Boby17 Boby17 komentáře u knih

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Předposlední díl série měl opět spád a dokázal dokonale vykreslit atmosféru nacistického Německa. SD je všemocná organizace a chapadla má opravdu dlouhá. Nechci kolegům čtenářům ani naznačovat, aby nebyli ochuzeni o čtenářský zážitek. Tak jenom konstatuji, že dávám všechny hvězdy a těším se na závěrečnou knihu - viz rozhovor s autorem zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kultura-chtel-jsem-popsat-co-z-lidi-dela-nacisty-rika-autor-predlohy-babylonu-berlin-231667

09.08.2023 5 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Čtvrté pokračování mohu hodnotit pouze superlativy a pěti dostupnými hvězdami. Příběh opět gradoval a je našlápnuto k rozuzlení celé zápletky. A zde nastává můj velký problém - ještě nevyšel poslední pátý díl série. Tak doufám, že to bude brzy, protože série Algor je silně návyková!

29.07.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Opravdu skvělá knížka, která by si zasloužila alepoň osm hvězdiček. Úsměvná a zároveň velmi smutná (nebo velmi smutná a zároveň úsměvná), se spoustou situací, které mě nutily k zamyšlení. Opravdu doporučuji všem k přečtení, člověk si uvědomí to množství společenských stereotypů, které nás obklopují. Paní autorce tleskám.

13.07.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Sérii s Oldřichem z Chlumu mám rád, ale už je asi dost za zenitem. Příběh s křižáky byl hodně zamotaný a samotný závěr byl sice spravedlivý, ale zdál se mi dost uřícený a jaksi nepravděpodobný. Dávám 3 hvězdy.

08.07.2023 3 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Zase super pokračování, nevím, co psát dál. Všechny dějové linky, tedy algorská záchranná mise, špióni na Menabaranu i vesmírní poutníci na "opuštěné" základně, byly prostě výborné. Takže 5 hvězd je absolutní minimum. Doporučuji všem, brzy se pustím do pokračování.

03.07.2023 5 z 5

Tenký led Tenký led Jan Hlávka

Cesty do pekel jsou dlážděny dobrými úmysly, tak by se asi dal shrnout základ tohoto dílu, který se již odehrává na všech čtyřech kolonizovaných planetách. Děj je "pestrý" a akce neskutečně graduje. Původně jsem si chtěl dát pauzu a přečíst si něco z jiného žánru. Ale to se opravdu nedá! Takže plynule přecházím celý napnutý k třetímu dílu a dávám 8 hvězdiček, pardón 5.
P.S. vylepšení pánové s příjmeními na S jsou opravdu odporní.

26.06.2023 5 z 5

Turnaj – Poslání princezny Alžběty Tudorovny Turnaj – Poslání princezny Alžběty Tudorovny Matthew Reilly

Zajímavá knížka, plná šachové hry, intrik a taky orientálního šmajchlování. Od tohoto autora jsem dosud znal jen dobrodružné akčňárny, tak mě téma této knihy docela překvapilo. Ale rozhodně to vůbec nebylo špatné. Na plný počet to není, ale poctivé čtyři hvězdičky dám rád. Vcelku jsem se divil, že výprava k cestování přes habsburskou říši nepoužila nejpohodlnější a asi i rychlejší cestu, tedy řeku Dunaj. Ale budiž. Mé předešlé přečtené knížce Ohnivá brána jsem vyčítal a zazlíval používání metrických měr. Tady bylo také, ale nevím proč, až tak velice mi nevadilo. Každopádně je to prohřešek proti popisované době, zvláště když Angličané či Britové až do současnosti masivně lpí na palcích, stopách, mílích či kamenech. A dodávám, že knížka splňuje podmínky 2., 4. a 9. úkolu ČV 2023.

14.06.2023 4 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Literární zpracování slavné bitvy u Thermopyl mě zaujalo, ale všechny hvězdy vyprávění dát nemohu. Nejprve klady: dozvěděl jsem se hodně o vnitřním fungování slavného městského státu a o vojenském výcviku Sparťanů, o samotné vícedenní bitvě i o (mně dříve neznámé) účasti řeckých spojenců. Největší nedostatek knihy vidím v užívání metrických jednotek (tento systém byl zaveden až na konci 19. století) a ve velkém množství soudobých výrazů, které starověká společnost jistě neznala. To bylo z mého pohledu hodně nepatřičné, jen nevím, nakolik jde o nedostatek na straně autora, nebo zda za to může překladatel. Také nějaká mapka pro lepší orientaci by se hodila. Celkově knížku hodnotím 3,8, takže matematicky zaokrouhluji na čtyři celé.

08.06.2023 4 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Tři planety, tři úplně odlišná životní prostředí i politické systémy. Lidské povahy jsou ale stále všude stejné a touha po moci asi předčí vše. Takže když se jednotlivec dostane do soukolí systému, tak to obvykle nedopadá dobře. Příběh byl čtivý, jen sestry se jmény začínajícími na N se mi občas trochu pletly, která je která. Císařovna mi byla sympatická, uvidíme, kam se pohnou její životní osudy v dalším dílu. Dávám pět hvězd.

31.05.2023 5 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Pro mě to byla nenáročná oddechovka. Docela bych si dokázal představit podle ní natočený hollywoodský akční film. Drsný soukromý vyšetřovatel ve službách mafiánské rodiny si ví rady prakticky v každé situaci a potoků krve se nebojí. Dávám 3,8, takže matematicky zaokrouhluji na čtyři hvězdy.

24.05.2023 4 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

No panečku, to tedy byla jízda! Legie je doslova a do písmene nechala na holičkách, prostě je odepsala. Ale nevzdali se a krok za krokem získali šanci na život. Za super čtenářský zážitek dávám všechny hvězdy a určitě se brzy pustím do pokračování příběhu.

19.05.2023 5 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

Pohodová knížka se mi moc líbila. Zvláště, když se odehrává v Brně a má přesah do Rychtářova ke knězi Aloisi Musilovi, který stál blízko císaři Karlovi a císařovně Zitě (a byl také světoznámým cestovatelem po Arábii). Zase jsem se něco nového dozvěděl a již se těším na další knížku mé oblíbené spisovatelky.

14.05.2023 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Další pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce jsem si užíval od začátku až do konce. Prosazování práva ve vlasti a bojová tažení v cizině, včetně pro nás smutné bitvy u Kresčaku, tak by se dal lakonicky shrnout děj knihy. Předpokládám, že pan Niedl už pracuje na pokračování, tak mu držím palce a už se těším na další příjemné chvíle strávené s čtečkou v ruce.

09.05.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak to bylo velké psycho. Všem nám, kteří podstatnou část života strávili v táboře míru a socialismu je jasné, proč kniha zde mohla vyjít až po 17. listopadu 1989. Velký bratr tě sleduje, ideopolicie je všude a za chvíli budou Dvě minuty nenávisti. Třesu!

08.05.2023 5 z 5

Hrdinové Pacifiku Hrdinové Pacifiku Peter T. Deutermann

Výborná knížka, která mi románovou formou přiblížila válku v Pacifiku. To, co jsem jako mladík hltal v knížkách Miloše Hubáčka, zde bylo ve zkratce představeno na příběhu tří přátel - námořníka, pilota a zdravotní sestry. Příběh je velice čtivý a vřele ho doporučuji všem zájemcům o historii.

01.05.2023 5 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Skvěle vycvičený agent s velkým citem pro rozlišování dobra a zla, to je hlavní hrdina příběhu, povoláním nájemný zabiják. Byl tak skvělý a odolný, až jsem tomu přestával věřit. Tak jsem příběh pojal jako pohádku a četla se dobře. Akorát jsem si říkal, co se stane, když se například naše země stane terčem zloby nadnárodní společnosti. Konec konců, část příběhu se odehrála v Praze. Velké prachy ze zahraničí a asymetrické bojové operace klidně mohou vyvolat velký neklid ve společnosti a toto asi není ta pohádková část příběhu. Trojka je málo (dobro zvítězilo), tak hodnotím slabší čtyřkou.

26.04.2023 4 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

První setkání s Otou Finkem se mi líbilo. Mladý soustružník se na konci padesátých let dvakrát zaplete do vyšetřování vražd, poprvé s dozvuky událostí v Protektorátu, podruhé v důsledku žárlivosti. Velice barvitě byla vykreslena dobová situace v továrně i ve společnosti obecně. Bohužel některým pojmům, zejména v oblasti módy a obouvání jsem už neporozuměl, např. jaké boty byly tatranky. Každopádně čtení vůbec nelituji a časem si rád přečtu nějaké pokračování. Také mě zajímá, kam se pohne osobní život detektiva - amatéra.

19.04.2023 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

(SPOILER) Tak, 3. úkol ČV 2023 mám splněný, ale z knihy extra nadšený nejsem. Vzhledem k reputaci autora jsem čekal mnohem propracovanější příběh. A to včetně toho, že schopnosti hlavního hrdiny budou realistické. To vcelku byly, ale jen do zlomení nohy. Když si vzpomenu, jak jsem sám byl vyřazen z provozu pouhým vymknutím kotníku při volejbalu, tak jsem vůbec nevěřil, že by mohl hlavní hrdina se zlomeninou překonat dlouhou vzdálenost v krkolomném terénu, sedět pak hodiny v autě, vystoupit po schůdcích do letadla a tam naplno fungovat. A to nemluvím o dalším střelném poranění a na závěr ještě o vyhřezlých střevech. A autopilot se určitě nedal vypnout tím, že by pohnul kniplem a zatlačil do pedálů. Takže hodnotím hodně slabou trojkou.

13.04.2023 3 z 5

Do ložnic je vidět Do ložnic je vidět A. A. Fair (p)

Knížku jsem si vybral, abych splnil 13. úkol ČV 2023. Bohužel, za mě to bylo slabé jak čaj. Zápletka byla hodně překombinovaná a ve výsledku ani důvod vydírání nebyl kloudně objasněn, postavy žen se mi pletly. Také nemám rád časově neukotvené příběhy a tohle je jeden z nich. Suma sumárum, hodnotím hodně slabou trojkou.

09.04.2023 3 z 5

Křížová palba Křížová palba Dick Francis (p)

Pro splnění 15. úkolu ČV 2023 jsem sáhnul po knížce otce a syna Francisových. Opět jsem se setkal s amatérským detektivem, tentokrát s vojákem, který se zotavuje z vážného zranění. Tento příběh by se u nás nemohl takto odehrát, zvláště když velkou roli v příběhu hraje slavnostní důstojnická šavle a tu naši vojáci nemají :-) Jinak děj byl svižný a v samotném závěru také překvapivý. Dávám 4,5 hvězdy, takže matematicky zaokrouhluji na 5 celých.

08.04.2023 5 z 5