OnlineBolomsson

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Je to poměrně náročné čtení, zato setsakramentsky napínavé od první stránky až po tu poslední. Ponořil jsem se do děje a nechal se unášet tímto kouzelným detektivním příběhem, plným teologických a filozofických úvah...takto mnohovrstevnaté a propracované dílo sepíše vskutku jen mistr pera a magických myšlenek jménem Umberto Eco.

31.05.2019

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Tak této knize nemám, co bych vytkl...napínavá a skvěle promyšená do posledního detailu! Nejsem dychtivým čtenářem detektivek a thrillerů, ale tohle mě opravdu mile překvapilo a doslova posadilo na zadek! Důkazem toho je, že jsem první díl zhltl za dva dny a druhou, paralelně rozečtenou knihu z mého oblíbeného žánru historické beletrie, jsem tím doslova odstavil na vedlejší kolej:-). Je to precizně napsaná kniha, plná napětí a podmanivé atmosféry. Vše parádně dokreslují kratší kapitoly a svižný děj. Do toho sympatická dvojice v podobě bažanta Garcii a zkušeného mazáka Roberta Huntera, které jsem si hned od začátku oblíbil. Teším se na další díly, které budou zcela učitě v rychlém sledu následovat;-).

02.04.2020

Pach krvePach krveFrantišek Niedl

Další z povedených dílů rytířů z Vřesova. Krásně to gradovalo a za mě poslední dva díly byly nejzajímavější a nejakčnější (pozn. tedy, pokud jde skutečně o poslední díl série, já bych si tím zase až tak 100% jistý nebyl).
V každém případě i tento svazek se četl velice lehce, je zde spoustu akce a napětí a to já vždy velice vítám. Určitě si v budoucnu tuto historickou pohádku pro dospělé s radostí celou zopakuji. Jen s tím rozdílem, že teď už to bude celé na jeden zátah a bez netrpělivého čekání na vydání dalších dílů:-).

16.07.2019

19841984G. Orwell (pseudonym)

Souhlasit budu s většinou v otázce nadčasovosti tohoto díla. Méně pochopení mám však pro to, jak je tato kniha převážnou částí čtenářů vychvalována. Kniha má zajímavý úvod, spoustu pasáží k zamyšlení, ale taktéž disponuje spoustou nudného, často se opakujícího tlachání, že jsem se do čtení musel místy opravdu nutit. O čtivosti tohoto díla by se dalo také polemizovat. Z mého pohledu se zde až moc střídají pasáže knihy, kdy se děj zajímavě rozběhne, ale záhy je utlumen zdlouhavým a nicneříkajícími pasážemi, které napětí zcela otupí a vše začíná znovu (pozn. především střední pasáž knihy je tím doslova napěchovaná). Nezaujala a druhý pokus pro případnou změnu postoje k tomuto nadčasovému dílu se v brzké budoucnosti zřejmě konat nebude.

24.09.2017

Čtvrtý králův pesČtvrtý králův pesFrantišek Niedl

Smekám nad tímto dílem pana Niedla! Vytvořit tak poutavý a zábavný historický příběh, jehož hlavním hrdinou je sice postava fiktivní, avšak vždy plná důvtipu, prostořekosti a místy až neomalené drzosti...to je zkrátka náš chrabrý Hynek Tas z Boru ve službách krále Václava IV. :-). Styl psaní mi hrozně sedl a opravdu je třeba vyzdvihnout u autora především to, jak dokáže čtenáře zábavnou formou obohatit celou řadou historických faktů a vtisknout i méně významným pasážím knihy osobité kouzlo, že se to čte zkrátka samo. Vřele doporučuji!

06.07.2017

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

I když jsem v minulosti viděl zfilmovanou verzi této knihy, tak mi v paměti příliš neutkvěla, jen útržkovitě, a tak jsem se do knižní verze mohl pustit bez neustálého srovnávání a přesné znalosti děje.
Otestovat tuto kriminální séri byl dobrý nápad a rozhodně se čas od času pustím i do dalších dílů této série z oddělení Q. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale s tím se dalo počítat, protože jsme na samém počátku vzniku Q-éčka, a tak jsem byl shovívavý a byl jsem náležitě odměněn, kdy druhá půlka knihy měla naopak tempo vražedné a příběh byl originální. Nejsem dychtivým čtenářem krimi a detektivek, ale tahle mě bavila a rozhodně zkusím v sérii pokračovat, stejně jako po dočtení jednotlivých dílů povinně zapnu i zbývající zfilmované verze, ať je s čím porovnávat;-).

02.08.2019

Chlapec na dřevěné bedněChlapec na dřevěné bedněLeon Leyson

Tohle je kniha, která i když je poměrně útlá, tak má v sobě neskutečné emoce, dechberoucí a pravdivý příběh, který i po dočtení v hlavě ještě dlouho rezonuje.
Styl vyprávění je jednoduchý a chytl mě od první stránky, až po tu poslední. Je přímo úměrný věku našeho mladého židovského hrdiny Leona, který příběh vypráví a o to autentičněji působí. Tyhle knihy prostě neomrzí. I když jich bylo již sepsáno opravdu dost a ve velké části příběhu jsou si převážnou částí textu podobné, přesto mají vždy co nabídnout a stojí za připomenutí, abychom se v budoucnu podobným zvěrstvům nadobro vyvarovali.
U Leona Leysona mě mimo fakt, že to těžké období války a muka koncentračních táborů přežil, těší i ta skutečnost, že si ten svůj poválečný život docela užil, dokázal se znovu začlenit do společnosti a dožil se i vysokého věku (zemřel v r. 2013). A samotný Oskar Schindler, k tomu není co dodat. Člověk s velkým srdcem a hrdina, který je dokonalým příkladem toho, že i mezi Němci byli takoví, kterým životy nenáviděných Židů nebyly lhostejné

26.08.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Kniha Hana je na téma, které nikdy neztratí na síle a tyto příběhy lidského utrpení z období 2. světové války, prožité strasti v koncentračních táborech, rodinné neduhy Židů a jejich utrpení mají již před otevřením knihy přeci jen tu startovací pozici trochu ulehčenou a nejinak je tomu i u této knihy české autorky. Ta se s tématem popasovala docela dobře. Příběh je opravdu čtivý, jednoduchý, stejně jako použitý jazyk, a proto stránky knihy ubíhají poměrně rychle. Ale i přesto se nemohu ubránit překvapení, že zrovna tato kniha okupuje samotný vrchol žebříčku...to je mi dosti záhadou. Ale jinak je příběh dobře vystavěný, jazyk knihy je na můj vkus trochu jednoduchý a plytký. Rád jsem si knihu pečetl, ale že by se mi kniha dostala výrazně pod kůži, to zase ne. Rozhodně jsou na toto téma sepsány kvalitnější.

11.06.2019

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Tak tohle je jedna z těch knih, u kterých se bohužel neztotožňuji s vysokým hodnocením uživatelů na databázi knih. I když jde o knihu od světoznámého Jacka Londona, skvělého spisovatele, kterého netřeba blíže rozebírat, tak tahle kniha mě nijak zvlášť neoslnila. Myšlenka to byla parádní, pokud jde o tu reinkarnaci hlavního hrdiny ve vězení, osvojení si schopnosti potlačovat bolest aj., ale čekal jsem prostě víc. Některé příběhy z minulosti mě navíc ani moc nebavily a tak nemohu dát více, než tři hvězdičky. Každopádně kniha je inspirována skutečným příběhem, jak zní v anotaci, z čehož až mrazí a dílu přidává na zajímavosti. To byl také jeden z hlavních důvodů, vedle vysokého hodnocení, proč jsem se do této známé knihy pustil, ale nebyl to zkrátka můj šálek kávy...něco mi tam zkrátka chybělo, abych šel s hodnocením výše.

26.11.2019

Modlitba za ČernobylModlitba za ČernobylSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Po shlédnutí pětidílné série s názvem Černobyl z koprodukce HBO pro mne byla tato kniha jasná volba. Stejně jako samotná minisérie, tak i toto dílo je často totální citová vydíračka, ze které místy až mrazí a samotní tvůrci úspěšného seriálu se mnohými příběhy z této knihy inspirovali.

Muselo to být opravdu hrozné...ani ne tak ty chaotické okamžiky těsně po výbuchu, ale hlavně poté, co se to "radioaktivní peklo" rozběhlo na plné obrátky...ten zmatek, naprostá počáteční lhostejnost, lhaní a překrucování kruté pravdy nicnetušícím občanům, odhodlaným dobrovolníkům a vojákům, kteří na to svou chrabrostí a odhodlaností ve velké spoustě případů dříve nebo později doplatili svým životem či ztrátou někoho blízkého.

Na závěr jen pár silných úryvků z knihy, které mi výrazně utkvěly v paměti a budou se v ní držet ještě hodně dlouho:

"Je mi dvanáct let a jsem invalida. Do našeho domu přináší listonoš důchod mně a dědečkovi. Když holky ve třídě zjistily, že mám rakovinu krve, nechtějí už ze strachu vedle mě sedět… Dotknout se mě…"

"Vrátili jsme se domů. Všechno jsem ze sebe svlékl, všechny šaty, v kterých jsem tam byl, a hodil to do odpadků. Lodičku jsem věnoval malému synkovi. Moc mě o ni prosil. Nesundával ji z hlavy. Za dva roky mu stanovili diagnózu: mozkový nádor… Dál už si to napište sama… Dál už nechci mluvit…"

"Přijel jsem domů. Šel jsem na taneční zábavu. Zalíbila se mi jedna dívka: Pojď, seznámíme se. Proč? Tys teď černobylský. Mít s tebou dítě by bylo o strach!"

Opravdu silné příběhy a osudy lidí, kteří si prošli hotovým peklem a jejich životy jsou kvůli prolhanému zlu jménem komunismus doživotně poznamenané.

05.06.2019

Čas vlkůČas vlkůFrantišek Niedl

Druhý díl je mýma očima o chlup lepší, než první díl série s názvem "Čtvrtý králův pes". Dějově to znovu nepostrádá dramatické momenty a zajímavé zápletky. A jak bývá v románech pana Niedla zvykem, vždy je příběh skvěle vyvážený a vhodně doplněný o klíčově události historie (poslední léta panování krále Václava IV. a jeho smrt, nástup husitství a jeho nejvýraznějších osobností v podobě Jana Huse či Jana Žižky z Trocnova)...jednoduše z každého kousek. Jako celek to funguje skvěle. Jediné, co mi trochu nesedlo, bylo zakončení knihy, které působí poněkud otevřeně a slušel by tomuto dílu výraznější a jasnější rezultát. Jinak nemám co vytknout a za mě jde o jasných 5*.

10.07.2017

Rozervané královstvíRozervané královstvíFrantišek Niedl

Další díl historické pohádky pro dospělé opět nezklamal! V minulém díle jsem měl trochu obavy, že panu Niedlovi lehce dochází dech. Téměř celou první třetinu knihy s názvem Království meče převyprávěl události z knih předchozích, ale jsem rád, že jsem se mýlil. Pan spisovatel mě nenechal dlouho na pochybách a chytl opět druhý dech...a že to byl nádech řádně procítěný:-).
Za mě dosud nejpovedenější díl série a sám jsem velice zvědavý, kolika dílů tohoto příjemného a odpočinkového čtení se ještě dočkáme.
Beneš a Wolfram zkrátka razí hesla: "S poctivostí nejdál dojdeš" a "Chrabrost je nad počty". Výsledkem je stoupající respekt mezi spolubojovníky a velká míra uznání od nejmocnějších pánů českého království.

30.01.2019

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Další díl přemyslovské epopeje za mnou. Tentokrát jsem sáhl po dílu úvodním a stejně jako díl o Václavu II., tak i tady jsem si četbu užíval. Do příběhu jsem se velice lehce začetl, nadšeně hltal Přemyslovu strastiplnou cestu na český trůn, jeho vzestupy i pády a v neposlední řadě jsem se opět obohatil o spoustu zajímavých skutečností z naší bohaté historie.

15.10.2019

Ve službách mocnýchVe službách mocnýchFrantišek Niedl

Přečteno za dva dny, celá série Rytířů z Vřesova za 6 dní a teď mě bohužel čekají nekonečné 4 měsíce čekání na další díl této skvostné historické série:-(:-). Všechny tři knihy mě nadchly, a tak jako u série Platnéř a Hynka Tase z Boru v mnohém poučí, pobaví, přiblíží čtenáři poutavým způsobem dávný středověk bez příkras a s takovou bravurou, že jsem si při čtení nejednou připadal, jak bych knihu nečetl, ale s hlavními hrdiny to utrpení, těžkosti života a boje sdílel osobně. Maximální spokojenost a panu Niedlovi tleskám vestoje. Skvělé!

19.07.2017

Zimní mužiZimní mužiJesper Bugge Kold

Na tuto knihu jsem byl velice natěšený. Tak trochu jsem již předem tušil, že to bude trefa do černého a to se také potvrdilo. Romány z období první a druhé světové války čtu vždy s obrovským zaujetím. O to více, když autor umí silný příběh vhodně a hlavně pravidelně prokládat myšlenkovými pochody hlavních hrdinů, umí sugestivním způsobem líčit jejich měnící se psychické rozpoložení a chování na základě prožitých strastí a neduhů.
Vším výše zmíněným tato kniha k mé radosti a spokojenosti disponuje. Zanechala ve mě velice pozitivní a hluboký dojem.

Z obalu knihy jsem se dočetl, že je to autorova prvotina, v tom případě klobouk dolů a snad jeho další vydaná kniha s názvem "Land i datid" (pojednávající o mladém muži, který se při hledání pravdy o svém otci vydává na cestu v čase zpět do doby NDR, rozděleného Berlína a tajné policie Stasi) bude brzy přeložená do češtiny a sepsána stejně působivě a napínavě, jako Zimní muži.

26.03.2018

Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Další z řady neuvěřitelných příběhů z ruské či sovětské minulosti na téma sibiřské gulagy. Těšil jsem se, až se mi tato kniha dostane do rukou. Díky své čtivosti, bohatému a neuvěřitelnému příběhu jsem ji zhltnul za dva dny. Vůle a duchaplnost hlavního hrdiny byla neuvěřitelná! Nakonec se dočkal vytoužené svobody a i když si myslím, že si příběh dosti přikrášlil, aby byl zajímavější (pozn. hlavně pasáže ve vlaku, role průvodčího a některé situace vlakových nádražích mi přišly místy docela přehnané), tak i přesto si hlavní hrdina vytrpěl neuvěřitelné a má můj obdiv, že se z toho sibiřského pekla nakonec dostal.

26.11.2019

Pavoučí síťPavoučí síťFrantišek Niedl

Opět příjemná historická oddechovka s tím rozdílem, že středověkou Prahu střídá italský Milán a oblast Lombardie, kde je Tomáš v počátcích svého působení nadšený, ale postupně zjišťuje, že život zde nebude tak bezproblémový, jak se na první pohled mohlo zdát. Druhý díl je snad ještě lepší, než první. O zvraty a napínavé situace zde není nouze. Opět velice čtivé a pobyt na Castello Nuovo byl pasáží knihy, která mě osobně bavila nejvíce, i když….slabé pasáže se v této knize hledají opravdu těžko:-). Znovu hodnotím 5* a s chutí do závěrečného dílu;-).

03.07.2017

PopravčíPopravčíChris Carter

No jo...kdo umí, ten umí a Carter fakt umí! Další skvělý detektivní thriller, který nejde odložit, dokud nejste na poslední stránce knihy. Je to opět skvěle promyšlená a napínavá detektivka. Prvni díl se mi líbil přeci jen o trochu více, ale i zde jde o skvěle zvládnutý a propracovaný příběh. Vraždy jsou opět “delikátně” naaranžovány:-)...jen to médium v podobě Molly mi trochu kazilo dojem z knihy, a proto ubírám jednu hvězdičku. Lepší 4*.

04.04.2020

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaFrantišek Niedl

Tomu říkám historický román, který nepostrádá nic a pokud ano, tak snad jen to, že by kniha mohla mít alespoň o 200 stran více, ať si ji člověk trochu více užije:-).
Výtečně zpracovaná úvodní kniha série, jejíž dominantou je opět skvělé propojení fiktivních hlavních hrdinů a jejich nelehkých životních osudů na českém území, kdy vládu v českých zemích přebírá mladičký Jan Lucemburský. Opět to funguje na jedničku, stejně jako u série Hynka Tase z Boru a pevně věřím, že tato série bude hodně dlouhá.
Po přečtení 1. dílu, který jsem si zapůjčil z knihovny, jsem se pro velice pozitivní dojem z této knihy rozhodl, že si celou tuto sérii prostě musím zakoupit! A taky jsem tak již učinil! :-) Nemám co vytknout, teda mám....je to krátké! :-) Vřele doporučuji. Historické romány pana Niedla mi opravdu učarovaly a doufám, že nás jimi bude i nadále zásobovat. Hodnocení 5/5, prostě skvělé!

13.07.2017

Růže a levRůže a levFrantišek Niedl

Pan Niedl nastavil pomyslnou laťku prvním dílem Rytířů z Vřesova hodně vysoko a byl jsem sám zvědavý, zda si i druhý díl udrží stejnou kvalitu a jednotlivé dějové linky nesklouznou spíše k hluchým a nicneříkajícím pasážím. To se k mé radosti nestalo a výsledkem je opět čtivé pokračování, kdy si sám kladu otázku, zda je mi sympatičtější postava kladného hrdiny v podání Beneše z Vřesova či johanity Wolframa? Odpověď zní. Oba stejně! :-)
Tuto sérii rozjel autor opravdu skvěle a další dva vydané díly série z pera pana Niedla slibují, že se fandové historických románů a středověku obecně mají opět nač těšit.
Vzhůru do třetího pokračování! ;-):-)

17.07.2017

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

K této knize jsem přistupoval s mírným despektem a obavami. Důvodem bylo nadčasové dílo autora s názvem 1984, které pro mě bylo docela zklamáním, ale musím říci, že tady jsem nadmíru spokojen a četbu této alegorické bajky jsem si velice užil. Je to opravdu skvěle promyšlená ukázka totalitního režimu, plná pravd a kruté reality. Na závěr tedy vzkaz autorovi:"Pane Orwelle, napravil jste si u mě renomé. Tahle kniha se Vám nadmíru povedla";-):-).

22.12.2018

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

I když jde o světoznámou knihu na téma drogová závislost, tak mě tento příběh mladé narkomanky moc nesebral. Možná je to tím, že knihu jsem přečetl ve věku (35let), kdy už bych měl mít nějaký ten rozum a všech pět pohromadě:-), ale i přesto mě naivita a opakovaná hloupost hlavní hrdinky, doslova “padat na hubu”, spíše iritovala, než že bych s ní nějak soucítil.
Je mi jasné, že ve věku 13 let, tedy ve věku pubertáka, který si často myslí, že mu patří svět a jeho schopnost páchat hlouposti a inklinovat k závislosti na drogách či podobným praktikám, je přeci jen mnohem snazší, ale i přesto se nemohu zbavit dojmu, že člověk, který má v životě nějaké cíle a smysluplné koníčky, tak se hlubšímu seznámení s těmito nešvary povětšinou vyhne.
Sám jsem v mládí zažil všelijaké party, kde se přímé blízkosti vstupních drog v podobě mariuhany, alkoholu či cigaret nedalo vyhnout a přesto jsem se tomu nepoddal, proč asi?...že by uvědomělostí, jistou formou prozíravosti a výchovou od rodičů? Asi všechny tři faktory zároveň a je pravdou, že ty rodiče hlavní hrdinka neměla zrovna vzorové a smysluplné zájmy také zrovna ne, a tady vidím hlavní kámen úrazu ve většině případů, kdy to podobných sraček někdo spadne.
Je pravdou, že každý je od základu trochu jiný a tu životní dráhu si celou sám nenalajnuje (pozn. neplést si s jiný druhem lajny;-)) a proto je velice dobré, že tyto knihy vznikají, jsou dostupné a měly by se, především té neznalé a naivní mládeži povinně předsouvat, aby z nich nevznikly podobné trosky, jako hlavní hrdinka tohoto díla.

03.07.2020

Caligula - hrozivý bůhCaligula - hrozivý bůhSiegfried Obermeier

Kniha mapující život "Botičky", který byl tak neskutečně kontroverzní a nevyzpytatelnou osobou římských dějin, že ať už jste fanouškem této části historie, či nikoli, tak v této knize naleznete opravdu napínavý a místy až nezkrotný příběh císaře Caliguly.
Toto dílo je napsáno velice věrohodně a čtenáři velice barvitou formou přibližuje i různá zákoutí tehdejšího Říma, jako je Forum Romanum, Palatin, všem známé gladiátorské zápasy v Circu Maximu aj. Stejně tak je prošpikovaná celou řadou známých osobností tehdejší doby a nenásilnou formou tak méně erudované čtenáře této části historie obohatí o spoustu zajímavostí a jmen, které po přečtení výrazně utkví v paměti. Nemohu jinak, než dát plný počet hvězd!

21.03.2018

Židovka z ToledaŽidovka z ToledaLion Feuchtwanger

Dávná historie středověkého Španělska v celé své kráse a nahotě. Spousta užitečných mouder a líčení náboženských sporů mezi židy, křesťany a muslimy. Místy na můj vkus trochu zdlouhavé, ale velice informativní a napínavé až do samého konce.

08.10.2019

Po nás potopaPo nás potopaJosef Toman

Pokud jde o tématiku antického Říma, tak rozhodne toto dílo patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl dosud možnost přečíst. Pravda, ještě jsem v rukou nedržel knihy Roberta Gravese či uznávané autorky McCullough, kteří tu laťku zřejmě posunou ještě o stupínek výše, ale i tak...toto dílo je napsáno opravdu vytříbeným jazykem a je v něm tolik skrytých mouder a sofistikovaných myšlenek, že jsem se u textu několikrát pozastavil, jak bravurně a výstižně je autor volil.
A čím déle jsem tuto knihu četl, tím mé nadšení a obdiv gradoval, především závěr okolo herce Fabia byl strhující a jeho fiktivní a tak trochu bohémskou postavu jsem si v tomto románu neskutečně oblíbil, skoro až zamiloval:-). To byl zkrátka sympaťák a pravý nezmar z řad obyčejného plebsu, kterému nešlo nefandit:-).
A jak moc v knihách verše nemusím a spíše mě při četbě ruší, tak zde mi vůbec nevadily, ba naopak, často skvěle dokreslily příběh a byly velice zábavné.
Moc hezká kniha a jsem rád, že jsem na ni v jednom z antikvariátů narazil a ukořistil ji doslova za hubičku;-):-).

05.03.2019

ZrádciZrádciJiří Šulc

Tady není moc co dodávat...za mě jasných pět hvězd! Pan Šulc mě po knize Dva proti říši opět potěšil a opakovaně mne příjemnou formou v mnohém dovzdělal.
Pokud jde o samotné dějové linky knihy, tak všechny mě moc bavily, skvěle se doplňovaly a srozumitelnou formou přiblížily houstnoucí atmosféru v předválečném Československu. Vše srozumitelně, věcně a hlavně napínavě popsáno a výsledkem je tento knižní klenot!

02.07.2018

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Dočteno a již podruhé si po přečtení knihy od této autorky kladu otázku, zdalipak nejsem příliš kritický čtenář této autorky:-) nebo její díla jednoduše neumím dostatečně ocenit.

Autorka píše jednoduchým stylem. Je to rozhodně čtivé dílo, ale její zkratkovitý styl, bez hlubšího psychologického vykreslení postav, smyslu pro detail a pocity řadí tuto knihu mýma očima mezi průměrná díla zaobírající se tématikou koncentračních táborů, deportace na Sibiř aj.
Ničím mi ta kniha nepřijde výjimečná. Je to na můj vkus příliš ploché a potenciál knihy nebyl plně rozvinut. Zkratkovité a často nepřirozeně brzy utnuté kapitoly, v jejíchž obsahu se často vytvářelo pomyslné ideální "podhoubí" pro gradaci děje, je ve spoustě případů čtenářkou necitlivě brzy ukončeno.

Další kámen úrazu této knihy je, že na rozvinutí tak silného příběhu je cca 280 stran knihy žalostně málo! O to více, když je děj rozkouskován do nesmyslně krátkých 85-ti kapitol, kdy každá další kapitola začíná psát příběh zhruba od poloviny nové stránky (v tomto si Ruta Sepetys doslova libuje a knihu tím lišácky dělá objemnější. Tentýž nešvar je přítomen i u jejího dalšího díla s názvem Sůl moře).

Kniha nesplnila má očekávání, ale taktéž výrazně nepropadla. Jinak řečeno...zapadla u mne do šedého průměru.

15.02.2018

Obránce ŘímaObránce ŘímaRobert Fabbri

První díl série o Vespasiánovi mne nadchl a jak se zdá, tak koupě dosud vydaných prvních tří dílů v češtině rozhodně nebylo šlápnutí vedle. I když bych našel pár pasáží knihy, které mi až tolik nevoněly a byl občas cítit autorův záměr, vnést do knihy přehnaně dramatické zápletky, které by v reálu byly možné jen stěží, tak je kniha zajímavá, čtivá a řekl bych, že dobře vyvážená. Na mysli mám především to, že nepřekypuje přílišnými bojovými scénami, jak by mnozí asi očekávali, ale velký prostor zde dostává i celá řada jiných událostí od dospívání hlavního hrdiny, přes známé římské intriky, první životní lásku Vespasiána až po jeho první boje v římské armádě. Za mě moc povedený 1. díl série a ihned sahám po dalším v pořadí;-):-). Mé hodnocení 90%.

02.01.2018

Srdce z kameneSrdce z kameneSimon Scarrow

Velice povedený válečný román.
I když je S. Scarrow známý spíše pro svou bestsellerovou knižní sérii z antického Říma o Catovi a Nerovi, tak je vidět, že i na téma o 2. světové válce umí sepsat čtivý a napínavý příběh

26.08.2019

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Kde začít....první půlka knihy se mi opravdu líbila. Věrohodné vykreslení totalitního režimu v Rusku, všudypřítomný strach a obavy z každé druhé osoby na ulici, která se na vás dívá déle, než jen na pár vteřin. Styl psaní mi sedl, velmi jednoduchý a kniha plyne tak, jak má.
Ovšem jakmile se kniha přehoupne do své druhé poloviny, začne autor z tohoto zajímavého díla dělat neskutečnou slátaninu, až jsem si říkal, zda to skutečně píše jeden a ten samý autor, co mě svým dějem v úvodu knihy tak zaujal.
Děj je v závěru neskutečně překombinovaný, chaotický, těžko uvěřitelný a k motivu konání sériového vraha se raději ani vyjadřovat nebudu.
Je strašná škoda, že autor nedokázal udržet vysoko nastavenou a věrohodnou laťku z první půlky knihy až do samotného závěru, bylo by to opravdu zajímavé dílo, ale právě podprůměrná druhá půlka knihy mě přesvědčila o tom, že další díly této série pro mě zřejmě zůstanou nepřečteny. Hodnocení 65%.

24.10.2017