brizaaborovice

Když není úniku: Umění milovat sebe a tento světKdyž není úniku: Umění milovat sebe a tento světPema Chödrön

Pema je vtipná a moudrá zároveň. Mám ráda pasáže kde říká, že ať žijeme jakýkoliv život, je to náš prostředek k probuzení. Ušitý nám na míru. A taky jak si neustále lehce ironicky trochu stěžuje, jak je ten život nepohodlný :)

O lásceO lásceThich Nhat Hanh

V knížce jsou hezká cvičení: od meditace mettá k prohloubení lásky k sobě, porozumění, hlubokému naslouchání, společenství i lásce k Zemi.

Ženy plují na severŽeny plují na severMary Pipher

Svěží, výživné, laskavé.
Až mi jednou bude tolik jako Mary Pipher a všem hrdinkám z knihy, chci mít taky takový přístup.
Inspirativní.

Aktivní nadějeAktivní nadějeJoanna Macy

Pro mě velmi důležitá kniha. Pomohla mi zorientovat se v současné globální situaci a uvědomit, si čím můžu jako jedinec přispět.
Oceňuji citlivý překlad i provedení. Také jsem velký fanoušek Joanny Macy, takže za mě prostě pecka.
Doporučuju aktivistům, lidem, co jim není lhostejný stav planety, i všem, na které doléhá tíha současné korona i eko krize.

Životní úklidŽivotní úklidMargareta Magnusson

Zajímavá sonda do života ve Skandinávii i do způsobu uvažování o věcech. Mě to fakt bavilo a odnesla jsem si plno drobných tipů, jak přistupovat k domácnosti i věcem, a to i v mém mladším věku. Až jednou přijde to "předsmrtné" vyklízení a dávání si věcí do pořádku, snad budu na ně dobře připravená, i díky téhle knize.

12.10.2020

Jin jóga - Ucelený průvodce teorií i praxíJin jóga - Ucelený průvodce teorií i praxíBernie Clark

Jin je v době krize hodně in :) Podrobná kniha, se kterou se dá strávit hodně času. Kromě nafocených sestav a popisů cvičení jde i za cvičení. Já jsem hodně ocenila kapitolu 7: Energetické účinky, kde jsou rozebrané jevy jako prána, nádí, meridiány, čchi, a to velmi přístupným jazykem. Navíc výborný překlad, dobře se čte. Taky oceňuji šitou vazbu, ke knize se tak jde dlouhodobě vracet a nerozpadne se.

04.05.2020

Revoluce jednoho stébla slámyRevoluce jednoho stébla slámyMasanobu Fukuoka

Velmi aktuální text. Pasáže o to, že by přirozené potraviny měly být lokální a dostupné za rozumné ceny jsou jak z ČR v roce 2020 a ne Japonska v 70. letech 20 století. Stejně tak názory na koloběh strojů a hnojiv, která neslouží ničemu dobrému pro lidi, půdu a Zemi, ale jen k udržování chodu soukolí kapitalismu. Hezké zpracování, menší formát, knížka se dá dá dobře vzít do vlaku nebo mhd. Překlad místy malinko drhne, ale je dobře, že vznikl. Vedle konkrétních zemědělských rad je to opravdu zajímavý text o tom, jak toho dělat méně. A jak poznat, co je opravdu důležité.

24.01.2020

Přináležení - Rozpomínání se na domovPřináležení - Rozpomínání se na domovToko-pa Turner

Tahle kniha pro mě byla jako zjevení: hodně originálních myšlenek, hodně hutný text, ke kterému se pravidelně vracím, sympatické ilustrace. Může pomoci všem, kdo mají obavu o stav světa a řeší, jakým způsobem být více zapojení do chodu věcí. Hodně jsem ocenila, že autorka má to, o čem píše "odžité", nekompiluje stokrát přežvýkané banality ze tří knih na podobné téma. Navíc otázky, které řeší, jsou stále aktuálnější i z globálního pohledu. Je to svěží a výživná kniha. Doporučuji.

21.11.2019

Kincugi: Umění nápravyKincugi: Umění nápravyCéline Santiini

Kincugi je krásná technika. Může pomoci lidem za na sobě chtějí trochu zapracovat i vnitřně.

21.11.2019

ŠtěstíŠtěstíThich Nhat Hanh

Knížka od mého oblíbeného autora. Pokud chceme pracovat na šťastnějším prožívání, doporučuje zalévat ta dobrá, pozitivní semínka. Osvojila jsem si více tipů a praktik, pobavilo mě cvičení s telefonem: zazvonění telefonu se dá brát jako každý jiný zvon nebo zvonek vyzývající k plné přítomnosti. Než telefon zvednu a začnu věci řešit, tak se na pár vteřin zastavím a nadechnu :)

01.10.2019

Tajemství krásy KorejekTajemství krásy KorejekCharlotte Cho

Zábavné čtení. A alabastrové zpracování :)
Dozvěděla jsem se víc o plátýnkových maskách a hlemýždím mucinu a dalších korejských specialitkách.
Hlavně jsem se ale naučila i korejský postup na péči o pleť a dost mi to prospělo.
A až jednou pojedu do Soulu, vím, co si vzít s sebou za bedekr.

18.09.2019

Právě teďPrávě teďToni Packer

Autorku jsem neznala, příjemně mě překvapila, sedlo mi to. Pomohlo mi zklidnit se a podívat se hlouběji do sebe než jsem doposud uměla.

18.09.2019

Tělové svíceTělové svíceMichal Ježek

Nejlepší a nejvíc vyčerpávající kniha o tělových svících v češtině. Hodně příkladů z psychosomatiky, zajímavá je i seznámení s diagnostikou z aplikované svíce.

06.09.2019

Matky, synové a milenkyMatky, synové a milenkyMichael Gurian

Bavily mě mytologické části a příběhy. V knize je i plno dílčích úkolů a otázek k zamyšlení a zpracování, dá se s ní pracovat po delší dobu. Je založená na Cestě hrdiny.

10.07.2019

Buď chlap. Příručka opravdového mužeBuď chlap. Příručka opravdového mužeJonathan Catherman

Dobrý dárek pro teenagery: jedna dvojstránka = jedna dovednost.

25.02.2019

Uber a Airbnb mění světUber a Airbnb mění světBrad Stone

Aktuální téma, zábavná novinařina.

28.01.2019

Uvědomělý životUvědomělý životJames Hollis

James Hollis je psycholog specializovaný "na druhou půlku života". Knihu by si ale měl přečíst každý, kdo přehodnocuje, co je důležité a co není. I pro mě, coby relativně mladšího čtenáře, byla přínosná. Nedodržovala jsem čtení jedna kapitola/jeden den, ale spíš jsem se ke kapitolám podle potřeby vracela.

28.01.2019

Typologie osobností u dětíTypologie osobností u dětíŠárka Miková

Super, hodně mi to jako pedagogovi pomohlo. MBTI typologii jsem znala i předtím, ale aplikovat ji na děti a v rámci vzdělávání pro mě byl nový rozměr. Hodně pomůže s tím, co od koho lze chtít a ne, jak motivovat, jak hodnotit nebo nehodnotit, jaké role ve skupině komu navrhnout, nebo jakým směrem koho rozvíjet.

22.11.2018

Orientace v příroděOrientace v příroděTristan Gooley

Autor je chvílemi trochu rozvláčný, ale i tak je text plný zajímavých faktů. Naučí vnímat krajinu kolem jinak.

Jak rychle porozumět druhýmJak rychle porozumět druhýmPaul D. Tieger

Na MBTI docela ujíždím a tady u té knihy oceňuji:
1) tipy, jak s každým typem komunikovat
2) kapitolu o extravertním a introvertním cítění
3) tipy, jak rychle jednotlivé typy odhalit :)

22.11.2018

Jóga podle čakerJóga podle čakerAnodea Judith

Super! Pomohla mi uvědomit si, ve které pozici se pracuje se kterou čakrou. A jak. Protože se józe věnuji už celkem dlouho, oceňuji i "vodítka" na upřesnění pozic.

22.11.2018

Tady a teďTady a teďAlexandra Frey

Mindfulness v praxi.

Malá bojovniceMalá bojovniceJennifer Adams

Knížka je spíš pro dospělé než pro děti. Je to taková ta knížka, co dává sílu dospělým ženám a stará se o jejich vnitřní dítě. Dá se asi i číst s dětmi, ale přijde mi hlavně jako dobrý dárek pro ženy, které potřebují povzbudit.

Životní úklidŽivotní úklidMargareta Magnusson

Hodí se pro lidi, které čeká vyklízení, i pro ty, kteří chtějí mít méně věcí a potřebují odněkud začít. Bavil mě přístup autorky, určitě je inspirativní pro lidi jakéhokoliv věku. Kniha je něčím hodně skandinávská, lidi v ČR mi nepřijdou tolik individualističtí. Dá se číst i jako memoáry i jako sonda do života ve Švédsku.