Blue Blue komentáře u knih

Historie klubu Olympik založeného dvojící Šimek a Grossmann ve vzpomínkách a fotografiích kolegů a přátel Historie klubu Olympik založeného dvojící Šimek a Grossmann ve vzpomínkách a fotografiích kolegů a přátel Lubomír Červený

Téma dobré, zpracování ale pro řadu čtenářů nedostatečné. Kniha je pojata spíše fanouškovsky, je tu více obrazového materiálu než textu, který navíc spíše klouže po povrchu. Pro ty, kdo si chtějí nostalgicky zavzpomínat, to může být jistě zcela dostačující, kdo by se ale chtěl do této historie ponořit hlouběji, koho zajímají konkrétnější data, ten bude spíše zklamaný. Tento počin je třeba ocenit, ale je to zároveň promarněná příležitost. 70%

11.04.2023 3 z 5

Jak to bylo s partyzány Jak to bylo s partyzány Bořivoj Nebojsa (p)

Knihu (vydání z roku 2022) není jednoduché hodnotit. Pokud by šlo pouze o čtenářský dojem, je to výborné čtení. Pokud jde o věrohodnost, tu bohužel autor sám podkopává svým hodně angažovaným způsobem podání. Nechává se unést svým spravedlivým hněvem a vše popisuje hodně zaujatě. Není tu žádný odstup od popisovaného. Možná je to všechno pravda, nebo většina, já to nedokážu posoudit a nemohu v tomto ohledu zaujímat žádné rozhodné stanovisko. Pokazuju pouze na to, že autor nevypráví své příběhy v kontextu, v němž se odehrály. Vybral pouze ty (podle něj) největší přehmaty, křivdy, omyly, zločiny a utvořil jakousi černou kroniku partyzánského hnutí na Vysočině. Ale už tím celou problematiku nutně zkreslil. Zkrátka, když si tu knihu přečtete, můžete dát autorovi za pravdu, uznale pokývat hlavou, jakou práci odvedl, nebo vám může vrtat v hlavě pochybnost, zvláště při nedostatečném citování zdrojů, zda to opravdu bylo všechno takto, zda se autor nenechal někdy unést a některé závěry neučinil nesprávně. Nedá se to bohužel zjistit. Dokud někdo nevezme téma opravdu komplexně a nenapíše skutečnou vášněmi nezatíženou syntézu. Nebudu mít nic proti tomu, když se ukáže, že má Nebojsa ve všem pravdu. Mé hvězdičkové hodnocení se tedy týká hlavně čtivosti, věrohodnost knihy nedovedu posoudit. Nakonec mě ale napadá ještě jedna poznámka. Čtenář, který se danou tematikou zaobírá delší dobu, už má spoustu načteno, se s touto knihou vypořádá daleko lépe, než čtenář, který o partyzánech neví nic. Ten musí být pouze šokován a zmaten. Zatímco v prvém případě je kniha střípkem do mozaiky, podnětem k přemýšlení, ve druhém případě bude jednostrannost výkladu pro vytvoření nějakého názoru čtenáře bohužel příliš zavádějící. 70%

10.04.2023 4 z 5

Život s indiány tří Amerik Život s indiány tří Amerik Miroslav Černý

Životopis bývá vždy zasazen do nějakého dobového kontextu, autor sleduje objekt svého zájmu více zeširoka, sleduje vlivy, které na něj působily, popisuje, jak se vypořádával s překážkami, které mu kladly do cesty společenské poměry panující v dané době, porovnává osobnost s jeho souputníky v oboru atd. Přečtená publikace je však jiná, především velmi stručná. Seznamuje nás čistě s vydaným dílem Václava Šolce. A je tak stručná, že se do ní nevešla ani jediná Šolcova fotografie. Je to knížka nesporně čtivá, přehledná, přináší základní data o životě a díle Václava Šolce. To mohu odsouhlasit. Ale také mohu potvrdit, že minimálně jednomu čtenáři to přijde málo.

29.03.2023 3 z 5

Koliby v soumraku Koliby v soumraku Bohumír Strnadel

Velmi zajímavý a stále čtivý historický román by mohl zaujmout hlavně čtenáře z okolí Radhoště. Tím samozřejmě od četby nezrazuji ani čtenáře ostatní. Stávající tři hodnocení bohužel dokládají, že Četyna je dnes důkladně zapomenutý autor. Podepisuje se na tom samozřejmě i ten fakt, že už padesát let není vydáván a že i tenkrát tyto knihy vycházely v malých nákladech a jsou dnes již obtížně dostupné. Já jsem si při četbě této knihy opět ověřil, že se nevyplatí podceňovat regionální autory, jejichž knihy jsou mnohdy daleko hodnotnější, než knihy autorů dnes známých a třeba i omylem populárních. Až čas totiž prověří hodnotu mnohých knih. Četyna je již prověřený spolehlivě. Čtěte ho.

27.03.2023 4 z 5

Stříbrný obušek Stříbrný obušek Bohumír Strnadel

A mně se to líbilo. Měl jsem zpočátku trochu obavu, jak se autorovi podaří splnit jeho záměr pospojovat v souvislý celek lidová vyprávění z doby počátků salašnictví pod Radhoštěm, ale i když to někdy trochu drhne, výsledkem je opravdu působivý mix reálného a fantazijního proudu ve svém celku velmi zajímavého povídání. Zejména místním, nebo všem milovníkům Beskyd a jejich historie mohu tuto četbu upřímně doporučit.

17.03.2023 4 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Kniha pro děti, ale s velmi závažným tématem a pojatá rovněž dosti provokativně. Zejména Polákům se asi musí špatně číst. Nečekal jsem, že bude autor v dětské knize takto otevřený.

05.03.2023 4 z 5

U snědeného krámu U snědeného krámu Ignát Herrmann

Rád občas vezmu do ruky nějakou klasickou českou knihu z 19. století a rád zjišťuji, že se nestala klasickou jen z něčí libovůle, ale že je opravdu dobrá. Herrmannův příběh o nebohém kupci Žemlovi dnes už sice od čtenáře vyžaduje jistou větší trpělivost, protože způsob psaní se opravdu výrazně změnil, ale trpělivý čtenář je pak odměněn silným literárním zážitkem. Na to, že má kniha 400 stran se jedná o nečekaně komorní příběh, ale je to dáno tím, že se autor svým postavám a zejména jejich nitrům (to je slovo) věnuje velmi podrobně. Má je dobře prokouknuté a staví tak před nás jejich věrohodné psychologické portréty. Není to samozřejmě kniha pro každého, ale minimálně staromilec si na ní pošmákne. I díky tomu jazyku.

04.03.2023 5 z 5

Beatles - česká stopa Beatles - česká stopa Vladimír Tučapský

Přiznaně fanouškovská publikace plná obdivu k oblíbené hudební skupině je velmi sympatickým počinem obsahujícím řadu zajímavých informací a ještě víc obrazových příloh. Tento počin má ale také (už z tohoto hodnocení vyplývající) jednu chybu. Je příliš stručný. Vzhledem k tomu, že se jedná o texty (ve výsledku mající spíše rozsah časopiseckých článků), které jsou podloženy půlstoletím sbírání podkladů, jistě toho mají jejich autoři na srdci daleko více, než nám sdělili. Minimálně pro nás další fanoušky je škoda, že se nerozepsali poněkud šířeji. I tak je jim ale třeba za tuto milou (a beatlesovskou bibliografii potřebně doplňující) knížku poděkovat.

25.02.2023 4 z 5

Tarzan strašný Tarzan strašný Edgar Rice Burroughs

K Tarzanovi mám ambivalentní postoj. Na jednu stranu ho uznávám jako dobrodružnou klasiku, na druhou stranu je to četba pro literární masochisty. Přesto se do této četby čas od času pro odreagování pouštím. Tento díl se jmenuje velmi příznačně, protože to je opravdu strašná četba. Když pominu samotný obsah, pak za vše hovoří následující ukázka: "Jsme přátelé!" uvítal dvojici náčelník. "A já jsem Ja-don, náčelník Ja-luru. Skláníme se před tebou, Dor-ul-Otho, a žádáme tě o pomoc v boji s Lu-donem, veleknězem A-luru." "Což jste ho ještě nepřemohli?" divil se Tarzan. "Myslel jsem, že jsi dávno králem Pal-ul-donu." "Ne," zavrtěl hlavou Ja-don. "Všichni se bojí velekněze, a teď, když je v jeho chrámu někdo, kdo si říká Jad-ben-Otho, mají z něho ještě větší strach." Ideální do slabikářů, ale já už jsem čtenářsky poněkud pokročil.

07.02.2023 2 z 5

T. G. M.: K mytologii první československé republiky T. G. M.: K mytologii první československé republiky Ivan Šedivý

Sympatické shrnutí spíše známých nebo tušených skutečností. Sám ale nevím, zda mi po přečtení nechybělo nějaké stanovisko autora, nebo zda je lepší, že zůstalo jen u popisu mýtů.

28.01.2023 4 z 5

Nesmrtelná hra: Historie šachu Nesmrtelná hra: Historie šachu David Shenk

V knize nepochybně najdeme řadu zajímavých informací, ano i perliček z šachové historie, ale nenajdeme v ní kompexnější historii šachů, jak trochu klamavě slibuje název. Naopak tu najdeme pravidla šachu, která bychom byli ochotni postrádat. Zvláštní nevyrovnaná kniha, která na jedné straně potěší, na druhé straně zklame. V tomto směru je ovšem poměrně vyrovnaná.

23.01.2023 3 z 5

Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala Hana Oboda Kolaříková

Musím ocenit autorčin vytříbený styl. Kniha se čte jako když másla ukrajuje. Také sama forma vypravování je vhodně zvolena. Dokáže příběh, který, pokud by byl vyprávěn čistě lineárně, by sám o sobě nebyl nikterak výjimečný, učinit svým způsobem tajuplnějším a napínavějším. Autorka ale dokázala své zaujetí a asi i vlastní badatelské pocity při postupném odhalování osudů svých postav dokonale přenést i na čtenáře, který knihu neodloží, dokud ji nedočte.

19.01.2023 4 z 5

Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Michal Bystrov

Krátce po sobě jsme si mohli přečíst údajně objektivní biografie našich možná nejlepších zpěváků " své doby". Ani jedna úplně objektivní není. Zatímco autor knihy o Karlu Gottovi dával najevo despekt k objektu svého psaní, autor knihy o Waldemaru Matuškovi nezakrývá své sympatie. Musím napsat, že osobně je mi bližší druhý přístup. Povedlo se tu zřejmě napsat velmi solidní přehled života a díla oblíbeného zpěváka, bohužel ale tak trochu z rychlíku. Čekal jsem (a je mi jasné, že čtenářovo očekávání je pouze jeho věc), že vyprávění bude poněkud podrobnější a že se dovím více. Nešlo mi přitom o drby, ale hlavně o to dílo. O tom, jak vznikala a jednotlivá alba, více o největších hitech atd. Takže jsem sice rád, že jsem si mohl přečíst docela povedenou knihu, ale jsem také trochu zklamaný.

01.01.2023 4 z 5

Kniha kralovrahů Kniha kralovrahů Jaromír Šavrda

Jaromíra Šavrdu známe na Ostravsku jako disidenta a vězně normalizačního režimu, nevím nakolik ale žije v povědomí i jako spisovatel, jímž před zákazem publikování byl. Podle toho, že je tu sedm hodnotitelů, se domnívám, že jako spisovatel je zapomenutý. Je to škoda, protože Kniha kralovrahů je velmi čtivý "politický thriller", pro který nemohu nalézt v české literatuře žádné srovnání. Vzhledem k místu a době vzniku je to kniha dnes už možná v některých momentech trochu naivní, ale jedná se rozhodně o poctivé řemeslo. Čtěte, je to opravdu napínavé.

20.11.2022 4 z 5

Moje zlatá řemesla Moje zlatá řemesla Ivan Klíma

Osvěžující, pohodové, dokonce i vtipné, takový dojem jsem měl z této četby. Měl jsem Klímu, už nevím proč, zafixovaného spíše jako suchara. Nepotvrdilo se to.

07.11.2022 4 z 5

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Oddechové čtení, kterému poněkud přidává (pro někoho) na atraktivitě lokalizace. Takže obyvatelé okresu Frýdek-Místek knihu přečtou zřejmě s větším potěšením, než čtenáři z druhé strany republiky. Hlavní hrdina je osobitý jako jeho rodný kraj, jednotlivé příběhy jsou krátké, svižné, nejsou zbytečně překombinované. Zkrátka ideální relax pro čtenáře z Třinecka a Jablunkovska. Ale zkusit to samozřejmě mohou i jiní.

03.11.2022 4 z 5

Na každém kroku boj Na každém kroku boj Marie Hrošová

Nepochybně by se tu našly nějaké dílčí nepřesnosti, ale celkově je to kniha velmi zdařilá, za niž je spousta poctivé badatelské práce. Zároveň kniha potřebná, protože dělá poměrně jasno v otázce nejrozsáhlejší partyzánské války na našem území. Historie je to už poměrně vzdálená, v dotčené oblasti ale zároveň stále živá.

26.10.2022 5 z 5

1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944) 1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky : (srpen-listopad 1944) Josef Přikryl

Precizní dílo, zřejmě stále nepřekonané. Samozřejmě hodnotím stránku faktografickou, dobový balast je třeba brát s nadhledem.

26.10.2022 5 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek XVII., 1948–1956 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek XVII., 1948–1956 Jiří Pernes

Až nakažlivě čtivé, což u odborné literatury nebývá vždy obvyklé, a lze-li to vůbec posoudit, i objektivní vylíčení důležité etapy našich novodobých dějin.

Miláček národa Miláček národa František Kožík

Trochu naivní, ale čtenáři Františka Kožíka jsou na jeho styl zvyklí. A asi jim i vyhovuje. I mně se to pohádkové vyprávění dobře četlo.

26.10.2022 4 z 5