Bolkonská Bolkonská komentáře u knih

Zranitelnost a intimita Zranitelnost a intimita Amana Trobe

Tretia kniha, ktorú som od tejto dvojice čítala, a opäť výborná. Aj tu je kopa príkladov z praxe, ktoré pomáhajú osvetliť problém. Určite sa k nej v budúcnosti vrátim.

17.05.2022

Šťastný věk / Paní Hjeldová Šťastný věk / Paní Hjeldová Sigrid Undset

Tiež som na knihu náhodou natrafila v podobnom životnom období, v akom sa nachádza hrdinka, aj keď samozrejme netrpím takou biedou, ale aj tak ma prekvapovalo, aká je neuveriteľne súčasná. Tak či tak, Undsetovej psychologická presnosť a akási neochota romantizovať robia z týchto próz naozajstné majstrovské kúsky. K tomu severská príroda - popis polárnej žiary v druhej časti, keď Una večer vyjde z chaty, je proste úchvatný.

27.08.2021 4 z 5

Zdravé těhotenství, přirozený porod Zdravé těhotenství, přirozený porod Ingeborg Stadelmann

Vynikajúca kniha, informatívne obsažná, zrozumiteľne napísaná. Áno, obsahuje veľa informácií o homeopatikách, éterických olejoch a bylinkách, okrem iného zrejme preto, že je určená nielen tehotným ženám, ale aj dulám či pôrodným asistentkám. Tiež som si myslela, že tie pasáže budem preskakovať, ale napokon som nejaké tie oleje vyskúšala a tú tehotenskú bylinkovú zmes ešte pijem - a je to super.

27.08.2021 5 z 5

Vyznania naivného milovníka Vyznania naivného milovníka Pavel Vilikovský

Vilikovský mohol písať o čomkoľvek a bolo to super, jednoducho citlivý pozorovateľ. Zriedka ide vyslovene o recenzie; knihy mu často poskytujú skôr odrazový mostík k širším úvahám o literatúre či spoločnosti. Nádherný je článok Nevieme ešte, dívame sa iba - o slovenskom maliarovi R. Filovi, tiež také svojrázne, a pritom nesmierne vnímavé zamyslenie nad umením.

27.08.2021 5 z 5

Opustený dom Opustený dom Rosamunde Pilcher

Anglický originál na mňa zapôsobil viac; v slovenčine sa mi kniha dostala do rúk v preklade A. Mrázovej, paperbackové vydanie exkluzívne pre Nový čas pre ženy, a dalo sa to čítať, ale inak si hovorím, že aj tzv. oddychovú literatúru by sme ako prekladatelia mohli brať zodpovedne.
Jedno z tých menej podarených miest:
"...jej matka vždy pevne odviezla konverzáciu na inú tému, neotáľajúc ani prerušiť ju."

03.05.2021

Pět finských novel Pět finských novel Veikko Huovinen

Triedila som knihy, že niečo odnesiem do knižnej búdky. Túto zbierku už so sebou prevláčam roky, tak som si ju najprv prečítala. A je to klenot! Štýlovo je tých päť textov veľmi rôznorodých, keby vás niečo nebavilo, preskočte na ďalší. Mne sa svojím spôsobom páčil každý, aj keď najbližšia mi určite bola Eeva Kilpi, veľmi svižné, vtipné, ale zároveň psychologicky pozoruhodne hlboké rozprávanie mladej ženy, ktorá by sa chcela rozísť s dlhoročným partnerom, a akosi sa jej to stále nedarí. Za mňa super.

07.04.2021 5 z 5

Tajomný život dieťaťa pred narodením Tajomný život dieťaťa pred narodením Thomas Verny

Výborná kniha. Určite hodnotná nielen pre nastávajúce mamy - v brušku sme raz nejaký čas strávili všetci a môže byť veľmi podnetné, ak si spätne uvedomíme, čo všetko sme v tom čase vnímali a intenzívne prežívali, a že nás to silne formovalo. A dodnes to zrejme máme uložené v pamäti, hoci k týmto spomienkam za bežných okolností nemáme prístup.

Názov možno bude niekomu znieť takmer ezotericky, ale autor je lekár, vedec, dôsledne sa drží faktov a svojich dlhoročných skúseností, a ak niekde spomenie niečo neoverené, nejakú svoju vlastnú hypotézu, hneď na to aj upozorní.

Probouzení zranitelnosti Probouzení zranitelnosti Amana Trobe

Pre niekoho to môže byť náročné čítanie, vlastne sa tu otvorene rozoberajú veci, ktoré bežne úplne vytesníme, nechceme byť s nimi konfrontovaní. Ale ak si trúfneme, môžeme sa o sebe veľa naučiť. O sebe aj o tom, prečo naše vzťahy vyzerajú tak, ako vyzerajú. Kniha je pritom plná príkladov, v niektorých sa určite ľahko nájdete.

Knihu som čítala dvakrát, môj priateľ tiež, a vraciame sa k nej dodnes. Na pochopenie príčin konfliktov, aké zo vzťahov poznáme všetci, je to skvelá pomôcka. Aj rozlíšenie závislého a protizávislého mi pripadá veľmi výstižné; ja som si, podobne ako Trobe, tiež celé roky myslela, že tie vzťahy proste až tak neprežívam. Dnes viem, že to bola iba stratégia, a snáď už som inde...

07.04.2021

Vaše spřízněná duše - Jak si najít a udržet partnera na celý život Vaše spřízněná duše - Jak si najít a udržet partnera na celý život Tara Springett

Keď som knihu pred rokmi čítala, písala som sem, že je to brilantné a že nepoznám nič lepšie na túto tému. Vtedy som kúpila asi štyri kusy a rozdala ich kamarátkam. Stále si myslím, že je to celkom dobrá príručka, keď sa bavíme o sebapoznaní a o návodoch, ako si upratať v sebe samom aj vo vzťahoch, ale osobne mi už je medzičasom bližší trebárs Krishnananda Trobe, ktorý skôr podčiarkuje to upratovanie v sebe. Vzťahy sa potom prirodzene vyčistia tiež.

07.04.2021 4 z 5

Neslušná dáma Neslušná dáma Megan Frampton

Klasická oddychovka. Od začiatku (keď v tmavom kúte knižnice padá nesmelá hrdinka do lona drzému hrdinovi) je viac-menej jasné, čo sa bude diať (pomalé zbližovanie napriek vonkajším prekážkam) aj ako sa to skončí (šťastne). Erotické scény skôr decentné (hrdinova pýcha sa zanára do hrdinkiných horúcich hlbín) než explicitné.

Áno, ako píše užívateľka vcielka, dosť sa tam dokola opakujú niektoré informácie (napr. ako bola Eleanor prísne vychovávaná), rozhovory možno nie sú zvlášť duchaplné, ale to sa predsa od tohto žánru ani nedá čakať. Zhltla som to za dva večery. Nehľadala som intelektuálne obohatenie, chcela som vypnúť. Čítala som všeličo podobné a Neslušná dáma je slušný priemer.

Okrem toho, s niektorými vecami by sme sa možno doteraz mohli stotožniť, keby sme sa úprimne pozreli na seba samé, ako ženy. Páčilo sa mi, keď Eleanor Alexovi povedala, že chce žasnúť. Páčilo sa mi, keď si uvedomila, že je otrokom konvencií a v skutočnosti toho o sebe veľa nevie. Zdá sa to samozrejmé? Kope ľudí podľa mňa nedochádza, že sú na tom úplne rovnako.

07.04.2021 3 z 5

Sítě vnitřního umění Sítě vnitřního umění Božena Správcová

Čo sa týka tej grafológie, mala som asi viac predsudkov než vedomostí, a po knihe by som možno ani nesiahla, keby tie rozhovory s Jeřábkom neviedla Božena Správcová, o ktorej poéziu som sa práve zaujímala. A bola som z toho nadšená. Nebude to čítanie pre každého, možno treba nejaké pochopenie pre tento pohľad na svet, kde veci majú svoj zmysel, kde existuje veľa nepoznaného a kde sa neustále učíme, možno najmä o sebe samých. Je to také vnútorné, sebapoznávacie dobrodrúžo.

Vlastní životopis Vlastní životopis Nikolaj Alexandrovič Berďajev

Kniha mi veľa dala. Skvelý je záver, kde uvažuje o sebapoznaní a jeho hraniciach. Už staroveké Grécko videlo v poznávaní seba samého začiatok či podstatu filozofie - ak si uvedomujeme pasce a obmedzenia, ktoré na nás čakajú, keď sa rozhodneme písať o sebe samých, je to výzva, ktorá nás môže doviesť k hlbšiemu pochopeniu seba aj sveta okolo nás:
Mě zajímá osud subjektu, ve kterém se mihotá vesmír.
Je to krásne.

Malinové roky Malinové roky Iveta Zaťovičová

Asi záleží na tom, čo chceme od literatúry. Toto nie je ani mainstream, ani tzv. vysoká; mne to vyhovovalo. Pohľad na svet je vlastne pozitívny (žiaden hnis, žiadne vredy, žiadna krv, ako raz v príbehu zaznie), ale nie zidealizovaný. Číta sa to ľahko, rýchlo; občas sa mihne čosi prekvapivo pekné.

19.08.2020 4 z 5

Gravidita Gravidita Vladimír Balla

Mne sa tieto staršie Ballove veci páčia viac než tie nové; chápem, že to je vec osobných preferencií, proste akoby sa vtedy skrze príbeh, často bizarný, ale obvykle zovretý a ucelený, vyjadroval k zásadným otázkam života a sveta, ak to nie je príliš patetické, kým postupne začal byť skôr anekdotický a komentárov sa radšej zdrží. - Moje dojmy.

Medvedia skala Medvedia skala Márius Kopcsay

Čítala som od Kopcsaya asi päť kníh a táto je zatiaľ najlepšia; ešte to nepreháňa s (nefunkčnými) slovnými hračkami, ešte má nadhľad, ktorý v jeho neskorších dielach chvíľami chýba, motívy z kvantovej fyziky dokázal prekvapivo plodne zužitkovať (v kapitole o Alžbetke dokonca nečakane lyricky), príbeh hrdinu (a podniku, v ktorom je zamestnaný) je servírovaný prehľadne, sebaľútosť neprerastá cez hlavu autorovi ani čitateľovi, za mňa super.

19.08.2020 4 z 5

Pomocník Pomocník Ladislav Ballek

Podrobné popisy (predovšetkým prostredia, mestečka aj širokého okolia, mäsiarovho domu aj vrchov, odkiaľ pochádza) mi pripadali nádherné, hýria farbami, vôňami aj chuťovými asociáciami, sýtia zmysly, ako živá dužina okolo tvrdého, plodného jadierka. Príbeh ma vtiahol, možno je to individuálne, nedá sa povedať, že by som sa s niektorou postavou stotožnila (paradoxne je možno sympatickejší Volent, živelný a akýsi trochu rozdrásaný, než pasívny, prikrčený Riečan), a predsa ma ich osudy začali zaujímať. Psychologická kresba ohromujúca (snáď s výnimkou Riečanovej ženy), aj obyvatelia mesta ako skupinová postava, povedzme, sú nezabudnuteľní. Silný román. Film radšej asi nechcem vidieť.

Tantalópolis Tantalópolis Peter Macsovszky

Asi sa neoplatí siahať po tejto knihe, ak máte radi priamočiare príbehy, dobrodružstvo a podobne. Autor svojsky pracuje so štylistikou, problematizuje významy, núti k pomalšiemu, sústredenejšiemu čítaniu; neviem, či je fér dávať potom nízke hodnotenie zato, že nás kniha nebavila. Autor nás ani nechcel prvoplánovo pobaviť.

20.06.2020 4 z 5

Lešenie a laná Lešenie a laná Peter Macsovszky

Bavilo ma to ohromne, ale nie je pre každého. Nemá to príbeh. Je to systematicky antipríbehové. Je to meta, písanie o písaní, analýza analýz, uprený pohľad ponad plece, komentár k vede, k filozofii vedy, tej literárnej, ale aj vedy vôbec. Kto už od tohto autora niečo čítal, asi nebude prekvapený.

20.06.2020 5 z 5

Sedna aneb Láska k životu Sedna aneb Láska k životu Hans Peter Duerr

Celý čas som si myslela, že vidím, k akému záveru autor smeruje, až na posledných stranách mi začalo byť jasné, že autor vie, že si myslím, že viem, a otočil to úplne ináč. Rozum sa mi zastavil. Knihu som mala požičanú, ale keď som ju dočítala, kúpila som si vlastný exemplár.

Prvé časti oboznamujú čitateľov s jednotlivými mýtmi, potom Duerr začne nazbieraný materiál zhodnocovať. Jedno aj druhé mi pripadalo skvelé.

Na okraj - kniha je sama osebe v skutočnosti o dosť kratšia, výrazne ju predĺžil poznámkový aparát. (Keby sa niekomu lenilo siahať po príliš dlhej knižke...)

19.06.2020 5 z 5

Slnečný kúpeľ a iné poviedky Slnečný kúpeľ a iné poviedky Janko Jesenský

Mladších čitateľov a čitateľky môže odrádzať pre nás už zastaraný slovník a zastarané reálie. Poniektoré poviedky aj mne šli ťažko. Ale nejedna je stále svieža, Jesenského vtip a irónia neujdú ani dnešnému publiku, a karikovanie niektorých osobnostných typov nestratilo na aktuálnosti vôbec nič - pobaví.

19.06.2020 4 z 5