buccaneerka buccaneerka komentáře u knih

Hudson Taylor: Hlboko v srdci Číny Hudson Taylor: Hlboko v srdci Číny Janet Benge

Z biografií o Hudsonu Taylorovi se mi tato kniha zdá nejlepší. Je stručná, chronologická a přitom dost obsažná. Škoda jen, že závěr jeho práce a života je popsán asi jen na 2 stranách... působí to dojmem "už rychle skončit knihu".

18.08.2016 4 z 5

George Müller: Ochranca sirôt v Bristole George Müller: Ochranca sirôt v Bristole Janet Benge

Skutečně čtivá, poutavá a zajímavá kniha. O některých velikánech historie neučí, a přitom bychom se od nich mohli tolik naučit...

18.08.2016 5 z 5

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

Snad nejkrásnější dětská kniha o přátelství. Četla jsem ji na vysoké škole v rámci literatury pro děti a mládež a určitě se k ní chci znovu vrátit, protože ve mně zanechala silný dojem...

09.08.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nádherná kniha, ať si říká kdo chce, co chce. Pro dnešní mládež je možná odrazující dobová čeština, ale dá se zvládnout, a když se do ní člověk dostane, přečte Babičku jedním dechem. Filmová zpracování jsou dobrá, ale kniha je kniha. :)

Básně (Spisy I) Básně (Spisy I) František Gellner

Skvělé vydání Gellnerových básnických sbírek. Myslím si, že z básníků období literární moderny, je právě Gellner nejpřístupnější širokému okruhu čtenářů. Verše mají rým, většinou čtyřveršové strofy a smysl, který nikomu neunikne. Pokud se při čtení básní nepotřebujete kochat krásou jazyka a lyrickými tématy, pak se vám bude asi Gellner líbit.

Básnické spisy Básnické spisy Bohuslav Reynek

Bohuslav Reynek je ojedinělým českým básníkem 20. století. Jeho básně nutí k zamyšlení, často se objevují motivy domova, přírody a křesťanství. Pro Reynka je přirozené vnímat Boha všude a ve všem. Jeho básně jsou čtivé, krásné a hluboké.

Bereme, co je Bereme, co je Věra Nosková

Literární kritika sice přijala román Bereme, co je pozitivně...škoda, že za sebe totéž řici nemohu. Snad mi dojem zkazil fakt, že titul patřil k povinně zadaným, ale kniha mě nezaujala ani obálkou, ani obsahem, ani formou. Možná líčí skvěle dobové poměry, které autorka vystihuje oním třikrát v knize opakovaným "bereme, co je", více se však zdá, že kniha nese autobiografické prvky, které by ne každý spisovatel tak přímo odhaloval.
Na otázku, zda je psaní pro autorku určitým způsobem možností vyrovnat se s tím, co sama prožila, odpověděla, že ne, protože se s tím vyrovnala už dávno. Negativní životní situace a zkušenosti jsou pro ní prý už jen výživnou půdou pro psaní.
Při čtení tohoto románu se nemohu zbavit pocitu, že člověk, který má potřebu takto veřejně prezentovat své rodinné, sexuální a osobní zkušenosti, se ještě stále se svou minulostí nevyrovnal.

01.08.2016 1 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Přestože tento díl C. S. Lewis nenapsal jako první, chronologicky patří na začátek celé sady Letopisů Narnie. Digory a Polly se díky barevným prstenům Digoriho strýčka dostanou na místo, kde je spousta jezírek, z nichž každé je vstupem do neznámé říše. Omylem však z jednoho světa přivedou do svého vlastního zlou čarodějnici. Když ji chtějí dostat zpět tam, odkud přišla, ocitnou se všichni při stvoření světa, kdy se zvířata stávají mluvícími a začíná tak příběh, v jehož centru je lev Aslan.

01.08.2016 4 z 5

Česká literatura od počátků k dnešku Česká literatura od počátků k dnešku Jiří Holý

Vynikající publikace zahrnující českou literaturu od nejstarších dob až do 20. století. Kniha je vhodná především pro studenty bohemistiky a učitele českého jazyka, ale ocení ji každý, kdo občas potřebuje nahlédnout někam, kde zjistí ověřené informace o české literatuře.
Kniha je napsána velmi čtivě a přestože podává odborné informace, je srozumitelná široké veřejnosti.

Dějiny hudby III. - Baroko Dějiny hudby III. - Baroko Ladislav Kačic

Třetí díl šestidílného kompletu dějin hudby, na kterém pracoval tentokrát Ladislav Kačic. Kniha je o něco rozsáhlejší než předchozí dva díly. Výhodou i tohoto dílu je CD s ukázkami hudby daného období. I když barokní hudbu není tak těžké sehnat jako starší skladby, určitě to ušetří čas.

01.08.2016 3 z 5

Dějiny hudby VI. – Hudba 20. století (2) Dějiny hudby VI. – Hudba 20. století (2) Naďa Hrčková

Poslední díl šestidílného kompletu dějin hudby, na kterém pracovala Naďa Hrčková a kolektiv. Osobně se mi nezdá příliš přehledná, za to je však rozsáhlá a tím pádem i podrobná. Výhodou každého dílu je CD s ukázkami hudby daného období, což ocení lidé, kterým se nechce do hudební knihovny. :)

01.08.2016 3 z 5

Jmenuji se Ester: Jsem gamblerka Jmenuji se Ester: Jsem gamblerka Ivona Březinová

Ester je v léčebně, aby jí lékaři pomohli zbavit se závislosti na herních automatech. (Dnes by bylo vhodné nahrazení počítači.)
Ne každého čtenáře před přečtením této knihy asi napadlo, že by právě automaty mohly být příčinou závislosti mladé dívky, ale o to více je zajímavé číst, proč to všechno došlo tak daleko.
Proč si rodiče ničeho nevšimli? Nevšiml si toho někdo jiný? Nenašel se nikdo dospělý, kdo moh závislosti zabránit v jejím počátku? A povede se Ester žít po zbytek života bez hraní, když bude muset chodit ulicemi plnými barů a heren?

01.08.2016 5 z 5

Alice je narkomanka, která se léčí spolu s dalšími mladými lidmi závislými na drogách, automatech, sexu a se sebevražednými sklony.
Čtenář se retrospektivně dovídá díky zápisům z léčebny o životě před závislostí... o rodině... o škole... o problémech, které mohly možná mít jiné řešení než drogy ...
Dalo se tomu všemu dříve zabránit? Dokáže se nyní Alice poprat s životními problémy a žít dále bez drog? A co ostatní mladí z léčebny? Jak dopadnou oni?

01.08.2016 5 z 5

Martina si píše svůj terapeutický deník, ze kterého se čtenář dozví, jak se stalo, že Martina zápasí s přejídáním a následným dávením. Čteme její životní příběh, který má kořeny v utkvělých představách Martininy matky, že úspěšná a šťastná bude pouze tehdy, když bude štíhlá.
Z trilogie Holky na vodítku je příběh Martiny pro dívky snad nejaktuálnější. Je skvělé, že v dnešní době, kdy kult těla ovládá většinu společnosti a jejího mínění, existuje literatura, která náctiletým vhodně ukazuje katastrofální důsledky podlehnutí módním trendům.

01.08.2016 5 z 5

Každý má své místo: jak překonat negativní následky odmítnutí a nalézt svobodu přijetí Každý má své místo: jak překonat negativní následky odmítnutí a nalézt svobodu přijetí Nancy Rockey

Naprosto skvělá kniha. Četla jsem už hodně na toto téma, ale manželé Rockeyovi píší z vlastní hluboké zkušenosti. Slouží obětem týrání, zneužívání a odmítnutí, aby každý mohl být svobodný a nebyla jeho přítomnost filtrována přes negativní minulé zkušenosti.
Kniha je vhodná pro oběti zneužívání, ale i pro jejich příbuzné a známé, kteří chtějí pomoci, ale nevědí, jak na to.

01.08.2016 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

V tomto díle se nesetkáme ani se čtveřicí dětí, ani s hrdiny prvního dílu. Postavy i prostředí jsou naprosto nové. Začátek knihy je napínavý, ale některé čtenáře může v polovině začít poněkud nudit, jelikož kůň a jeho chlapec stále jen putují. Hlavním motivem tohoto dílu je putování do země, ve které může být člověk svobodný a šťastný. Poprvé v knize také Aslan řekne skvělou věc - není tvoje věc znát příběh někoho jiného, každému vyprávím jen jeho vlastní příběh.

Koralina Koralina Neil Gaiman

Zajímavý příběh, který je však pro děti trochu temný. Líbí se mi myšlenka, že nespokojené dítě chce vyměnit rodiče za nějaké lepší, ale splnění přání je po čase celkem kruté. Ale je to pohádka...a ty mívají dobré konce... teda většinou. :)

Krysař Krysař Viktor Dyk

Je velmi snadné ovládnout celý dav, když víte, jak na to...

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Když jsem ji na SŠ četla, líbila se mi. Dneska už se mi k ní nechce vracet...

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha mě bavila asi hlavně proto, že mám ráda Komenského. Věřím, že pro spoustu lidí bude nezáživná, nezajímavá, zdlouhavá.
Ale viděla jsem skvělé divadelní představení, kde hrál pouze jeden člověk, jednoduché kulisy a rekvizity - výborný zážitek. Škoda jen, že nevím, co to bylo za herce.