BroDan BroDan komentáře u knih

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Moje prvé stretnutie s Darcy Coates, pri ktorom som sa tešil na zaujímavý a napínavý duchársky príbeh. Iskra však bohužiaľ nepreskočila, príbeh nebol ani napínavý a prekvapivo ani duchársky. Pomenovať knihu "Duch" domu Ashburnu je v tomto prípade veľmi zavádzajúce.

Najväčším kameňom úrazu sú desiatky a desiatky strán príbeh nikam neposúvajúceho blúdenia po strašidelnom dome, v ktorom v podstate ani moc nestraší a ani sa toho veľa nedeje. V príbehu môžeme čítať, ako si Adrienne ide spraviť čaj, vojde do kuchyne, otvorí kredenc, nájde tam hrnček, vezme si hrnček, naleje vodu do kanvice, zohreje vodu a zaleje si čaj. A nakŕmi mačku. A znova nakŕmi mačku. Dokonca jej dá svoju poslednú konzervu tuniaka, a to napriek tomu že má posledných 20 dolárov vo vrecku.

Ako som naznačil v predošlej vete, Adrienne neoplýva ani logikou, ani finančnou gramotnosťou a nad pochopením jej konania si môžete koľkokrát aj mozog dolámať. V poslednej štvrtine knihy sa konečne začne niečo diať, avšak uponáhľaný záver s lacným lenivým vysvetlením celej záhady na dvoch stránkach ma veľmi sklamal. Radšej by som to dostal po kúskoch naservírované v priebehu celej knihy.

Kniha má samozrejme aj svoje svetlé momenty, jedna sa však o pár konkrétnych scén, spomínať ich by príliš vyzrádzalo dej a bohužiaľ boli zatienené vyššie spomínanými problémami. Dávam 2/5*. A ako som sa tešil na celú sériu, teraz si nie som istý, či vôbec siahnuť po ďalších dieloch.

12.07.2023 2 z 5

V hrůze a krvi zrozeni V hrůze a krvi zrozeni * antologie

Ako to už u antológií býva, je takmer nemožné, aby vám všetky poviedky sadli. To je aj prípad knihy V hrůze a krvi zrozeni. Niektoré poviedky boli skvelé, či už desivým obsahom alebo autorovým rukopisom a štylistikou. Niektoré boli čistý priemer a bohužiaľ sa našli aj také, pri ktorých som s dočítaním veľmi bojoval. Mimochodom, zdá sa to len mne alebo autori a autorky týchto poviedok nedali deťom ani na chvíľu vydýchnuť?

Za zmienku a váš čas rozhodne stoja tieto poviedky:
Balzamovač - mimo iné, veľmi zaujímavá úvaha o prístupe k smrti v našich životoch
Déšť - atmosférické vyobrazenie rodinného nešťastia s veľmi napínavou atmosférou
Larva náděje - ak existuje dokonalé a vierohodné vyjadrenie vnútorného sveta postavy plného úzkostí, tak je to táto poviedka
Snílek ve tmě - zaujímavý rukopis a hororová atmosféra

Knihu hodnotím na 6/10.

Popravde, kniha ma v kníhkupectve zaujala svojou obálkou. A keďže tu v komentároch vidím "potlesk pro nádhernou obálku", nedá mi nevyjadriť sa aj k nej. Áno, sprvu sa obálka zdala ako zaujímavá, pútavá a atmosférická, svoj účel splnila a získala si moju pozornosť. Pri bližšom a dlhšom pohľade na ňu mi však niečo udrelo do očí. Už som videl dostatok umelou inteligenciou generovaného "umenia". Pozrel som sa teda do tiráže a moje obavy sa potvrdili. Autor obálky: Midjourney... Pre mňa veľké sklamanie. Nie až tak z rozhodnutia vydavateľstva využiť tento spôsob, ako skôr z toho, že sme sa dostali do štádia, kedy už A.I. oberá o prácu aj umelcov.

18.03.2023 3 z 5

Mozart Mozart Paul Johnson

Táto biografia o Mozartovi ma milo prekvapila. Čitateľovi ponúka nielen pohľad do jeho osobnosti či rôzne pikošky zo života, ale aj hlboký rozbor jeho skladateľskej tvorby. Kniha síce nepatrí k tým najhrubším publikáciám, no zanechala vo mne pocit, akoby som Mozarta poznal. Veľmi príjemné čítanie.

27.11.2021 4 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Knihu som schytil z police spontánne a pustil sa do čítania. Ako som však prichádzal ku koncu, uvedomil som si jeden malý detail. Dátum 22.11. sa približoval čoraz bližšie a ja som začal prepadať úvahám, že minulosť je zanovitá a nastáva istá harmónia. Nakoniec som však zvíťazil a knihu zhltol už 2 dni pred oným dátumom, ktorý zostane v histórii USA, ale aj celého sveta, zapísaný navždy.

Aj keď samotná téma atentátu ma najprv nijako významne nepriťahovala, do knihy som sa po chvíľke ponoril naplno. Efekt motýlích krídel ma vždy fascinoval. A Jakeov život v Amerike 50. a 60. rokov som hltal stranu za stranou. Keď sa však príbeh presunul k Jakeovmu pôsobeniu na škole a k prvému stretnutiu s plavovlasou knihovníčkou, Kennedy mi bol ukradnutý. Jake (George) a Sadie mi prirástli k srdcu, vychutnával som si každú ich spoločnú chvíľu a ich neuveriteľne prirodzenú a úprimnú lásku, ktorou mi King (btw kráľ hororu a nie romantiky) brnkal na city. Začalo mi na nich záležať. Finále, samozrejme nervy drásajúce, som zhltol na jeden záťah až do konca. A aj keď nemôžem povedať, že som s koncom naplno stotožnený, nemôžem hodnotiť inak ako 5*. Záverečná scéna vo mne zanechala silnú emočnú stopu a túto knihu nedostanem z hlavy ešte veľmi dlho.

20.11.2021 5 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha Černobyľská modlitba nie je žiadnym chronologickým vykreslením udalostí černobyľskej havárie. Takýchto kníh a dokumentov máme už dosť. Svetlana Alexijevič však v tejto knihe spísala to, čo sa inde nedozviete. Subjektívne pohľady, zážitky a spomienky tých najrozličnejších ľudí, ktorých sa havária akokoľvek dotkla. Z mnohých príbehov vám bude do plaču, nad mnohými budete krútiť hlavou. Z prístupu totalitného režimu a mentality národa, ktorý si vychoval, vám bude miestami zle. Pri čítaní o krajine detí, ktoré sa nesmejú, možno knihu na chvíľu odložíte. No vyrozprávanie tejto všetko požierajúcej katastrofy vás k stránkam pripúta. Navždy. 5*

29.12.2020 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Kniha prevažne o tom, ako robot pozerá seriály. Veľmi jednoduchý a nudný príbeh v podstate o ničom. Hrá sa to na hlbokú úvahu o androidovi a jeho mieste v spoločnosti, no nejak som to autorke nezhltol. Aj kvôli tomu, že robot mi prišiel až príliš ľudský. Jeho uvažovanie, pocity, pozeranie seriálov, lenivosť čítať si informácie... Je to robot, nemal by vstrebávať informácie behom pár stotín sekúnd ako počítač?

Celé to bolo nejaké nedomyslené. Robot, ktorý po údere do hlavy odpadne? Prečo by niekto vyrábal bezpečnostné bojové roboty, ktoré cítia bolesť a nevládzu sa kvôli nej udržať pri vedomí? Ostatné postavy plytké a nezaujímavé. Aspoň, že to bolo také krátke. Na ďalšie diely sa nechystám. 2*

24.08.2020 2 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Requiem je kniha, ktorá ma nadchla po všetkých svojich stránkach. Kresba je úžasná a jedinečná, originálne a dalo by sa povedať nevšedné je aj samotné rozloženie okienok, naozaj pekelný vizuál, ktorý mi všetkým tým latexom, bodcami a reťazami mierne pripomína Hellraisera. Dej a samotné poňatie pekla je plné originálnych a zaujímavých nápadov, či už rozdelením do niekoľkých rás alebo opačným tokom času. Samozrejme v komikse tohto žánru nechýbala ani ľahká erotika, ktorá je len veľkým plusom. Za mňa 5/5*, nemám čo vytknúť.

14.07.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Čo sa stalo s Andym Weirom? Po úžasnej debutovej knihe Marťan som sa začítal do tohto počinu a aj napriek tomu, že sa snažím vyhnúť porovnávaniu, nebolo to ono. Buď som sa počas tej pauzy medzi prvou a druhou knihou mentálne vyvinul/degradoval, alebo sa Andyho perfektný humor niekam vytratil. Silené pokusy o vtip vôbec nefungovali.

Do vesmírnej kolonizácie som blázon a samozrejme som od toho nečakal žiaden fantastický úlet, ale reálne a vedecky presné vyobrazenie lunárneho mesta. Napriek tomu mi to však celé nejak nefungovalo. Jazz mi ako postava neprišla moc sympatická, zápletka nezaujímavá, humor slabý a konanie postáv častokrát nelogické a málo uveriteľné. Každopádne, som zvedavý s čím ešte Andy príde. Možno znova prekvapí. 3*

18.06.2020 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Silo je perfektným príkladom toho, akú moc má obyčajná nálepka s nápisom Bestseller. Pri čítaní som mal však pocit, že ide skôr o amatérsku tvorbu z Wattpadu. Svojím spôsobom nie som až tak ďaleko od pravdy, keďže vieme, ako tento príbeh vznikal. Tento žáner je mojou šálkou kávy, no nerozumiem recenziám, ktoré kniha získala.

V prvom rade nemôžem nespomenúť 500 strán textu, ktorých obsah by sa pokojne zmestil na tretinový rozsah. Mnohé nepodstatné pasáže, naťahovanie nudných myšlienok a opakovaných činností, ktoré autor opisoval do poslednej bodky na mnoho a mnoho riadkov a nič nenechal na predstavivosti čitateľa. Vážne som potreboval vedieť, ako sa starostka po močení opláchla bidetom? Príbeh sa strašne vliekol, nefungoval a tempo, ktoré sa budovalo v prvej polovici knihy, sa v tej druhej zase len strácalo. A vôbec som nepoberal to neustále tykanie každého každému. Nedávalo to zmysel a strašne mi bilo do očí, keď sa dvaja cudzí ľudia zoznamovali, oslovovali sa titulmi, priezviskami, no zároveň si tykali.

Počas čítania som dospel k záveru, že autor má nejakú zvláštnu úchylku na plač. Premýšľam, či sa v knihe nachádza postava, ktorá sa nerozplakala v každej možnej situácii. Plakal naozaj každý, slzy im tiekli po tvári z úplne nezmyselných dôvodov a asi od polovice knihy som sa pri každej zmienke sĺz zasmial. Menej je niekedy viac.

Kniha má skvelý námet, Howey svet v budúcnosti vymyslel naozaj zaujímavo, nedomyslel však mnoho detailov, či už sila alebo samotného príbehu (ktorý ale obsahoval pár zaujímavých zvratov). U autora (síce s dobrou fantáziou) je cítiť nevypísanosť. Tešil som sa na kvalitný thriller (keďže takto je kniha kategorizovaná), dočkal som sa však zvláštneho young-adult zlepenca, ktorý v mojich očiach vôbec nefungoval. Škoda. 2*

17.12.2019 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Niekoho som tu videl premýšľať, či je Igorov príbeh skutočný alebo nie. Ja premýšľam ešte v nižšej vrstve... Či vôbec osoba Igora niekedy existovala a či naozaj oslovila Jozefa Kariku s napísaním príbehu. Neustále som mal pri čítaní pocity (vďaka mnohým indíciám), že je to celé len marketingový ťah na upútanie pozornosti akože skutočným príbehom a vyvolanie autenticity. Nech už to je akokoľvek, to je len pozadie, hodnotiť chcem ale samotný príbeh.

Jozef Karika ma dar skvelého rozprávača a výborne to bolo cítiť aj v tejto knihe. Príbeh bol vyrozprávaný veľmi pútavo a ja som knihu zhltol na pár posedení. Dlho som nezažil pocit, že nemôžem prestať čítať, lebo jednoducho chcem vedieť, čo sa stane ďalej! Milujem záhady a myšlienka trhlín (nejdem do detailov, aby som nespoiloval) ma celkom nadchla. Skvelá atmosféra, desivé prostredie Tribeča (po prečítaní ma to tam paradoxne láka), napäté vzťahy medzi aktérmi, všadeprítomné absurdno. Všetko to hralo dokopy. Aj keď autor (údajne Igor) veľakrát spomína, že si pri tom netreba predstavovať žiaden Blair Witch, lebo sa stalo niečo úplne iné, mne to napriek tomu ten Blair Witch mnohokrát pripomínalo. 5*

Jediná vec čo mi ako tak na knihe prekážala je to autorove neustále verte, neverte, utvorte si názor sami a konečný doslov, že týmto tému uzatvára a už sa o tom ďalej odmieta baviť. Jedna z vyššie spomínaných indícií.

Po dočítaní mi na um prišla myšlienka na havarovaný autobus v blízkosti Nitry z 13. novembra 2019, kde zahynulo 12 ľudí. Rovno pod východným okrajom Tribeča. Hádajte, na akej ceste sa to stalo. Správne... cesta č. 65.

27.11.2019 5 z 5

Conan a smaragdový lotos Conan a smaragdový lotos John C. Hocking

Spočiatku celkom spokojnosť, po štylistickej stránke celkom chvályhodné čítanie. Príbeh však veľmi priemerný a dosť ma ubíjali aj zdĺhavé opisy nepodstatných scén (napr. niekoľkostranové repetitivné lozenie po skalách). 3*

04.10.2019 3 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Ani neviem, čo som od knihy čakal, možno trocha viac všetkého a menej svadieb a naivity. Nikdy som si nemyslel, že to urobím, ale knihu som odložil, absolútne ma to nebavilo čítať, a to mám zásadu, že bez dočítania knihu nehodnotím. Hviezdičiek sa zatiaľ zdržím, snáď sa k nej niekedy vrátim.

23.07.2019

Krajina kanibalov Krajina kanibalov Mark E. Pocha (p)

Do čítania som šiel s rezervou, nečakal som nič hlboké a svetoborné, skrátka krvavú zvrátenosť na odreagovanie. A účel to splnilo. Skupinka mladých slovenských študentov (niektorých viac a niektorých menej sympatických - Jojove "proste" na konci vety by som mu napchal do jeho tlstého zadku) sa ocitne v rukách nemilosrdných kanibalov a po egoistických Markových úvahách zo začiatku knihy sa spustí skutočná jatka. Nechutné to bolo, zvrátené to bolo, prvky erotiky (aj keď občas nechutnej) tam boli. Dokonca musím uznať, že ma osud študentov veľmi zaujímal a s napätím som sa snažil ku koncu dostať čo najrýchlejšie (v záverečnej časti sa autor pri opisovaných zvrátenostiach teda riadne opustil). Aj pár dobre zvládnutých emócii tam bolo. 4* s ohľadom na cieľovku a žáner.

12.07.2019 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Môj prvý Sherlock Holmes a neviem sa dočkať ďalších. Skvelá detektívka s niekoľkými prekvapivými momentmi a rozuzleniami, Holmes a Watson sú úžasná sympatická dvojica. Milujem ich (najmä Holmesov) jazykový prejav.

08.07.2019 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Karel Čapek, obzvlášť kniha Válka s Mloky, ma lákali už od čias strednej školy, keď som si pri výklade profesorky hovoril: "Hm, to môže byť dobré." A bolo. Aj keď je v texte cítiť tých viac ako 80 rokov od prvého vydania, stále pôsobí nadčasovo. Vývoj osudu Mlokov od ich prvého výskytu až po vznik vlastnej civilizácie autor spísal naozaj zaujímavým spôsobom.

Narozdiel od kolegyne nižšie sa mi štýl vyjadrovania kapitána Van Tocha páčil. V druhej časti knihy však krátke "intermezza" uprostred odsekov vo forme novinových výstrižkov pôsobili trocha rušivo, keďže som sa nevedel rozhodnúť, či najskôr pokračovať v texte, alebo sa venovať už spomínanej vsuvke.

Dosť mi však počas čítania vŕtala hlavou interpretácia príbehu, ktorý má pomocou Mlokov odkazovať na rastúci fašizmus. Až do záverečnej časti som mal pocit, že tými fašistami sú práve ľudia a Mloky sú len nevinnými obeťami. Zaobchádzanie ako s otrokmi, vykonávanie nehumánnych pokusov, prevážanie v špinavých nádržiach (v tomto prípade som si bol istý, že ide o odkaz na dobytčie vagóny pre židov), čo nakoniec vyústilo v brojenie Mlokov. Na konci však autor, aj keď podľa môjho názoru trošku umelo a nasilu, upravil otázku obetí a uzurpátorov na pravú mieru. Kvalitné a zaujímavé čítanie. 4*

27.03.2019 4 z 5

O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch Tom Hanks

Zbierka poviedok od Toma Hanksa nie je ničím prevratným a pravdepodobne ani jedna z poviedok nebola niečim tak výnimočná, aby mi utkvela v pamäti na dlhú dobu. Napriek tomu sa však kniha čítala veľmi príjemne a postavy boli poňaté veľmi ľudsky a veľmi uveriteľne. Trochu mi ale začal vadiť všade prítomný product placement. Takmer pri každom produkte autor nezabudol nespomenúť značku, čo bolo úplne zbytočné a z môjho pohľadu aj rušivé. Je to príjemná kniha, avšak nezanechala vo mne žiadne výrazné emócie... neviem sa rozhodnúť medzi 3* a 4*, povedzme, že to je tak na 3,5*.

22.01.2019 3 z 5

Doupě démonovo Doupě démonovo Jean-Pierre Garen (p)

Nie som si istý, ako knihu zhrnúť. Aj keď si častokrát prečítam aj brak, táto kniha bola už aj na mňa priveľa. Asi nebudem cieľovkou. Veľmi lacná záležitosť s prostoduchou formou rozprávania. Túto časť "okorenili" aj veľmi nesympatické postavy, pri každom či už verbálnom, alebo neverbálnom prejave Mišky vo mne vrela krv :D Nechcem však urážať, povedzme že to nie je moja šálka kávy. 1*

02.01.2019 1 z 5

Kniha o zrode a celej histórii známeho hnutia Ku-klux-klan, kde autorka opisuje jednak jeho temné a kruté obdobia, ale aj dnešné údajne menej radikálne verzie. Okrem toho autorka rozpráva o svojej ceste do Arkansasu, kde mala možnosť porozprávať sa so súčasnými najvyššími členmi klanu, bývalými členmi, rádovými príslušníkmi, miestnymi pastorami, ale aj náhodnými obyvateľmi okolitých miest.

Aj keď som medzi komentármi videl vyjadrenie, že Katarzyna nebola dosť objektívna, myslím si opak. Počas rozhovorov síce respondentom kládla miestami neobjektívne otázky, v samotnom texte a úvahách však načrtla nezaujaté fakty o rasizme a viere, pričom čitateľa oboznámila pohľadmi z oboch strán. Členovia Ku-klux-klanu napáchali strašné skutky, a to nie len vo svojich divokejších začiatkoch, ale aj pomerne nedávnych rokoch.
K téme sa neodvážim hlbšie vyjadrovať. Kniha vo mne zanechala zmiešané pocity, pretože pojem rasizmus nie je až tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá, ale ide o obojstrannú interakciu medzi viacerými rasami, pričom je pojem rasizmus mnohokrát zneužívaný.

Knihu som zhltol na pár posedení, takmer jej nemám ani čo vytknúť, ani táto autorka z prekliatych reportérov ma nesklamala... práve naopak, prevýšila moje očakávania. Kde-tu sa v knihe nachádza aj nejaká dobová či súčasná fotografia, z ktorých miestami behá mráz po chrbte. Nekompromisných 5*.

27.12.2018 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je presne tou knihou, od ktorej sa len ťažko odpútať. Zhltol som ju za 2 dni. Námet, ale aj samotný príbeh na mňa pôsobil veľmi nadčasovo a vôbec som nemal pocit, že čítam text z roku 1951. Možno som však čakal, že Trifidi zohrajú v príbehu väčšiu rolu, zdalo sa mi, že sú tam len na ozvláštnenie a doplnenie. Postavy boli poväčšine veľmi sympatické a aj to ma poháňalo v čítaní, pretože ma zaujímal ich osud. Rozhodne odporúčam všetkým milovníkom nielen sci-fi, túto klasiku si nesmie nechať ujsť nikto z vás. 5*, o tom ani netreba diskutovať.

24.12.2018 5 z 5

Lebo musím! Lebo musím! Gabriela Futová

Knihu som kúpil synovcovi, no rozhodol som sa, že si ju pred darovaním sám prečítam. Bolo to veľmi úsmevné, milé, ale aj poučné. Dúfam, že sa bude páčiť aj synovcovi, štýl písania a celkové spracovanie je úžasné. 5*

22.12.2018 5 z 5