bob0985 bob0985 komentáře u knih

Patrick Melrose II. Patrick Melrose II. Edward St. Aubyn

Druhý díl mě až tolik nezaujal, ač určitě byl myšlenkově bohatší a hlubší. Chyběl mi tam víc rebel, šílenec, zůstal jen ublížený Patrick, vyrovnaný nebo vyrovnávající se, a filosofující děti. Autor je určitě genius, ale první část mě bavila víc. Knihu Marně hledám slov, jsem četl už před mnoha lety. Tento střípek, nebo spíš střep, mi chyběl. Za mě také 3,5.

18.03.2021 3 z 5

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Velmi dobře napsaná kniha, která (ač by se zdála rozsáhlou) se dobře čte. Některé výjevy mi daly sice zabrat, jak byly vylíčeny, ale o to víc se mi to líbilo. Autorovy narážky byly naprosto skvělé. Vtipné a přesto vážné. Už se těším na druhý díl!

28.01.2021 5 z 5

Noční inspektor Noční inspektor Frederick Busch

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Poprvé se mi stalo, že lituji, že jsem ji nečetl. Nejde o osobu, která knihu načetla, ale o to, že jsem měl pocit, že nedokážu mít s příběhem užší a osobnější vztah, který si dle mého mínění určitě zaslouží a který u mě spíš navozuje četba. Těžko se mi to tedy hodnotí. Dal bych 3,5

27.01.2021 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Steinbecka mám velmi rád, avšak tato kniha mě až tolik neoslovila. Přišla mi trochu přitažená za vlasy, v nějakých momentech silou tlačená do vypjatých/exaltovaných/neuvěřitelných situací.

22.12.2020 3 z 5

Dobrodružství hraběte Lydericha Dobrodružství hraběte Lydericha Alexandre Dumas, st.

Poslouchal jsem jako seriál, takže knihu jsem nečetl. Připadala mi však nešťastně až příliš naivní. Brunhildu, která hodí tunovým kamenem 30 metrů, přeskočí propast a je silná jako 10 rytířů, bych za ženu tedy fakt nechtěl, Stejně tak by mi vadilo, že mě svazuje a připoutává ke stěně - divná úchylka. Ještě jedna věc mě překvapila, že mnoho situací a řešení situací bylo vlastně dosaženo podvodem.

21.12.2020 2 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Toto je další z audioknih, které jsem poslouchal. Jako normální knihu bych po ni asi nesáhl - ano, je to spíše román pro ženy. Byly chvíle, které mi připadaly už příliš dlouhé a trochu už nuda s opakující se výměnou - on chce/ona nechce, ona chce/on nechce se potkat. Vyústění příběhu pak bylo fajn, ale i tak, za mě 3.

04.12.2020 3 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

Tato kniha mě vzala za srdce. Mírnost, jak jsou vzpomínky vyprávěny, pohledy osob, které v nich vystupují, lidská dostupnost a cit. Pročíst se začátkem, naladit se, nespěchat na čtení a dostavila se odměna ve formě pocitu, že celou dobu jsem s tím chlapcem byl a rozumím mu.

03.12.2020 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Poslední týdny se nemohu dostat nějak ke čtení, a tak jsem se rozhodl tento nedostatek kompenzovat poslechem audio - trošku to je podvod, ale bohužel, nemám jinou možnost. Jaroslav Plesl tento thriller namluvil úplně špičkově. Jako po knize bych po něm nesáhl, mám rád jinou literaturu, ale tohle bylo velmi dobré. Někdy paroduji Malcolma způsobem mluvy, protože to bylo tak "hrozné" a někdy si vzpomenu na Harriet a její lupínky a dévédéčka...

30.10.2020 4 z 5

Město světla Město světla Jason Lutes

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

03.10.2020 4 z 5

Město kamene Město kamene Jason Lutes

03.10.2020 4 z 5

Město kouře Město kouře Jason Lutes

03.10.2020 5 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Velmi syrová kniha, kterou jsem nečetl, ale slyšel jako audioknihu na ČR. Kniha na mě hodně zapůsobila. Mám pocit, že kdybych tu knihu četl, tak bych asi tomu nedal tolik, jako Jakub Albrecht, který tomu dal ještě další úroveň. Vzpomněl jsem si na Jižanské baroko, na amerického autora Cormac McCarthy nebo maďarského Szilárd Borbély... v představách s příběhem jsem byl někde u Kaplice a Velešína.

22.09.2020 5 z 5

Válka a terpentýn Válka a terpentýn Stefan Hertmans

Velmi pěkně a moderně zpracované vzpomínky na 1. sv. válku, které se prolínají se vzpomínkami na dědečka a současně by je bylo možné považovat za ságu o jedné rodině.

26.08.2020 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Mnohovrstevná kniha. Opět autor píše svým tajemným způsobem - v doslovu označována jako "nedokonalý vypravěč" s čímž bych souhlasil, protože to vytváří jinou úroveň a dojem. Kniha se mi líbila víc než Malíř pomíjivého světa. Co jsem v knize nezachytil bylo, že by vypravěčka opustila Japonsko s anglickým milencem, což se v doslovu tvrdí - to bych ocenil, kdyby mi někdo sdělil, kde jsem tento detail přehlédl...

18.08.2020 4 z 5

Rudo Rudo Daniel Majling

Občas velmi chytré a vtipné se skvělými nápady a postřehy, ale čekal jsem ještě něco trochu víc. Škoda, že nelze dát 3,5 bodu.

15.08.2020 3 z 5

Den pro šakala Den pro šakala Frederick Forsyth

Velmi dobrá dnes již klasika, odehrávající se v srpnu, takže ideální kniha na léto. Bavilo.

15.08.2020 5 z 5

Oblíbená hra Oblíbená hra Leonard Cohen

Dokážu pochopit, proč kniha nepředstavovala Cohenův úspěch a spíše byla kritiky přijata rozporuplně. Tato tvorba (styl) v jeho době musela být velmi rozšířena (beatníci/moderna) a umím si představit, že kritikům se pod ruku dostávalo mnoho podobných románů. Pro mě zajímavá sonda do literární tvorby zpěváka, jehož písně mám moc rád. Literárně mě to příliš neoslovilo, ačkoli tento směr literatury není pro mě cizí. V doslovu mě překvapilo srovnání s Richlerem. Myslím, že Richler je detailnější/preciznější vypravěc, méně "neurotický". Cohen hodně používal zkratku. Pro mě tedy to srovnání nebylo namístě.

03.08.2020 3 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Opět velmi dobrá kniha, kde se podle mě neskrývá jen snaha hlavního hrdiny mít od manželky klid, ale také je to jakási krátká studie vztahů a toho, jak lidé mezi sebou a spolu dokáží komunikovat. Některé hlášky jsou naprosto skvělé! Parafrázuji: jako mrtvoly jsme vedle sebe leželi celé manželství, takže pohřben chci být jinde... atd.

30.07.2020 5 z 5

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

Kniha na mě velmi dobře zapůsobila. K tomu, aby autor sdělil něco závažného, začal něžně a zlehka. Později přeřadil na vyšší rychlost.

29.07.2020 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Kniha, u které jsem se obával, aby nespadla do kýče, ale nestalo se tak. Podle mě ukazuje, že je dobré vybočit ze stereotypu, ale představa, že takové vybočení může být už trvalé, že je možné, že se člověk úplně oprostí od své minulosti a svých omezení (jak se nám nějaké ezoknihy snaží namluvit) tak nemusí být možné. Celkově byla kniha pojata autorem velmi zajímavě. Hlavní postava je vlastně prostředníkem k poznání "hlavního hrdiny", myšlenky jsou jaksi retrospektivou zkušeností a vnímání druhého "hlavního hrdiny".

19.07.2020 4 z 5