bukiet bukiet komentáře u knih

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Intermezzo, čili vsuvka. Cestu k Nadaci už máme za sebou. A tak přišla chvíle pro samotného autora. Jeho oslava. Letos je to 101 let, co se Isaac Asimov narodil, aby se stal jedním z těch, kteří žánr science fiction pozvedli z prachu pulpu do výšin mainstreamové literatury. Je tak, mimochodem, jen o rok starší než slovo robot na jehož popularizaci má lví podíl. A že se toho Asimov něco napopularizoval. V roce 1989 u příležitosti padesátého výročí jeho spisovatelské činnosti bylo požádáno 17 autorů, o příspěvek do oslavné antologie SF povídek. Nejsou všechny o robotech nebo o Nadaci, ale i tak si myslím, že se toho úkolu všichni zhostili perfektně. Sbírka neobsahuje vysloveně špatnou povídku. Za vrchol pak považuji Badatele a Schůzku na Mile-High. V dalším vydání knihy, po oslavencově smrti, byly do knihy přidány tři Asimovovy nejoblíbenější vlastní povídky. Závěr pak patří nekrologům od jeho přátel. I ty stojí za přečtení.
A nás po tomto intermezzu už čeká jen závěrečná coda.

17. Nadace a Země (Asimov)
17,1. Přátelé Nadace (Greenberg)
18. Konec věčnosti (Asimov)

23.01.2021 4 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

(SPOILER) Dokonáno jest. V předešlém románu musel hlavní hrdina Trevize učinit jedno zásadní rozhodnutí. Pominu, že rozhodoval za nás za všechny a že rozhodoval spíše na základě emocí než rozumu. V tomto pokračování chce Trevize své rozhodnutí pochopit a zjistit, zda bylo správné. A cítí, že řešení jeho problému je na skutečné Zemi, kterou se svými společníky po dlouhé cestě přes několik planet, jež známe z minulosti a jiných románů, nalezne ve stavu neobyvatelném, neboť Země je vskutku radioaktivní. Naštěstí na Měsíci dojde k setkání s nejdůležitější osobou celé galaxie, jež vede Trevize k usmíření s vlastním rozhodnutím a nám umožňuje pomalu zavřít oponu za tímto úžasným vyprávěním pana Asimova a několika jeho pomocníků.
Co říci závěrem? Je mnoho lidí, kteří s posledním románem v cyklu Nadace nejsou spokojeni. Je tu málo Nadace, žádný konec, otravná Falom etc. Je třeba si uvědomit, že celý cyklus, a mám na mysli samozřejmě Roboty, Říši, Nadaci a přídavky od druhých autorů, není jenom o Nadaci, je především historií, Asimovovou historií dobývání a osídlování galaxie. A dějiny nemívají konce... To, že Seldonův plán byl chybný a sloužil jen jako zástěrka pro mnohem větší, ambicióznější Daneelův plán s lidstvem v galaxii jsme se dozvěděli již v předešlých románech, takže vyústění celého cyklu by nás nemělo šokovat. Otázkou, na kterou bychom si každý měli odpovědět je, zda bychom měli být a budeme schopni jednou vzdát se své individuality a spojit se v jedno vesmírné vědomí.
Cyklus ještě ale nekončí, jako malé intermezzo nás čeká antologie povídek k poctě Isaaca Asimova a nakonec (ve shodě s názvem) román Konec Věčnosti.

17. Nadace a Země (Asimov)
17,1. Přátelé Nadace (Greenberg)

19.01.2021 4 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Finále dlouhé cesty se blíží. Poslední dva romány v cyklu Nadace (nikoliv poslední v celém cyklu) na sebe úzce navazují a snaží se zodpovědět všechna tajemství, která nám pan Asimov předložil. A protože se k tomu vysvětlování uvolil 29 let po vydání minulého třetího dílu Nadace, je jasné, že kniha se musí lišit od původní trilogie. Teď už neřešíme vývoj Nadace v čase, ale konkrétní situaci. Člen Nadace Trevize dochází k přesvědčení, že Druhá Nadace nebyla před 122 lety zcela zničena, dále existuje a ovlivňuje mimo jiné i jednání původní Nadace, která se v současnosti, tedy v roce 498 é.N. stala dominantní silou v galaxii. Trevize je rozhodnut najít legendární Zemi, planetu na níž, podle něj, Druhá Nadace sídlí. Člen Druhé Nadace, Gendibal, pro změnu přichází se zjištěním, že krom obou Nadací je ve vesmíru třetí síla, která míchá kartami vývoje. Trevizovo pátrání, ostře sledované nejen Gendibalem, nás pak zavede na první stopu k objevení planety Země, na Gaiu. A pečlivý čtenář si jistě vzpomene na myšlenky Daneela Olivawa o budoucnosti lidstva, které pronesl v knize Vítězství Nadace. Pozornosti pak jistě neujde fakt, že se opět objevují roboti a za důležitou lze pokládat zejména opětovnou zmínku o „věčných“.

18.01.2021 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Pokračujeme tam, kde jsme v minulé knize skončili. Roku 300 éry Nadace triumfuje mutant Mezek a zakládá Svaz světů, jako urychlenou verzi druhého císařství. Následujících pět let nechává pátrat po hypotetické Druhé Nadaci. V následující hře -kdo s koho- triumfuje Druhá Nadace, což ovšem znamená, že se zviditelnila. V roce 376 é.N, tedy 66 let po Mezkově smrti, vznikne v opět se vzmáhající Nadaci skupina, která chce za každou cenu odhalit Druhou Nadaci. Toto pátrání, plné špionských intrik všech zúčastněných stran, vede až k válce mezi Svazem světů a Nadací. Po ukončení této války ve prospěch Nadace je patrno, že skutečným vítězem je Druhá Nadace, stále neobjevená, ale skutečně existující a to všude ve vesmíru. Tímto končí původní nadační trilogie. Ale příběh Asimovova Univerza ještě nekončí...

17.01.2021 5 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Druhá kniha z původní nadační trilogie se skládá tentokrát jen ze dvou na první pohled nesouvisejících částí, povídek, či novel.
První část „Generál“ se odehrává ve stejné době jako poslední část předešlé knihy, tedy roku 195 éry Nadace. Líčí marnou snahu císařského vojevůdce vyvolat válku a porazit tajemnou Nadaci, která už je silnou vůdčí silou ve vesmíru, kterou ale neřídí vědci, nýbrž pragmatičtí kupci.
Druhá část „Mezek“ posouvá děj až do roku 300 éry nadace, kdy už se Nadace na Terminu dostala do stejné slepé uličky společenského vývoje jako původní Říše. V Seldonův plán už nikdo nevěří, protože je v podstatě zapomenut. A nebezpečím není rozpadající se (kdysi galaktická) říše na Neotrantoru, ale neznámý, tajemný vůdce a válečník, který se zjevil odnikud a dokázal za pár let na svou stranu přetáhnout nejen přirozené nepřátele Nadace, ale i Nadaci samotnou. Seldonův plán na obnovu lidského míru v galaxii je zničením Nadace na Terminu ohrožen. Jedinou nadějí zůstává Druhá Nadace, po které tajemný Mezek tak zoufale pátrá.

17.01.2021

Nadace Nadace Isaac Asimov

Po několika nadačních románech, které se soustředily spíše na život a dílo Hariho Seldona se konečně dostáváme ke knize základní, k Nadaci, tedy česky správně Základně. Hned z kraje je třeba si říci, že tento druhý Asimovův román, vydaný v roce 1951, tak úplně románem není, neboť jde o přepracované verze čtyř povídek, které vyšly v Astounding Stories v letech 1942-1944, ke kterým byla v kompletu přidána úvodní povídka „Psychohistorici“. Ta se odehrává roku 1 éry Nadace, a podstatnou část, krom seznámení Gaala Dornicka se slavným Hari Seldonem, tvoří popis soudního jednání s oběma pány, které už známe z předešlé knihy Předehra k nadaci. „Encyklopedisté“ (50 é.N.) je vlastně úplně prvním příspěvkem do nadačního cyklu a jeho původní název je, jak jinak, Nadace. V roce padesátého výročí založení Nadace čelí společnost na Terminu prvnímu nebezpečí ze strany nedalekých čtyř království, odtrhnutých od zanikajícího Impéria. Zpráva Hariho Seldona zjevuje hodnostářům Nadace pravdu o skutečném poslání jejich společného projektu. „Starostové“ (80 é.N.) se odehrávají třicet let poté, co se starosta Hardin stal politickým vůdcem Terminu a líčí jeho řešení další krize ve vztahu ke čtyřem královstvím. Nadace se stává faktickým hegemonem v nejbližší vesmírné oblasti. Kapitoly „Kupci“ (135 é.N.) a „Obchodní magnáti“ (155 é.N.) ukazují vzkvétající Nadaci v její snaze ovládat své okolí nejen nábožensky ale také ekonomicky.

Ač je tato kniha dílem základním v Asimovově Univerzu, právě její povídkový charakter je důvodem, proč při poznávání autorova vesmíru tímto románem nezačínat a spíše si vybrat chronologickou cestu k Nadaci.

16.01.2021 5 z 5

Vítězství Nadace Vítězství Nadace David Brin

Roku 2 éry Nadace, rok před svou smrtí, se Hari Seldon účastní vesmírné výpravy, která jej nakonec zavede až na zpustošenou Zemi. Mezitím již na Terminu první osídlenci stavějí základy jeho Nadace. Vnučka Wanda s manželem se chystá na cestu na okraj galaxie, kde má vzniknout Druhá Nadace a mimo zrak veškerého lidstva vrcholí tisíciletá válka mezi frakcemi robotů.
David Brin je velmi dobrý spisovatel a vypravěč, bohužel jeho úkolem bylo dovršit novou tzv. Druhou trilogii Nadace, tak nešťastně začatou Benfordovou knihou. Brinův příspěvek do univerza postrádá silný a zajímavý příběh. Jeho úkolem bylo spíše splést dohromady a vyřešit řadu motivů, nejen z předešlých dvou dílů, ale i z ostatních Asimovových knih v Univerzu. A to se mu dozajista uspokojivě daří. Je jen škoda, že tisíciletou válku robotů jsme nemohli sledovat přímo, ale jsme zahlcováni informacemi o minulosti, neboť jsme svědky rozpačitého konce této války. Ale třeba někdy nějaký autor toto téma ještě zpracuje. Konečně se také dočkáme vysvětlení, cože se to událo v případě Josepha Schwartze a jeho tajemného přesunu do budoucnosti (Oblázek na obloze). A také je nám vysvětlena jeho náhle získaná telepatická schopnost. Daneel pak především prozradí další plány s lidstvem, až Seldonovy Nadace, jeho plán, přestanou fungovat. Projekt Gaia.

16.01.2021 3 z 5

Nadace a chaos Nadace a chaos Greg Bear

Roku 12 067 galaktické éry je Hari Seldon takřka u konce své životní práce. Psychohistorie funguje a plán na zřízení Nadace se začíná naplňovat. Díky dvorským intrikám je ovšem Hari obžalován ze zrady říše a musí svou práci obhájit. V pozadí toho všeho lidského mumraje ve vesmíru bdí Hariho přítel Daneel Olivaw. Dvacet tisíc let usměrňoval osud lidstva a ví, že s uskutečněním Seldonova plánu jeho vlastní práce skončí. Jenže z prázdnoty vesmíru se zjeví další roboti, kteří, oproti Daneelovi a jeho stoupencům, lpí na dodržování tří zákonů, jak je do jejich pozitronických myslí uložila Susan Calvinová. Tajná válka mezi frakcemi robotů a tajná válka mezi politickými kruhy na císařském dvoře dožene Hariho Seldona až k pochybnostem o smysluplnosti psychohistorie. Roku 12 067 galaktické éry byla nakonec přece jen Nadace založena a tento rok se stane rokem 1 éry Nadace.
Po utrpení z předešlého dílu jsem otvíral stránky Bearova druhého dílu jen s rozpaky, které ale už na první straně mizely, protože tento pán vyprávět umí. Každá postava, ať už známá z Asimovova univerza, nebo Bearem přidaná, je zajímavá a poutavá. Nakonec i ta Johanka s Voltairem, je v této knize, i díky malému prostoru, snesitelná. Kosmos se po úletu v minulém díle vrátil do asimovovského normálu a příběh hezky odsýpá a na konci jsem se už ani nebránil jistému dojetí.

12.01.2021 4 z 5

Ohrožení Nadace Ohrožení Nadace Gregory Albert Benford

Roku 12 028 galaktické éry je Hari Seldon vyzván císařem Kleonem, aby nahradil Demerzela ve funkci premiéra. Hari tuto nabídku přijímá.
A v roce 1996 příjíma Gregory Albert Benford nabídku Asimovových dědiců, aby pokračoval v Mistrově díle a napsal něco dalšího o Nadaci. A vybral si ten okamžik z A zrodí se Nadace, kdy otočíte poslední stránku z první části a nalistujete část druhou. Přesně tam se odehrává tento román. Hari je císařem vyzván, aby se stal premiérem, ale náhle se u Benforda objevuje spousta důvodů, proč dosažení naplnění tohoto rozhodnutí není vůbec jednoduchý počin.
Přiznejme si, toto není dobrá kniha. Pokud by to byl samostatný román a rozumný literární agent by autora přesvědčil o zkrácení cca o 200 stran, pořád by to bylo na slušné dvě hvězdičky. Ale je to román, který je oficiálně považován za součást Asimovova univerza a v tom případě je to román tuze špatný.
Čtenář má snad právo očekávat, že píše-li autor knihu odehrávající se uprostřed nějakého daného příběhového prostoru, bude se snažit plout po proudu vyprávění a nevytvářet si svoje příběhové konstrukce, jež si protiví s tím, co o univerzu víme od originálního autora. Proč je v této knize Hari Seldon úplně jiná postava než u Asimova? A nejen on, platí to i pro císaře, Dors a další. Proč je svět Galaktického impéria náhle úplně jiný, než jak jej popisuje Asimov? Proč náhle vesmírem cestujeme ne pomocí skoků v hyperprostoru, ale pomocí červích děr? (Ty červí díry hned v dalším díle následující autor nové trilogie Nadace nenápadně zruší. Ale Benford má celou kapitolu, která nic neřeší, jen je v ní popisováno cestování červími dírami!) Prošli jsme celou cestu od robopsycholožky Susan Kalvinové až skoro k založení Nadace a víme, že roboti se v Asimovově univerzu po etapě, kdy byli na výsluní v padesáti světech Vesmířanů, stali nežádoucími a přestali pro veřejnost existovat a náhle nám Benford tvrdí, že galaktická společnost užívá jakési Tiktaky, což není nic jiného než robot s ořezaným myšlením. A nakonec jsou tady simulace Johanky z Arku a Voltaira a všude kolem nich proudí tolik přesných informací, že je s podivem, že obyvatelé Trantoru nejezdí na dovolenou na planetu Zemi, na tu planetu, v níž už přece nevěří, neboť to je jen legenda, prachem zanesená v tíscileté minulosti.

08.01.2021 1 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Posmrtně vydaný román A zrodí se Nadace je chronologicky druhým románem, který o Základně pojednává. Spolu s předcházející Předehrou k Nadaci patři k tzv. prequelovým nadačním románům, tedy ke knihám, které se snaží zmapovat historii, jež se stala ještě před samotnou Nadací. V tomto případě je to ale především životní příběh Hariho Seldona, který začneme sledovat osm let po událostech předešlého románu (12 028 Galaktické éry) a pak po desetiletých skocích jej završíme hrdinovou smrtí (12 070 Galaktické éry / 3 rok Éry Nadace). A během toho sledujeme Seldonův boj o vytvoření psychohistorie v její použitelné formě, což následně vede k založení Nadace/Nadací. Hari sice v tomto románu na konci umírá, ale my se s ním ještě znovu setkáme, protože další, nejen Asimovovy, romány dále rozvíjejí příběh jeho života. Za zmínku pak stojí Seldonovo vyprávění o dívce, která už před dvaceti tisíci lety uměla telepaticky naslouchat celé planetě, což je příběh, který známe z knihy Nemesis.

05.01.2021

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Píše se rok 12 020 Galaktické éry (24 520 našeho letopočtu) a Země, Aurora, roboti, to vše jsou zapomenuté pojmy, které zná jen někdo z pradávných pověstí a legend. Na hlavní planetu Galaktické říše, Trantor, přilétá mladý matematik, doktor Hari Seldon, aby zde na konferenci představil svou teorii o nové předpokládané vědě, založené na matematickém vyjádření sociálních změn. Mimochodem, tuto teorii již před tisíci lety předvídal doktor Fastolfe z Aurory a letmo se o ní otřeli i roboti Giskard a Daneel při tvorbě Nultého zákona robotiky. Tato teorie zaujme mnohé vlivné osoby a Seldon tak stráví značný čas útěkem před úklady ministerského předsedy Demerzela, v čemž mu je nápomocný novinář Hummin. Při poznávání Trantoru pak Seldon nalezne nejen několik oddaných přátel, ale také přesvědčení o proveditelnosti převedení své teoretické vědy do praxe.

30.12.2020 5 z 5

Oblázek na obloze Oblázek na obloze Isaac Asimov

Pozemský krejčí v důchodu je za podivných okolností přenesen z naší doby, ze začátku jednadvacátého století, do budoucnosti. Ocitá se v roce 13 327 naší éry, tedy pardon v roce 827 galaktické éry, na planetě Zemi, která je sice součástí úžasného Galaktického impéria, ale tak nějak se sama od něj distancuje. Ve vesmíru totiž nikdo nevěří tomu, že lidstvo má svůj počátek na této pozapomenuté, zaostalé a radioaktivitou a takřka náboženskými fanatiky postižené planetě. Tímto románem se uzavírá druhá část Asimovova univerza, pojednávající o Říši, tedy Impériu. Ač je Oblázek na obloze chronologicky ze tří imperiálních románů poslední, je paradoxně nejstarší. A je to vlastně první Asimovův vydaný román. První, kratší verze byla, ovlivněna Hirošimou, napsána v roce 1947, finální delší verze vznikla o dva roky později a v roce 1950 byl román vydán a nastartoval tak Asimovovu kariéru úspěšného romanopisce.

23.12.2020 5 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Za sedm set let, po událostech vylíčených v románu Hvězdy jako prach, se situace ve vesmíru značně změnila. Nevýznamná planeta kdesi v centru galaxie začala kolem sebe sdružovat další světy. O dalších tři sta let později je již polovina světů v galaxii členy Trantorské říše. Radioaktivní Země je pozapomenutou planetou kdesi v rameni Síria. A právě z této planety přilétá kosmoanalytik s burcující zprávou. Planeta Sark je světem nezávislým na Trantoru a ve svém koloniálním područí drží planetu Florina, kde se nachází jedinečný zdroj jisté komodity ve vesmíru. Asimov bravurně, s ohledem na žánr knihy, popisuje kolonialismus a to zejména na příkladech myšlení jednotlivých postav, ať už panujících Sarkanů, či podřízených Floriňanů. Z části dobrodružný a detektivní, ale také hodně politický román má spád a patří k tomu nejlepšímu z Asimovovy tvorby. Z hlediska chronologie Univerza je důležitá první zmínka o Trantoru, jako hýbateli dějin v galaxii. Koneckonců o dvě stě let později, v roce 12 500 se Trantorská říše stane Galaktickou říší. Začíná nová epocha a s ní nový letopočet.

22.12.2020 5 z 5

Hvězdy jako prach Hvězdy jako prach Isaac Asimov

První ze tří Asimovových románů o Impériu vznikl sice jako druhý v pořadí, ale chronologicky předchází romány další. Posunuli jsme se o tisíc let dopředu od dějů v Kalibánské trilogii. Lidé jsou všude ve vesmíru a dostali se do fáze raného sjednocování, což jde vždy nejlépe silou. Tu zde zastupuje planeta Tyrant, která již léta okupuje, utlačuje a sjednocuje padesát vesmírných soustav z takzvaných Nebulských království. A každý útlak si žádá své povstalce, kteří touží po svobodě a jiném lidském uspořádání. Snad jednou vznikne opravdové spravedlivé Galaktické impérium. Samotný román je jednoduchou dobrodružnou historkou pro dvanáctileté kluky. Což nemyslím nijak zle. Něco mezi Vinnetouem a Star Wars. Ve své podstatě příběh vůbec nic neřeší, jen odhaluje určité informace o Univerzu. Přesto se čte dobře, zejména když vám bude těch dvanáct let, a překousnout se dá i patetický a operetně laděný konec.

18.12.2020 3 z 5

Kalibán Kalibán Isaac Asimov

Sto let uběhlo od událostí v románu Roboti a Impérium. Píše se rok 3801 a na jedné z padesáti vesmířanských, či vysídleneckých, planet, na Infernu, dojde ke zločinu. A ve shodě s původními třemi Asimovovými romány o robotech je v tom nějaký ten robot namočen. Nutno hned říci, že MacBride Allenovi jde detektivní psaní o něco lépe než velkému Asimovovi, příběhová část o zločinu, pátrání po pachateli i popis pocitů uprchlíka před zákonem jsou velmi čtivé. A k tomu dostáváme nové informace o univerzu. Od dob Ocelových jeskyní se politická situace ve vesmíru úplně otočila. Jestliže první Asimovův román o robotech líčí společnost na Zemi, která musí trpět existenci města nadřazeneckých vesmířanů, je vysídlenecká společnost na Infernu nespokojena s existencí nově budované podzemní osady usedlíků, což jsou potomci expandujících pozemšťanů. A nic na tom nemění fakt, že jde o akt pomoci umírajícímu světu. Co je však v románu důležité, je zpochybnění třech zákonů robotiky, výzkum robotů s novými zákony a objasnění negativního vlivu pozitronických robotů na vývoj vesmířanských společností. Je jen škoda, že jsme v češtině ochuzeni o zbývající dvě části MacBride Allenovy trilogie, ve které bychom sledovali snahu o spojení kultur obou lidských společenství, zažili mezihvězdnou válku robotů a následné zničení robotů s novými zákony. Tímto se pro nás uzavírá první část Univerza Isaaca Asimova, věnující se robotům a následuje trojice románů o Impériu.

16.12.2020 5 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Uběhla dvě staletí od posledního setkání Baleyho a paní Gladie. Fastolfeův a Baleyho plán se uskutečňuje. Pozemšťané překonali svůj odpor k vesmírnému prostoru tak dalece, že v osidlování vesmíru vesmířany dohnali a začali předhánět. Padesátka vesmířanských světů se naopak ocitá v krizi, umocněné zjištěním, že jeden z padesáti světů zaniknul. To se nepřátelům Země moc nelíbí a vymyslí zhoubný plán. Ale naštěstí jsou zde dva slavní roboti, kteří do politického děje zasáhnou a posunou lidstvo dál k vytvoření pozemšťanského Galaktického impéria.
Poslední Asimovův román o robotech ukončuje sérii o robotech a uvozuje střední část jeho univerza, sérii o říši. V kontextu k předešlým třem značně jednoduchým románům jde o komplexní příběh, v němž se ukončují všechny důležité motivy z dřívějška, ale přesto také zůstávají některé záhady nevyřešeny. Přestože je to závěr série o robotech v univerzu má ještě své místo Kalibanova trilogie od MacBridea Allena.

11.12.2020

Maverick / Lidstvo Maverick / Lidstvo Jerry Oltion

Příběh Dereka a jeho lidských, robotích i mimozemských přátel se uzavřel. Vztahy postav se urovnaly, filozofické zádrhele prodiskutovaly a osud robotů v Asimovově univerzu je nejistý. Pro zajímavost jen dodám, že na příběhy „Města robotů“ a „Robotů a mimozemšťanů“ navazuje trilogie Marka W. Tiedemana „Záhady robotů“, která ale v češtině dosud nevyšla. Co však říci ke dvanácti svazkům příběhů, které jsou za námi? V případě že by se jednalo o samostatný román, snad o dvou dílech, by šlo o dílo chytré a čtivé, zejména pokud by mělo jednoho autora. V tomto případě však šlo o experiment, o sérii románů, kdy každý měl autora jiného a snad existoval nějaký supervizor (Asimov) v pozadí, který věděl, kam se má děj ubírat. A v tom je ten problém, kdyby šlo o dvanáct samostatných případů, epizod, které by rámcově tvořily celek, mohlo jít o dílko výborné, ale tady jde o to, že každý z těch dvanácti románů, je vlastně jen jednou kapitolou z velkého celku. A každý autor má tendenci se ukázat. Výsledkem je značná vatovitost příběhu, kdy autoři řeší věci, které nás nezajímají, které hlavní příběh neobohacují a jenom zdržují. Přesto stálo za to s Derekem vytrvat až do konce a lituji, že Tiedemanova trilogie a navazující příběh Alexandra C. Irvina „Have Robot, Will Travel“ nám v češtině neumožňují jeho příběh prožít v celistvosti. A teď zase zpět k Asimovovi.

04.12.2020 4 z 5

Vetřelec / Aliance Vetřelec / Aliance Jerry Oltion

Po návratu do původního Města robotů skupina zaznamenává značné změny k horšímu. (A dovolím si uštěpačnou poznámku: Vracím se do Města robotů a zjišťuji, že se něco s městem děje. A je jasné, že za tou změnou někdo konkrétní stojí. Jdu a pátrám, kdo je za to odpovědný? Ne, jdu si hrát s náhle se zjevivšími maličkými lidičkami, kteří asi také mají nějakého tvůrce, ale to mne taky nezajímá.) Po vyřešení problémů se skupina rozroste o dalšího člena a další důvody zkoumat zákony robotů a lidí.

03.12.2020 4 z 5

Kukaččí vejce / Odrodilec Kukaččí vejce / Odrodilec Stephen Leigh

Ve druhé části Robouniversa, kterou tvoří šest románů, známých pod společným názvem Roboti a mimozemšťané, pokračuje příběh Dereka a jeho přátel. Derec je přivolán na planetu, kde jsou roboti, stavějící nové město robotů, atakování místními představiteli inteligence a k Derekovu překvapení, jsou ve svém úsilí vedeni novým druhem robota. Na jiné planetě pro změnu Ariel musí řešit podobný problém. První román působí oproti předešlé šestici nebývale zajímavě, za což může fakt, že podstatná část příběhu je podávána z pohledu nového robota. Druhý román mi bohužel už přišel poněkud chaotický.

27.11.2020 3 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Potvrdilo se, co se dalo tušit od půlky druhé části, nejde o sérii tří románů, ale o román jeden, rozdělený na tři části. Ta druhá část má sice vlastní příběh, ale přesto slouží především k dalšímu prohlubování hlavních postav a hlavně má za úkol být katalyzátorem času mezi první a závěrečnou částí. V posledním díle navíc pochopíme, že to celé ani není jen obyčejná detektivka, protože King se vytasí s oblíbeným metafyzičnem. Nakonec ani nevadí, že příběhy nejsou moc originální a vy pořád máte pocit, že jde o variace již viděného, či čteného. Myslím, že je to variace příjemná.

24.11.2020 4 z 5