biki biki komentáře u knih

Hvězdy osudu Hvězdy osudu Nora Roberts

Protože se mi strašně líbila fantasy série o Talamhu, zkusila jsem od Nory jinou sérii. Nač to tajit, líbila se mi ještě víc. Navíc se úvodní díl odehrává na mém oblíbeném Korfu, kde jsem strávila pár vydařených dovolených. Je pravda že začátek nebyl tak úplně ono, ale od chvíle, kdy se skupina začala formovat (zvláště od připojení Sawyera) už jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Když se začaly postupně vyjasňovat schopnosti jednotlivých účastníků, když jsem sledovala rozvíjení vzájemných vztahů a jejich špičkování .. prostě jsem si je všechny zamilovala. Bez meškání jsem musela přejít na další díl.

31.12.2023 5 z 5

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

V době hluboké čtenářské krize se mi mimořádně osvědčil tento vtipný romantický příběh z nezvyklého prostředí. Nemůžu si pomoct, ale styl vyprávění mi silně připomínal jinou naši autorku M.K.Hardy a její ragbisty. Hlavní hrdinka s nezvyklým povoláním se mi moc zamlouvala včetně svého čtenářského vkusu. Navíc popis jejího bytu mi silně připomínal můj pokoj, kde se mi knihy zcela vymkly z rukou. Tony byl někdy na facku, ale měl k tomu své důvody. Jednu * jsem však musela strhnout - těch duševních potíží se mi tam zdálo až moc.

31.12.2023 4 z 5

Jízda na hadu Jízda na hadu Stephen J. Cannell

Ale to vůbec nebylo špatné! Oba hlavní hrdinové se mi moc líbili, vůbec se mi nezdálo, že by "šustili papírem" (ale já jsem nenáročná). Přiměřeně napínavá a komplikovaná zápletka, jen těch čínských intrik snad mohlo být o něco méně.

31.12.2023 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Také já jsem s první třetinou knihy zápasila, ne a ne se začíst, dokonce jsem na nějakou dobu četbu přerušila. Ale protože mám doma už třetí díl, byla jsem donucena knihu dočíst. A opravdu, v dalších částech jsem se už skoro nemohla odtrhnou - příběh měl vše, co si od romantiky představuju a navíc jako bonus boj za práva žen v druhé polovině 19. století. Z pohledu dnešní doby je těžko uvěřitelné, s jakými potížemi a předsudky se ženy v té době potýkaly a jak obrovské úsilí a zarputilost tento boj vyžadoval. Je fakt, že díky tomu mi Lucie zpočátku moc sympatická nebyla, ale pak jsem na ni změnila názor. I zásluhou Tristana, který se sám také musel potýkat se svými démony.

31.12.2023 5 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

Myslím, že pro většinu z nás je naprosto nepředstavitelné si z hodiny na hodinu sbalit pár věcí, popadnou děti a vydat se na cestu do neznáma. Cestu uprostřed chaosu, strachu, zoufalství a nejistoty, cestu s jediným cílem - dostat se do bezpečí, a přitom být zhusta odkázán na pomoc úplně cizích lidí. Domnívám se, že se zde autorce podařilo výstižně popsat myšlenkové pochody a pocity člověka, který se v takovéto situaci ocitl a prožil ji na vlastní kůži. Zároveň jsem také ráda, že se i v dnešní době najde dost lidí, kteří jsou ochotni podat pomocnou ruku těm, kteří se v podobné situaci ocitli zcela bez vlastního přičinění.
Díky ČV, že jsem se k této knize dostala. Myslím, že by si ji mělo přečíst podstatně víc lidí.

29.12.2023 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

V dávné době mých studií tato kniha ani nebyla součástí povinné literatury, takže mě zcela minula. Naštěstí, protože si nejsem jistá, zda bych ji tehdy náležitě ocenila.
Krásné, ale moc smutné dílo o tom, jak tragicky ve vteřině mohou skončit sny, lásky a životy v nelítostné době. Mistrovsky zobrazená tísnivá atmosféra časů okupace a heydrichiády, plná nejistoty, strachu a paranoie. Zcela jistě na tento příběh nikdy nezapomenu, ale znovu číst jej rozhodně nebudu.

29.12.2023 5 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Hodně dlouho jsem se nevěnovala plnění ČV, proto se to teď snažím aspoň trochu dohnat. King sice nepatří k mým oblíbencům, většina jeho děl je pro mne totiž nečitelná, ale pár starších knih jsem přece jen zvládla. Vzhledem k časové tísni jsem hledala knížku co nejtenčí, což tato splňuje.
Nejprve mě zarazilo nízké hodnocení a také spousta negativních komentářů, což rozhodně chuť ke čtení nepodpořilo. Jenže jak už jsem se do knížky začetla, nutilo mě to číst bez přestávky až do konce. Moc se mi to líbilo, za sebe mám pocit, že tu není ani slovo víc, ani míň, že si s ní autor pěkně vyhrál (aspoň při pohledu na jeho jiné tlusté mnohosetstránkové bichle, v nichž slovy zcela jistě nešetřil). Domnívám se také, že většina komentářů potvrzuje Kingův názor, který nejprve sdělil ústy Vinceho a Davea začínající novinářce Steffi: "V tom musí být nějaký příběh ... jenže pak zjistíte, že prostě není. Že je to jenom hromádka nespojitých faktů obklopujících opravdovskou nevysvětlenou záhadu. A přesně tohle lidi nechtějí. Rozčiluje je to. ... A King v doslovu: "Chtít (rozluštit záhadu) je možná lepší než vědět."
Příběh, nebo v tomto případě spíš vyprávění, na mně zapůsobilo víc než jsem čekala a rozhodně si jej budu pamatovat.

26.12.2023 5 z 5

Pouta vášně Pouta vášně Bertrice Small

Už je to hodně dlouho, kdy jsem četla nějakou knihu od B.S., ale tato se mi shodou okolností hodila do ČV. Poměrně obvyklá romantická linka se mi ale v tomto příběhu jeví vcelku podružná. Podstatně zajímavější je vyobrazení historických událostí spojených s pádem Marie Stuartovny a následného chaosu v tehdejším Skotsku. Jistěže jsou do děje zapojeny fiktivní postavy a jejich skutky, ale je skutečně fascinující sledovat historicky doložené intriky reálných osob a jejich lavírování mezi různými stranami ve zcela bezohledném boji o moc, při kterém se neštítí využít i těch nejkrajnějších prostředků.
Asi to není nejlepší či nejčtivější autorčina kniha, ale z těch co jsem četla jedna z nejzajímavějších. Za to taky ty čtyři *.

24.12.2023 4 z 5

Přípitek se satanášem Přípitek se satanášem Jack Higgins

Není to poprvé, kdy jsem příjemně překvapená, že některým starším knihám ani čas příliš neubral na atraktivitě a čtivosti. Společným znakem je menší počet stránek a také to, že se autoři soustředí na hlavní dějovou linku bez dnes tak oblíbených odboček (např. do osobního či rodinného života jednotlivých postav) a pseudopsychologických blábolů, které jsou až na několik výjimek pro vývoj děje zbytečné.
Tento dobrodružný thriller tak nabízí přímočarý a napínavý příběh s velmi kvalitní zápletkou a vesměs kontroverzními hrdiny s velmi flexibilním vztahem ke spravedlnosti. Zároveň dává aspoň trošku nahlédnout do té temné stránky moderních dějin Irska. Moc se mi to líbilo a snad ještě narazím na nějaké další knihy autora, které jsem ještě nečetla.

16.12.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Díky ČV jsem se konečně odhodlala k přečtení tohoto díla, kolem kterého jsem řadu let obcházela s tím, že podle různých zmínek vím, o co se asi jedná. Tak to jsem se tedy pěkně spletla. Kniha se mi vůbec nečetla lehce, zvláště ve střední části jsem musela dávat pozor na každé slovo, na význam každé věty a její kontext. A ano, opravdu to tu moc neodsýpá a není tu v podstatě žádná akce, jenže se jedná o geniální a hlavně srozumitelnou analýzu totalitních režimů. Třetí část je pak zase naprosto obludnou ukázkou toho, jak lze člověka nenávratně zlomit. (A co je nejhorší, že se to stále ještě reálně děje). Sice nelituju, že jsem knihu přečetla, ale dobře mi z ní rozhodně není.

14.12.2023 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Po přečtení první kapitoly jsem zůstala jako opařená s otevřenou hubou. Pak jsem nějakou dobu kolem knížky obcházela - mám číst, nemám číst? Naštěstí jeden z komentářů níže mě trochu uklidnil, takže jsem se opět začetla. No jo, jenže pak jsem zase nemohla přestat. KS už ve Šprtech a frajerech prokázala, že opravdu umí budovat onu tísnivou až hororovou atmosféru, zvlášť v uzavřených prostorách, což bylo vynikajícím protipólem velkého množství akčních scén v druhé části knihy. A ta tedy byla opravdu krutá a pochmurná s doslova šokujícím odhalením. A mám také pocit, že se tímto příběhem trochu změnila pozice posádky Kraksny vůči některým mimozemských entitám.
Spolu s Agou považuji tento díl za nejlepší.

10.12.2023 5 z 5

Lovec Lovec L. J. Shen

Byla jsem zvědavá na tuto hodně populární autorku, ale témata dosud vydaných knih mě nijak zvlášť nelákala. Anotace této vypadala slibněji, tak jsem se nechala nalákat. Jenže až při četbě jsem zjistila, že hlavní hrdinové jsou poněkud zpovykaní a nezralí teenageři. Kdyby v knize nebyl údaj o jejich věku, předpokládala bych, že se jedná o osoby kolem 23-25 let. A právě tento rozpor mezi jejich věkem a tím, jak se je snažila autorka vykreslit, mi hodně a hodně vadil. Stejně jako předchozí komentující mi taky vadil ten limonádově sladký závěr. Co se knize nedá upřít, že je opravdu čtivá, jinak by mé hodnocení bylo ještě slabší.

10.12.2023 3 z 5

Pokušení krásné neznámé Pokušení krásné neznámé Eva Leigh

Opravdu povedená romance s několika neotřelými prvky, která se mi moc a moc líbila. Oba hlavní hrdinové, Sára a Jeremy, jsou svým okolím nuceni zaujmout určité role, které jim ale moc nesedí, což však do značné míry přispěje k jejich sblížení. Neobvyklý koníček lady Sáry a tajný Jeremyho úkol, romantika i erotické scény, ale také aspoň krátké zapojení postav z minulých dvou dílů, to vše tvoří příběh bez hluchých míst či většího zaškobrtnutí. V rámci žánru tedy nejvyšší hodnocení.

10.12.2023 5 z 5

Šéf, co tě nadzvedne Šéf, co tě nadzvedne Winter Renshaw

Dlouho jsem váhala, jak knihu ohodnotit. Asi nejvíc se mi líbilo, jak Elle po zážitku klinické smrti změnila svůj postoj k životu a životní priority. Také postava Scarlet, její dřívější život, ale i typicky puberťácké názory a pózy, to vše bylo také velmi dobře vykreslené. S postavou Westa už to bylo trochu horší, víceméně odpovídala obvyklému klišé hrdinů podobného typu. Naproti tomu se mi ale vůbec nelíbil způsob, jakým Ella na Westa neustále tlačila. Výsledkem naštěstí nebyl úplný rozchod, ale jen přechodné komplikace ve vztahu, což je možné asi jen v knize. Zpočátku jsem chtěla dát jen tři *, ale vzhledem k těm povedeným částem přece je přidám.

03.12.2023 4 z 5

Osamělý vévoda Osamělý vévoda Christi Caldwell

Podlé mého názoru zcela průměrná a snadno zapomenutelná romance, které by výrazně pomohla redukce textu. Úvahy zvláště hlavní hrdinky jsem byla nucena přeskakovat po (skoro) celých stránkách.

03.12.2023 3 z 5

Nebezpečné sny Nebezpečné sny Amanda Quick (p)

(SPOILER) Naštěstí se nepotvrdil můj předpoklad, že s minulým dílem série končí, a že jsem tak opět mohla navštívit pozoruhodné městečko Burning Cove. Sice netvrdím, že je to to nejlepší ze série, ale tak špatné hodnocení si podle mého názoru kniha nezaslouží. Je pravda, že motiv lucidního snění možná není tak atraktivní jako jiné paranormální schopnosti, ale detektivní zápletka kolem jeho výzkumu či zneužití tohoto jevu se mi zdá velmi slušně vystavená a logická, tedy aspoň na tento žánr. Líbily se mi protikladné osobnosti obou hlavních hrdinů - střízlivě a racionálně uvažující detektiv a vedle něj mladá žena zatížená onou schopností lucidního snění, která ještě ke všemu získala představy o vyšetřování zločinů z četby detektivek. Následující sžíravé hodnocení hlavního hrdiny na adresu Sama Spadea z Hammetovy knihy Maltézský sokol mě opravdu rozesmálo, a pokud si knihu ještě trochu vybavuju, tak mi nezbývá, než s ní souhlasit. Zaujaly mě také účinky "vylepšovače" doktora Oxladea - že by LSD? - což by pak mohlo docela dobře korespondovat s popisem jeho účinků z pozdějších reálných výzkumů. Možná bych ještě ráda přivítala větší účast postav z minulých dílů, ale i tak se mi kniha moc líbila.

03.12.2023 4 z 5

Volba Volba Nora Roberts

(SPOILER) Skutečně důstojné vyvrcholení celé série. V typicky robertsovském pojetí společenství a vzájemných vztahů v Talamhu ani nyní samozřejmě nechybí romantické linky či napínavé situace, které s sebou nesou i řadu dojímavých momentů. Rozvíjející se schopnosti obou hlavních hrdinů znamenají nejen zlepšení jejich bojeschopnosti, ale mimo jiné vedou i k objevení potenciální slabiny hlavního padoucha. Závěrečná bitva sice nedosahuje monumentálních parametrů Pána prstenů, ale není o nic méně napínavá a je spojená s řadou obětí.
Celá série se mi moc líbila. Asi na stará kolena přicházím na chuť tomuto pojetí fantasy - propojení reálného světa s prvky magie, možná dám šanci ještě jiným příběhům podobného charakteru.

12.11.2023 5 z 5

Trable Trable Samantha Towle

Oproti knize River Wild zde byla autorka o něco umírněnější, což knize jedině prospělo. Ke kvalitní zápletce podle mého názoru úplně stačí těžké trauma jedné osoby, v tomto případě Mii, i když i Jordan měl také své kostlivce ve skříni. Způsob, jakým se s nimi pokoušel vyrovnat sice není zvlášť příkladný a následování hodný, ale vcelku účinný. Mia to měla o dost obtížnější. A když se k tomu všemu ještě přidalo odhalení jednoho tajemství, jistě to k její duševní vyrovnanosti nepřispělo. Závěrečné vyústění zápletky pak již po jistých peripetiích proběhlo podle pravidel žánru.
Také se ale domnívám, že stejně jako u mnoha jiných současných autorek byl děj v některých fázích příliš rozvláčný a ukecaný.

12.11.2023 4 z 5

Princezna a hráč Princezna a hráč Ilsa Madden-Mills

Sice se mi to líbilo o něco víc než úvodní díl, také obě hlavní postavy mi byly sympatičtější, ale stejně, pár dní po dočtení si už pamatuju jen hlavní zápletku, většina podrobností mi nijak v paměti neutkvěla. Také musím souhlasit s několika předchozími komentáři, že děj je poněkud natahovaný, že by mu tak prospěla redukce textu. Stále je to však pohodové romantické čtení pro líné podzimní večery.

12.11.2023 3 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Mrzí mě to, ale dnes musím být při hodnocení trochu přísnější. Komplikovaná zápletka v úctyhodném množství lokalit mi nevadila, přehled v ději jsem v žádné části knihy neztratila. Moc se mi líbily náhledy do Jessičina dětství a na její rodinné vztahy. Akční "scény" byly opravdu napínavé, i když vesměs značně předimenzované, ale jak jsem již v jiných komentářích uvedla, k tomuto žánru to prostě patří. Ale tentokrát mi pár věcí opravdu vadilo - chybělo mi dostatečné vysvětlení úvodní události a pak té spektakulární záležitosti na Floridě (nebo jsem možná opravdu tak omezená?). A pořád nemůžu skousnout ty Damiánovy zásahy, i když to přispívá k záhadnosti děje.

12.11.2023 4 z 5