Bolomsson Bolomsson komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tak tohle je jedna z těch knih, u kterých se bohužel neztotožňuji s vysokým hodnocením uživatelů na databázi knih. I když jde o knihu od světoznámého Jacka Londona, skvělého spisovatele, kterého netřeba blíže rozebírat, tak tahle kniha mě nijak zvlášť neoslnila. Myšlenka to byla parádní, pokud jde o tu reinkarnaci hlavního hrdiny ve vězení, osvojení si schopnosti potlačovat bolest aj., ale čekal jsem prostě víc. Některé příběhy z minulosti mě navíc ani moc nebavily a tak nemohu dát více, než tři hvězdičky. Každopádně kniha je inspirována skutečným příběhem, jak zní v anotaci, z čehož až mrazí a dílu přidává na zajímavosti. To byl také jeden z hlavních důvodů, vedle vysokého hodnocení, proč jsem se do této známé knihy pustil, ale nebyl to zkrátka můj šálek kávy...něco mi tam zkrátka chybělo, abych šel s hodnocením výše.

26.11.2019 3 z 5

Richard Lví srdce - Král, rytíř a dobrodruh Richard Lví srdce - Král, rytíř a dobrodruh Siegfried Obermeier

Kniha o životě Richarda I. Lví srdce, mezi Araby známého spíše pod přízviskem Malik Rik. Pokud Vás tato významná osobnost z dávných dějin Anglie zajímá, rozhodně si ji přečtěte a udělejte si ucelený přehled o jeho životě, jeho panování a tažení do Svaté země ve jménu kříže.

14.11.2019 4 z 5

Patřím mezi hobby běžce, takže k této knize jsem si našel cestu velice lehce. V lidech, kterým běh nic neříká, zřejmě velkou stopu nezanechá, zato milovníkům běhu se při čtení může stát, stejně jako tomu bylo v mém případě:-), že v mnoha prožitcích a běžeckých úvahách autora najdou příjemnou shodu.

07.11.2019 3 z 5

Ve znamení meče Ve znamení meče James Aitcheson

Z tohoto období dějin jsem knihu ještě nečetl, takže jsem to bral spíše jako příjemnou oddychovku a spestření. Jde o poměrně mladého spisovatele a trochu jsem se obával, zda toto dílo nebude postrádat kvalitu a konzistenci, ale mé obavy byly liché. Autor se s tím popasoval velice dobře. Dílo sepsal velice realisticky, příběh je napínavý a rozhodně nenudí. Další díly si rozhodně nenechám ujít.

07.11.2019 5 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Upřímně ani nevím, jak jsem se k této knize dostal, proč jsem si ji přečetl, když jsem z větší části optimista a člověk, který na svět pohlíží tak nějak od základu pozitivně:-). Ale už se tak zkrátka stalo a do mých rukou, tedy...do mých uší (pozn. poslouchal jsem audioknihu, která byla výborná) se tato motivační kniha dostala a já se velice příjemně zaposlouchal, nechal se unášet všemi těmi psychologickými úvahami do té míry, že jsem ji nakonec celou zhltnul na jeden zátah:-).
A jaký je můj závěr? Rozhodně za přečtení stojí! Nerozhodným a pochybujícím lidem může přinést v mnohém povzbuzení a novou motivaci, vlít trochu potřebné energie do žil a dodat potřebný stav uvědomění. Dalo by se říci, že je to svým způsobem i forma jistého návodu k tomu, jak na svůj život pohlížet přeci jen trochu sebevědoměji, nevidět vše tak černě a negativně, jak se nám na první pohled občas zdá.
Mi osobně život asi nijak výrazně nezmění, ale rozhodně stojí za přečtení.

30.10.2019 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Další díl přemyslovské epopeje za mnou. Tentokrát jsem sáhl po dílu úvodním a stejně jako díl o Václavu II., tak i tady jsem si četbu užíval. Do příběhu jsem se velice lehce začetl, nadšeně hltal Přemyslovu strastiplnou cestu na český trůn, jeho vzestupy i pády a v neposlední řadě jsem se opět obohatil o spoustu zajímavých skutečností z naší bohaté historie.

15.10.2019 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Dávná historie středověkého Španělska v celé své kráse a nahotě. Spousta užitečných mouder a líčení náboženských sporů mezi židy, křesťany a muslimy. Místy na můj vkus trochu zdlouhavé, ale velice informativní a napínavé až do samého konce.

08.10.2019 4 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

První kniha Vladimíra Körnera, která mě moc nezaujala a nijak výrazně na mě citově nezapůsobila. Jiné tituly autora mi vždy sedly, ale tento příběh mě až tak nezasáhl. Možná jsem na ní nebyl správně naladěný, nevím...třeba se ještě někdy v budoucnu pokusím o nápravu a hlubší ponoření do děje.

05.09.2019 3 z 5

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté země Bůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté země Karl von Wetzky

Kniha, kterou ocení spíše fanoušci této části historie než nahodilí čtenáři historických románů. Já se řadím do té první sorty lidí, takže pro mě to bylo zajímavé čtení, okořeněné účastí Čechů na této okázalé výpravě do Svaté země pod vedením mocného císaře "rudovouse" Fridricha Barbarossy.
Jak je známo dle kronik a záznamů, jednalo se z pozice Čechů a Moravanů povětšinou o nucenou účast z řad vyvrhelů a žalářníků. Ti však tuto volbu upřednostnili před téměř jistou popravou a jejich činy při tažení (časté rabování a chabá disciplína) není povětšinou nic, na co by měl být český čtenář, vyjma nucené chrabrosti, nijak zvlášť hrdý. Ale i přesto všechno, díky této české stopě má kniha o to větší kouzlo a četbu jsem si náramně užíval.

05.09.2019 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Zklamání a to dosti veliké! Možná je to zapříčiněno i tím, že jsem před pár měsíci přečetl knihu Scotta Jurka, která byla neskutečně motivující, zábavná a nechala na samotném čtenáři, jak se s ní popasuje. Zkrátka, nic mu vyloženě nepředsouvala a příjemnou formou představila svět ultramaratonu.
Pravým opakem je tato kniha, která se nám snaží, místy až fanaticky a neustále, vtloukat do hlavy svůj subjektivní názor se spoustou demagogických příkladů, studií a tvrzení. A aby toho nebylo málo, neustále se při tom opírá o přední výrobce sportovního oblečení v podobě Nike a Adidas.
Vůbec mě to dějově nevtáhlo. Neustále odbíhání od hlavní dějové linky do oblastí vědeckých důkazů, bídná slohová stránka a až chorobné vštěpování jedné jediné pravdy, že běh naboso je NEJ mi tuto knihu docela znechutilo a rozhodně nebudu patřit mezi ty lidi, kteří díky této "běžecké bibli" budou šířit mezi lidi osvětu, že bychom měli jít ve 21. století zpátky ke kořenům lidstva a začít všude chodit a běhat naboso, protože tak to prostě bylo, je a tečka!:-)

04.09.2019 2 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Tohle je kniha, která i když je poměrně útlá, tak má v sobě neskutečné emoce, dechberoucí a pravdivý příběh, který i po dočtení v hlavě ještě dlouho rezonuje.
Styl vyprávění je jednoduchý a chytl mě od první stránky, až po tu poslední. Je přímo úměrný věku našeho mladého židovského hrdiny Leona, který příběh vypráví a o to autentičněji působí. Tyhle knihy prostě neomrzí. I když jich bylo již sepsáno opravdu dost a ve velké části příběhu jsou si převážnou částí textu podobné, přesto mají vždy co nabídnout a stojí za připomenutí, abychom se v budoucnu podobným zvěrstvům nadobro vyvarovali.
U Leona Leysona mě mimo fakt, že to těžké období války a muka koncentračních táborů přežil, těší i ta skutečnost, že si ten svůj poválečný život docela užil, dokázal se znovu začlenit do společnosti a dožil se i vysokého věku (zemřel v r. 2013). A samotný Oskar Schindler, k tomu není co dodat. Člověk s velkým srdcem a hrdina, který je dokonalým příkladem toho, že i mezi Němci byli takoví, kterým životy nenáviděných Židů nebyly lhostejné

26.08.2019 5 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

Velice povedený válečný román.
I když je S. Scarrow známý spíše pro svou bestsellerovou knižní sérii z antického Říma o Catovi a Nerovi, tak je vidět, že i na téma o 2. světové válce umí sepsat čtivý a napínavý příběh

26.08.2019 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

I když jsem v minulosti viděl zfilmovanou verzi této knihy, tak mi v paměti příliš neutkvěla, jen útržkovitě, a tak jsem se do knižní verze mohl pustit bez neustálého srovnávání a přesné znalosti děje.
Otestovat tuto kriminální séri byl dobrý nápad a rozhodně se čas od času pustím i do dalších dílů této série z oddělení Q. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale s tím se dalo počítat, protože jsme na samém počátku vzniku Q-éčka, a tak jsem byl shovívavý a byl jsem náležitě odměněn, kdy druhá půlka knihy měla naopak tempo vražedné a příběh byl originální. Nejsem dychtivým čtenářem krimi a detektivek, ale tahle mě bavila a rozhodně zkusím v sérii pokračovat, stejně jako po dočtení jednotlivých dílů povinně zapnu i zbývající zfilmované verze, ať je s čím porovnávat;-).

02.08.2019 4 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

Po velice dobrém dojmu z knihy Leon jsem si sehnal další historický román tohoto autora a opět jsem nadmíru spokojen. Autor má skutečně jednoduchý a čtivý styl, který po stránce slohové není ničím výjimečný, ale zato je velice srozumitelný a děj přímočarý.
Příběh je napínavý a pokud jste fanouškem válečných románů z antického Říma, nevadí vám v nich i trochu prostoru pro romantiku, tak neváhejte a pusťte se do čtení. Tahle příjemná oddychovka na pár letních večerů za to rozhodně stojí!

27.07.2019 4 z 5

Chlapec ze sněhu Chlapec ze sněhu Chloe Mayer

Musím říci, že tato knížka má své kouzlo. Není to jen čtivost, co vás při její četbě nutí, číst kapitolu za kapitolou. Je to zapříčiněno i pozvolným a permanentním napětím v ději, které je potknuté téměř celou knihou a vám nezbývá, než vytrvale číst dál.
Zajímavá je i autorčina originální myšlenka personifikace příběhu do celé řady úryvků textu ze světově proslulých pohádek, které knihu hezky oživí a lehce nastíní, kudy se děj bude ubírat.
Zasazení románu do válečného období 2. světové války také vítám, protože příběhu povětšinou přidají na emocích a vtisknou do příběhu spoustu zajímavých myšlenkových pochodů a reakcí. Hodnocení 90%.

16.07.2019 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Další z povedených dílů rytířů z Vřesova. Krásně to gradovalo a za mě poslední dva díly byly nejzajímavější a nejakčnější (pozn. tedy, pokud jde skutečně o poslední díl série, já bych si tím zase až tak 100% jistý nebyl).
V každém případě i tento svazek se četl velice lehce, je zde spoustu akce a napětí a to já vždy velice vítám. Určitě si v budoucnu tuto historickou pohádku pro dospělé s radostí celou zopakuji. Jen s tím rozdílem, že teď už to bude celé na jeden zátah a bez netrpělivého čekání na vydání dalších dílů:-).

16.07.2019 5 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Kniha mě příjemně překvapila. Tak trochu jsem čekal suchopárný příběh světového běžce ultramaratonů, ale nakonec to bylo velice motivující a pestré čtení. Sám v době jara a léta, kdy je příznivé počasí, pravidelně, cca 3x týdně běhám. Patřím mezi ty lidi, které běh velice naplňuje a baví, ale věřte, že poté, co do rukou chytnete tuto knihu, tak vás nejenže správně nakopne, ale také si uvědomíte, že lidé jako Scott Jurek a jemu podobní jsou přeci jen běžci z trochu jiného těsta než zbytek světa:-).
Osobně si ani trochu nedokážu představit, že bych něco podobného jednou jedinkrát za svůj život absolvoval, natož pravidelně, dobrovolně a s takovým zápalem, jako tato sorta neskutečně houževnatých a vytrvalých borců. Opravdu smekám a jak jsem napsal o pár řádků výše, četba této knihy mi rozhodně vlila do žil pořádnou dávku běžeckého entusiasmu, ale i přesto všechno raději zůstanu u mých oblíbených 10 km běhu, případně půlmaratonu a tyhle masochistické závody, plné utrpení a těžké psychické i fyzické dřiny rád přenechám druhým:-). Přeci jen běhat průměrně 150 km týdně nebo závodit na dráze dlouhé 217 km v 50-ti stupňových vedrech (americký Badwater Ultramaraton), na to musíte být skutečně brutální extrémista a masochista v jednom:-). RESPEKT!!!

11.07.2019 5 z 5

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu Bear Grylls (p)

To, že je Berry Grylls neskutečně houževnatý dobrodruh a cílevědomý chlapík, to jsem věděl již z jeho populárního seriálu "Boj o přežití", ale že sepsal i takto chytlavou a napínavou knihu o jeho výstupu na Mount Everest, to bych od něj asi nečekal.
Patřím mezi tu sortu lidí, kteří zimu doslova nesnáší. Do podobného dobrodružství bych se nepustil ani se zárukou toho, že mi parťáka bude dělat samotný R. Messner a šerpa Tenzing Norgay!!!:-) Ale k horolezcům a horám obecně, chovám obrovský respekt!
Z tepla domova se to četlo opravdu dobře:-), a i když jde u tohoto typu knih na první pohled vždy o určitou formu stereotypního výšlapu na vrchol, tak se vždy přesvědčím o tom, že v tom mrazivém a nehostinném pekle hor nuda rozhodně nehrozí. "Medvěd" by mohl vyprávět...ve své knize to ostatně sám poutavě vypráví, jak dokáže být "Matka hor" nehostinná, nepříjemná a je vždy jen na ní, zda vás na svůj vrchol na chvíli pustí, či vám vystaví stopku a vám tím způsobí obrovské zklamání.

01.07.2019 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Ke koupi této knihy mě z velké části přimělo mé oblíbené téma v podobě gladiátorských zápasů, legendární Spartakus a nakonec i velice hezky zhotovená obálka knihy. A jak se zdá, tak jsem objevil dalšího autora, jehož historické tituly z období antického Říma si v dohledné době velice rád přečtu.
Jen škoda chybějící mapky na začátku či konci knihy, aby si čtenář udělal detailnější přehled o tažení a přesunech Spartakovy armády napříč Itálii (pozn. i když je to dosti známé téma, tak bych to i přesto u těchto knih vždy velice rád uvítal), ale jinak jsem po stránce dějové a informativní velice spokojený. Samotný závěr knihy se také velice povedl, a tak nezbývá než této knize dát plný počet hvězdiček ;-).

25.06.2019 5 z 5

Velké obléhání Velké obléhání William Napier

Líbilo se mi to. Na knihu Řád to sice ani zdaleka nemá, ta je naprosto dokonalá, ale zdejší popis obléhání Malty je popsán velmi záživně a napínavě. Jen ten Nicolas mohl být vyobrazen přeci jen trochu více realisticky a ne stylem superhrdiny, který z každé šlamastyky a souboje s bezvěrci vždy vyvázne, jako zkušený rytíř.
Ale když se přes tuto nedokonalost dokážete přenést, tak jde o kvalitní historický román, který nenudí a je napínavý od začátku až do konce. Mé hodnocení 85%.

22.06.2019 4 z 5