biki biki komentáře u knih

Genesis Genesis Chris Carter

Nevím, jestli za to může delší pauza od minulé knihy, ale tato se mi zdá nejlepší, snad s výjimkou Zloby. Nikdy bych nevěřila, že autor může posunout brutalitu vražd zase na vyšší úroveň, a to spolu s psychickým terorem. Ale musím se také přiznat, že snad nikdy mi nebylo pachatele tak líto co se týká jeho motivů, jako v této knize (čímž ale naprosto nechci jeho činy omlouvat). Je to prostě moc smutné čtení.

23.05.2023 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Tak to tedy byla jízda! Podle mého názoru zatím nejlepší kniha z této série. Akce stíhá akci, Sloan i její parťák Hughes se opakovaně ocitají v nebezpečných situacích (Sloan často také díky své impulzivnosti až zbrklosti), z nichž se jim daří vyváznout často jen tak tak a navíc s četnými šrámy. Hlavní padouch a jeho organizace jsou hodně obtížný soupeř, který navíc dokáže manipulovat se státními i federálními úřady, ale i s veřejným míněním. Jasně, že jsou v knize hodně nereálné situace, ale to mi vůbec nevadí, protože to k tomuto typu příběhů prostě patří.
A ještě poznámka - jako skalního fanouška A.Mayneho mě mimořádně potěšila čtyřicátá šestá kapitola.

13.05.2023 5 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Není na škodu občas proložit četbu akčních thrillerů podobným, poklidně plynoucím příběhem, který ale přesto nepostrádá napínavé momenty. Stejně jako předchozí komentující jsem přivítala, že tentokrát byli vyšetřovatelé odkázaní pouze na své "šedé buňky" a znalost lidské povahy, ale i na poctivé detektivní pátrání zvláště prostřednictvím Daniela Haze. On i druhá hlavní postava Jason Redmond jsou opravdu sympatické osobnosti, žádný z nich to neměl v životě lehké. K tomu přidejte celou plejádu barvitých vesnických postav a postaviček a ovšem i těch výše postavených.
Zkrátka příjemně strávený čas s příjemnou knihou a ani já si nenechám ujít další díl.

13.05.2023 4 z 5

Vídeňská krev Vídeňská krev René Anour

(SPOILER) Detektivek či thrillerů ze současnosti, kde hlavní roli hraje forenzní patologie, je dost a dost, až se mi trochu omrzely. Ale umístit podobný příběh do doby, kdy byl tento obor ještě velmi mladý, mě tentokrát zaujal. K mému překvapení bylo soudní lékařství na počátku dvacátého století již na poměrně slušné úrovni, jak naznačil i sám autor v doslovu. Střízlivě pojaté prostředí pitevny, pracovní postupy či postavy lékařů jsou opravdu věrohodně popsané, a to včetně postavení hlavní hrdinky Fanny v hierarchii ústavu. Kromě toho ale také barvitě vykreslené prostředí středostavovské Vídně či pohled na postavení žen v té době s jeho stereotypy, které ale samy ženy až na pár výjimek udržovaly. A přestože mě císařovna Sisi nikdy moc nezajímala, tak jsem přivítala pár informací o jejím osudu aspoň touto cestou.
Zhruba první polovina knihy se mi moc líbila, také napínavé situace probíhaly přiměřeně dramaticky. Jenže druhá část (od Fannina vyhazovu) se mi nečetla už tak dobře - i když mívám v oblibě různé konspirace, v tomto případě mi zápletka kolem Lucheniho a jeho trestu zdála až příliš přehnaná. Ovšem pachatel a motivy jeho jednání byly více než věrohodné a velmi, velmi smutné.
Celkově ale příběh hodnotím jako velmi kvalitní, v zajímavých prostředích, se zajímavými postavami, které jsem si opravdu oblíbila.

07.05.2023 4 z 5

Nevěsta lorda MacKaye Nevěsta lorda MacKaye Lynsay Sands

Opravdu taková jednohubka pro líné odpoledne, která mi připomněla spíše starší knihy od J.Garwoodové. Slušná romantická zápletka, ale i trochu napětí - zkrátka lepší průměr v rámci žánru.

01.05.2023 4 z 5

Vznešená Sophie Vznešená Sophie Georgette Heyer

Milá, zábavná a velmi vtipná kniha, při které jsem se hodně a hodně nasmála. Musela jsem ale strhnout jednu *, protože v závěru se mi Sofie zdála až moc manipulativní, ale naštěstí jí to tak úplně nevyšlo.

01.05.2023 4 z 5

Neřízená střela Neřízená střela Mark Greaney

Greaney a tudíž i Šedý muž jsou čím dál tím lepší. Neúnavní nepřátelé jsou mu stále v patách, nedopřejí mu trochu delší chvíli k vydechnutí a odpočinku, až náhodně zachycená zpráva v televizi donutí Courta trochu pozměnit plány. Jenže Mexiko v této knize neznamená jen krásnou, turisticky atraktivní zemi, ale hlavně stát v podstatě ovládaný sítí drogových kartelů se zkorumpovaným státním i vojenským aparátem. A v téhle smrduté žumpě už Šedý muž na rozdíl od předchozích dvou dílů nejedná jen sám za sebe, ale je nucen vzít zodpovědnost i za další osoby, což je v tomto případě doslova a do písmene "mission impossible".

Při vzpomínce na nedávné potíže našich turistů při cestě do Mexika mi to prostě nedá, abych zde neuvedla jeden ze dvou citátů v úvodu knihy:
"Pokud máte v Mexiku problém a obrátíte se na policii, máte dva problémy." Lorenzo Meyer, mexický historik.

20.04.2023 5 z 5

Dáma s minulostí Dáma s minulostí Amanda Quick (p)

V závěru knihy jsem zesmutněla, protože mám silný pocit, že se autorka rozhodla tuto sérii ukončit - 2. světová válka je už na dohled, což znamená konec rádoby idylických třicátých let a jejich svébytné atmosféry.
V knize se jedná podle mého názoru o slušně vystavený detektivní příběh s pátráním, které se mi jeví vcelku logické, i tentokrát jen s malým podílem paranormálních prvků. Hlavní motiv padouchů je mimořádně zákeřný, ale nikoli nereálný, a k vyznění příběhu jistě přispěje také sugestivně vykreslené, místy děsivé prostředí luxusních lázní. Také oba hlavní hrdinové se mi líbili - Lyra byla sice na můj vkus poněkud zbrklá, ale postava Simona s jeho zkušenostmi, klidem a uvážlivostí ji krásně vyvážila. V knize se mihlo i několik postav z předchozích dílů, proto také ten pocit, že se s nimi autorka loučila. Pokud je tomu opravdu tak, bude se mi po nich stýskat.

20.04.2023 4 z 5

Volání po odplatě Volání po odplatě David Weber

Po úmrtí "dvorního" překladatele Weberových románů pana Jiřího Engliše jsem měla velké obavy, zda na jeho práci někdo naváže a zda vůbec vyjdou další příběhy z vesmíru Honor Harringtonové. Letos jsem se konečně dočkala.
Nemůžu si pomoci, ale příběhy z těchto světů prostě pořád miluju, pořád je můžu číst (a řadu z nich i opakovaně), pořád si vychutnávám, jak dovedně Weber se svými spoluautory spřádají složitou síť vztahů politických, diplomatických či vojenských, jak atraktivně jsou vyobrazeny vojenské akce a bitevní scény. A v nich autoři opravdu nikoho nešetří, takže i ti "hodní" mívají velké ztráty.
Na rozdíl od prvních dvou dílů této série se značná část děje nyní přesunula hodně daleko od Mantichory do nám již z dřívějška trochu známých oblastí Slezska, překvapivě se zapojili i dva nečekaní spojenci. Nezanedbatelnou roli ve vojenských akcích opět hraje starý známý Travis Long (v závěru knihy mě upoutala jeho trefná až místy sžíravá charakteristika ze strany kapitánky Cleggové), ale ani další postavy nezůstávají nijak pozadu. A protože se padouchům nepodařilo dosáhnout jejich cíle, tak kují další nové pikle proti Mantichoře, takže se máme na co těšit. Doufám, že na další díl nebudeme čekat tak dlouho.

14.04.2023 5 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Druhý díl série je podle mého názoru o hodně lepší než ten úvodní. Děj se mi jevil podstatně propracovanější, také jednání i motivace jednotlivých postav, a to včetně padouchů, bylo také srozumitelnější a vesměs i logické v reakcích na postup vyšetřování. Pozadí Madisonina případu je opravdu velmi deprimující - pokud pominu rodinné svazky, tak zrada ze zcela nečekané strany musela být zdrcující. Také Brody se tentokrát opravdu vyznamenal, jen mi tu možná trochu vadila menší úloha Natea. Jsem fakt zvědavá, jak to dál autorka vymyslí.

13.04.2023 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Marie Laval

Moje první kniha od autorky, kterou jsem zakoupila na základě recenzí zde na DK. A vůbec toho nelituju. Krásný romantický příběh v kouzelných, ale nevyzpytatelných kulisách ostrova Skye. Spletité rodinné vztahy hlavního hrdiny, stará tragédie a nechybí ani napínavá zápletka týkající se hlavní hrdinky a která příběh řádně okoření.
Nezbývá mi, než doporučit knihu všem milovnicím moderní romantické literatury.

08.04.2023 5 z 5

Jak se zasnoubit s hrabětem Jak se zasnoubit s hrabětem Janna MacGregor

(SPOILER) Když jsem prvnímu dílu dala nejvyšší hodnocení, i když se mi opravdu líbil, bylo to hlavně kvůli zcela originální situaci, do které autorka své hrdinky uvrhla. Zato tento díl se podle mého názoru může řadit k těm nejkvalitnějším knihám ve svém žánru. Hrdinka s nelehkým osudem, které přijde na pomoc dávný přítel z dětství. Jenže Jonathan už není ten milý a přátelský chlapec z mládí, ale zlomený člověk, na němž se těžce podepsaly válečné útrapy jak fyzické, tak duševní, ale i mlhavé zvěsti a pomluvy, které jej mají zdiskreditovat. Není proto divu, že se chová tak, jak je v knize vykresleno. Constance, Jonathanovi přátelé a konec konců i služebnictvo v sídle pak mají nelehkou úlohu vrátit jej do života.
Zkrátka, moc se to líbilo a už se také těším na další díl.

08.04.2023 5 z 5

Ďáblovo moře Ďáblovo moře Clive Cussler

Já prostě tento typ příběhů miluju. Dobrodružství v neobvyklých prostředích, moderní technologie, ale i pár jen tak mimochodem vmezeřených informací z historie či různých jiných oborů. A samozřejmě hrdinové bez bázně a hany, i když se na té starší dvojici již podepisuje věk (líbí se mi, že i s tím autor počítá). Jsem potěšena, že Dirk převzal spisovatelskou štafetu po svém otci a že v ní pokračuje opravdu důstojným způsobem, takže se máme na co těšit. Tato kniha je zatím nejlepší z těch, pod kterými je podepsán.

31.03.2023 5 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Tak tohle se mi líbilo o hodně víc než předchozí kniha. Autor tu nenechá vydechnout starým známým z minulých dílů, padouchům a samozřejmě ani čtenářům. Akce stíhá akci, ale děj je přehlednější než minule. Opět spousta originálních nápadů včetně toho jednoho níže kritizovaného, který se mi ale zdá být dostatečně vysvětlen. Takže autorovi odpouštím, že se v jednom případě asi nechal inspirovat jistou událostí z knihy stejného žánru, kterou překládal, a kterou jsem shodou okolností četla nedávno. V každém případě se už nemůžu dočkat dalšího dílu.

30.03.2023 5 z 5

Ian Ian Lauren Layne

O víkendu jsem měla náladu jen na zcela nenáročnou romanci. A té se mi v podobě této knihy opravdu dostalo - hlavní hrdina jako vystřižený ze žurnálu, jinak také bohatý hajzlík, a jako jeho protějšek atraktivní, ale zarputilá žena s ambicemi. Nelze opomenout ani hrdinovy dva přátele s podobnými charakteristikami (budou jim asi věnovány další díly). Standardní vývoj vztahu obou hrdinů směrem k očekávanému finále, což se pochopitelně neobešlo bez komplikací. Za co jsem ale přidala jednu * je nezvyklé povolání hrdinky a okolnosti, za kterých se obě hlavní postavy seznámily.

28.03.2023 4 z 5

Procitnutí Procitnutí Nora Roberts

Už dlouho se programově vyhýbám čemukoliv, co zavání žánrem fantasy (paranormálno tam ovšem nepočítám). Proto absolutně nechápu, proč jsem po této knize sáhla. Asi mě upoutala úvodní Breenina situace (část jsem přečetla v knihkupectví), takže jsem byla zvědavá, co se bude dít dál. Autorka k tomu samozřejmě využila prostředí jejího milovaného Irska, přímo prostoupeného legendami a bájemi, a neostýchala se využít i jisté vědou zvažované možnosti, která byla využita v řadě sci-fi příběhů. Ale N.R. to moc pěkně zkombinovala, takže nezbývá než obdivovat její fantazii.
V příběhu jde, jak jinak, opět o boj dobra se zlem, které hrozí zničit i náš svět. Kromě hlavních hrdinů (Breen a spol.) mu čelí také řada dalších barvitých postav a postaviček, nechybí ani atributy typické pro fantasy "meč a magie" a jak už je v knihách N.R. v poslední době zvykem, svou roli hraje i pes. Vůbec jsem nečekala, že se mi to bude tak líbit, že jsem knížku zmákla za víkend.

Řeka Řeka Peter Heller

Už se mi dlouho nestalo, abych na konci knihy byla tak naměkko, abych měla slzy v očích. No, této se to povedlo. Nádherný příběh o přátelství v kulisách překrásné, ale zároveň nemilosrdné kanadské divočiny. Autor má opravdu dar fascinujícím způsobem popsat přírodní krásy tak, že jsem jednotlivé výjevy a scenérie měla opravdu před očima, že jsem přímo cítila vůni vody, země, umírajících stromů, že jsem pociťovala hrůzu a zoufalství prchajících zvířat, že jsem slyšela výkřiky potáplic či řev peřejí a vodopádů ... a ovšem ten naprosto nemilosrdný živel - požár.
Protože jsem (jako obvykle) přečetla nejprve druhý díl - Průvodce- už jsem tušila, že nepůjde o obvyklý typ thrilleru. Proto mě taky nijak nepřekvapil průběh ústředního příběhu. Hlavní hrdinové nejsou žádní drsňáci, ale dva studenti, sice se značnými zkušenostmi v pobytu v přírodě, ale stále jen mladí kluci s minimálními zkušenostmi s lidskou zkažeností. Jack je sice o něco ostřílenější, ale Wynn ke své škodě až příliš velký dobrák. Vývoj situace a činy, kterými na ni reagovali, se mi tak jevily odpovídající jejich povaze a zkušenostem. Dojímavý epilog, v němž se pár slovy vyjasnil závěr putování na řece, podle mého názoru také odpovídal celkovému pojetí příběhu. Moc se mi to líbilo.

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

Námět je trochu podobný jako u předchozí přečtené knihy (Uteč, dokud můžeš) - únosy a vraždy mladých žen, jenže tentokrát jsou do toho zapletené i děti. Musím přiznat, že když jsem četla scénu s Alison a Hazel, musela jsem si dát dost dlouhou pauzu, abych mohla pokračovat. Čím dál hůř totiž podobné situace snáším už i ve fikci. Také celý příběh je podstatně temnější, mimo jiné i s ohledem na tajemství z Kayiny minulosti. Pátrání je hodně složité také kvůli pachatelovým mimořádně zákeřným a rafinovaným manipulacím, které zasáhnou do života nejen Kay a Elliota, ale i dalších osob z městečka, v němž se příběh odehrává. Závěr je hodně dramatický a napínavý, ale že by znamenal happy end, to fakt ne.
A i když jsem se bránila začít další detektivní sérii, opět jsem neodolala a vůbec toho nelituju a také doufám v další pokračování.

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Tato knížka mi opravdu sedla. Oba hlavní hrdinové, tak jak je mám ráda - Laurel, která sice nevyniká výškou, ale intelektem, a Huck, mlčenlivý týpek s vojenskými zkušenostmi. Jo, je to už profláknuté klišé, no a co? Moc se mi líbí také řada dalších barvitě vykreslených postav, které v příběhu hrají svou roli - Laurelina matka se svým temným tajemstvím, Kate a její dcery, Huckovi spolupracovníci, jistá podivná rodina a ovšem trouba šerif. Samozřejmě nemohu opomenou Aenease. A to vše na pozadí pátrání po sériovém vrahovi, který si pohrává se svými pronásledovateli přesvědčen o své neporazitelnosti. Neodmyslitelná romantická zápletka mezi oběma hlavními hrdiny je už jen takovou třešinkou na dortu a já bych si určitě moc ráda přečetla jejich další příběh.

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

Velmi dobré. Připouštím, že se mi kniha nečetla úplně snadno - prostředí amerického maloměsta s totálně zkorumpovaným policejním aparátem, což mě děsně dráždilo, osoba mimořádně odporného hlavního padoucha, ale i hlavní hrdina s kostlivcem ve skříni. Přesto, když už jsem se začetla, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Dokonce i střídání dějových linií mi nijak nevadilo, protože tyto kapitoly byly řazeny tak, aby posouvaly děj v přítomnosti. No, a ta trojitá klička v úplném závěru ... nedá se nic dělat, musím se přiklonit k nejvyššímu hodnocení.

03.03.2023 5 z 5