Boby17 Boby17 komentáře u knih

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Pan Kyša/Kotleta rozhodně psát umí a příběhem z alternativní doby nedávno minulé to opět prokázal. Zajímavá myšlenka byla věrohodně rozvedena a úplně jsem cítil tep dějin, kouř ze startek bez filtru v zaplivané čtvrté cenové skupině i zběsilý zvuk dvoutaktního motoru Trabantu. Konec nebyl rozhodně zalitý sluncem, ale o to byl alternativní možné pravdě blíže. Dávám 4,7, tak to zaokrouhluji na 5 hvězd celých.

01.11.2023 5 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Tak mě zase po pár dnech čtení nového pokračování čeká rok čekání. To je velká nevýhoda, když člověk začne číst neúplnou sérii (s Algorem to mám stejně). Se čtvrtým příběhem UTSS Salamis jsem byl opět velice spokojen. Sice se s těmi jmény doslova roztrhnul pytel, ale uznávám, že jinak to nešlo. Každopádně se těším na vyvrcholení celého příběhu. Knížce dávám 4,6, tak to zaokrouhluji na 5 celých.

27.10.2023 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Tak jsem si to v rámci 11. úkolu ČV 2023 střihnul podruhé a znovu jsem byl spokojen. Prostě akčňárna, jak má být. Události a postavy mám oživené, tak se s plným nasazením můžu pustit do 4. pokračování V mrtvé zóně. Kdo ještě sérii nenačal, tak mu dobře radím, aby si počkal až na poslední díl a pak to sjel naráz. To cukání brzda-plyn (za dva dny přečtu a pak rok čekám) není pro mě to pravé ořechové.

24.10.2023 5 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Divím se nízkému hodnocení (75 % od 96 čtenářů), mně se knížka moc líbila. Ani bych ji nezařazoval do kategorie sci-fi a zůstal bych u té alternativní historie. Paní Kowalová mi předložila čtivý, realistický a uvěřitelný příběh amerického vesmírného programu po (alternativní) přírodní katastrofě, která měla postihnout východní pobřeží USA v roce 1952. Bylo zajímavé sledovat osudy hlavní hrdinky, moc jsem jí fandil. Dávám všechny hvězdy a určitě si zanedlouho přečtu pokračování příběhu.

21.10.2023 5 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Druhý díl podržel vysoko nastavenou laťku nové série a rozvinul nejen osobní vztahy hlavních postav, ale i profesní růst inspektora Lea von Herzfeldta. Souběžně vyšetřované případy se prolínají a policistův život visí na pověstném vlásku. Víc neprozradím. Přečtěte si oba dosud vydané díly v chronologickém pořadí a posuďte sami. Já dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

16.10.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Leo, nový inspektor vídeňské policie, se v průběhu příběhu postupně vybarvoval a to k lepšímu. Každý začátek je těžký, zvláště, když se narodíte se zlatou lžičkou v puse a pak najednou v cizím prostředí (a bez prostředků) narazíte hlavou do zdi tvrdé reality. Prudkou životní zatáčku s obtížemi vybral a zdá se, že jeho příběh bude mít více než jedno pokračování. Za to jsem velmi rád, protože děj se odehrává v hlavním městě naší mnohonárodnostní monarchie, na kterou lze v mnohém nostalgicky vzpomínat. Knížce dávám všechny hvězdy a hned přecházím na druhý díl.

10.10.2023 5 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Tak já mám pro poslední díl jen samé superlativy. Oproti dvojce zde není tolik přímých bojů, ale o to více řešení zákulisních intrik a magických problémů. Přesto předešlými díly už tak dost vysoko postavená laťka byla ještě navýšena. Dávám knížce všechny hvězdy, autora sobě do oblíbených a celou sérii upřímně doporučuji všem příznivcům fantasy a alternativní historie.

A jeden úsměvný úryvek: "Ať si zvyknou, skrblíci. Máš manželku? Máš výdaje!"

05.10.2023 5 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Úroveň příběhu ve druhém pokračování neupadla, ba právě naopak. V alternativní historii se za pomoci magie na frontě řežou Němci s Rusy a Poláci toho dokázali využít vznikem samostatné republiky. A nemalý podíl na tom má náš hlavní hrdina. Ani hrabě Samarin se nenudí. Víc nebudu prozrazovat, abych kolegy čtenáře neochudil o požitek z čtení. Rozhodně neváhejte, je to super, hned jsem musel přejít na poslední díl.
A koho zajímá autor nádherné obálky, tak tady je jeho adresa: https://www.darkcrayon.com/

28.09.2023 5 z 5

Hrdinové českých zemí Hrdinové českých zemí Jan Kotouč

Jako příznivec selé série jsem samozřejmě nemohl pominout tuto povídkovou knihu různých autorů. Po dočtení každé povídky jsem si ji poctivě ohodnotil a výsledek je 7x za 5, 2x za 4 a 2x za 3. Takže to přesně matematicky dělá 4,45. Ale protože se mi příběhy jako celek líbily a i obálka je skvostná, tak hodnotím za pět celých. Absolutně nejvíce mě oslovila povídka České diamanty, tam jsem si opravdu pošmáknul.
A ještě dva pěkné citáty:
"... víc než cokoli jiného válku prohrávají špatní důstojníci na VAŠÍ straně než výborní důstojníci na nepřátelské." (str. 35)
"Jak říkají bratři Slováci: nepijem, nefajčím, nemilujem, netančím - som úplný somár." (str. 366)

20.09.2023 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Těsně předprvoválečná Varšava s alternativně podanou historií, říznutou fantasy, se mi líbila. Hlavní hrdina je rozhodně sympaťák, takže jsem mu držel palce a vůbec jsem se nenudil. Děj postupně gradoval a z dokončeného Adepta jsem ve čtečce plynule přeskočil na Místodržícího a Stín už mám také připraven. Dávám 4,7 hvězdy, tedy zaokrouhluji na pět celých.

19.09.2023 5 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Po delší době jsem pro čtení šáhnul do kategorie thrilleru a byl jsem spokojen. Komisařka Battagliová, navenek nerudná a ostrá, je ve skutečnosti velmi empatická osoba. Vyšetřování mě zavedlo do velehor a byť se jednalo o hrůzné zločiny, přesto skutky byly čtenáři podány citlivě a neodpuzujícím způsobem. Knížka si u mě vysloužila všech pět hvězd.

10.09.2023 5 z 5

Duchové Šumavy Duchové Šumavy Martin Sichinger

Tak tahle knížka opravdu měla šťávu a přenesla mě v čase do našeho pohraničí v roce 1946. Němci určení do odsunu jsou pryč, stejně jako české Rabovací (Revoluční) gardy. Město Vimperk je skoro prázdné a pár navrátivších se českých starosedlíků očekává příchod nových obyvatel. A pašeráci se na zakázku snaží do Německa dostat ukryté věci, ať již mají hodnotu finanční nebo jen osobní. Odpouštím autorovi literární licenci, že by se pěšky za tmy jediné noci dalo dojít pěšinkami z Německa do Vimperku a zpět a dávám příběhu všechny hvězdy.

05.09.2023 5 z 5

Krásná česká říkadla Krásná česká říkadla Josef Lada

Je to velká radost zase číst knížku pro někoho. S vnučkou si to opravdu užívám.

02.09.2023 5 z 5

Šachy pod sopkou Šachy pod sopkou Håkan Nesser

Byl jsem připraven na pomalé tempo, tak jako u předešlých dílů. Byl jsem připraven i na to, že půlka příběhu bude bez přítomnosti policie. Přesto však Šachy pod sopkou byly i tak na mě příliš. Vyšetřování se motalo v kruhu a bylo vyřešeno pouze dílem náhody a to se mi zdá slabé. Proto po velkém uvažování dávám trochu lepší trojku hvězdiček.

02.09.2023 3 z 5

Z historie císařsko-královského pěšího pluku Kaiser č. 1 Z historie císařsko-královského pěšího pluku Kaiser č. 1 František Kopecký

Útlá brožura mě v kostce provedla více než dvousetletou historií tohoto pěšího pluku. Dozvěděl jsem se o jeho účasti na bitvách, slavných i pro mě neznámých, o velitelském sboru či o dislokaci útvaru. Bohužel období první světové války, předmět mého největšího zájmu, se ve stručnosti vešlo na jedinou stránku. Přesto dávám všechny hvězdy, protože alespoň takovým stručným způsobem zpracovanou historii by měl mít každý pluk historicky působící na našem území. Stále v mnoha směrech lze pouze smutně konstatovat, že "zde jsou lvi".

29.08.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Pohnuté dějiny dvacátého století na příběhu jedné ženy. Tak bych asi ve stručnosti v kostce shrnul obsah knihy. Vcelku se mi líbila, ale na všechny hvězdy to z mého pohledu nebylo. Ale lepší čtyři určitě.

26.08.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

No tak to tedy byla pecka. Smutný a tklivý příběh nezdolnosi ducha citlivé a osamělé hlavní hrdinky. Opavdu lituji, že knížce můžu dát jen pět hvězdiček. Upřímně doporučuji k přečtení.

21.08.2023 5 z 5

Příběh hořkého trojlístku Příběh hořkého trojlístku Marie Macková

Příběh z doby, která měla svůj řád a neochvějné základy se mi opět líbil. Plischek povýšil a posunul se služebně kousek dál. Továrna státní tabákové režie je z dnešního pohledu nezvyklou kulisou i ten dohled finanční stráže. Každopádně tabák nebyl na indexu, stejně jako dnes státní úředníci. Vyšetřování se muselo spoléhat hodně na svědky a nepřímé důkazy, moderní vyšetřovací metody ještě nebyly známé. Proto zdatný vyšetřovatel musel mít fištróna a někdy i trochu štěstí. Naopak i mentálně postižení spoluobčané byli přirozeně zapojeni do pracovního procesu a institut domovského práva měl velkou váhu - viz případ sirotka Karolíny. Každopádně doufám, že paní Macková napíše další zajímavý příběh z dob našeho R-U mocnářství a dávám všechny hvězdy.

18.08.2023 5 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Flotila zatracených je zatraceně dobré pokračování Hlídkařů z Rozhraní. Pro únik z nebezpečného pásma poslala paní Dewesová hrdiny až do samého centra moci a zpět. Do toho mimozemské technologie a několik zvláštních setkání. Prostě děj je pestrý a patřičně napínavý. Šest set stran na ukončení příběhu nestačilo, tak si budu muset počkat na minimálně ještě jedno pokračování. Za velkou spokojenost dávám všechny hvězdy.

17.08.2023 5 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Za mě hlásím plnou spokojenost. Akce stíhá akci, vystřílené nábojnice by zasypaly Chucka Norrise. Na zemi, pod zemí, ve vzduchu, na moři i v kosmickém prostoru probíhá lítý boj s mimozemskou civilizací. Jak to dopadlo, to prozrazovat nebudu. Ale určitě nic nezkazím, když napíšu, že mě velice pobavila scéna s nosorožcem. Dávám všechny hvězdy a chválím pěknou obálku Tomáše Flaka.

13.08.2023 5 z 5