Bezantina Bezantina komentáře u knih

Císařovna Císařovna Elizabeth Chadwick

Kniha začala dobře, ale pak příběh stal změtí jmen a politických machinací.. Můj názor je takový, že pokud autorka nepsala o hrdinech z vysoké politiky a šlechty, byly její příběhy živější a více čtivé. Poslední dobou se však zaměřuje na reálné a skutečné postavy (Šarlatový lev, Největší rytíř), nicméně příběhy tím trpí.. Kniha mě prostě zklamala.

22.07.2015

Chrám divokých husí / Bambusové loutky z Ečizenu Chrám divokých husí / Bambusové loutky z Ečizenu Cutomu Minakami

Dva příběhy poodkrývající tajemnost a exotičnost japonské kultury. Jak už stojí v předchozím komentáři - příběhy se mohly stát kdekoliv.. Více se mi líbila povídka "Bambusové loutky z Ečizenu".

20.05.2015

Jidáš Iškariotský Jidáš Iškariotský Siegfried Obermeier

Zajímavě podaný příběh o nechvalně známém biblickém muži. Kniha nebyla špatná, ale jen polovina příběhu popisovala Jidášovo putování s Ježíšem a to mne zklamalo. Druhou polovinu příběhu tráví Jidáš jako římský občan a to už pro mne bylo nudné a únavné čtení. Zajímavý námět a motiv hlavní postavy, ale tohle se Obermeierovi moc nepovedlo, umí to i lépe..

Můj císař, můj pán Můj císař, můj pán Siegfried Obermeier

Román z prostředí raného středověku. Někdy bylo vyprávění až zbytečně obsáhlé a zdlouhavé, nicméně celkově se mi román líbil. Líbilo se mi prolínání vzpomínek hlavního hrdiny s jeho přítomností.

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

U této knihy je poznat, že je třetím dílem série. Opět pěkné čtení, ale už mi přišlo mírně přitažené za vlasy, jak často a hlavně snadno na tehdejší dobu cestuje Lukáš z Itálie do Čech.. Konec je otevřený, tak třeba se dočkáme dalšího pokračování?

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Další povedené dílo o osudech platnéřského učně Lukáše, tentokrát z prostředí renesanční Itálie. Kniha pěkně a poutavě navazuje na předchozí díl. Těším se na "Návrat mistra".

03.05.2015

Platnéř Platnéř František Niedl

Tato série se mi líbila mnohem více než série Hynek Tas z Boru. Příjemné oddechové čtení s historickým námětem, trošku detektivka.. Líbila se mi hlavní postava Lukáš, hlavně proto, že je obyčejný mladík (a ne pan "dokonalý" jako Hynek Tas z Boru; nemůžu si pomoct, ale pořád tyto dvě hlavní postavy z obou sérií srovnávám :-) ), sice s tělesným handicapem, ale o to více bystrým mozkem. Pěkné čtení.

03.05.2015

Velké příběhy Velké příběhy Juha Seppälä

Těmto povídkám jsem nepřišla na chuť. Jistě v nich bylo nějaké ponaučení nebo poukázání na hlubší myšlenku, ale asi jsem neměla dobrý den nebo co, ale ke mě tyto vyšší cíle nějak nedoputovaly.. Snad neurazím příznivce autora, ale domnívám se, že povídky tohoto typu by zvládl napsat kdokoli z "nespisovatelského" prostředí..

22.04.2015

Kosatec Kosatec Masudži Ibuse

No upřímně - tyto povídky mě tedy nijak nezaujaly.. Mám ráda japonskou tématiku, ale tohle bylo (aspoň pro mě) nudné a nezajímavé..

22.04.2015

Ve znamení lilie Ve znamení lilie Siegfried Obermeier

Knihu jsem četla už dříve a teď jsem se k ní znovu vrátila. Podle mého jedna z nejlepších knih od Obermeiera vůbec. Skvěle vykreslené postavy, příběh založený na reálném historickém základu.. Částečně také detektivka. Skoro by čtenář de Raise až litoval nebo měl pro něj pochopení.. Chudák, Janu z Arku, kterou miloval čistou, platonickou láskou mu upálili, jemu z toho ruplo v bedně a proto začal prznit a zabíjet nedospělé kloučky, jejichž oči mu připomínaly ty její..

08.04.2015

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Nevím za co tato kniha získala ocenění "nejlepší francouzská detektivka roku 2013". Nejspíše za to, že my civilizovaní čtenáři v teple svých postelí, peřin a radiátorů jsme tak nějak fascinováni neskutečnou zimou severu a tak odlišnou tradiční kulturou Laponského národa popisovaných v ději, že přehlédneme poněkud nudný a kostrbatý děj. Opravdu jako detektivka nicmoc, knihu jsem dočetla jen proto, že mě zajímala kultura Sámů a taky jsem chtěla vědět, co vlastně bylo tajemstvím těch malůvek na tom kouzelném bubínku.. Nejsympatičtější postavou děje byl Aslak, jak už zmínil uživatel "tlllk".

Otrávená číše Otrávená číše Bernard Knight

Kniha se mi dobře četla, historické reálie dobře popsané. Hodnotím pozitivně.

18.03.2015

Hrozivé tajemství: Případ Koronera Johna Hrozivé tajemství: Případ Koronera Johna Bernard Knight

Pro mě dobře zvolená čtivá historická detektivka, bez zbytečných "zaláskovaných" příkras.. Druhý díl - Otrávená číše - se mi líbil ještě více.

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Ještě lepší než "Smrt nosí rudé škorně". Opět velmi dobře vykreslený historický příběh s dobovými reáliemi. Autorův fetiš jsou zřejmě boty (nebo je má prostě jen rád) protože v obou příbězích se podrychtář Václav zaměřuje u podezřelých na boty :-)

20.02.2015

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Dobře napsaná historická detektivka. Moc se mi líbilo, jak autor použil mluvu a výrazy z té dané doby, i když jsem třeba neznala význam všech slov a výrazů. Také se mi líbilo reálné nastínění běžného života středověké Prahy. Je dobré, že autor čerpá informace od dobových historiků a "neplácá nesmysly" což je častokrát nešvar mnoha autorů knih s historickým dějem.

11.02.2015

Manželky a konkubíny Manželky a konkubíny Su Tchung

Příjemné, čtivé novely z období 50 let v Číně, kdy k moci nastupoval komunistický režim.. Z příběhů vane ospalost "starých" časů a zneklidňující nejistota a neznámost nastupující nové doby. Nejvíce se mi líbila novela Manželky a konkubíny. Příběhy i pěkně nastíní atmosféru a kulturu staré Číny.

17.01.2015 3 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Tento druh humoru mám velmi ráda a kniha se mi velmi líbila.

26.11.2014 4 z 5

Zrada Zrada Rebecca Gablé

Kniha navazuje na předchozí díl Druhé Království. Opět musím jen pochvalně hodnotit vynikající dějovou linii.

26.11.2014 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Skvělá kniha o období v Anglii po jejím dobytí Vilémem Dobyvatelem.. Vynikající děj postavený na reálných základech.

26.11.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Velmi čtivý romantický příběh s vážným tématem, jež je uhlazeno příjemným humorem.. Věděla jsem, že Will zemře, nicméně jsem předpokládala, že zemře na plicní infekci nebo uroinfekt, a on mezitím eutanázii.. Hezké, příjemné a emotivní čtení.. Po přečtení je člověk tak nějak vděčný, že si může bez větších obtíží zajít na záchod..

21.10.2014