Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Tajemství luštitelky kódů Tajemství luštitelky kódů Sara Ackerman

Luštění kódů mě něčím už spoustu let fascinuje a v této knize jsem si ho opravdu užila. Hlavní hrdinkou příběhu z období války je totiž chytrá mladá žena, která se šifrám věnuje. Druhá časová rovina se odehrává něco přes dvacet let po první a hlavní postavou je začínající novinářka. Kniha je skvěle namixovaná, nechybí historické události, i když některé upravené, jak se autorka zmiňuje v doslovu, ale i přátelství, láska, tajemství a je zde i detektivní zápletka. Navíc je z knihy cítit, že Havaj je autorčinou srdeční záležitostí. Jasných pět hvězdiček.

17.04.2024

Adresa Naděje Adresa Naděje Mélissa da Costa

Prvních sedmdesát stran působilo tak beznadějně a ponuře, že jsem si říkala, jestli knihu zvládnu. Pak ale Amanda konečně otevřela okenice, pustila do domu kocoura a začala zahradničit a příběh se, tak jako její život, začal stávat snesitelnějším a barevnějším. Bavilo mě taky číst o tom, jak se vrhla na zahradničení. Krásná kniha o návratu do života z úplného dna.

17.04.2024 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Oblíbila jsem si v literatuře konec 19.století, a tak mě potěšilo, že jsem narazila na další knihu z tohoto období. Příběh je to podle mě povedený, hlavní hrdina používá novou metodu vyšetřování - kriminalistiku, což není pochuti starším kolegům, ale nakonec vše zdárně vyřeší. Nejsem si jistá, jestli některé rozhovory, které policisté vedli, opravdu odpovídají době, ale to na dramatičnosti příběhu neubírá. Jediné, co mi nesedlo, byly úryvky z almanachu pro hrobníky, ale autor v doslovu píše, že tyto nechutnosti čerpal z dobových knih pro policisty. Takže s knihou jsem spokojená a to i proto, že se mi zase jednou podařilo odhalit vraha, a to docela brzy.

17.04.2024 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Další úžasná kniha s označením magický realismus, tentokrát se odehrává v Mexiku v průběhu asi dvaceti let na počátku minulého století. Jedná se o příběh rodiny, která se ujme jednoho neobyčejného chlapce. Celá kniha na mě působila takovým komorním a poetickým dojmem. Za mě jasných pět hvězdiček a určitě si od autorky přečtu i další knihy.

01.04.2024 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Příběh o knihách odehrávající se v devatenáctém století, to byla kombinace, která mě hodně lákala. Dva majitelé nakladatelství se vsadí o to, kdo vydá úspěšnější knihu, takže nejde jen o to najít perfektní neotřelý příběh, ale i knihu náležitě zpropagovat. Metody se vlastně moc neliší od dneška, jen možnosti byly tenkrát omezenější. Během první poloviny jsem si, ale říkala, že jsem čekala něco trochu jiného. Pak už šlo ale do tuhého, příběh se stal napínavým a závěr podle mě autorka vyřešila skvěle. Dávám čtyři hvězdičky.

23.03.2024 4 z 5

Kocour z Montmartru Kocour z Montmartru Michaela Klevisová

Michaela Klevisová je má oblíbená autorka, ať už se jedná o detektivky, nebo o povídky, ze kterých čiší její láska ke zvířatům. Na povídkách se mi líbí, že ukazují, jak nejen my pomáháme zvířátkům , ale i ony nám. Jako milovník koček, nemůžu jinak , než dát pět hvězdiček.

23.03.2024 5 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Další zajímavá kniha o událostech z druhé světové války, o kterých jsem neměla tušení. Myslím, že autorka skvěle vymyslela hlavní postavy s různými zájmy a sny a na nich pěkně vystavěla barvitý příběh. Je neuvěřitelné, co všechno dokážou lidé přežít.

23.03.2024 5 z 5

Zavátá sněhem Zavátá sněhem Martin Stručovský

Zkusila jsem detektivku dalšího českého autora a vůbec nebyla špatná. Příběh byl napínavý a Matěj Mlynář spolu s policií neustále objevovali nové stopy a informace, rozhodně jsem se při čtení nenudila. Vadily mi jen dvě věci, hlavní hrdina se zuby nehty držel vždy jedné linie vyšetřování a ignoroval další důležité stopy, a pak to, že na můj vkus dostal během knihy opravdu mockrát pěstí do obličeje.

12.03.2024 4 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Je to moje druhá kniha od Michela Bussiho a zápletka byla opět skvěle vymyšlená. Tentokrát jsem skoro od začátku tušila, jak by to všechno mohlo být, ale nemohla jsem přijít na to, jak to chce autor vysvětlit, aby vše působilo věrohodně, ale povedlo se mu to. Navíc jsem měla pocit, že se po Giverny procházím s postavami tohoto románu. Dávám čtyři a půl hvězdičky.

10.03.2024 4 z 5

Tak akorát Tak akorát Jostein Gaarder

Autor se v této útlé knížce zamýšlí prostřednictvím muže, kterému se náhle otočí život o 180 stupňů, nad životem a smrtí, smyslem lidské existence i vesmíru. I když kniha není zrovna pozitivní a často mě z myšlenek hlavní postavy mrazí, líbila se mi.

05.03.2024 5 z 5

Skleněné děti Skleněné děti Kristina Ohlsson

Tento příběh mi potvrdil, že horory a thrillery nejsou nic pro mě. Abych se bála, stačí mi i dětská strašidelná knížka. Musím ale říct, že se četla skvěle, byla jsem zvědavá na rozuzlení, no a závěr, ten se autorce povedl. Ještě nesmím opomenout krásnou obálku. Nevím, jestli je kniha úplně vhodná pro děti, ale já si určitě přečtu další díly.

29.02.2024 5 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Kate Quinn je má oblíbená autorka, ale její poslední knihy jsem se trochu bála. Přece jen příběh odstřelovačky na frontě mě úplně nelákal. Nakonec jsem si knihu půjčila a nelituji, autorka napsala opět velmi zajímavý a čtivý příběh. Na Kód růže to sice nemá, šifry jsou pro mě prostě top téma, ale pět hvězdiček dávám bez váhání, zase jsem se dozvěděla spoustu nových informací z druhé světové války.

27.02.2024 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Mé první setkání s touto spisovatelkou dopadlo skvěle. I když tento typ knih nevyhledávám, příběh se mi líbil a výborné byly i přezdívky pěti hlavních postav. Ze začátku mi sice chvíli trvalo, než jsem se úplně zorientovala a zvykla si na hovorovou češtinu, ale pak už jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

25.02.2024 4 z 5

Šťastné a krvavé Vánoce Šťastné a krvavé Vánoce Robin Stevens

Další skvělý díl s detektivním klubem W + W. Tentokrát se ocitáme v Cambridge o Vánocích, a protože si autorka přidala spoustu sněhu, atmosféra je skutečně krásně vánoční, až na ty vraždy. Naštěstí děvčata jako vždy přijdou záhadě na kloub, takže si Vánoce nakonec všichni užijí. Tato série odehrávající se v 30. letech v Anglii mě pořád baví.

22.02.2024 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Jsem nadšená, že si můžu přečíst dobrou detektivku z mého oblíbeného severu a nemusím na každé straně trnout, co hrozného se stane. Policisté vyšetřují případ ze svého karavanu, postupně objevují stopy vedoucí k jeho vyřešení a já se od knihy nemohla odtrhnout. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrává a sympatické mi byly i hlavní postavy, takže jasných pět hvězdiček.

14.02.2024 5 z 5

Kdo má pod čepicí a jiné povídky Kdo má pod čepicí a jiné povídky Marie Rejfová

Kniha obsahuje pět pohodových detektivních povídek. Josefínu a její rodinu už beru jako staré známé a návštěvu u nich jsem si i tentokrát užila. Není to literatura, která se jednou bude učit ve škole, ale jako oddechovka je to super. A životních mouder se taky dozvíme dost.

09.02.2024 5 z 5

Bídní Viktoriáni Bídní Viktoriáni Terry Deary

V knize je čtivým a odlehčeným způsobem popsána doba vlády královny Viktorie. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací a uvědomila si, že v té době bych opravdu žít nechtěla. Další zajímavá kniha z této edice.

09.02.2024 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Knihu jsem si půjčila na základě kladných hodnocení mých oblíbených, ale musím přiznat, že prvních padesát stran jsem se nemohla začíst. Pak mě ovšem příběh osudem zkoušené Viktorie chytil a nepustil až do poslední stránky. Kniha popisuje život po druhé světové válce v malém městečku v USA a ukazuje rozdíly, které ve společnosti tehdy panovaly. Po prvních přečtených stránkách jsem netušila, že příběh na mě tak silně zapůsobí. Jasných pět hvězdiček.

04.02.2024 5 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Fazóna je další skvělá kniha ze života od mého oblíbeného autora. Narozdíl od Kořenů byla pro mě Fazóna smutnější a depresivnější, ale i tak se skvěle četla a objevily se i vtipné momenty. Líbí se mi, když hlavní hrdinové nejsou sebevědomí borci, kteří vždycky ví, co je nejlepší, ale normální lidé se spoustou pochybností o svém životě. Těším se na další autorovu knihu.

04.02.2024 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Kdo zabil Malého prince a jak to bylo se smrtí Saint-Exupéryho? To je otázka, kterou si autor položil, a prostřednictvím dvou "vyšetřovatelů", kteří navštěvují členy tajného Klubu 612, se na ni snaží odpovědět. Kniha je vlastně založena na rozhovorech a spekulacích o tom, jak to všechno mohlo být a na závěr nám autor jednu hypotézu nabídne. V celé knize je samozřejmě spousta paralel s Malým princem, takže celý příběh působí ještě zajímavěji. Mohu jen doporučit.

24.01.2024 5 z 5