Boby17 Boby17 komentáře u knih

Země žen Země žen Vladimír Páral

Tak toto bylo tedy husté čtení a taky hodně smutné (co je člověk druhému schopen zlého udělat pro kus žvance nebo jiné výhody). Na systému Maximus byla docela trefně popsána davová psychóza, která postupně vedla až ke vzniku totality. Myslím, že dílo obsahuje mnoho momentů, které nutí čtenáře k zamyšlení. A to i po desítkách let od pádu komunismu v našich zemích. Dávám všechny hvězdy.

02.11.2022 5 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Můj oblíbený autor opět nezklamal. Zase jsem se nemohl od příběhu odtrhnout a během 48 hodin bylo hotovo (v pracovní době jsem čtečku přece jen odložit musel). Výbornému akčnímu počteníčku s otevřeným koncem pro další pokračování dávám všechny hvězdy a těším se na další knížku od pana Niedla.

23.10.2022 5 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Doufám, že je to začátek nové série, protože knížka se mi velmi líbila a bylo by škoda nevyužít takový potenciál. Notář Petr a jeho pomocník Jakub jsou hodně nesourodou dvojicí a přesto se velmi dobře doplňují. Také vedlejší linka s Kornelií byla zajímavá. Při tom jsem si uvědomil, jak náboženství a jeho dogmata ovlivňovaly každodenní život společnosti. Dnešní ochránci lidských práv by asi rychle pohořeli (možná i doslovně). Dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

20.10.2022 5 z 5

Vyškovské cukrovarské dráhy Vyškovské cukrovarské dráhy Mojmír Leštínský

Výborná publikace pro všechny zájemce o Vyškov a regionální historii zdejší (již bývalé) řepařské oblasti. Z cukrovaru nám ve Vyškově zbyl jen název ulice, tak není na škodu si připomenout o jak významný podnik se jednalo.
K textu mám dvě věcné připomínky: str. 22 - prokurista se nejmenoval Šingl, ale Šinogl; str. 34 - Nouzka nikdy nebyla samostatnou obcí, ale osadou obce Nosálovice, které byly na základě rozhodnutí německé okupační správy s Vyškovem sloučeny dne 21.2.1942.
Škoda, že autoři neuvedli přesné datum smrtelné nehody na feldbánce u Kozlan, případně nepřipojili snímek z dobového tisku, na který se odvolávají (str. 88).
Mé připomínky jsou však úplné drobnosti a nijak nesnižují záslužnou dlouhodobou práci autorů, takže dávám všechny hvězdy a ještě bych i přidal.

16.10.2022 5 z 5

Semper Fi Semper Fi Robert Fabian

Posádka vojenské fregaty zachycená emzáky a její námořní pěchota při průzkumu neznámého prostředí. Tak by se to asi dalo shrnout v kostce. Chvílemi to bylo super (piráti, souboj s Keszelem), místy to bylo trochu zdlouhavé. Ale čtyři hvězdy dávám rád.

12.10.2022 4 z 5

Hvězda-02 Hvězda-02 Robert Fabian

Příběh dokončen, spokojenost veliká. Kdyby se toho chytil Hollyvood, tak by to byla skvělá sci-fi akčňárna. Vývoj Stopaře a jeho soupeření se Sarah bylo výživné. Dávám velkou pětku a podtrženou.

05.10.2022 5 z 5

Vyškovsko z nebe Vyškovsko z nebe Milan Paprčka

Docela pěkná obrázková publikace, která však ve svých textech dost klouže po povrchu. Bohužel některé zajímavé obce při snímání z ptačí perspektivy zcela vynechala (např. Rychtářov, Ruprechtov) a místo toho cenné místo zaplňuje balastními fotkami, např postřikovačem v polích (str. 56) či nic neříkajícím snímkem mysliveckého posedu v obilném lánu (str. 89). Takže z mého pohledu za tři.

02.10.2022 3 z 5

Hvězda-01 Hvězda-01 Robert Fabian

Super počteníčko plné akce a zajímavých soubojů s lovci lidí a s vražednou technologií další generace. Moc mě to bavilo, plynule přecházím na druhý díl.

29.09.2022 5 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

Důstojné završení celé série se mi líbilo. Nejvíce jsem litoval Warwicka, ten měl doopravdy smůlu. A závěr, kdy nastupuje na trůn první Tudorovec, mě zaujal velice. V paměti mi zůstane řešení Rhys ap Thomase, jak dodržet přísahu danou Yorkům a přitom se současně přidat na stranu Lancasterů, resp. Tudorů. Fakt šalamounské řešení. Kdo má rád historické romány, tak si při čtení celé série přijde na své. Doporučuji a dávám všechny hvězdy.

21.09.2022 5 z 5

Dynastie Dynastie Conn Iggulden

Opět pecka za všechny hvězdy. Zimní krvavé tažení bylo popsáno velmi barvitě, mráz mi doslova zalézal za nehty. Vzestup nového krále byl vskutku impozantní, ale pak se ve vztazích mezi Yorky a Nevilly začaly objevovat trhliny. Staletími ověřená pravda "Za vším hledej ženu" byla v příběhu dovedena k dokonalosti. Plynule přecházím ke čtení posledního dílu.

07.09.2022 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Tak nevím, knížka ani nenadchne, ani neurazí. Paní učitelka Josefína je trochu "prdlá" a dosti svéhlavá. Policii se hodně motá do vyšetřování, takže problémy si i dost vyrábí. Moudra její babičky byla docela zábavná. Za celkový průměr dávám tři hvězdy a něco málo navíc.

27.08.2022 3 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Příběh se odehrává v ulicích Brna, které dobře znám, takže pro mě bylo nesporně velké plus příběhu, že jsem se neztratil. Děj příjemně uběhl a než jsem se nadál, byl jsem na konci. Knížka taky ve mně probudila cestovatelskou zvědavost, takže se budu muset zajet podívat do Nového Města nad Metují. Z mého pohledu to na všechny hvězdy není, ale silnější čtyři hvězdy si knížka určitě zaslouží.
P.S. Kdo chce vidět Primitiva, ať se dostaví na Zelňák.

23.08.2022 4 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Další knížka mého oblíbeného autora se mi líbila, byť některé pasáže s Margaretou se mi nečetly lehce. Ale příběh je čtivý a chvílemi je to tedy pořádná jízda! Rozhodně si časem přečtu i pokračování. Dávám 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na 5 celých.

20.08.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Od knížky jsem nic neočekával a byl jsem příjemně překvapen. Autorka mi při hledání rodiny roztržené velkými událostmi nabídla mozaiku příběhů říšských a sudetských Němců (a taky Čechů) od poloviny devatenáctého století až do současnosti. Trochu jsem nevěřil poválečným událostem v Praze, tedy, že by si např. Klára koupila lístek na parník, když neuměla česky. Ale jinak opravdu dobré, hodnotím 4,4 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4.

30.07.2022 4 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Moje oblíbená trojka opět zabodovala. Jaroš se postavil na vlastní nohy a rázně si se Steinem ve vztazích vymezil hranice. V Kremnici jsem před mnoha lety byl, ale příběh mě nutí, abych si to zopakoval. Přece jen krádež razidel z truhly v mnohokrát zabezpečené místnosti je velkou záhadou. K tomu tajemný lupič a další odhalení nepravostí ve městě. Prostě příběh jako hrom! A děj v Kremnicí nekončí, pan Červenák je už žene na východ ke Košicícm, tak se máme na co těšit.

22.07.2022 5 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

Druhé pokračování bylo opět vynikající. Jde do hloubky při hledání příčin války růží. Jak zpívají bratři Nedvědové: "Kdo ví, kam se nahnul trůn, zda k Yorkům nebo k Lancasterům ..." Než jsem začal číst tuto sérii, měl jsem v tom "hokej" a teď se zájmem sleduji životní osudy hlavních postav mnohovrstevného příběhu. Doslov autora opět přiblížil, jak v zájmu čtivosti příběhu "ohnul" některé události, trochu je uspíšil či v čase trochu posunul. Moc pěkné. Chápu i Yorka, chápu i královnu Markétu. Prostě, jak řekl seržant Barnes ve slavném válečném filmu Četa: "S pravdou je to jako s dírou do p**ele, každý má nějakou." A tak i každá strana sporu měla nějakou neochvějnou pravdu, za kterou si stála, v tomto dílu až do hořkého konce na straně Yorků. Dát méně než pět hvězd by bylo nespravedlivé.

15.07.2022 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

(SPOILER) Výborný historický román, který mi přiblížil část anglické historie. Nemocný anglický král Jindřich VI. si za cenu ztráty části území ve Francii chce koupit dvacetileté příměří a také pořídit urozenou francouzskou nevěstu. Místní angličtí osadníci a část šlechty to však vidí jinak a tak klid zbraní nenastává, ba naopak král přichází ve Francii téměř o vše a doma nespokojenost přerůstá v povstání. Těžká doba rozštěpuje místní elitu a pomalu se schyluje k občanské válce. Knížka je výborně napsaná, hned jsem z prvního dílu musel přeskočit na pokračování.

08.07.2022 5 z 5

Archangelsk Archangelsk Robert Harris

Zajímavý příběh alternativní historie se mi líbil. Byl akční, chvílemi zběsilý a asi docela výstižně popisoval postsovětskou realitu. V půlce knížky jsem očekával jiný závěr, ale ten skutečně autorem předložený byl mnohem dramatičtější. Hodnotím 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na pět celých.

A ještě zajímavý citát:
"Profesor I. A. Kuganov odhaduje, že v období let 1917-1953 bylo v Rusku zabito 66 milionů lidí – zastřeleno, umučeno či zahynulo na podvýživu, podchlazení či vyčerpání z práce. Jiní soudí, že tento počet činí pouhých 45 milionů. Ale kdo to dokáže spočítat přesné?
Mimochodem ani jeden z těchto odhadů nezahrnuje třicet milionů lidí, kteří zahynuli ve druhé světové válce.
Uveďme to do kontextu. Počet obyvatelstva Ruské federace dnes činí zhruba 150 milionů. Za předpokladu, že by nedošlo k hrůzám komunismu a demografická struktura se vyvíjela normálně, měla by nyní 300 milionů obyvatel."

29.06.2022 5 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

Opět příjemné čtení pro ty, kteří neholdují potokům krve a mají rádi příběhy. Až do půlky sledujeme druhý život pana Roose a teprve pak se na scéně objeví inspektor Barbarotti. Kromě vyšetření dvou případů jsem se také dozvěděl o posunu v osobním životě sympatického policisty. Za mě tedy celková spokojenost. Na celou pětku to není, ale silnější čtyřka je z mého pohledu určitě zasloužená.

21.06.2022 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Za mě hlásím plnou spokojenost se závěrečným dílem pentalogie. Boje byly urputné, ať už na mořích či na souši. Akce střídala akci a zákulisní intriky byly taktéž dramatické až do samotného konce. Nic jiného než plný počet hvězd dát nemohu.

11.06.2022 5 z 5