych si docela dobře dokázal představit, že tam, kdesi v horách daleké země by se to odehrát skutečně mohlo. Hodně postav mi tam bylo nesympatických, ale v příběhu to tak mělo být, takže mi to nevadilo. Závěr se povedl, autorka mě napínala do poslední chvíle, takže za mě opět spokojenost. Knize dávám takové silnější čtyři hvězdičky.

22.11.2018 4 z 5

Jmenuju se Martin Jmenuju se Martin Martin Carev

Určitě fajn kniha pro fanoušky Martina, která by zase mohla trochu napravit reputaci série Já, Jůtuber, což zrovna ideální čtivo nebylo. :D Uznávám, že pro toho, kdo Martina nesleduje a neví, o koho jde, možná kniha tolik zajímavá nepřijde, koneckonců existuje plno jiných vydaných cestovatelských příruček, ale já jsem si čtení užil. Znovu jsem si oživil scénky z videí, které jsem si přečetl, líbily se mi typy napsané ke každé zemi, co navštívil a pěkně to doplňovaly i vtipné příhody z cest. Za mě doporučuju. :)

15.11.2018 5 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Tak jsem se po dlouhé době rozhodl sáhnout po nějaké napínavé knížce a jsem rád, že jsem volil zrovna tuhle.
Autorovi se skvěle podařilo se svým odlehčeným stylem vyprávění čtenářovi přiblížit hlavní postavu profesora, takže jsem s ním byl v průběhu čtení takový kamarád. :D Námět mě už od začátku zaujal, nenašla se snad ani jedna kapitola, která by mě nudila. Člověk prostě musel ve čtení pokračovat dál, jak už to v tomhle žánru bývá, aby se dozvěděl, jak to s Natalií dopadne a co se to tam vlastně děje. K tomu taky přidávala schopnost autora čtenáře vodit za nos, kolikrát se mu podařilo mě v těch kličkách v ději zamotat tak dokonale, že jsem nevěděl, co se tam děje, i když jsem si předtím bláhově myslel, že už mám případ vyřešený.
Jakmile přišlo rozuzlení, musel jsem uznale pokývat hlavou, jak to byl děj pečlivě promyšlený.
Závěrečný happyend mě potěšil, protože by mě sakra mrzelo, kdyby to s profesorem dopadlo nějak špatně.
S první knihou, kterou jsem si od Cobena přečetl, jsem opravdu spokojený a určitě si přečtu i další díly.

11.11.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Já nevím, nemůžu popřít, že mě to nebavilo, to bych lhal, ale čekal jsem od celé knihy něco naprosto jiného. :D Děj se pořád zabýval jednou línií, která měla sice velmi zajímavý námět, bohužel to autorka prokládala vedlejšími linkami, které na mě byly moc zdlouhavé a nudné. Zase musím ocenit, že mi příběh dokonalé zamotal hlavu, do poslední chvíle jsem nedokázal přijít na to, jak to s dvojčaty doopravdy je. Hlavní postava mi připadala taková plochá, ničím zajímavá, ale zase to vyvažovala dvojčata a manžel. Konec mi přišel takový nedomyšlený, až mě to vedlo k úvaze, jestli takové zakončení autorka plánovala nebo nevěděla, jak to celé utnout, tak to vyřešila tímhle způsobem.
Napřed jsem myslel, že knihu ohodnotím třetí hvězdičkami, ale nakonec ji dám takové slabší čtyři.

25.09.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Velmi zajímavý thriller s realistickým scénářem, u kterého se vám bude honit hlavou, že tohle se klidně může někomu přihodit i ve skutečnosti, což ještě víc podtrhuje děsivost a napětí v knize.
Když jsem knihu otevíral, sliboval jsem si, že si ji ušetřím aspoň na pár dní, protože jsem momentálně neměl co jiného na čtení, ale nakonec jsem ji přečetl téměř na jeden zátah. Ona se těžko ta kniha odkládá, když každá kapitola skončí v tom nejnapínavějším a člověk si pak může jen představovat, jak to bude pokračovat dál. :D
Líbilo se mi prolínání přítomnosti s minulostí, sedly mi taky hlavní postavy, každá v příběhu měla své místo.
Kniha dokazuje, že se v ní nemusí odehrávat nechutné vraždy, aby byla děsivá. Stačí psychopat manžel a autorčiny schopnosti, aby z toho vznikl skvělý thriller, který samozřejmě hodnotím pěti hvězdičkami. Další knihy od autorky si určitě taky přečtu. :)

25.08.2018 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Autorovi se skvěle podařilo navázat na předchozí díl, jen mi připadá, že příběh ze tří čtvrtiny ubíhá v duchu boje o přežití, sotva vyváznou z jedné katastrofy, už zase lítají ve druhé, chyběl mi tam nějaký pořádný dějový zvrat. To mi ale nezabrání v tom, abych knize dal plný počet, u knihy jsem se nenudil a prostě jsem ji musel přečíst za jeden den, jinak to nešlo. :)

20.08.2018 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Od začátku se tam něco děje, takže se člověk prostě nemá šanci u čtení nudit. Příběh jsem prožíval s Thomasem, v duchu jsem mu radil, jak postupovat a nadával jsem, když se podle mě chystal udělat nějakou chybu, sám jsem byl zvědavěj, co to všechno kolem Labyrintu znamená, celej příběh mě prostě zaujal. Postavy mi byly sympatické s výjimkou Gallyho, ale to byl autorův záměr.
Za nejvíc vydařenou část považuju první boj s rmuty, po celou dobu jsem byl napjatý, jak to dopadne.
Hodně lidí si ti stěžuje na slang, který v knize používali, mě teda ale nijak neotravoval (četl jsem knihu v české verzi).
Závěr zůstal otevřený, ale s tím jsem počítal, když vyšly ještě další dva díly. Už se nemůžu dočkat na pokračování. :)

20.08.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

No prosim, tohle se fakt povedlo! Backman se touhle knihou přesně trefil do mého vkusu, prostě jsem ji nedokázal odložit, i když mě potom ve finále mrzelo, že jsem ji přečetl tak rychle. S postavou jako Ove se těžkou loučí. Sice mi ze začátku vadila jeho nerudnost, ale zvykl jsem si a potom jsem si jenom čtení naplno užíval. Občas jsem se u čtení nahlas rozesmál, jindy mě Oveovy myšlenky donutily k zamyšlení...
Co se týče historie různých postav, většinou mě nezajímá, ale tady to Backman napsal tak poutavě, že jsem ji prostě musel přečíst taky.
Je to kouzelná, dojemná kniha, rozhodně stojí za přečtení.

16.08.2018 5 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Do knihy jsem se vůbec nedokázal začíst. Námět sice zajímavý, ale autorce se jí z mého pohledu moc dobře nepodařilo zpracovat, styl vyprávění mi přišel naprosto nudný, nezáživný. Navíc mi byla hlavní postava hrozně nesympatická a otravná, což určitě také přispělo k tomu, proč jsem knihu nedočetl. Mrzí mě to, protože jsem na ni v knihovně čekal hrozně dlouho, než ji někdo vrátí, a ono takové zklamání.

15.08.2018 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Velmi působivý thriller, který jsem zvládl přečíst za dva večery. Nejvíc se na tom asi podílí styl vyprávění autorky, který mi sedl a nedovolil, abych se od příběhu jen tak odtrhl. Námět mi přišel sice trošku slabší, přeci jenom únos malého dítěte není v knihách nic zvláštního, ale autorka si s tím poradila na dobré úrovni a do děje vložila i několik vedlejších linek, takže mi to ani tolik nevadilo.
Postavy mi připadaly sympatické přesně z toho důvodu, že se do příběhu zkrátka každá z nich perfektně hodila.
Jen ten konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy, působilo to na mě jako záměr autorky, asi chtěla, aby kniha skončila v nějaké napínavé části, ale moc se jí to podle mě nevyvedlo. Moc to nezapadlo do děje a docela mi to zkazilo celkový dojem z knihy... Takže si myslím, že čtyři hvězdičky jsou tak akorát. :)
Jinak, pokud bych měl srovnávat s druhou knížkou od autorky, řekl bych, že by to vyšlo tak nějak nastejno.

11.08.2018 4 z 5