bruntal bruntal komentáře u knih

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Pomalý, historicky věrný, avšak hluboce lidský, místy nesmírně krutý, občas smutný a jindy velmi zábavný román, který mi připomíná život přesně takový, jaký je.

11.04.2023 5 z 5

Těžko se mi hledají slova. Silné, drtivě smutné a přesto plné života. Komorní, civilní, mnohovrstevnaté, hluboce lidské a neuvěřitelně realistické (oxymoron, já vím :-) ) Tohle je Literatura s velkým L. Knihu jsem před chvílí dočetl a již nyní se mi stýská po společnosti členů Klubu.

13.02.2023 5 z 5

Pokořil jsem ledové království Pokořil jsem ledové království Mike Horn

Ale proč vlastně?

05.02.2023 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Skvělá kniha, často jsem se smál nahlas.

21.01.2023

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Nádherná pohádka. Tohle bude mou duši hřát dlouho.

09.01.2023 5 z 5

Povídky pod psa: Slepičí polévka pro psí duše Povídky pod psa: Slepičí polévka pro psí duše Eva Mašková

Originální, milé, inteligentní, oddychové, místy veselé, jindy dojemné vyprávění psa Oskara, protkané noblesou i jemným šibalstvím. Kniha mi formou vyprávění připomíná Gartha Steina (Umění závodit v dešti) říznutého tím nejlepším od P.G.Wodehouse či Jamese Herriota v kombinaci s vyprávěními Ivanky Deváté. Těším se na další autorčiny knížky.

04.01.2023 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Odvaha. Hrdinství. Vlastenectví. Strach. Zrada. Statečnost. Precizně popsané příběhy jednotlivých členů výsadku Out Distance. Zmínky o členech dalších výsadků, zvýraznění hrdinství členů domácího odboje. Podrobný popis závěrečného boje v kostele... To vše podáno napínavou a strhující formou a přesto historicky věrně.

04.01.2023 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Smutný, truchlivý příběh težce zkoušených žen v těžce zkoušené zemi.

06.12.2022 5 z 5

Churchill – život Churchill – život Martin Gilbert

Ohromují, skvělé, velkolepé. Bravurně seskládaná biografie největšího z velkých státníků, největší z velkých osobností. Celý svět v čele s Británií měl velké štěstí, že v nejtemnější chvíli novodobé lidské historie se mohl spolehnout na genialitu, odvahu a rozhodnost tohoto muže. Nezbýva než si postesknout, že každá doba nemá svého Winstona.

24.10.2022 5 z 5

Senilita Vladimíra P. Senilita Vladimíra P. Michael Honig

Řekl bych, že nadsázky tam moc nebylo. Škoda, že to takhle nedopadlo i v realitě.

03.10.2022 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Knihu jsem četl těsně před komunálními volbami a jako obyvatel malého města musím říct, že je to téměř stejně přesné i po sto letech.

21.09.2022 4 z 5

Coffee to go v Togu Coffee to go v Togu Markus Maria Weber

Parádní cestopis. Skvělý výkon i literarní kvalita.

21.07.2022 5 z 5

S Matyldou v Afghánistánu S Matyldou v Afghánistánu Jaromír Štětina

Autor má opravdu hluboké znalosti dějin Afghánistánu, stejně jako jeho demografie a umí citlivě a poutavě čtenáře zavést "pod povrch".

06.02.2022 4 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Místy působí styl vyprávění těžkopádně, ale jako celek je příběh ohromující a i po odložení knihy ve mne stále silně rezonuje.

27.01.2022 5 z 5

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Nechápu zdejší nízké hodnocení. Ano je to v podstatě brak, ale v porovnání s Bakcmanem a jeho zdejším hodnocením si zaslouží mnohem víc. Skvělá kniha!

01.01.2022 4 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Zůstat slušným člověkem je v některých dobách skutečně velmi těžké.

20.12.2021 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Obával jsem se, že poté, co jsem viděl filmovou verzi, bude pro mne tato kniha trochu nudná. Nic nemohlo být dále od pravdy. Je to nádherný, strhující román při jehož čtení se budete smát i plakat. A samotné filmové dílo se tímto románem inspirovalo jen volně.

29.11.2021 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Mnohem vyspělejší než Tatér, ovšem pro mne mnohem méně uvěřitelné, kdy chybí už jen svatozář nad hlavou hlavní hrdinky.

20.11.2021 4 z 5

Po přečtení zdejšího hodnocení jsem se obával, že to bude nuda. Obavy byly zcela zbytečné. Byla to pecka!

11.11.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Stručné vyjadřování bez pokusů o citové ždímání. Vyprávěno jaksi s odstupem a přesto zasvěceně. Kdo se vyžívá v detailním popisu hrůz, bude zde nejspíš zklamán (ať si přečte Karikovo Na smrt). Dobrá kniha i když o holokaustu existují lepší (Co Dante neviděl, Jménem mých blízkých, Narodili se, aby přežili...).

21.10.2021 4 z 5