bukiet bukiet komentáře u knih

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tohle už nefungovalo. Nejméně oblíbená postava z knihy minulé, se stává hlavní hrdinkou knihy třetí a já se s ní mám ztotožnit, pochopit, že za její "zvláštní" povahou je také kus normálního lidství a já bohužel revoltuji a tvrdím, že o Britt-Marii bych si přesto kolo neopřel. Jinými slovy tomuto příběhu nevěřím a měl jsem co dělat, abych to dočetl.

22.12.2016 2 z 5

Pekelná krev Pekelná krev James Rollins (p)

Trilogie dočtena a jediné, co bych Sangvinistům vyčetl je právě to, že to je trilogie. Na můj vkus zbytečně roztahaný děj, kterému by více slušela větší semknutost a gradace. Také hrdinové zrovna neoplývali kdovíjakým charismatem. Ale oceňuji nový pohled na boj dobra se zem, na Lucifera a koneckonců i na upíry, i když právě tento motiv postupně v ději značně zplaněl.

20.12.2016 4 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Sice to začíná jako můj oblíbený mix thrilleru a archeologie, ale záhy se to zvrhne v dobrodružnou upířinu. Naštěstí příběh není nakažen modní vlnou ženských vampírských milostných srágor, které upíry a vlkodlaky dehonestovaly na desetiletí dopředu. (Zlatá Anne Riceová, jejíž Upíří kroniky ještě u nás ani celé nebyly přeloženy!) Líbí se mi, že autoři mají svůj originální náhled na upíry, ale neničí ustálené pojetí těchto monster.

23.11.2016 4 z 5

Omyly v dějinách Země Omyly v dějinách Země Hans-Joachim Zillmer

Přestože autor přináší spoustu podnětných nových myšlenek o historii Země, klade mnoho záludných otázek směrem k oficiální vědě a přichází s vlastními originálními teoriemi, činí to v této knize velmi ,pro běžného čtenáře, nezáživným způsobem.

16.11.2016 3 z 5

Podsvětí Podsvětí Oliver Bowden (p)

Vzhledem k tomu, že jde už o druhý příběh, který jsem neznal z herní podoby, připadal mi asi ze všech nejliterárnější. Je dobře, že Bowden jen tupě nepopisuje děj her, ale přidává své příběhy ze hry vycházející a děje série doplňující. Není to dokonalé, ale je to dost dobré, zejména ve srovnání s první knihou. Obecně u celé série mne mrzí, že autor víc nepracoval s tématem Prastarých a artefakty. Jinými slovy, chybí mi Desmond Miles, přes jehož příběh jsme se o těchto záhadách dozvěděli ve hrách nejvíce. Nu a teď si musím počkat, co s tématem udělají ve filmu.

30.10.2016 5 z 5

Jednota Jednota Oliver Bowden (p)

Při klesající úrovni her, stoupající úroveň knižních přepisů. Tedy buď se Bowden naučil psát, nebo pochopil, že nemůže otrocky popsat děj hry.

22.10.2016 5 z 5

Opuštěný Opuštěný Oliver Bowden (p)

Nebývalé překvapení. Bowden při převyprávění hry Assassin's Creed III (což nehledě na číslo v názvu je hra v pořadí pátá) zcela ignoroval nezajímavého hlavního hrdinu Connora Kenwaye, kterému dovolil odvyprávět jen epilog knihy a zcela se soustředil na život jeho otce Haythama Kenwaye, který ve hře hraje důležitou, ale přesto vedlejší roli. Čtenář tedy nedostává do rukou přesný přepis herního děje, zato získává čtivou knihu.

24.09.2016 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Humor? Ani moc ne. A přesto jsem se místy při četbě dost řezal. Ale takovým smutným smíchem. Ono zjistit na začátku jednadvacátého století, že mnohé názory vyslovované v knize Adolfem Hitlerem s vámi rezonují a vůbec ne negativně, to s člověkem docela otřese. Každopádně po četbě této "Adolfovy" knihy pochopíte, proč jej ve třicátých letech minulého století Němci vynesli až do kancléřského křesla. A tak nějak si připustíte, že zase všichni, nejen Němci, čekáme na nějakého toho diktátora. Jsme nepoučitelní?

22.09.2016 4 z 5

Odhalení Odhalení Oliver Bowden (p)

Zatím nejlepší kniha ze série. Bowden už se vypsal a ani překlad není tak ubližující jako v minulých dílech. Příběhem ze čtvrtého dílu herní série s přívažkem krátkého animovaného filmu AC Embers, se loučíme se, zatím nejzajímavější postavou cyklu, Eziem Auditore da Firenza.

11.09.2016 5 z 5

Tajná křížová výprava Tajná křížová výprava Oliver Bowden (p)

Na cestě do Konstantinopole, či spíše do Istanbulu, si Ezio čte Polův deník a my se tak vracíme do děje úplně první hry a sledujeme osudy Altaira Ibn La Ahada. Toto přerušení Eziova příběhu a návrat ke starším hrám, v textu knihy jsou krom obsahu první hry použity i děje z vedlejších mobilních her a vzpomínkové sekvence ze hry Revelation, je důležité pro pochopení dějů v následující knize. Bowden už se docela rozepsal, překlad je pořád takový nějaký kostrbatý a Desmond stále nikde.

01.09.2016 4 z 5

Bratrstvo Bratrstvo Oliver Bowden (p)

Jednoznačný posun k lepšímu oproti prvnímu dílu knižní série. Zatímco ten byl doslovným přepisem děje druhé hry herní série (plus vzpomínkové sekvence z třetí hry (Bratrstvo)) a autor mnoho nového nepřidal, v této knize, podle třetího dílu herní série, dělá přesně to, co po něm hráč a čtenář požaduje, tedy doplňování nevyjasněných, či nevyřčených, neukázaných okamžiků, které se ve hře neřeší, ale v samotném příběhu pak chybí. Stále jsem ale zvědav, jestli si Bowden vzpomene i na Desmonda Milese, protože jeho příběh je pro pochopení příběhu celé série klíčový.

29.08.2016 4 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Osciluji mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Z nějakého důvodu jsem měl s touto knihou problém. Buď to bylo počtem postav a rychlého a pro mne nepřehledného simultánního děje, nebo mi kniha nesedla jen proto, že jako typicky letní člověk si nehovím v příbězích o ledu a sněhu. Výtek by mohlo být i víc, ale vzhledem k žánru beru chybu na sebe. 4 hvězdy.

17.08.2016 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Čtvrtá Rollinsova kniha už je takřka dokonalým příkladem žánru dobrodružného thrilleru. Fantastično, jež je motorem vyprávění, je dostatečně uvěřitelné a přesto šokující, antagonisté nemají chybu a většina hrdinů je velmi sympatická. Některé postavy sice příběhem proplouvají skoro bez povšimnutí, ale zpravidla jde o předem odepsané postavy. Řekl bych, že po haggardovsko - verneovských začátcích se už Rollins našel a vytvořil si vlastní styl vyprávění, který je je zároveň poctou jeho literárním vzorům. Kdoví, jaké knihy by dneska pánové Haggard, Verne, či Wells psali?

03.08.2016 5 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Ve své třetí knize se již Rollins rozepsal. Děj má spád, napětí i sympatické hrdiny a otravně nepříjemné antagonisty. Ač v podstatě akční thriller s dobrodružnými prvky, stále klouže po vlnách scifična, aby v závěru v tomto žánru přistál jako v domovském přístavu. Někomu může vyřešení zápletky připadat moc šílené, ale mně se pěkně příběhově zacyklilo.

28.07.2016 5 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Příjemné dobrodružné čtivo haggardovského stylu a moderního střihu. Na léto jako dělané.

10.07.2016 4 z 5

Děti plástve 1 Děti plástve 1 Josef Pecinovský

Velmi příjemné navázání na původní originální román. Jestliže první kniha byla zajímavá hlavně vylíčením života trubce v podivné hmyzí lidské společnosti, v tomto díle se mnohem více pohybujeme mezi "vrchností" a nastupují intriky a vášně.

20.06.2016 5 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Jedna z těch knih, které jsem si z mládí zapamatoval. (Co už, u některých literárních dílek si už týden po dočtení nepamatuji, o čem že byli. A chvála Databázi knih, že je mým pomocníkem s nemohoucí pamětí.) Původně Plástev jedu vyšla v Železného obnoveném Rodokapsu, což jí mohlo i trochu ublížit, ale kvalita textu a hlavně příběhu byla tak veliká, že kniha nezapadla a dočkala se pokračování, na které se neskonale těším.

20.06.2016

Thunderball Thunderball Ian Fleming

Konečně je Bond kompletní. Protože protagonista vždy potřebuje svého adekvátního antagonistu. A tím je Bondovi Ernst Stavro Blofeld a jeho organizace Spectre. V tomto díle ale samozřejmě je padouchem pan Largo.

07.06.2016 5 z 5

Velmi důvěrné Velmi důvěrné Ian Fleming

Z mého pohledu pět kvalitních povídek, z nichž nejzábavnější mi připadala Kvantum útěchy (jinak můj nejméně oblíbený bondovský film), v níž hraje James druhé housle, pouhého posluchače smutného manželského příběhu.
Hodnocení:
Hildebrandova rarita -10
Celkem: 4,5

05.06.2016 4 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

Sice se mi zdálo, že poslední díl trilogie už není tak zábavný, jako díly předešlé, ale finále mne stejně dostalo.

01.06.2016 5 z 5