Bmisarova

Příspěvky

Jedna želva za druhouJedna želva za druhouJohn Green

Zpočátku mi velký problém dělalo ztotožnění s hlavní hrdinkou. Nějak jsem nedokázala pochopit její mentalitu. Zdála se mi jako typická americká puberťačka, ale to ona byla. Čím déle jsem četla, tím více jsem si užívala příběhu. Pěkná knížka!

09. ledna


V pravý časV pravý časDanielle Steel

Kniha byla pro mě velkým a milým překvapením. Očekávala jsem něco ve stylu červené knihovny, milostný příběh, který bude jako každý jiný, ale tohle jsem nečekala. Krásně napsaný příběh, postavy jsou skvělé vykreslené. Doporučuji

05.11.2021


Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Pro mě to byla první kniha se Sherlockem Holmesem, no a nevím. Čekala jsem, že ve mě zanechá větší wow efekt a budu sahat po další. Zkusím znovu přečíst za pár let a uvidím.

28.10.2021


Old Surehand II.Old Surehand II.Karl May

Druhý díl už je pro mě náročnější na četbu. Začátek se neodehrává na prériích, ale ve městě a na parníku, což ztrácí své kouzlo. Na druhou stranu, rozuzlení je velmi zajímavé.

28.10.2021


Old Surehand IOld Surehand IKarl May

Pro mě je tento příběh klasika. Knížka, po které každé léto sáhnu.

28.10.2021


Poklad na Stříbrném jezeřePoklad na Stříbrném jezeřeKarl May

Další klasika od Karla Maye. Jeho knížky mám silně spjaté s létem a pocitem svobody.

28.10.2021


Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

S knihou jsem zápasila, kdyby nebylo filmového zpracování, ani bych to nedočetla. Příběh ve mě celkově nezanechal větší dojem, pouze zaraženost nad tehdejší zkaženou společností.

27.10.2021


Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Jedná z mých oblíbených novel od Hrabala. Krátká, ale za to s příběhem, ve kterém si každý najde to svoje.

27.10.2021


Zkrocení zlé ženyZkrocení zlé ženyWilliam Shakespeare

Zajímavý příběh, skvělé napsaná komedie. Co víc dodat.

27.10.2021


LakomecLakomec. Molière (pseudonym)

Není větší klasiky než Moliérův Lakomec. Miluje tenhle příběh a upřímně, asi každý z nás někdy potkal takového harpagona.

27.10.2021


TartuffeTartuffe. Molière (pseudonym)

Po knize jsem sáhla v rámci středoškolské povinné četby a po skvělé zkušenosti s Lakomcem musím říct, že jsem neprohloupila. Jak je možné, že někdo, kdo žil před stoletími, byl takový znalec lidí?? Je neuvěřitelné, jaké literární postavy Moliére stvořil a jak je dokážeme napasovat na dnešní dobu.

27.10.2021


Krásny omylKrásny omylVi Keeland

Omyl to byl, ale můj. Zřejmě jsem od knihy očekávala něco jiného, než jsem dostala. Byla to moje první kniha od autorky a doufám, že s další knihou už budu spokojenější.

27.10.2021


Král LávraKrál LávraKarel Havlíček Borovský

Není lepšího autora, který dokáže s naším českým humorem napsat tak údernou báseň, než Karla Havlíčka Borovského. Ano, podle mého názoru jeho básně a životní postoje mají něco, co v sobě má každý Čech hluboko zakořeněné. Báseň máte za 5 minut přečtenou, ale stojí za to.

27.10.2021


Bavorský případBavorský případEva Bešťáková

Lepší parodie na detektivku. Celou dobu jsem přemýšlela, co si mám myslet o hlavním hrdinovi, jehož vlastnosti v celé knize nebyly ani pořádně v kreslený. Knize naprosto chybí pořádná zápletka a autorce ne nepodařilo vtáhnou čtenáře do děje.

25.10.2021


HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Kniha v porovnání s jinými nebyla tak napínavá, ale měla spád a příběh byl zajímavý. Někde jsem četla, že Alena Mornštajnová je rozená vypravěčka, a mohu to potvrdit. Příběh krásně plyne, zbytečně se nazaobírá detaily.

18.07.2021


JeptiškaJeptiškaDenis Diderot

Jeptiška mne opravdu bavila. Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě a kdo nad ní váha, přečtěte si. Příběh o mladé dívce, která se musela vzdát svobody a jít do kláštera, kde zažila to nejhorší, co se mohlo stát.

09.07.2021


ČarověníkČarověníkMarie Rejfová

Na české poměry poměrně odvážný román. Příběh je zajímavý, největším zádrhelem byla pro mě ta zvláštní jména.

09.07.2021


Sluha dvou pánůSluha dvou pánůCarlo Goldoni

Goldoniho Sluha dvou pánů je klasika, U které se pobavíte. Neopomeňte divadelní zpracování s Miroslavem Donutilem.

09.07.2021


Židovka z ToledaŽidovka z ToledaLion Feuchtwanger

Tuto knihu jsem začala číst a jediné co jsem znala byl název. Nepřečetl jsem si nic o autorovi ani o knize. Proč? Potřebovala jsem rychle nějakou knihu do čtenářského deníku. Usoudila jsem, že to nejspíš bude kniha o židovské dívce, která emigrovala z Německa do USA během války. Ach. Jak já se spletla.
Děj knihy zajímavý, ale té omáčky okolo byla na můj vkus až příliš. Každopádně zajímavé.

09.07.2021


Vězeň časuVězeň časuMatt Haig

Pokud čekáte knihu o cestování časem, jste na špatné adrese. Autor propojení historie a současnosti zvládl bravůrním a neotřelým způsobem, které celé knize dodává ten očekávaný nádech tajemna a originality. Na začátku knihy máte pocit, že děj nemůže být zajímavý a že autor vysypal všechny své trumfy z rukávu. Omyl. S každou další stránkou, s každou další kapitolou narazíte na tajemství, které bude vaše dychtivé já muset rozlousknout.

25.06.2021


Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Krásný příběh o lásce, která spojí dva rozdílné lidi, mladou dívku, která se hledá, a může, který trpí. Není co víc bych měla dodat.

12.06.2021


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVJaroslav Hašek

Možná se divíte tak nízkému hodnocení, ale Švejk mě nijak neoslovil. Netvrdím, že kniha není napsaná čtivým způsobem, ale nějak nemohu uvěřit, že někdo je tak hloupý, že se mu tohle všechno může přihodit. Mé racionální já tuto skutečnost nedokáže přijmout, a tak mi bohužel unikl celý vtip této knihy. Možná jsem příliš mladá. Zkusím se k ní za pár let vrátit, třeba se můj názor změní.

12.06.2021


Pýcha, předsudek a seznamkaPýcha, předsudek a seznamkaCurtis Sittenfeld

(+ SPOILER) Mám ráda Pýchu a předsudek, co si budeme, je to klasika. Ze začátku jsem si říkala, že autorka se docela poprala se zasazení příběhu do dnešní doby, ale ten konec!? Ten byl až teatrální a zkazil mi dobrý dojem z celé knížky.

11.06.2021


Nebe pod BerlínemNebe pod BerlínemJaroslav Rudiš

Doporučuji přečíst! Krásná knížka, která reflektuje porevoluční život. Autor píše normálním jazykem a dokáže oslovit čtenáře.

11.06.2021


Tyrolské elegieTyrolské elegieKarel Havlíček Borovský

Opravdu úžasné! Miluju to, jak my Češi si dokáže dělat legraci ze všeho i z ran osudu. Satirické básně mě pobavily a kdo trošku zná život K. H. Obrovského určitě neprohloupí s přečtením.

11.06.2021


PygmaliónPygmaliónGeorge Bernard Shaw

Další kniha, kterou jsem zařadila do svého seznamu maturitní četby. Děj jsem znala před přečtení první stránky, viděla jsem film My Fair Lady. Mám ráda dramata a podle mě je to veselí příběh se společenským podtextem.

11.06.2021


KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Kytice je ten druh knihy, kterou když nepřečtete, jako byste nikdy nečetli. Básně nejsou můj šálek kávy, ale občas je dobré zkusit jinou literární formu. Přečetla jsem to, líbilo se mi to, ale nijak mě to ne oslovilo.

11.06.2021


NabíječNabíječAlice Clayton

Námět knihy a autorčin záměr, dobrý. Ale zbytek, no nebudu lhát. Slovo Óčko se v knize opakovalo více, než bylo zapotřebí a s hlavní hrdinkou jsme si nějak nesedly. Některé pasáže vyloženě trapné. Ke konci to bylo velmi nezáživné čtení.

11.06.2021


Horečka nad ránemHorečka nad ránemPéter Gárdos

Ačkoliv už po prvních pár stranách tušíte, jak celá kniha dopadne, příběh této lásky je tak neuvěřitelný, až je to pravda. Podle mého názoru autor věnoval příliš velkou pozornost nezajímavým pasážím a detailům a konec knihy tak nějak uspěchal.

11.06.2021


Indiánské létoIndiánské létoKarl May

Já tuhle knihu prostě miluju. Klasika, po které sahám každé léto. Příběhy o Old Shatterhandovi a Vinettouovi jsou pro mě kouzelné. Příběhy o přátelství a spravedlnosti, dobru a zlu. Pokaždé při čtení zavřu oči a představuje si, jak se prohání po prérii na koni v doprovodu těch dvou a jejich přátel, jak jedeme mlčky, fouká slabý vánek a slunce nás pálí do zad.
Tohle je prostě srdcovka.

11.06.2021


1