buccaneerka buccaneerka komentáře u knih

Moravané Moravané Leontina Mašínová

Nikdy v životě mi netrvalo tak dlouho přečíst knihu, jako se mi to stalo u Moravanů. Knihu jsem si koupila poté, co jsem přečetla jinou o hraběti Zinzendorfovi, která mě nadchla. Těšila jsem se, že se o té době a společnosti dozvím něco z jiné strany, ale moje zklamání bylo obrovské. Kniha je chaotická, pro mě tímto úplně odrazující. Skáče jak místně, tak časově, bez souvislosti se děj posune do jiného města i času, objeví se celkem asi sto různých epizodních postav, které jsem si vážně nedokázala ani zapamatovat, ale ani to nebylo nutné, protože nic významného neudělaly a pak už se nikdy neobjevily. Poslední třetinu nebo čtvrtinu knihy tvoří souvislejší děj, ale ten zase vůbec neukazuje slibovaný popis života na Moravě po smrti Komenského, kvůli čemuž jsem si knihu koupila. Za mě je tato kniha největším zklamáním, jaké jsem v posledních letech při čtení zažila.

22.12.2017 1 z 5

Marťan na hřišti Marťan na hřišti Clare Sainsbury

Půjčila jsem si knihu po přečtení snad 50 knih týkající se nějak PAS, ale tohle je jediná, kterou prostě nedočtu. Vnímám ji jako ztrátu času. Nesedí mi styl. Těšila jsem se na slibované vzpomínky autistů na jejich dětství, ale je to prostě jen další odborná kniha o autismu, ve které jsou na stránce dva dvouřádkové citáty, vytržené z kontextu, nic neříkající o celkovém vnímání tolik zmiňovaných autistů. Pro mě zklamání a ačkoliv jsem v životě odložila asi jenom jednu knihu, tato je druhá. Jsem ráda, že jsem si ji jen půjčila v knihovně, protože koupit si ji by znamenalo vyhodit peníze.

29.10.2017 1 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Neurazí, ale ani nenadchne. Čekala jsem něco skvělého podle chvály médií, ale nadšení se nekonalo. Navíc mi byl velmi protivný neustálý plurál "my autisti", když nikdy nenajdete dva stejné, kteří vnímají věci stejně a kterým vadí stejné věci. Takže pro mě nic extra přínosného...možná už jsem přehlcená jinými tituly o autismu, ale tohle fakt taková bomba není.

29.10.2017 3 z 5

Uleželé želé Uleželé želé Jiří Dědeček

Souhlasím. Krátké, úderné, vtipné básničky. Krásně se rýmují, jdou hned do pusy, mají dobrý rytmus. V závěru 12 básniček k celému roku.
Říjen:
Léto je tak příjemné, / ale říjen, říjen ne.
Prší téměř vodorovně, / listy žloutnou nebo rudnou,
ve třídě i ve sborovně / podzim zní svou písní nudnou.
Prázdniny jsou v nedohlednu / (první kratší budou v lednu)
a před nimi zuby cení / pololetní vysvědčení.

Kostkovaný ideály Kostkovaný ideály Marie Vodičková

Dobře sestavený výběr poezie, která se hodí pro puberťáky. Některé texty jsou známé, čímž udělají sbírku přitažlivější.

Neplašte nám švestky Neplašte nám švestky Michal Černík

Tato poezie mě vůbec neoslovuje. Nonsens mám ráda, ale Černíkův mi přijde trapný. Navíc mladším dětem se podle mě nebude líbit, protože se rýmuje velmi kostrbatě, a pro starší jsou ty nápady trapné. V porovnání se Šrutem prostě Černík propadá hluboko na žebříčku popularity.

21.10.2017 2 z 5

Dělání Dělání Zdeněk Svěrák

Poezie, která je svižná, často vtipná, pro děti na 1. i 2. stupni snadno stravitelná. Jen kdo zná písničky, nutí ho to zpívat si během čtení. :-)

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Ačkoliv je kniha velmi vychvalovaná, nemyslím si, že by patřila k nejlepším, co se týká problematiky autismu. Myšlenka je zajímavá a pasáž, kdy Sam vysvětluje, proč na soutěži postavil to, co postavil, je dojemná, ale vadí mi příliš mnoho odboček. Příběh sestry Emmy by mi vůbec nechyběl, kdyby tam nebyl. Stejně tak Matt a Clare. U jména Prudence jsem na konci knihy musela uvažovat, kdo to vůbec má být. Není to špatná kniha, četla se snadno a přemáhat jsem se nemusela, ale že bych z ní byla nějak příliš nadšená, to se říct nedá. Za mě průměr a například kniha "Nejsem jako vy" byla o 100 % lepší.

20.10.2017 3 z 5

Prosinec Prosinec Gabrielle Lord

SPOILER
Závěr mě zklamal. :-( Celá série byla fajn, napínavá a nakonec celá singularita je truhla s pokladem? Čekala jsem asi něco lepšího...

24.09.2017 3 z 5

Listopad Listopad Gabrielle Lord

Příběh se konečně začíná mírně rozplétat, je to napínavé a je super, že se autorce daří udržet napětí. I když některé pasáže už přestávají být reálné, což ubírá knize na opravdovosti. Ale vzhledem k napětí se to dá odpustit a číst dál.

23.09.2017 5 z 5

Říjen Říjen Gabrielle Lord

Mně tento díl příliš nebavil. Jsem zvědavá, jaký bude listopad a prosinec, protože už se začínám trochu nudit.

20.09.2017

Eli, Oli, Al a pes Hanibal Eli, Oli, Al a pes Hanibal Valja Stýblová

Myslím si, že dnešní děti moc nezaujme. Příliš mi neseděl způsob užívání přímé a polopřímé řeči. Ani kompozice mi nepřipadá nějak velmi promyšlené - někdy jde den za dnem, jindy přeskočí určitý časový úsek, který není často ani specifikovaný, takže čtenář vlastně až na konci knihy zjistí, že neuběhl ani jeden rok v ději.
Začátek knihy byl vtipný a nápad s trojčaty zajímavý, v druhé polovině knihy už ale byly příběhy nahodilé. Navíc v dnešní době, kdy polovina dětí nežije s oběma rodiči, mi přijde příběh Aničky pro děti poněkud zavádějící.

14.09.2017 3 z 5

Nová miniencyklopedie přírodní léčby Nová miniencyklopedie přírodní léčby Igor Bukovský

Jsem ráda, že jsem si ji pořídila do své knihovničky. Jako každá encyklopedie - není to na čtení popořadě, ale hodí se v ní zalistovat.

Návod na přežití pro ženu Návod na přežití pro ženu Igor Bukovský

Zatím jediná kniha týkající se zdraví, kterou jsem si s chutí přečetla.

Červenec Červenec Gabrielle Lord

Zatím nejlepší díl ze všech. Konečně změna prostředí, nové postavy, odstranění některých starých postav a další indicie k záhadě. Jen souhlasím s komentářem, že bylo na konci divné, když Calovi bylo povědomé jméno na seznamu pohřbů, ale nedošlo mu, že je to on. Trochu mi přijde na konci tohoto dílu naivní - ví, že mu hrozí smrt před tím, než mu bude šestnáct, ale jde před půlnocí na nebezpečné místo...

Červen Červen Gabrielle Lord

Narozdíl od jiných dílů v tomto je na konci jasné, jakým způsobem se dostane z pasti a přežije. První polovina knihy se mi zdála pomalejší, ale druhá půlka zase nabrala tempo a při čtení mám pocit, že běžím spolu s Callem.

27.08.2017 4 z 5

Květen Květen Gabrielle Lord

Tento díl mi přišel nejpomalejší. Ačkoliv se od prvního dílu těším na rozluštění záhady Ormondů, zdlouhavé rozhovory se strýčkem Bartolomějem mě příliš nenadchly a konec se mi nechtělo ani dočítat... tak uvidím, co bude dál.

23.08.2017 3 z 5

Duben Duben Gabrielle Lord

Trochu jiný díl - asi 100 stran z celkových 170 zabírá jen prvních pět dní, zato podrobněji popsaných. Dlouhé pauzy mezi zápisky, kdy se nic neděje. Ale konečně trochu méně akce a více obsahu. Část s malou Gabi je příjemná změna...a konec knihy taky.

22.08.2017 4 z 5

Březen Březen Gabrielle Lord

Další díl zhltnutý prakticky za jeden den, i když mírně mi začíná vadit, že se často opakuje, co se už stalo. Na jednu stranu chápu, že je to dobré připomenout, aby se čtenář orientoval, ale na druhou stranu mi to přijde zbytečné, protože ten, kdo čte březen, zřejmě četl i únor a leden, jinak by z toho nic neměl. Tak jen doufám, že v dalších dílech nebude toho opakování přibývat. Jinak myslím, že stále dobré čtení pro náctileté kluky.

21.08.2017 4 z 5

Druhá žena Druhá žena Kristína Royová

Moje nejoblíbenější kniha ze všech knih od Kristíny Royové. Tuto jsem četla dvakrát a pokaždé jsem ke konci brečela.

24.07.2017 5 z 5