BUBO26 BUBO26 komentáře u knih

V melounovém cukru / In Watermelon Sugar V melounovém cukru / In Watermelon Sugar Richard Brautigan

Krásne absurdne fantaskné. Ale čo mi strašne vadilo, bol preklad. Pokiaľ sa musím pozerať do originálu (ktorý je v tejto verzii našťastie veľmi blízko), aby som porozumel vete, tak je niečo špatně.

03.03.2024 4 z 5

Život válečníka Život válečníka Tomáš Němec

Som trošku rozorvaný v hodnotení. Prvú "poviedku" by som hodnotil na tri hviezdy. Napriek tomu by som uvítal, aby sa z nej stal plnohodnotný príbeh na zvyšok knihy. Keď som prichádzal ku koncu, dal by som 4. Takže prečo 5*? Ak túto knihu beriem ako žánrovku, poctivé "meč a magie", navyše z Česka, tak je to ku**vsky dobré. Bavilo ma to. Boli v tom všetci moji milovaní - Gemmell, Howard atď. Ak by som to bral "len ako knihu", tak by z toho boli 3*. Ja ale zostávam fanúškom "hardcore fantasy" a ako taký dávam 5*.

27.06.2023 5 z 5

Dobrou noc Dobrou noc Milan Smrčka

Záviša každý pozná ako Kníže pornofolku, ale je schopný aj skutočne poetických textov (Jak si pro mne přišla smrt). Bohužiaľ, toto absolútne nie je ten prípad. Často len dvojveršia, vždy vulgárne (jasné, je to Záviš...). Keď sa už pustil do dlhších básní, tak mu totálne unikal rytmus, mal rozhádzané verše (to už je lepší voľný verš) a mizerné pointy. Prečítal som celé, ale za mňa totálne sklamanie.
*** (náhodný výber)
Místo m*dačky vlez ji na záda
Má to prý tak ráda
A tak tu stojím
Nežli se složím
Do blba čumím
Ve jménu Božím
Až pojedu na Smíchov
Kus k*ndy mi ještě schov
Nezapomeň na mě
Dík mé mlsné tlamě
***

10.12.2022 1 z 5

Tulíňkovi Tulíňkovi Jonáš Ledecký

Prečítané v kníhkupectve za minútu. Ako anekdota alebo poviedka v zbierke by to bolo dobré. Samo o sebe je to zbytočná kniha. Pekné ilustrácie.

05.12.2022 2 z 5

Proč nemůžeme spát? Proč nemůžeme spát? Darian Leader

Ak chcete odpoveď na otázku: "Proč nemůžeme spát?", tak si nájdite inú knihu, ktorá vám to zodpovie. V tejto knihe sa dozviete, že nevieme. Nevieme, prečo je v modernej spoločnosti toľko ľudí s nespavosťou - stres?, prostredie?, mylné presvedčenie, že spím málo?... Nevieme, prečo snívame. Nevieme, ako presne spánok prebieha a čo je jeho presnou príčinou. Autor nám niekoľko krát povie, že si zrejme nespavosť len nahovárame a že spíme dostatok času. Potom niekoľko krát zopakuje, že ľudia v minulosti spali na dva krát a že dokonca má pacientku, ktorá to takto robí. Autor je zjavný fanúšik Freuda a veškerú analýzu nespavosti vedie pod taktovkou freudovskej analýzy - za všetko môže sex a matka.
Autor píše subjektívne, povrchne, zaoberá sa zbytočnými výletmi do minulosti, do politiky (kritika Trumpa) a celková myšlienka sa dá zhrnúť ako: Nespíte? To si len nahovárate. Lieky na spanie sú zlo, ktoré vás zničí. Zvyknite si na to.

19.06.2022 3 z 5

Mezi slovem a mečem Mezi slovem a mečem Jana Rečková

Je očividné, že sa jedná o jednu z prvých kníh. Štýl je značne nevypísaný, vetné skladby sú často chaotické, kvalita poviedok kolíše nielen medzi jednotlivými poviedkami, ale aj vnútorne. Poviedky sú pomerne klišoidné, ale až tak mi to nevadilo. Najviac mi na tejto knihe vadila Chastova dokonalosť. Je vo všetkom dokonalý - dokonalý v mágii, v kováčstve, v súbojoch, v posteli... S takýmto hrdinom nie je možné sa stotožniť a nemôžete oňho mať strach. Proste vždy viete, že hrdina všetko na dobré obráti a kvôli tomu sa vytráca nielen napätie, ale vlastne aj túžba po pokračovaní v príbehu. Čítal som neskoršie autorkine knihy (Dračí sérii), takže viem, že sa zlepšila. Táto kniha ale bohužiaľ nebola pre mňa. Úprimne, po prvej poviedke som chcel prestať čítať.

05.06.2022 3 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Neviem, či je to tým, že som prečítal už niekoľko kníh o moderných technológiách a ich úlohe vo svete (Everybody lies; Být tak strojem; Čtenáři, vrať se...), ale táto kniha mi neposkytla takmer žiadne nové informácie. Navyše autor píše príliš populárnym jazykom, nezachádza do detailov, neustále kĺže po povrchu. Pridáva množstvo vlastných pozorovaní, ktorým ale chýba exaktnosť. Štýl autora by som označil za chlapecký a nadšený, ale nerozvážny. Z názvu knihy som čakal, že sa kniha bude venovať vzdelávaniu, ale väčšina knihy je len popis spoločností v nejakej oblasti (biotechnológie, robotika, informatika...) a výťah z rozhovorov s zakladateľmi spoločností. Často mi kniha pripomínala sebarozvojové príručky: "Pozrite sa na tohto CEO, aj vy môžte byť ako on." Túto knihu môžem doporučiť ako intro k moderným technológiám. Ale ak sa v oblasti pohybujete, nedá vám nič.

22.02.2022 3 z 5

Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Zápisky o válce občanské, alexandrijské, africké a hispánské Gaius Iulius Caesar

V knihe bolo tak zúfalo veľa preklepov, hrubých chýb (gramatické, odsadenia...), a zastaralá čeština, že som nebol schopný čítať ju.

12.02.2022

Legenda o nekonečnu Legenda o nekonečnu Nikkarin (p)

Nestáva sa mi často, aby som sa nahlas smial pri knihách, ale pri tomto komikse to bolo v jednom kuse. Komiks je krásne nakreslený, naplnený easter eggmi, ktoré po chvíli hľadáte v každom okienku a naozaj zábavný. Príbeh ma bavil, hoci plynul veľmi rýchlo. Nedá sa povedať, že by bol nejako originálny, ale toto mi nejak nevadilo. Samotné vykreslenie "fantasy settings" mi stačilo. A síce som dal 5 hviezd, neodpustím si kritiku.
Z príbehu som nepochopil, čo by sa stalo, keby niekto koblihu Nekonečna zjedol, alebo keby ju nechali niekde uloženú. Tým pádom mi nie je jasné tá prvotná príčina, prečo boli vyslaný na túto výpravu. Taktiež príbehu vadí absencia záporáka. Kto koblihu vytvoril? Za akým účelom? Kto je tá temná postava ťahajúca za nitky? Toto sa dozvieme až na konci knihy a zase sa tým vytráca napätie v príbehu. Samotné uzavretie príbehu mi tiež prišlo akoby "spíchnuté na koleně" a trochu nedostatočné.

02.10.2021 5 z 5

Žena Žena Charles Baudelaire

Nehodnotím Baudelairove básne, tie majú vždy 100%.
Ale nerozumiem úplne dôvodom, prečo táto kniha existuje. Jedná sa o 15 básní z Květú zla. A hoci zbierka nesie názov Žena, nie všetky básne sú o ženách a v zbierke nie sú všetky básne o ženách, ktoré napísal Baudelaire v Květech zla. Takže prečo ten názov? Čo sa týka prekladov, radím ten Holanov na tretie miesto za Čapka a Kadlece.
Pre mňa značne zbytočná zbierka, ktorá síce má miesto v mojej kolekcii Baudelairových kníh, ale mimo toho nevidím opodstatnenie knihy.

26.09.2021 3 z 5

Alt-Life Alt-Life Thomas Cadène

Je to mierne zaujímavý príbeh, ktorý ale rozhodne nie je originálny či dokonca prevratný. Príbeh o tom, že človek sa dostane do virtuálnej reality, tam môže čokoľvek a začne sa nudiť, čítal každý priemerný čitateľ sci-fi už mnohokrát. Komiks je pekne nakreslený, ale je to len pozlátko, pod ktorého povrchom sa neskrýva nič hlboké. Celý príbeh sa točí okolo sexu. Dve postavy, rok „virtuálneho života“ a ten celý vyplnený sexom (ona) a trápením sa „prečo nemám chuť na sex?“ (on). Z čoho vystáva otázka: ak by ste mali možnosť byť bohom, doslova vytvárať akékoľvek svety, vesmíry, vlastnú fyziku... Strávili by ste celý čas sexom? A premýšľaním o ňom?

12.05.2021 2 z 5

Fanfarlo Fanfarlo Charles Baudelaire

Ľahko autobiografické dielko (pozorný čitateľ nájde jasné paralely medzi Cramerom a Baudelairom a Fanfarlo a Jean Duvalovou), s prostoduchým príbehom, vyumelkovanými ideami, ale nádherným, Baudelairovským jazykom. V diele sa opäť ukazuje Baudelairov rozhľad v umení, literatúre, i spoločnosti. Preklad je veľmi podarený, ľahko zrozumiteľný i pre dnešného čitateľa. Trochu mi ale vadili siahodlhé súvetia, oddelené čiarkami, bodkočiarkami, dvojbodkami či úvodzovkami. V extréme to boli vety na celú stranu. Obecne rozhodne stojí za prečítanie, keďže ukazuje Baudelaira i ako prozaika, i keď si samozrejme zachoval bohatosť poetického jazyka.

08.02.2021 4 z 5

Spomienky: Život podľa továrenskej sirény / Láska k vlasti Spomienky: Život podľa továrenskej sirény / Láska k vlasti Leonid Iljič Brežněv

Nikdy som sa nedostal cez prvú stranu, lebo vždy, keď čítam: "Mal som to šťastie, že som sa narodil, vyrástol a pracovne sa zocelil v robotníckej rodine, vo veľkej robotníckej kolónii. Jedným z prvých a najsilnejších dojmov môjho detstva bola továrenská siréna....", mám dosť a nie som schopný pokračovať....

24.11.2020 1 z 5

Esmera Esmera ZEP (p)

Pomerne jednoduchá jednohubka, veľmi dobre nakreslená, ale s plytkými postavami, plytkým príbehom a logickými dierami. Menovite - to si vážne "nevšimnete", že Váš partner pri orgazme zmenil pohlavie? Alebo sa po orgazme už na svojho partnera ani nepozriete? Veď v celom príbehu si to všimli asi traja ľudia. Jedná sa o zaujímavý príbeh, pekne nakreslený, ale mnoho tomu chýba.

22.11.2020 3 z 5

Rozdrásané duše Rozdrásané duše Milan Kališ

Ja neviem, má to byť dada? Absolútne sa to nedalo čítať, mnohé vety nedávali zmysel a boli akoby vytrhnuté z kontextu. Postavy sa správali totálne nelogicky. Mizerné dialógy.
Ukážka:
Zavolám partnerke a potrebujem to posunúť do nových vôd:
-Práve som za peniaze znásilnil obsluhu v hoteli...
-Si si istý, že to nezneužije?
"Ona musí milovať moju potrebu rovnako, ako ju milujem ja!! - prepadne ma myšlienka, proti ktorej nebojujem.
-Chcel som ti iba povedať, že ťa mám rád.
-Už si jedol to, čo ti priniesla?
-Ešte nie...
Najedol som sa a pri jedení a som myslel na svoju partnerku. Kúpim jej nejaký šperk, veď jej záležalo na tom, aby som jedol!
Veľmi divné používanie kurzívy a zvýrazneného textu. Divné použitie zátvoriek. Príbehy v podstate úplne smiešne, ale nie tak, aby si z nich človek niečo vzal.
Za mňa rezolútne nie.

20.07.2020 1 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Už klasika - vynikajúce Gaimanovo rozprávačstvo a nádherné ilustrácie Riddella. Jedná sa o jednoduchú interpretáciu legendy z nórskej mytológie. Jeden príbeh, ktorý nepotrebuje intro ani outro, nepotrebujete kvôli nemu poznať celú mytológiu. Gaiman napísal príbeh, ktorý stojí sám o sebe, ktorý pobaví a poučí deti, ale zaujme aj dospelých.

06.06.2020 4 z 5

Tažení Alexandra Velikého Tažení Alexandra Velikého Flavios Arrianos

Prečítal som o Alexandrovi veľa, ale toto je asi to najlepšie. Strhujúcim spôsobom opísal nielen Alexandrove bitky a víťazstvá, ale čo to aj z osobného života a povahe Alexandra. Sám vraví, že Alexandrovi často nadŕžal, ale občas ho aj tvrdo kritizoval. Sám sa samozrejme ťaženia nezúčastnil, ale čerpal od autorov, ktorý na ňom boli prítomní. Tím, že čerpal z viacerých zdrojov, bol schopný si skutočnosti overovať, alebo aspoň porovnávať. Najväčšou výtkou Arrianosovi ale zostáva jeho obrovské preháňanie počtov - bitky pri Gaugaméle sa určite nezúčastnilo milión Peržanov. Sto tisíc? Určite mohlo. Viac? Pravdepodobné. Ale milión ani zďaleka. Aj na iných miestach uvádza desiatky tisíc obetí na strane nepriateľa a len jednotky či desiatky obetí na strane Macedóncov a spojencov. To je nepravdepodobné.
Kniha sa číta dobre a myslím, že je vhodná aj pre ľudí neznalých Alexandra. Zobrazuje jeho osobu z mnohých uhlov, ako vojaka, milovníka pitiek a jedla, neuveriteľne schopného veliteľa, ako kráľa, ktorý sa aj k najnižším choval čestne, ale ktorý neváhal trestať neprávosti. Ukazuje Alexandra ako najväčšieho človeka svojej doby, ale zároveň ukazuje pomalý rozklad jeho osobnosti a morálky. Ak prižmúrite oči nad niektorými nedostatkami, tak táto kniha je majstrovské dielo.

15.05.2020 5 z 5

Spartakus Spartakus Aleksandr Vasiljevič Mišulin

Totálne zaujaté "sovietskym marxistickým" pohľadom, kedy je celý Rím kolektívne vinný za otrokárstvo. V dvoch odstavcoch stihol zhodiť veškeré učenie Sokratovo a Platónovo a neskôr aj celú prácu E. Gibbona. Čo Mišulin napísal je síce sčasti pravdivé, ale je to napísané tak pokrivene, že to stráca akúkoľvek výpovednú hodnotu. Na niektorých miestach si dokonca brutálne vymyslel celé povstania! Napríklad píše, že v roku 137 p.n.l. na Sicílii vypuklo povstanie otrokov, ktoré na 5 rokov ovládalo celú Sicíliu a dokonca dokázalo niekoľkokrát odraziť rímske légie! Netvrdím, že som na Rím odborník, ale načítané mám pomerne dosť a o niečom takom som nikdy nepočul. Ani vyhľadávanie neprinieslo žiadne výsledky. Takže sú dve možnosti: buď, citujem, "Buržoazní historikové všemožně komolí historii nebo vystupují proti ní. Úkolem sovětské vědy je, aby vědecky marxisticky vysvětlila přesně zjištěné skutečnosti." a teda nám všetci doteraz klamali ALEBO prof. Mišulin bohapusto klame. Strana 40, ešte som sa nedostal k Spartakovi, prestávam čítať.

24.04.2020 odpad!

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Knihu som mal veľmi dlho uloženú v poličke a nie a nie sa k nej dostať. Vy toto nerobte, keďže by ste zbytočne odkladali úžasné dielo. Vo forme krátkych a dokonale vymeraných denníkových záznamov odkrýva antiutopický svet bez súkromia a bez individuality, svet matematicky presne vymeraný, kde odchýlenie sa od štandardu znamená okamžitú anihiláciu v Dobroditeľovom Stroji.
D je matematik, hlavný konštruktér veľkolepého Integrálu. Žije svoj dokonale vymeraný život a nič mu nechýba. Až do momentu, kedy do jeho presne logického života vpadne I. I, ako imaginárne číslo, ako nová matematika. So svojím obočím vykresľujúcim X, to X, ktoré D pri všetkej svojej snahe nedokáže vyriešiť. A tak sa vyriešenie tohto X, uchopenie imaginárneho čísla I stane posadnutosťou.
Naozaj nemyslím, že by sme vzťah D a I mali nazývať láskou. On ňou bol posadnutý, ona ho viac využívala, než skutočne milovala. Vytrhla ho z jeho dokonalého života, bojovala za svet, o ktorom je on (možno i my) presvedčený, že možný nie je. Revolúcie skončili. Vo svete už niet miesto pre ďalšiu Revolúciu, vo svete nekonečno neexistuje. A tak spejeme ku koncu, ktorý tušíme, no odmietame. Smerujeme do náruče Dobrodinca... a jeho Stroja.
Zamjatinov štýl sa mi väčšinu knihu čítal dobre. Som informatik, mȏj mozog funguje na matematike a tak som hlavnému hrdinovi i svetu rozumel. Problém nastal až na konci knihy, kedy sa poriadok rúca a D je čoraz zmätenejší. Posledných asi 20 strán som musel čítať dva krát, aby som pochopil.
Na mnohých miestach som mal pocit, že toto poznám, toto som čítal, a vedel som aj kde - 1984. Originalita je ilúzia, aj u veľkých, ako je Orwell.

27.02.2020 5 z 5

Cizinec / Pád Cizinec / Pád Albert Camus

Toto bolo moje, myslím, tretie stretnutie s Cudzincom. Prvý krát som čítal akúsi skrátenú verziu, potom film a teraz už skutočného Cudzinca. Cudzinec je samozrejme vynikajúci a v mnohom sa podobá aj môjmu presvedčeniu. Príbeh je napísaný zručne, príjemne odsýpa a keď človek nechce, ani sa nemusí zamýšľať nad jeho hlbším zmyslom (čím ale príde o 80% zážitku). Bohužiaľ, Pád ma takto nezaujal. Vydržal som asi 30 strán, ale stále som ničomu nerozumel, nemal som poňatie, ako dej uchopiť a ako ho chápať. Než sa nútiť, radšej Pád odkladám na neskôr.

14.02.2020 4 z 5