Bolomsson Bolomsson komentáře u knih

Slyšte můj hlas Slyšte můj hlas David Vaughan

Poslechnuto v podobě audioknihy a musím říci, že to byla opravdu skvělá volba! Výborně namluvená kniha, kdy atmosféru příběhu skvěle dokresluje a umocňuje to, že si v audioknize posluchač poslechne celou i řadu originálních rádiových projevů z úst rozvášněného Hitlera, Henleina či skleslého armádního generála Jana Syrového či samotný projev prezidenta E. Beneše. Ve mně to vyvolávalo opravdu silné emoce, které, troufám si tvrdit, kniha tak výrazně nenabídne. Místy jsem skutečně skoro nedýchal a vnitřně se hrozně pral s tím předem známým osudem naší země, kdy nás naši "spojenci" v podobě Británie a Francie doslova hodili přes palubu Hitlerovi, aby se o rok později sami přesvedčili, jak si Hitler vykládal a představoval mír v Evropě.

01.07.2018 5 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Cicero ztratil vše - pověst, majetek, rodinu a své výsadní postavení. V Římě se stal takřka ze dne na den psancem a utíká z republiky před svými pronásledovateli až do řecké Soluně. Jeho vyhlídky do budoucnosti jsou plné obav a nejistoty. Avšak nevyzpytatelná politika Říma, spolu s mocenskými touhami Caesara, Pompeia a Crassa jej nakonec přeci jen dovedou zpět, aby opět v senátu sehrál jednu z klíčových rolí a dal tak základ celé řadě rozhodnutí, která budou udávat směr, kterým se republika bude ubírat.

Skvělé zakončení této trilogie o Marku Tulliu Ciceronovi a tak trochu mne mrzí, že mám tuto poslední životopisnou knihu slavného řečníka již za sebou. Opravdu se to četlo samo a zvraty v knize jsou dávkovány s takovou pravidelností, že jste při čtení v permanentním napětí a to vás nutí číst dál a dál:-)...a nejlepší na tom všem je, že sotva je jeden problém či nastalá situace zažehnána, vyvstávají zvraty další, takže nudu v této knize budete hledat opravdu jen sporadicky:-).

I přes své výsostné postavení a popularitu v Římě, kterou si Cicero poctivě a pracně vybudoval, to ve svém životě neměl vůbec jednoduché. Kniha ho líčí, jako člověka čestného, milujícího, plného dobrých mravů a zásad, ale i přesto vše byl i samotný Cicero tu a tam nucen jít proti své vůli a zásadám, protože tak to zkrátka ve vrcholné politice Říma chodilo a chodí i dodnes.

24.06.2018 5 z 5

Lustrum Lustrum Robert Harris

Podle mého názoru druhý díl překonává jedničku s názvem Impérium a to především tím, že je ve svém pojetí děje daleko živější. Napětím a zvraty se to v knize jen hemží...jakým směrem se bude děj ubírat, jde předvídat skutečně jen stěží. To byl také jeden z důvodů, proč jsem knihu přečetl za pár dní a odtrhnout se od ní byl pro mne místy nadlidský úkol!;-):-)
Velice pozitivně hodnotím i glosář v zadní části knihy spolu se stručnou charakteristikou postav knihy.
Skvělé čtení a dát této knize plný počet hvězd vnímám jako povinnost!;-)

31.05.2018 5 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. To, že byl Cicero slavný řečník své doby, který se na výsluní vypracoval doslova od píky, o tom má povědomí téměř každý. Avšak jaký asi byl jeho životní příběh, povaha, úmysly, podrobnější cesta ke slávě, to už ví povětšinou spíše zarytí fandové historie. Pokud mezi ně nepatříte, je tato kniha ideální volbou, jak si nenásilnou formou udělat širší představu a obrázek o životě Marka Tullia Cicerona.

Trošku jsem se bál, že to bude až příliš zaměřené politickým směrem a dějová linka tím sklouzne do stereotypu a nudy, ale řekl bych, že to autor pojal velice záživně a čtenářům tak naservíroval dílo, které i bez výrazných zápletek a gradace v ději může fungovat, jako dobře namazaný stoj. Rozhodně jsem se u této četby nenudil a i když z této doby čtu raději romány, které mají děj prošpikovaný válečnými taženími a naturalistickými popisy děje z bitevního pole, tak to byla příjemná oddychovka.

21.05.2018 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

S odstupem pár týdnů přidávám hodnocení a i po těch pár týdnech se mi kniha svým skvěle popsaným příběhem, jejími úryvky a pasážemi doslova vybavuje před očima. To je známka toho, že jde o knihu, která mi rozhodně utkvěla v paměti.

Jsem mladší ročník, naprosto vzdálený této době, takže tuto dobu znám jen ze školních lavic, z různých dokumentů či útržků časopisů, takže o této době či smutném období našich dějin jisté povědomí mám, avšak tato kniha mé obzory a citlivější vnímání této části našich dějin výrazně rozšířila.

Jak zde píše někdo níže, rozhodně to není odpočinková četba a doporučuji číst, pokud možno "na jeden zátah", ať se v postavách neztrácíte a nepletou se vám. Já osobně jsem s tím měl občas problémy, ale nakonec se vždy a v pravý čas zorientoval. Laikovi dnešní doby mohly přijít události Sudet místy zbytečně vykonstruované a přehnaně vyhrocené, ale věřím, že četbou tohoto skvělého díla od pana Hanibala by většina neznalých této části naší historie v mnohém své zatvrzelé myšlenky a názory přehodnotila. Kdo ví, jak by se každý z nás v té době zachoval a nenechal se ovlivnit okolím, přáteli a jistou formou propagandy a zanechal si svou čestnost a úroveň za každé situace.
Brilantně sepsáno!

08.05.2018 4 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Na tuto knihu jsem byl velice natěšený. Tak trochu jsem již předem tušil, že to bude trefa do černého a to se také potvrdilo. Romány z období první a druhé světové války čtu vždy s obrovským zaujetím. O to více, když autor umí silný příběh vhodně a hlavně pravidelně prokládat myšlenkovými pochody hlavních hrdinů, umí sugestivním způsobem líčit jejich měnící se psychické rozpoložení a chování na základě prožitých strastí a neduhů.
Vším výše zmíněným tato kniha k mé radosti a spokojenosti disponuje. Zanechala ve mě velice pozitivní a hluboký dojem.

Z obalu knihy jsem se dočetl, že je to autorova prvotina, v tom případě klobouk dolů a snad jeho další vydaná kniha s názvem "Land i datid" (pojednávající o mladém muži, který se při hledání pravdy o svém otci vydává na cestu v čase zpět do doby NDR, rozděleného Berlína a tajné policie Stasi) bude brzy přeložená do češtiny a sepsána stejně působivě a napínavě, jako Zimní muži.

26.03.2018 5 z 5

Caligula - hrozivý bůh Caligula - hrozivý bůh Siegfried Obermeier

Kniha mapující život "Botičky", který byl tak neskutečně kontroverzní a nevyzpytatelnou osobou římských dějin, že ať už jste fanouškem této části historie, či nikoli, tak v této knize naleznete opravdu napínavý a místy až nezkrotný příběh císaře Caliguly.
Toto dílo je napsáno velice věrohodně a čtenáři velice barvitou formou přibližuje i různá zákoutí tehdejšího Říma, jako je Forum Romanum, Palatin, všem známé gladiátorské zápasy v Circu Maximu aj. Stejně tak je prošpikovaná celou řadou známých osobností tehdejší doby a nenásilnou formou tak méně erudované čtenáře této části historie obohatí o spoustu zajímavostí a jmen, které po přečtení výrazně utkví v paměti. Nemohu jinak, než dát plný počet hvězd!

21.03.2018 5 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Opět parádní počin pana Niedla. Zpočátku mě kniha nestrhla tak, jak jsem u knih tohoto skvělého autora zvyklý. Zřejmě za to mohlo líčení a popisy ze samotné zákopové války, kdy na mne děj působil trochu monotónně (pozn. ona ta 1. světová válka alias zákopová válka stereotypní vlastně byla), ale postupem času se příběh rozjel a stránky knihy jsem hltal a otáčel, jako na běžícím pásu:-). O jistém 28. pěším pluku jsem neměl vůbec tušení, takže kniha mě obohatila o další skvělý příběh jednoho fiktivního hrdiny 1. sv. války a s ním i o ryzí fakta této části válečné historie.

12.03.2018 4 z 5

Rabi Rabi Noah Gordon

Knihy Noaha Gordona jsou vždy zárukou podmanivého textu a zajímavého vykreslení příběhu, avšak z knih, které jsem od tohoto autora dosud přečetl, mne tato kniha příběhově upoutala nejméně. Jako většina knih tohoto autora je plná lidskosti, nezdolné vůle a dobrosrdečnosti...čte se velmi lehce a příjemně, ale nevyvolávala ve mě tak silné dojmy a pocity uspokojení, jako díla Katalánec, Ranhojič, Šaman či Poslední Žid...něco tomu zkrátka chybělo. Mé hodnocení 70%.

07.03.2018 3 z 5

Hráč Hráč František Niedl

I druhý díl má své kouzlo. Už to sice nemá takový tah na branku, jako Útěk do pekel, ale rozhodně stojí za přečtení. Zkrátka nenáročné čtení, místy překombinované, ale díky své čtivosti a pravidelnému přívalu vtipných hlášek dokážete tomuto dílu leccos odpustit. Za mě spokojenost.

01.03.2018 4 z 5

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Velice poutavě napsané dílo od prvních stránek, až po jeho samotný konec. Myšlenkové pochody autora a jeho filozofické úvahy z fronty jsou popisovány opravdu přesvědčivě a i když jsem také názoru, že je v knize opravdu až příliš velké množství dramatických událostí na jednoho jedince této zběsilé války, tak tuto nesmyslnou válku líčí opravdu stylem, že i věčný cynik se při jeho čtení mnohdy musí zamyslet nad tím, jak těžké to na frontě muselo být z pozice obyčejného vojáka, který jen musel přijímat rozkazy a "držet hubu a krok".
První kniha, kterou jsem od tohoto autora přečetl a jak se zdá, tak další budou následovat, protože útrapy války, její nesmyslnost a krutost autor umí popsat skutečně mistrně.

26.02.2018 4 z 5

Železné včely Železné včely Miroslav Václavek

Přečteno na jeden zátah, což při počtu pouhých 124 stran není zase až tak nic neobvyklého, ale hlavním důvodem, proč jsem tuto knihu slupl jako malinu, bylo její zajímavé zpracovaní. Velice citlivě a věrohodně jsou v knize vylíčeny osudy lidí před válkou a během ní. Co tato kniha tratí na délce, to vynahrazuje svým obsahem a poutavým zpracováním.

21.02.2018 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Dočteno a již podruhé si po přečtení knihy od této autorky kladu otázku, zdalipak nejsem příliš kritický čtenář této autorky:-) nebo její díla jednoduše neumím dostatečně ocenit.

Autorka píše jednoduchým stylem. Je to rozhodně čtivé dílo, ale její zkratkovitý styl, bez hlubšího psychologického vykreslení postav, smyslu pro detail a pocity řadí tuto knihu mýma očima mezi průměrná díla zaobírající se tématikou koncentračních táborů, deportace na Sibiř aj.
Ničím mi ta kniha nepřijde výjimečná. Je to na můj vkus příliš ploché a potenciál knihy nebyl plně rozvinut. Zkratkovité a často nepřirozeně brzy utnuté kapitoly, v jejíchž obsahu se často vytvářelo pomyslné ideální "podhoubí" pro gradaci děje, je ve spoustě případů čtenářkou necitlivě brzy ukončeno.

Další kámen úrazu této knihy je, že na rozvinutí tak silného příběhu je cca 280 stran knihy žalostně málo! O to více, když je děj rozkouskován do nesmyslně krátkých 85-ti kapitol, kdy každá další kapitola začíná psát příběh zhruba od poloviny nové stránky (v tomto si Ruta Sepetys doslova libuje a knihu tím lišácky dělá objemnější. Tentýž nešvar je přítomen i u jejího dalšího díla s názvem Sůl moře).

Kniha nesplnila má očekávání, ale taktéž výrazně nepropadla. Jinak řečeno...zapadla u mne do šedého průměru.

15.02.2018 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Styl zpracování knihy v podobě krátkých kapitol z pohledu hlavních hrdinů působí možná originálně, ale dle mého tento styl vyprávění knize velice uškodil. Svým způsobem ji degradoval a odváděl mě od hlubšího ponoření se do děje. Částečně se také nemohu zbavit dojmu, že autorka zvolila tento styl psaní a rozvržení v knize tak trochu i záměrně, aby se nejednalo o příliš útlou knihu. Prázdných stránek s mnohdy jedním krátkým odstavcem je v knize více, než by bylo zdrávo....působilo to na mě opravdu divně, místy až úsměvně. O to rychleji se kniha četla a člověk tak měl pocit, že dané stránky čte doslova s rychlostí světla:-).
Špatná kniha to rozhodně není, ale je to uspěchané, bez hloubky a o samotné katastrofě lodi Wilhelm Gustloff se toho člověk moc nedoví. Osobně jsem spíše zklamán a toto vysoce hodnocené dílo (86. nejlépe hodnocená kniha v databázi knih) ve mě vyvolalo spíše rozporuplné pocity, než kýžený a očekávaný "wow efekt". Mé hodnocení 70%

12.02.2018 3 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

To byla panečku jízda! I tohle se panu Niedlovi povedlo a po sérii knih ze středověku od tohoto autora jsem se zkusil pustit do něčeho trochu jiného a zase nemohu jinak, než tvorbu pana Niedla zahrnout superlativy!
Příběh Pavla Vencla byl pro mě jako neřízená střelba z kulometu, kdy si po chvíli uvědomíte, že munice v zásobníku vůbec neubývá:-)).
Knihy příliš přitažené za vlasy mi povětšinou vadí...brzy se při nich sám přistihnu, že obracím oči v sloup a rázem můj zájem a zápal pro hlubší vnímání děje opadá a blíží se bodu mrazu. Ale u tohoto románu, sám nevím proč, se tak nestalo a jestli jsem při čtení toho díla na sobě něco zaregistroval, tak leda to, že mnohé vtipné hlášky a bezprostřednost Pavla Vencla mi na tváři vykouzlily úsměv, pobavení a neskutečně jsem si ten cynický a svérázný příběh hlavního hrdiny užíval.
Moc doporučuji a druhý díl s názvem "Hráč" na sebe nenechá dlouho čekat a nepochybně se brzy objeví v mých rukou;-):-).
P.S. Knihy pana Niedla pro mne začínají být vysoce návykovou záležitostí!:-))

11.02.2018 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Moje první zkušenost s Follettem a premiéra to byla povedená:-). Období před 1. sv. válkou, její příčiny a průběh Follett vylíčil v různých dějových liniích velice poutavou a čtivou formou. V knize jsou popisovány osudy lidí z různých společenských vrstev a koutů světa, které se v průběhu knihy zajímavě proplétají.
Co mi v knize trochu vadilo, byla přemíra romantiky a milostných scén. Nepochybně to do knih tohoto formátu patří a věřím, že se najdou čtenáři, především ženského pohlaví;-), kteří právě tyto pasáže knihy vřele vítají a doslova je v této míře hltají, ale osobně bych uvítal více prostoru z oblasti válečné fronty, ale to je zřejmě zapříčiněno tím, že jsem muž;-):-).
Mé hodnocení 85%.

07.02.2018 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

I čtvrtý díl série rytířů z Vřesova je povedený...jede si to hezky ve svých zajetých kolejích, jako předchozí díly a občasné přehození výhybky směr bojiště, trocha té romantiky, k tomu se přidá pravidelný svérázný a břitký humor našich hlavních hrdinů, jejich chrabrost a o příjemné počteníčko je rázem postaráno:-)
Jako drobné negativum v tomto díle spatřuji autorův vstup do knihy, kdy téměř celou první třetinu románu převyprávěl události knih předchozích, což při délce cca 280 stran je spíše na škodu a nám dychtivým čtenářům jeho románů tím pádem zbývá méně prostoru pro dosud nepoznaný a zajímavě se vyvíjející děj.
Závěr knihy slibuje další díly, což vnímám velice pozitivně a čím více jich pan Niedl napíše, tím spokojenější budu a s radostí si pro případné další svazky vyčlením místo ve své knihovně:-).

22.01.2018 4 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Tak to je zakončení série o Artušovi, jak se na legendu jeho formátu sluší a patří! Za mne nejlepší díl celé čtyřdílné série. Samotné boje a atmosféra v nich je panem Cornwellem popsaná opravdu dokonale, stejně jako psychologické vykreslení postav. Předchozí díly, byť jsou vysoce kvalitní, tak mne nepohltily do takové míry, jako ten poslední s názvem "Excalibur", který mě od první řádky doslova přikoval a ještě dlouho po dočtení knihy mě ponechal v jisté agonii a myšlenkách, jak kvalitně tuto sérii o Artušovi pan Cornwell zakončil. Hodnocení 5*.

21.01.2018 5 z 5

Falešný římský bůh Falešný římský bůh Robert Fabbri

Nadšení z prvních dvou dílů střídá mírné zklamání. Je to na můj vkus překombinované a Fabbri někdy zbytečně tlačí na pilu tím, že chce dané zápletky někdy až příliš vystupňovat, kniha tím ztrácí hodnověrnost a kazí to můj celkově pozitivní dojem z knihy. Autor povoluje stále více a více uzdu své fantazii a dějové zápletky místy staví do role totální naivity. Občas jsem se ztrácel i v postavách, ale časem jsem se vždy vhodně a včas zorientoval.
Po nástupu Caliguly na scénu kniha chytila opět zajímavé tempo a spád. Několikrát jsem při čtení mnoha nestydatých výstředností tohoto rádoby Boha :-) kroutil hlavou, co za blázna tento císař vskutku musel být a to podotýkám, že jsem z dokumentů či knih věděl, že byl poněkud "jiný":-).
Tato série Fabbriho má celkem 6 dílů. Pevně věřím, že budou v brzké době do češtiny přeloženy i zbývající tři díly. Vespasián je vskutku zajímavá osoba římských dějin a rád se o jeho životě a panování díky této čtivé sérii dozvím mnohem více. Mé hodnocení 70%.

16.01.2018 3 z 5

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Má první zkušenost s paní Koubkovou a pocity z tohoto díla o Záviši z Falkenštejna a době, ve které žil, jsou pozitivní, takže v budoucnu rozhodně vyzkouším i další tituly této autorky. Mé hodnocení 80%.

15.01.2018 4 z 5