bob0985 bob0985 komentáře u knih

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Opět velmi dobrá kniha, kde se podle mě neskrývá jen snaha hlavního hrdiny mít od manželky klid, ale také je to jakási krátká studie vztahů a toho, jak lidé mezi sebou a spolu dokáží komunikovat. Některé hlášky jsou naprosto skvělé! Parafrázuji: jako mrtvoly jsme vedle sebe leželi celé manželství, takže pohřben chci být jinde... atd.

30.07.2020 5 z 5

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

Kniha na mě velmi dobře zapůsobila. K tomu, aby autor sdělil něco závažného, začal něžně a zlehka. Později přeřadil na vyšší rychlost.

29.07.2020 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Kniha, u které jsem se obával, aby nespadla do kýče, ale nestalo se tak. Podle mě ukazuje, že je dobré vybočit ze stereotypu, ale představa, že takové vybočení může být už trvalé, že je možné, že se člověk úplně oprostí od své minulosti a svých omezení (jak se nám nějaké ezoknihy snaží namluvit) tak nemusí být možné. Celkově byla kniha pojata autorem velmi zajímavě. Hlavní postava je vlastně prostředníkem k poznání "hlavního hrdiny", myšlenky jsou jaksi retrospektivou zkušeností a vnímání druhého "hlavního hrdiny".

19.07.2020 4 z 5

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Jak mám jako dospělý hodnotit tuto pohádku? Příjemný výlet do Anglie, příjemná exkurze do staršího jazyka, kterým je psán, milé ilustrace. Takový absolutní odpočinek a pohodová zábava, připomínka dětství a přesto něco víc, než jen to.

12.07.2020 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

O poznání, lásce, cestě, hledání, nalézání, ztrácení, porozumění, smyslu, poznání, vědění, moudrosti... myšlenky filosofické, nikoli břitká esoterika.

08.07.2020 5 z 5

Kaligrafie snů Kaligrafie snů Juan Marsé

Hodnotil bych 3,5 hvězdy. Kniha je psána skutečně jinak a chvíli jsem si nebyl jistý, zda její těžiště má být ve vyprávění o "odboji" nebo o vztahu, což se nakonec ozřejmí. Nicméně ten odboj a přítomnost odhalení vytváří v knize další pocitové pozadí. Doslov knihu dobře vystihuje; rychlost vyprávění, zápletka a rozuzlení (nemohu se ubránit dojmu, že jsem již někde něco podobného, avšak sofistikovanějšího nečetl).

06.07.2020 3 z 5

Huascarán, cesta končí, cesta začíná Huascarán, cesta končí, cesta začíná Lubomír Vejražka

Tuto knihu jsem přečetl v roce 1997. Byla to jediná kniha v češtině, kterou jsem si vezl do USA na studijní rok (nepočítám-li ČJ-AJ slovník). Daroval mi ji tehdy před cestou spoluautor Jirka Hladík. Kdybyste ji někdo hledal, tak je v knihovně Presbyterianského kostela v Rogersville, TN. Úžasné fotografie s popisem horolezeckého neštěstí. Povedená kniha k uctění památky.

29.06.2020 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Dílo, které fascinuje svým obsahem, rozsahem...

19.06.2020 5 z 5

Sledování změn Sledování změn Sajjid Kašua

Výborná kniha, mnohovýznamová, u které je zajímavý nejen příběh, ale celá její struktura. Autor je takový další Amos Oz, který svou literaturou může ukázat cestu k porozumění. Nechává politiku stranou. Knihu bych zařadil do zvláštní kategorie protikonfliktních knih, kde na různých konfliktech autor ukazuje, jak bolestivé mohou být pro všechny zúčastněné a často naprosto nevinné oběti.

29.05.2020 5 z 5

Pětka Pětka Mick Jackson

Kniha na mě velmi příjemně působila. Ano, je pravda, že malý Bobby najednou, jakoby překážel a z knihy zmizel, ale nevadilo mi to. Druhý díl - Včely, mě velmi bavil.

24.05.2020 4 z 5

Deštník Deštník Will Self

Odloženo po 25 stránkách... autor grafoman, čtenář, který to přečte celé, musí trpět nějakou obsesí. Ač mě nějaké literární experimenty zajímají, tak představa, že přes 300 stran se mlátím od zdi ke zdi, chytám se vláken, která nejsou, hledám význam, který je a současně není, a pak učůrávám z toho, že jsem to přečetl a jaký jsem kabrňák, protože tohle dílo pochopí jen "intelektuální snob"... tak tam asi nejsem.

Poklonu tímto skládám překladatelce (musel to být překladatelský masakr), korektorovi (stačilo korigovat 25 stran) a všem, kteří tuto knihu skutečně přečetli. Současně si pochvalu zaslouží i Argo, které ji vydalo. Snad si kniha najde své čtenáře. Myslel jsem, že budu první, který neměl vazbu na její vydání, ale nedal jsem to.

04.05.2020

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Kniha není napsána bombasticky, aby čtenáře příběh překvapil a možná proto ji hodnotím 4 hvězdami (dal bych 3,5), protože neustále očekávání něčeho překvapivého z nás dělá instantní konzumenty, ač našeho životy také nejsou plné bombastických překvapení.

04.05.2020 4 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Kapis a 1amu to napsali za mě. Nevadí mi, že jsem se nemohl ztotožnit s hlavním hrdinou, na to jsem si už zvykl a beru to jako zkoušku, ale Oslice prostě měla takový jiný nádech. Oslice byla pestřejší, barvitější a rozehrávala více emocí. U této knihy jsem se rozhodně nenudil, velmi dobře bavil - když dostal Zajda nakládačku, tak mě to potěšilo. V mé knihovně má určitě zasloužené místo.

26.04.2020 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Je těžké tuto knihu hodnotit, protože jsem přečetl již mnoho o Osvětimi a holokaustu. Ze začátku jsem měl obavu, zda se nejedná jen o fikci, která má spojit jednotlivé události, které se udály v Osvětimi a o kterých jsem již četl v jiných knihách nebo je znám z vyprávění, z osobních setkání...... Postupem času jsem ale autora asi pochopil a byl jsem rád, když se sám k tomu vyjádřil.

18.04.2020 4 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Studie vztahů, manipulace (oboustranné), možná zvláštní, ale kniha mi velmi sedla a nějak nevím, co k ní úplně napsat.

07.04.2020 4 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Velmi dobrá kniha, plná bizarností, bizarního autora. Plno zajímavých úvah: "Lidi, co mají zájem o nákup mesiáše, hledají kvalitu. Nikdo nebude následovat ztroskotance. Když jde o to vybrat si spasitele, nespokojí se s tuctovým človíčkem (str. 105)." Hned mě napadla paralela s několika politiky a vlastně jejich píár týmy, které instruují svého "maniaka", co má říct a jak má vypadat.

30.03.2020 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Kniha o porozumění.

19.03.2020 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Kniha napsaná podle osvědčeného návodu, aby byla napínavá, čtivá a podobně. Prostě, když se dodrží nějaký postup a literární triky, tak to musí vyjít tak, jak to poslední roky vychází u jako Jo Nesbo, vždy však v nějak pozměněných kulisách. Né každý to umí, ale takových děl je už poměrně hodně. Dal bych asi 3,5 hvězdičky, půlky nejsou, takže 3... bavila mě, ale nic hlubšího jsem v ní nenašel.

10.03.2020 3 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Tak, jak je napsáno v doslovu, nelze asi hodnotit povídky jednotlivě. U něktrých jsem trochu litoval, že nejsou zpracovány do delšího románu. Níže už někdo psal, že je úžasná lehkost jejího pera - domnívám se, že právě to a uvěřitelnost příběhům z těch povídek dělá tak dobrou literaturu a současně to není kýč. Mnohým jiným autorkám/autorům bych to nevěřil, Berlin to věřím bez pochybností.

29.02.2020 4 z 5

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Kniha, kterou bych hodnotil víc, jak 3 hvězdy, ale méně než 4. Určitě mě bavila a její poselství je příjemné, ale na mě až moc snadno \"přístupné\", přímočaré, zřejmé. Mám raději knihy, ve kterých si to jejich kouzlo musím jaksi sám objevit. Škoda, že nejde dát 3,5 hvězdy. Tři hvězdy jsou málo, čtyři těsně moc.

02.02.2020 3 z 5