biki - Příspěvky

MalevilMalevilR. Merle

Malevil (a spolu s ním i Den trifidů) považuji za absolutní špičku postkatastrofického žánru. Co jsem v posledních letech s podobnou tématikou četla či zahlédla na pultech knihkupectví těmto knihám v naprosté většině nesahá ani po kotníky.

28.12.2015

Jeden za druhýmJeden za druhýmC. Carter

Tak já jsem to dočetla včera v půl druhé ráno. Naprosto děsivé, mrazivé. A vůbec nejhorší je, že člověk dokáže do jisté míry pochopit (nikoli omluvit !) pachatele, proč k oněm hrůzným činům dospěl.

04.01.2016

Setkání s RámouSetkání s RámouA. C. Clarke

Naprosto souhlasím s komentářem níže - TOTO je opravdová sci-fi a také jedna z vůbec nejlepších knih svého žánru. Málokomu se podaří, aby mimozemská civilizace byla skutečně cizí, ne-lidská.
Znovu si musím povzdechnout, že autoři takového kalibru jako byl A.C.Clarke a jeho vrstevníci, se dnes snad ani nevyskytují, a co horšího, ani se k nim kvalitou nepřibližují. Oni by totiž kromě řemeslné zručnosti měli mít asi také slušný rozhled v různých vědeckých oborech, i když připouštím, že to dnes není tak jednoduché.

30.01.2016

Jen ty a jáJen ty a jáJ. D. Robb (pseudonym)

Jasně, že je to odpočinkové čtení. Ale stejně je pozoruhodné, že i při takové frekvenci titulů se stejnými hrdiny si celá série " smrtící" udržuje poměrně slušnou úroveň. Nevzpomínám si, že by se zde objevil nějaký vyslovený propadák. Určité šablonovitosti se samozřejmě asi nejde vyhnout, ale za to částečně může i samotný žánr. Kdyby člověk srovnal obě hlavní postavy Evu a Roarka z úplného začátku série s těmi posledními, autorka jim umožnila i jakýsi vývoj.
Tato poslední kniha patří určitě k těm lepším v sérii. Kromě hlavního motivu se mi také líbí, že s dobrými nápady přicházejí i další členové týmu (nejen pouze Eva a Roarke), a že se autorka nespoléhá na nějaká zázračná vnuknutí detektivů, ale na poměrně uvěřitelné metody pátrání, byť za vydatné pomoci IT technologií.

08.06.2016

ReportérReportérS. Brown

Jeden z vůbec nejpovedenějších příběhů autorky - krimipříběh, tragédie, romantika, špetka erotiky, překvapivý zvrat před závěrem, a také velmi dobré ztvárnění psychologie postav a jejich pohnutek. Za mě rozhodně nejvyšší ohodnocení.

14.05.2016

Já jsem smrtJá jsem smrtC. Carter

Tak Carter mě zase dostal. Větší část knihy jsem si říkala, že se jedná o jeho standard, i když pořád velmi vysoký. Ovšem v závěrečné části mě klesla brada - autor si s námi teda pěkně pohrával ...
Ještě poznámka: nemohu se, bohužel, zbavit dojmu, že ony bizarní způsoby vražd a způsoby, jakými si lidští tvorové dokážou působit utrpení, nejsou až tak docela jen z autorovy hlavy. "Normální " člověk tohle nevymyslí.

02.10.2016

Vlastní životopisVlastní životopisA. Christie

Detektivky paní Agáty jsem v 70-tých a 80-tých letech milovala. Ale její životopis je o celé světelné roky zajímavější ...

28.12.2015

Dokonalý zabijákDokonalý zabijákW. Larsen

... a dokonalý thriller. Téměř 500 stránek jsem zvládla přečíst za dva dny, což hovoří za vše. Přes velký rozsah knihy tam nebyla hluchá místa, všechny události na sebe plynule a logicky navazovaly. I když se děj odehrával střídavě v různých částech světa, neztratila jsem přehled a souvislosti. I osob tam bylo tak akorát, takže ani zde jsem nemusela dlouze přemýšlet, a zpětně listovat, kdože je kdo. Věrohodné charaktery hlavních aktérů (i když šťourové by zase mohli naříkat, že nebyly prokreslené do hloubky - ale kdo po tom v tomto žánru touží?), spousta reálií např. z jachtingu, pátracích akcí na moři i na pevnině, politické pikle a hry o moc ...
Ani se mi nechce věřit, že se jedná o autorovu prvotinu. Jenom doufám, že si tak nenasadil příliš vysokou laťku, a že jeho další knihy (doufám, že vyjdou i u nás) budou aspoň stejně dobré.

27.03.2017

Jmenuji se ReacherJmenuji se ReacherL. Child

Mám pocit, že Child v těchto povídkách dotáhl svůj úsporný, lakonický styl k dokonalosti, ale přesto dokázal vykreslit situace a prostředí tak, že je člověk přímo viděl před očima. Hm, a Joe, ten se taky nezdá. Sice se mi dvě povídky z doby, kdy byl Jack ještě kluk, zdály trochu přehnané ... Ale co, konec konců, vždyť je to Reacher.

Údolí strachuÚdolí strachuA. C. Doyle

Údolí strachu - pro mě nejlepší dílo A.C.Doyla.

21.01.2016

ZlobaZlobaC. Carter

Autor v knize dokonale využil svou původní profesi - děsivý náhled do duše (dá-li se to tak nazvat) sociopata, sériového vraha, před kterým může Hannibal Lecter jen zahanbeně smeknout.

13.03.2016

Tajuplná ženaTajuplná ženaN. Roberts

Tato kniha se mi jistě líbila víc než předchozí (Kdo chce víc). V první části se děj slušně rozběhl. Následující úsek s romantickou zápletkou také není špatný, postupně opět narůstalo napětí. I když vlastní vyřešení situace dosti svérázné hrdinky se poměrně nabízelo a logicky vyplývalo z děje, nebylo to na překážku. Ale stejně bych si poslední část představovala podstatně akčnější. Na závěr - lepší průměr, neboť k úplné spokojenosti mi přece jen něco chybělo.

19.03.2016

Panství EdenbrookePanství EdenbrookeJ. Donaldson

Příjemné překvapení. Milý, zcela nenáročný román, u kterého si lze báječně odpočinout. Hrdinkou je sice naivní romantická dívenka, ale pozor, není to žádné ořezávátko a v kritických situacích si umí dobře poradit. Samozřejmě nechybí onen pověstný "princ na bílém koni" - z mé strany zde jen taková malá námitka: přece jen bych si ho představovala jako trochu většího rošťáka.

27.05.2016

Dívka, která si říkala TuesdayDívka, která si říkala TuesdayS. Williams

Okolo knihy jsem tak dlouho nejistě obcházela v knihkupectví, až mi ji půjčila kamarádka. Nic moc jsem nečekala, takže jsem byla příjemně překvapená - kdybych ráno nemusela do práce, tak bych knížku přečetla na jeden zátah. K osobě Tuesday jsem mohla přistupovat naprosto nezaujatě, protože ani jednu postavu, k nimž ji předchozí komentáře přirovnávají, neznám a musela jsem si je vygůglit. Bez námitek jsem akceptovala autorovo pojetí postavy: T. není anorektička, ale svůj vzhled udržuje zcela promyšleně tak, aby ji protivníci s přerostlým egem těžce podcenili, takže může spoléhat na moment překvapení (viz úvodní masakr v metru s komentářem T.); její IT znalosti, orientace v podzemí Londýna - já to beru tak, že když je zaměřená na jeden jediný cíl a neohlíží se na nic, ani na vlastní život, může dokázat opravdu hodně. A konec konců, vždyť je to fikce ...
Mě osobně spíše děsí, že vývoj v našich "civilizovaných" zemích naneštěstí směřuje k podobnému stavu, jaký je v knize popisován - k úzké provázanosti světa organizovaného zločinu s policejním a justičním aparátem, kde zločinci mají víc práv než běžný občan, který se spravedlnosti nedovolá. A co směřuje, mnohde je už takový stav realitou. Abychom se pak nedivili, že se mohou objevit podobní samozvaní soudci a kati v jedné osobě, což se může opravdu hodně šeredně zvrtnout.

10.07.2016

Večerní školaVečerní školaL. Child

Úplně klasická reacherovka to není. Jack je zde nucen spolupracovat s několika skupinami včetně německé policie, musí brát ohled také na politické zájmy a mezinárodní vztahy. Přesto se stává vůdčí postavou jinak vcelku klasického detektivního pátrání, do něhož ale občas vnáší své, místy osobité, metody. Tím pádem nejsme ochuzení ani o nějakou tu akci, i když je jí méně, než jsme jinak u Reachera zvyklí. Líbilo se mi, že autor Jacka postavil do nezvyklé situace, kterou Jack ovšem jako vždy bravurně vyřešil.

14.05.2017

Příliš krátký provazPříliš krátký provazM. FitzSimmons

Další z výborných thrillerů, které jsem si opravdu vychutnala do posledního slova. Těch osob i událostí z minulosti je tam opravdu hodně, zpočátku mi také trochu trvalo se v ději orientovat, ale pro další vývoj byly nezbytné. Stejně jako většina komentujících jsem poměrně brzy vytušila příčinu zmizení Suzanne. Ale cesta ke zjištění, co vlastně se přesně událo a jaké další skutečnosti (a špinavosti) se v průběhu let na tuto tragédii nabalily, je fascinující. Gibson se svými partnery odvedl opravdu dobrou práci.
Doufám, že se brzy dočkáme dalších příběhů s tímto hrdinou. Moc se mi zamlouval.

25.04.2017

Mluvčí za mrtvéMluvčí za mrtvéO. S. Card

Card patří k tomu naprostému minimu autorů sci-fi, kteří dokázali vykreslit cizí inteligenci jako skutečně cizí, to jest takovou, která se chová ne-lidsky. A i když pojetí knihy je zcela odlišné od Enderovy hry (však také hlavní hrdina je zde již dospělý muž těžce zatížený svou minulostí) a děj plyne volněji, přesto dávám nejvyšší hodnocení.

30.12.2015

Dívčí hrobDívčí hrobJ. Deaver

Kromě toho, že je to vynikající thriller, je zde v tomto typu literatury naprosto ojedinělý pohled do světa sluchově hendikepovaných.

30.01.2016

Už neplačUž neplačL. Howard

Jedna z vůbec nejlepších knih autorky. Je napínavá, romantická, s dobře propracovanou krimi-zápletkou na velmi smutné a deprimující téma ... prostě se dobře čte.
Vůbec je zajímavé, jak odlišný a různorodý postoj jednotlivé komentáře zaujímají. Mě osobně třeba právě bavila i zdánlivě méně akční, ale i tak zajímavá část o zhusta nebezpečné práci organizace pro hledání dětí (člověk tuší, že může mít větší naději na úspěch, protože není svázaná množstvím byrokratických předpisů). Co se týče psychologie postav - rozhodně nepatřím k příznivcům mnohastránkových rozborů těch nejniternějších duševních pochodů, když je stačí vykreslit několika větami či odstavci (a to velmi zdařilými a výstižnými), jako právě v případě rozhodnutí hrdinky v závěru knihy v případě ztracené dítě x adoptivní rodina. Proto také knihu hodnotím v rámci svého žánru k vysoce nadprůměrným.

24.01.2016

Odpočívej v pokojiOdpočívej v pokojiL. Child

Po předchozím slabším příběhu je tu opět Jack Reacher v plném lesku a zase se plete do něčeho, po čem mu vlastně vůbec nic není. Musím také ocenit, že tentokrát na pátrání není sám a má velmi zdatné pomocníky, a taky že nepůsobí tak neprůstřelně, jako ve starších knihách. Rozuzlení příběhu je (aspoň pro mě) překvapivé a děsivé, byť ne úplně originální.

11.05.2016

V moci láskyV moci láskyS. Enoch

Moc pěkné víkendové počtení, chvílemi jsem se uchichtávala i nahlas ... Neodolatelná konfrontace sice hodného, ale přece jen poněkud nafoukaného aristokrata, který se dosud ve svém životě nesetkal s žádným vážnějším problémem, a temperamentní dívky, která si před jeho titulem nemíní sednout na pr... Doopravdy se mi to líbilo a už se moc těším na druhý díl.

06.06.2016

Rodinná mstaRodinná mstaJ. A. Krentz

Předchozí příběhy s detektivní zápletkou od A.Q. mě navnadily, takže jsem se na knížku docela těšila. Ale tentokrát to bylo trošku zklamání - sice slušná zápletka, sympatické hlavní postavy i slizcí hlavní podezřelí, ale celému příběhu nějak chyběla šťáva, spád ... prostě mě to nějak zvlášť nezaujalo, takže tentokrát jsem nucena dát slabší hodnocení.
(a vůbec - nejlepší byl stejně Winston).

10.07.2016

Šest letŠest letH. Coben

Nebylo to špatné, ale k úplné spokojenosti leccos chybělo. První polovina knihy byla vynikající, napínavá, mělo to spád. Přestože postupně začala fakta dávat smysl a jednotlivé události na sebe logicky navazovaly, situace v knize se stávaly občas až absurdně překombinované. Nemůžu se ubránit pocitu, že zvláště v poslední čtvrtině knihy to už autor trochu přehnal, kniha mě v této fázi už tak moc nebavila. Ale rozhodně pořád patří k tomu lepšímu v žánru.

03.04.2017

Zmizení Samanthy ShipleyovéZmizení Samanthy ShipleyovéJ. Fielding

Velmi slušná kniha. Ale souhlasím s některými předchozími komentáři, že k úplné spokojenosti něco málo chybělo. Možná mi i trochu překáželo střídání dějových linií, což nemám moc v oblibě, a někdy mi to přišlo trochu víc ukecané. Ale co se autorce skutečně povedlo, to je vykreslit totální rozklad rodiny po tak tragické události, jako je únos dítěte, a také duševní rozpoložení hlavní hrdinky bylo velmi uvěřitelné. Michelle mi byla naopak sympatická, protože se v tom chuděra sama plácala po celou tu dobu jen s malým porozuměním od svých nejbližších. Pachatele jsem také tak trochu tušila. Poněkud nevěrohodný, až příliš happyendový se mi ale zdál závěr - jak šel Hunter do sebe, a také nový vztah obou sester a matky ... oko nezůstalo suché.

06.02.2017

Rychlá jízdaRychlá jízdaJ. Garwood

Poslední čtyři knihy JG ze současnosti včetně této - Rychlé jízdy - se jí opravdu povedly. A to se o některých starších říct nedá, podle mého názoru měly dřív dost proměnlivou kvalitu. Ale teď jsou tam ingredience dobrého příběhu - romantika, stará rodinná tajemství, vtip, a to vše okořeněné krimi zápletkou - namíchané v tom správném poměru. Velmi příjemné odpočinkové počtení.

04.11.2015

Kdo chce vícKdo chce vícN. Roberts

Souhlasím se Sarance - kdyby kniha měla o 100 stránek méně, velmi by jí to prospělo. Někdy mi připadalo, že se N.R. nemůže rozhodnout, zda hlavní pozornost věnovat milostným a rodinným peripetiím obou hlavních párů ( i když samy o sobě nebyly nezajímavé), nebo krimizápletce.
Celkově je to ale příjemné počtení, pokud se člověk smíří s tím, že hlavní děj z výše uvedených důvodů často ztrácí spád.

17.11.2015

Všem na očíchVšem na očíchA. Maxwell

Zase jeden pěkný příběh, tak jak to mám ráda: romantika na pozadí kriminální zápletky (nebo obráceně, jak je komu libo), stará rodinná tajemství jdou tentokrát poměrně hodně do minulosti, sympatičtí hrdinové. Po dlouhé době se objevuje člen rodiny Donovanových, který v minulých knihách z oné série byl zmíněn spíše jen okrajově. Zpočátku jsem měla trochu zmatek ve jménech a vztazích v klíčovém rodinném klanu, ale rychle jsem si to dala dohromady. Nedávám plných 5 hvězdiček proto, že jsem vytušila řešení už zhruba v poslední třetině knihy. Ale stejně velmi příjemné odpočinkové čtení.

03.12.2015

Není římského liduNení římského liduJ. Loukotková

Krásně napsaná historická kniha, kterou jsem před lety četla několikrát. Přestože postava Petronia je zde určitě značně idealizovaná, dávám nejvyšší hodnocení, neboť kniha je pro mě podstatně stravitelnější a čtivější než Quo vadis (i když ta se nejspíše víc blíží realitě).

03.01.2016

Pouští a pralesemPouští a pralesemH. Sienkiewicz

Přestože jsem v dětství preferovala spíše verneovky a mayovky, i tuto knihu jsem tehdy přečetla několikrát. Teď po letech si asi nejvíc cením toho, jak H.S. vykreslil přeměnu Staška z lehkomyslného puberťáka na zodpovědného opravdového muže, byť velmi mladého.

04.01.2016

KmotrKmotrM. Puzo

Když před mnoha lety kniha u nás vyšla poprvé, patřila k mým nejoblíbenějším, četla jsem ji několikrát. Děj má spád, výborná charakteristika postav, prostředí ... určitě na pět hvězdiček za literaturu.
Ale časem mi začalo vadit, že hlavní hrdinové jsou vlastně záporné postavy, i když jednající v rámci svého prostředí a vztahů, a že autor toto prostředí do jisté míry glorifikuje. Jistě to s kvalitou knihy nesouvisí, ale přesto mi to vadí. Ale to je jen můj osobní názor.

19.01.2016

1 2 3 4 5 6