between between komentáře u knih

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Na autora nezvykle málo krvavé a brutální, což byla fajn změna. Čtivé a zajímavé.

26.02.2015 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Nejsem evidentně vhodná cílová skupina. Text by se podle mne dal shrnout do jednoho odstavce a není potřeba se pořád dokola opakovat a natahovat zbytečně text.
Kniha je podle mne vhodná pro přehnaně konzumní "Američany", kteří ztratili veškerý sociální cit a jsou přehnaně bojácní. Normální člověk, který nemá chůvy, vše nedezinfikuje a nedostane panický záchvat když dítě upadne na zem nebo když přijde do kontaktu s čistou špínou asi myšlenku této knihy pochopí bez neustálého opakování.
Krom toho je kniha trochu naivní a naše společnost již bohužel nemůže beze zbytku přebírat fungující mechanizmus společností žijících ve zcela odlišných podmínkách.

14.01.2015 2 z 5

Panna a cikán / The Virgin and the Gipsy Panna a cikán / The Virgin and the Gipsy David Herbert Lawrence

Na mne moc dívčí román a historická slovní zásoba. Občas jsem nerozuměl ani českému textu. :-)

13.11.2014 2 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Styl jakým je kniha psaná mi ze začátku moc nevyhovoval. Ačkoliv jsem pražák, tak pražsky psaná kniha je pozornost rvoucí a ty koncovky mě vždycky vytrhly ze čtení. Forma vyprávění proložená tykáním a otázkami směřovanými na čtenáře mi taky zrovna nevyhovovala. Postupem času jsem si na to zvykl a už mě to tak nevytrhávalo ze čtení. Vulgarismy mi nečinily problém a celkem se tam hodily s ohledem na situace. Zato slovo "taktický", to je zřejmě armádní zaklínadlo, když je potřeba nezajímavé věci dát nádech důležitosti.
V průběhu knihy jsem postupně získal dojem, že kniha je psaná jako "náborovej leták" do armády. Celé to budí dojem, že je to vlastně jen takové velké dobrodružství. Jak armáda, tak válka samotná. I přes to, téma a příběhy byly zajímavé, takže jsem četl dál.
Na mých předešlých dojmech se nic nezměnilo až do konce knihy s jednou změnou. Uvěřil jsem, že autor je vážně takový nadšenec do armády a věcí s tím spojených, že to pro něj všechno bylo v podstatě tak pozitivní a dobrodružné jak to líčí. Respektive, že mu to zato stálo a že ten armádní život miluje. Což je super, když člověk dělá co má rád.
Bylo to tedy zajímavé nahlédnutí do armádního prostředí, do duše vojáka a jeho motivace, ale i do duše člověka, který musel bojovat o svůj život mimo bitevní pole.

23.10.2014 4 z 5

Tvoje dítě jako šance pro tebe Tvoje dítě jako šance pro tebe Zdeňka Jordánová

Dočetl jsem jen na 60. stránku. Na víc jsem neměl a kdybychom nečekali dítě, tak jsem to zahodil mnohem dřív.
Celé (tedy to co jsem přečetl) by se to dalo shrnout do jedné věty: Nevymlouvej se a uvědom si, že jsi pánem svého života.
Tohle je zaobaleno do spousty podivných příběhů a rádoby odlišných situací, jejichž počátek mi připadá dost absurdní. Přesto jsem si říkal, čti dál a poznáš jiný pohled na svět. Příhoda pána, kdy si "pamatuje" jak je vajíčko a na něco čeká, jehož pointou je, že si nevšiml, že už je oplodněný, tak to mě dostalo do kolen. To už bylo příliš.
Asi jsem měl tu "smůlu", že jsem měl dokonalé rodiče, kteří mi nevytvořili mindrák, či nějakou psychickou anomálii, která by mne trápila a holt nejsem schopen tyhle věci chápat. Nedávno mi moje máma na trochu podobné téma řekla "Buď rád, že to nechápeš." a já opravdu jsem rád, že nechápu co všechno lidi řeší a čím se zabývají.
Přestože z mého pohledu naprosto nesmyslná forma, tak i tak věřím, že to možná někomu, kdo se sám najde v těch příbězích, otevře oči a bude to pro něj mít přínos. Ostatně podle předešlých komentářů je zřejmé, že si to své publikum našlo.

21.10.2014 1 z 5

Nikdy jsem nechtěla zabíjet Nikdy jsem nechtěla zabíjet Senait G. Mehari

Zajímavý pohled na osud dětských vojáků a vůbec život v Africe. Je velmi těžké si představit takové životní situace, tím spíš v tak nízkém věku. Člověka to vede k zamyšlení nad výchovou i životním stylem nejen tam, ale i u nás. Část knihy z života v Evropě byla pro mne o něco méně zajímavá, ale i tak v ní bylo hodně zajímavého. Vyrovnávání se z tak velkým kontrastem životní úrovně.

19.10.2014 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Zajímavé téma, dobře zpracované. Člověka to hezky nahlodá, co na tom by mohla být pravda.
Mimo to, po Infernu, které bylo velkým zklamáním, tohle je návrat k čtivé knize. Pro mne návrat, jelikož jsem to nečetl v pořadí jak to vydal.

03.09.2014 5 z 5

Soumrak Soumrak Christie Golden

Třetí díl trilogie nezklamal. Člověk se doví další zajímavosti o Protossech a je to proloženo akcí všech tří ras.

25.06.2014 5 z 5

Stínoví lovci Stínoví lovci Christie Golden

V druhém díle přibylo akce, zergů i protosů. Paráda.

10.06.2014 5 z 5

Prvorození Prvorození Christie Golden

Pravdou je, že tahle knížka se liší od ostatních co jsem četl ze série StarCraft. Nebojuje se tam a s hrou je to jen okrajově spojeno. Přesto mě to zaujalo a udržovalo ve zvědavosti co bude dál. No a vlastně stále udržuje, protože ... musím si jít koupit druhý díl ságy, abych věděl, jak to bude dál. :-)

30.05.2014 5 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Super knížka. První polovina knihy nemá chybu. Postupně ke konci trochu opadá to napětí a je tam víc takových povídaček, ale stejně jsem to hltal až do konce.

22.05.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první knížka od tohoto autora.
S těmi severskými jmény jsem se nesrovnal až do konce knihy a měl jsem v tom trochu guláš. Každopádně se to četlo dobře a byl jsem v očekávání co bude dál. Místy trochu "krvavější", ale dalo se.

13.05.2014 4 z 5

Proč existuje svět? : existenciálně detektivní pátrání Proč existuje svět? : existenciálně detektivní pátrání Jim Holt

Příliš těžký kalibr. První třetina knížky mě celkem zaujala i když jsem spoustu věcí neznal. Druhou třetinu jsem se trápil a poslední třetinu jsem už nečetl. Přeci jen skoro 400 stránek abstraktních úvah je asi jen pro velké fanoušky úvah typu "Zda bylo dřív vejce nebo slepice", tedy vlastně "Proč je spiše něco, než nic?". Každopádně to byl zajímavý náhled do této sféry a zjištění, nad čím vším se někdo vůbec může zamýšlet a jaké extrémnosti vymyslet.

15.04.2014 2 z 5

Královna čepelí Královna čepelí Aaron Rosenberg

Dobře se to četlo a udržovalo mě to stále ve zvědavosti co bude dál. Jedinou slabinou byly pro mne popisy dvou soubojů Zeratula, kdy jsem se v těch abstraktních věcech ztrácel. Nicméně to byly krátké pasáže, které nijak neubraly na pěkném čtení.

17.03.2014 5 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Autor nezklamal. Napínavé, zajímavé, s technicko vědeckými zajímavostmi. Budu se těšit na další jeho knížku, která se mi dostane do ruky.

18.01.2014 5 z 5

Létání bez strachu Létání bez strachu Miloslava Čechová

Knihu jsem si přečetl pro zajímavost, ačkoliv se létání nebojím. Pro lidi se strachem je asi dobře napsaná a najdou tam spoustu informací, které povedou k větší důvěře v leteckou dopravu a schopnost překonat strach. Pro mě spíš bylo zajímavé zjistit, čeho všeho se lidé mohou bát a něco málo ze zákulisí leteckého personálu a technických věcí.

19.12.2013 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

S hodnocením jsem váhal. Bohužel celkem poutavý příběh občas přechází v nudnou encyklopedii italského umění. Místy jsem přeskakoval odstavce, až skoro stránky, abych se dostal zas k něčemu co souvisí s příběhem. Díky tomu pro mne nejhorší autorova kniha, kterou jsem četl. Jinak ta hlavní myšlenka příběhu by se mi líbila a rozhodně zajímavé téma i pojetí jednotlivých rolí.

15.12.2013 3 z 5

Byl jsem příjemně překvapen. Čekal jsem nudnou "učebnici" jako Mnich, který prodal své ferrari, ale tahle knížka má příběh a nějaký děj. Závěr trochu překombinovaný, ale i tak se to dobře četlo a myšlenky byly celkem nenásilně zakomponovány do textu.

05.12.2013 3 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Základní myšlenka je hned jasná. Zbytek je na můj vkus až vlekle popisovaný. Ačkoliv zatím bez vlastní zkušenosti, tak realizace těch sice dobrých myšlenek nebude tak jednoduše aplikovatelná. Logicky úvádí příklady na podporu své myšlenky, ale nepochybně by bylo spousta situací, kdy to je obráceně. Myslet si, že co je zadarmo a přírodní, že kolem toho bude vládnout harmonie je naivní a děti se pohádají i o kus klacku v lese. Také je to psané víc pro "přecivilizované lidi pohlcené konzumem", kterých ovšem je bohužel čím dál víc.
Každopádně svůj přínos ta knížka má.

17.10.2013 2 z 5

Vodní labyrint Vodní labyrint Eric Frattini

Zajímavá, ale na můj vkus moc historicko náboženských pasáží.

18.09.2013 3 z 5