Birter Birter komentáře u knih

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Navzdory tomu, že Hannibal se posunul od detektivkového schématu vynikajících předchůdců Draka a Jehňátek, neubránil se značné prvoplánovosti. Harris je ale stále skvělý vypravěč, a proto to vadí jen málo. Napětí proudí ve vysokých čístech a postavy zaujmou. Achilovou patou románu je však právě titulní záporák. Má sice zajímavý vývoj, díky čemuž jsem nakonec velice spokojen, ale ve výsledku zůstává Dr. Lecter Moriarty 2.0, géniem ve všech ohledech a dokonalým sociopatem deset kroků napřed klaďasům. Dříve tato aura nelidskosti nevadila, protože byl pouhou stylobou ozdobou, ale jako od ústřední postavy je od něj požadováno přeci jen trochu víc.

02.11.2022 4 z 5

Všeobecné spiknutí Všeobecné spiknutí Egon Hostovský

Špička. Vše a více, co od románu chcete. Napětí, původní zápletky a figury, filozofická jasnozřivost, vysoký vypravěčský talent. Už dlouho jsem nečetl tak skvělé dílo. Hostovský na Čechy nezapomněl, a my bychom neměli zapomenout na něj.

19.07.2022 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

(SPOILER) Kdybych vůbec nevěděl kdo Čapek je a co si myslel, nejsem si zcela jist, zda bych vůbec Matku označil za "protiválečné drama". Závěrečná pointa sice chce vyjádřit, že za určitých podmínek je válka přípustná (o čemž by mohl mít dr. Galén určitou pochybnost), ale vyzní jakože se vlastně matka celou dobu mýlila a opravdu měla veškeré záležitosti přenechat mužům, kteří "chápou" větší kontext a matčiny selské hodnoty, v čele s láskou, opravdu nejsou tak důležité. Naopak ona byla jen uzurpovačná a manipulativní. A to mi vadí, když vím, že opak je zprvu velmi dobře vyjádřen, ačkoliv příběh Matky připomíná spíše náhodnou demonstraci myšlenek než komplexní hru typu Bílá nemoc. Takto se Čapek, dle mého, vůči fašismu nijak ostře nevyhradil a co hůř, proti též nadnesenému komunismu, který jinak brilantně kritizoval.

10.01.2021 3 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Strhující thriller i filozoficko-psychologická analýza. Dostojevskij je opravdu kapacita a troufl bych si říct, že spolu s Orwellovou ''Osmdesátčtyřkou'' je to nejmoudřejší kniha jakou jsem četl. Komplexnost R.R. Raskolnikovova se nedá shrnout do pár vět a kritika přehnaného individualismu nebo chcete-li egoismu, mi přišla natolik působivá, že i já jsem mnoho svých názorů přehodnocoval. Zvláště by si však Zločin a trest měli přečíst všichni naivní buřiči...

30.07.2020 5 z 5