bob0985

Modlitba za Owena MeanyhoModlitba za Owena MeanyhoJohn Irving

Každý detail má nějaký význam. Řekl bych, že kniha je zamyšlením nad smyslem existence každého člověka. Kniha mi připadla zajímavější a hlubší než Život podle Garpa.

04.09.2019

Malíř pomíjivého světaMalíř pomíjivého světaKazuo Ishiguro

Někdy mi přijde, že v knihách tohoto autora není to důležité napsáno slovy, ale nachází se právě mezi řádky. Jak toho dosahuje; to je mi stále záhadou.

04.07.2019

Den pro šakalaDen pro šakalaFrederick Forsyth

Velmi dobrá dnes již klasika, odehrávající se v srpnu, takže ideální kniha na léto. Bavilo.

15.08.2020

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Je těžké tuto knihu hodnotit, protože jsem přečetl již mnoho o Osvětimi a holokaustu. Ze začátku jsem měl obavu, zda se nejedná jen o fikci, která má spojit jednotlivé události, které se udály v Osvětimi a o kterých jsem již četl v jiných knihách nebo je znám z vyprávění, z osobních setkání...... Postupem času jsem ale autora asi pochopil a byl jsem rád, když se sám k tomu vyjádřil.

18.04.2020

Ani mukAni mukDavid Jackson

Poslední týdny se nemohu dostat nějak ke čtení, a tak jsem se rozhodl tento nedostatek kompenzovat poslechem audio - trošku to je podvod, ale bohužel, nemám jinou možnost. Jaroslav Plesl tento thriller namluvil úplně špičkově. Jako po knize bych po něm nesáhl, mám rád jinou literaturu, ale tohle bylo velmi dobré. Někdy paroduji Malcolma způsobem mluvy, protože to bylo tak "hrozné" a někdy si vzpomenu na Harriet a její lupínky a dévédéčka...

30.10.2020

Manuál pro uklízečkyManuál pro uklízečkyLucia Berlin

Tak, jak je napsáno v doslovu, nelze asi hodnotit povídky jednotlivě. U něktrých jsem trochu litoval, že nejsou zpracovány do delšího románu. Níže už někdo psal, že je úžasná lehkost jejího pera - domnívám se, že právě to a uvěřitelnost příběhům z těch povídek dělá tak dobrou literaturu a současně to není kýč. Mnohým jiným autorkám/autorům bych to nevěřil, Berlin to věřím bez pochybností.

29.02.2020

Snídaně u TiffanyhoSnídaně u TiffanyhoTruman Capote

Mohu přiznat, že tuto knihu jsem četl zejména proto, abych si rozšířil svůj rozhled o další světovou klasiku. Hodnotil bych ji jako jednu představitelku beatnické literatury. Dnešníma očima bych řekl, že již překonanou, nicméně stále "klasiku".

23.06.2019

Z hlubinZ hlubinMargaret Atwood

Řekl bych, že tato kniha je skvělou předchůdkyní dvou knih autora Davida Vanna: Srub, Ostrov Sukkawan - proto mě i velmi překvapilo, že v doslovu uvedených mladších titulů se vůbec tato novela neobjevuje! Vzhledem k tomu, že předchozí kniha se odehrávala především v NY, tak jsem chtěl číst něco bližšího přírodě. Z hlubin jsem začal číst jen náhodou a kniha mi skvěla sedla.

04.01.2020

SiddhárthaSiddhárthaHermann Hesse

O poznání, lásce, cestě, hledání, nalézání, ztrácení, porozumění, smyslu, poznání, vědění, moudrosti... myšlenky filosofické, nikoli břitká esoterika.

08.07.2020

Špekonomie, aneb, FreakonomicsŠpekonomie, aneb, FreakonomicsSteven David Levitt

Tuto knihu jsem četl v anglickém originále. Název "Špekonomie" mi přijde dost špatný. Kniha poukazuje na to, že ekonomické výsledky nejsou vždy výsledkem ekonomických rozhodnutí. Ke knize existuje taktéž film, ve kterém jsou některé kapitoly rozebrány trochu jinak a dále rozpracovány, některé zcela vynechány. Určité kapitoly mohou být považovány za kontrovezní - k nim se právě vrací i zmiňovaný film.

08.03.2015

Líný cestovatelLíný cestovatelDan Kieran

Velmi rád cestuji na "vlastní pěst" takže kniha mi nepřinesla nic úplně nového a objevného do života. Řekl bych, že je spíše určena lidem, kteří by rádi vyrazili na odvážnější cestu, avšak potřebují ujištění, že se nejedná až o tolik nebezpečný podnik. Kdo by ji měl určitě číst, jsou "cestovatelé" do hotelových resortů, kteří už 5x byli ve stejném hotelu na stejné pláži. U nich však pochybuji, že po této knize sáhnou.

08.03.2015

OpozdilecOpozdilecDimitri Verhulst

Opět velmi dobrá kniha, kde se podle mě neskrývá jen snaha hlavního hrdiny mít od manželky klid, ale také je to jakási krátká studie vztahů a toho, jak lidé mezi sebou a spolu dokáží komunikovat. Některé hlášky jsou naprosto skvělé! Parafrázuji: jako mrtvoly jsme vedle sebe leželi celé manželství, takže pohřben chci být jinde... atd.

30.07.2020

Svatá hlavaSvatá hlavaHana Lehečková

Velmi syrová kniha, kterou jsem nečetl, ale slyšel jako audioknihu na ČR. Kniha na mě hodně zapůsobila. Mám pocit, že kdybych tu knihu četl, tak bych asi tomu nedal tolik, jako Jakub Albrecht, který tomu dal ještě další úroveň. Vzpomněl jsem si na Jižanské baroko, na amerického autora Cormac McCarthy nebo maďarského Szilárd Borbély... v představách s příběhem jsem byl někde u Kaplice a Velešína.

22.09.2020

Válka a terpentýnVálka a terpentýnStefan Hertmans

Velmi pěkně a moderně zpracované vzpomínky na 1. sv. válku, které se prolínají se vzpomínkami na dědečka a současně by je bylo možné považovat za ságu o jedné rodině.

26.08.2020

Život po francouzskuŽivot po francouzskuJean-Paul Dubois

Kniha na mě velmi dobře zapůsobila. K tomu, aby autor sdělil něco závažného, začal něžně a zlehka. Později přeřadil na vyšší rychlost.

29.07.2020

Hotel světHotel světAli Smith

Mám nutkavý pocit, a to vzhledem ke komentáři níže, že bych měl nejdříve napsat obhajobu, kterou vysvětlím, že jsem náročným čtenářem, a pak si mohu dovolit vysvětlit, proč mě kniha tak hrozně nebavila. Nemůžu však napsat, že jsem ji četl, protože od její polovičky jsem se v ní plácal a plácal, hodně jsem přeskakoval, což si těžko odpouštím, protože v knihách, které čtu, nepřeskakuji. Mrzí mě to, ale tady jsem musel. Měl jsem pocit, že co čtu, jsem už četl jinde a lépe napsané. Měl jsem pocit, že některé odstavce kapitol byly vytvořeny náhodným generátorem vět na jedno téma. A hlavně mám pocit, že této knize možná dlužím víc času a porozumění, které jsem ji však nedokázal od určité chvíle věnovat, a to právě z těch důvodů, které jsem shora popsal. Oceňuji její provázanost, nápad se slovem Globe, který měl možná i evokovat Shakespearovo divadlo, ve kterém jsou různé postavy, ale kniha mě prostě ne-ba-vi-la.

04.05.2019

Světová výstavaSvětová výstavaE.L. Doctorow

Tato kniha mě vzala za srdce. Mírnost, jak jsou vzpomínky vyprávěny, pohledy osob, které v nich vystupují, lidská dostupnost a cit. Pročíst se začátkem, naladit se, nespěchat na čtení a dostavila se odměna ve formě pocitu, že celou dobu jsem s tím chlapcem byl a rozumím mu.

03.12.2020

Dobrý proti severákuDobrý proti severákuDaniel Glattauer

Toto je další z audioknih, které jsem poslouchal. Jako normální knihu bych po ni asi nesáhl - ano, je to spíše román pro ženy. Byly chvíle, které mi připadaly už příliš dlouhé a trochu už nuda s opakující se výměnou - on chce/ona nechce, ona chce/on nechce se potkat. Vyústění příběhu pak bylo fajn, ale i tak, za mě 3.

04.12.2020

HHhHHHhHLaurent Binet

Někteří z hodnotitelů knihy píší o tom, že čekali zpracování, které bude obsahovat víc faktů. Já osobně si naopak cením, že zahraniční, francouzský, autor napíše o této události knihu takovým způsobem, který dokáže oslovit širokou i zahraniční veřejnost. Mě s románem seznámil jeden dvacetiletý (!!!) Holanďan, který ji přečetl ve svém jazyce, a pak mi ji věnoval v češtině. Styděl jsme se před ním, že on knihu četl a znal a já o ní nevěděl. Zároveň jsem však měl radost, že tak 20-ti letého kluka oslovilo české téma prostřednictvím knihy. Já autorovi děkuji, že tuto událost dokázal zpřístupnit mnoha lidem po celém světě.

23.05.2015

Vojna a mír I. dílVojna a mír I. dílLev Nikolajevič Tolstoj

Příběh je skutečně rozsáhlý, není však zdlouhávý, a proto stojí za to si tuto knihu (knihy) přečíst - sám jsem měl k dispozici vydání z roku 1947. Čtenáře, kteří mají obavu, že délkou se dílo blíží některému z Jiráskových děl, bych rád uklidnil, že Tolstoj věděl, kdy přestat s popisem a jinými formami výkladu, které by mohly čtenáře odradit, unavit. Tolstoj nepřekročil hranici, kdy bych si řekl, že knihu musím odložit.

Nicméně jedna část byla jaksi navíc - úplně závěrečná, druhá část epilogu. Nejspíše vzhledem ke své době měl autor potřebu se vypořádat filosofickými otázkami o tom, co a kdo utváří dějiny, a svoji polemiku do knihy zařadil. V dnešní době se mi jeví trochu nadbytečnou, a proto jsem ani jejímu čtení nevěnoval pozornost. Tato část by však neměla vyvolávat v čtenáři odsouzení příběhu a jeho zpracování jako takového.

25.04.2015

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Toto pro mě byla druhá detektivka (první byl Sněhulák) tohoto autora. Myslím, že víc krimi knih od tohoto autora číst nebudu. Knihu jsem dočetl a odložil do police. Žádnou zprávu, žádný vzkaz ve mně nezanechala. Fajn příběh, do kterého se začtete, výborně zvládnutá technika k udržení pozornosti čtenáře, avšak recyklovaná metoda, která se osvědčila. Každopádně velmi dobrá odpočinková kniha.

24.11.2014

Není začNení začDaniel Glattauer

Kniha, kterou bych hodnotil víc, jak 3 hvězdy, ale méně než 4. Určitě mě bavila a její poselství je příjemné, ale na mě až moc snadno \"přístupné\", přímočaré, zřejmé. Mám raději knihy, ve kterých si to jejich kouzlo musím jaksi sám objevit. Škoda, že nejde dát 3,5 hvězdy. Tři hvězdy jsou málo, čtyři těsně moc.

02.02.2020

Město světlaMěsto světlaJason Lutes

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

03.10.2020

BouncerBouncerAlejandro Jodorowsky

Skvělý pocit, výborný zážitek. Bál jsem se, že se bude jednat o "jednoduchý" western a jsem rád, že moje obava byla lichá.

05.01.2020

Program pro přeživšíProgram pro přeživšíChuck Palahniuk

Velmi dobrá kniha, plná bizarností, bizarního autora. Plno zajímavých úvah: "Lidi, co mají zájem o nákup mesiáše, hledají kvalitu. Nikdo nebude následovat ztroskotance. Když jde o to vybrat si spasitele, nespokojí se s tuctovým človíčkem (str. 105)." Hned mě napadla paralela s několika politiky a vlastně jejich píár týmy, které instruují svého "maniaka", co má říct a jak má vypadat.

30.03.2020

Jak jsem potkal rybyJak jsem potkal rybyOta Pavel

Poezie psaná v próze. Četl jsem ji, když mi bylo 18 let.

27.04.2015

Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

Esoterika není úplně oblast, která by mě bavila. Knihu jsem přečetl, myšlenky zajímavé, ale nerad bych ji přeceňoval. Před začátkem uskutečňování podnikatelských snů bych každému doporučil, aby si také přečetl nějakou literaturu o ekonomii, nejen o tom, že stačí jít za svým snem.

24.11.2014

Princ a chuďasPrinc a chuďasM. Twain (pseudonym)

Jak mám jako dospělý hodnotit tuto pohádku? Příjemný výlet do Anglie, příjemná exkurze do staršího jazyka, kterým je psán, milé ilustrace. Takový absolutní odpočinek a pohodová zábava, připomínka dětství a přesto něco víc, než jen to.

12.07.2020

NudaNudaA. Moravia (pseudonym)

Studie vztahů, manipulace (oboustranné), možná zvláštní, ale kniha mi velmi sedla a nějak nevím, co k ní úplně napsat.

07.04.2020

GepardGepardGiuseppe Tomasi Di Lampedusa

Kniha, kterou bych hodnotil 3-4 hvězdami. Ze způsobu psaní, vyprávění a především použití jazyka bych řekl, že autor měl rád spisovatele 19. století, jejich styl, který bych řekl, že je z knihy patrný. Kniha se i proto nečte lehce.

17.11.2019