Berny97

Sapiens: Stručné dějiny lidstvaSapiens: Stručné dějiny lidstvaYuval Noah Harari

(+ SPOILER) Jsem milovník tohoto typu knih. Neskutečným způsobem rozšiřují všeobecný rozhled o našem lidstvu. Autor popisuje a objevu důsledky 3 revolucí: kognitivní, zemědělské a vědecké. Upřímně mě nikdy nenapadlo se zamýšlet nad zemědělskou revolucí, autor z ní čerpá zajímavé důsledky. Z celé knihy se trochu vymyká předposlední kapitola - A žili šťastně až do smrti. V celé knize se popisuje a srovnává jaké pozitiva a negativa přinášel každá doba, což běžně dělají všichni historikové, nicméně jak autor správně podtrhuje v předposlední kapitole, neexistuje žádný výzkum a metodika jakou vyhodnocujeme spokojenost a štěstí zástupců Homo Sapiens v průběhu jednotlivých období a revolucí. Je občan 21.století opravdu spokojenější než středověký rolník ?

08.03.2021

Respektovat a být respektovánRespektovat a být respektovánPavel Kopřiva

Za mne nejhodnotnejsi kniha o vychove a komunikaci jako jsem kdy cetl. Cely odborny tym autoru v cele s neslabnouci bojovnici za modernejsi skolstvi Jano Novackovou prokazuje hluboke znalosti na poli komunikace, vychovy, respektu a vzdelavani obecne. Tato kniha by mela byt bibli pro kazdeho rodice, ucitele, trenera a vlastne uplne pro kazdeho. Velke bravo!

02.12.2019

Modrá, nikoli zelená planetaModrá, nikoli zelená planetaVáclav Klaus

S knihou jsem měl jeden problém. Vysvětlení a detailní analýza názoru proč si autor myslí že globální oteplování není problém přichází až v 2/3 knihy. Do té doby se pracuje s faktem, že globální oteplování nezpůsobuje člověk bez zásadního podložení fakty. Nicméně Václav Klaus ukazuje hluboké znalosti napříč mnoha obory, které dokáže dokonale propojit pro svou argumentaci. Skvělá a poučná kniha. Po přečtení by se hodila diskuze s nějakým zarytým environmentalistou.

16.02.2018

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činůmZačněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činůmSimon Sinek

Nejpraktičtější kniha managementu jakou jsem kdy četl. Autor shrnul své mnohaleté bádání do jednoduché teorie zlatého kruhu, díky které naprosto změníte pohled na práci s motivací, marketingem a řízení lidí obecně. Doporučuji i navazující dílo Lídři jedí poslední.

09.07.2017

Myšlení: rychlé a pomaléMyšlení: rychlé a pomaléDaniel Kahneman

Jedna z nejtěžších knih, kterou jsem kdy četl. Nicméně na jednu knihu obsahuje opravdu mnoho revolučních myšlenek a doporučují všem, které zajímá jak funguje naše myšlení a rozhodování především.

09.07.2017

Já jsem MalálaJá jsem MalálaPatricia McCormick

O Malále jsem již dříve něco slysel, ale az po precteni tohoto jejiho deniku jsem pochopil jak vyznamnou a temer az neuveritelnou postavu je. Malála je dukazem, ze opravdu kazdy muze zmenit svet k lepsimu. Kniha se cte lehce a sama. Krasny pribeh.

24.03.2019

Proč (a jak) psychosomatika funguje?Proč (a jak) psychosomatika funguje?Jarmila Klímová

Pro mne zcela revoluční dílo. Kniha, která spojuje mnoho různých témat za účelem postupného odkrývání záhad lidského zdraví. Na rozdíl od mnoha jiných knih s podobnou tématikou jde opravdu do hloubky a na zcela vědecké bázi popisuje spojení mezí emoční a fyzickou úrovní člověka. Kniha je prošpikována citáty a výňatky z bádání všech důležitých vědců a myslitelů poslední 3000 let. Dalším velkým pozitivem jsou vložené příběhy uzdravených pacientů obou autorek. Při prvotním prolistování na mne kniha působila jako pravděpodobně moc odborná a těžce stravitelná, avšak při četbě díky skvělému jazyku jsem neměl problém text pochopit. Zcela doporučuji všem, kdo bojují se svým zdravím a západní pohled na medicínu jim nepomáhá.

12.11.2017

CivilizaceCivilizaceNiall Ferguson

Fascinujici historicko-ekonomicka kniha. Velkou cast informaci nadprumerny ctenar vi, ale ty souvislosti do kterych je autor byl schopen dat byly dechberouci. Nikdy mne ani nenapadlo proc severni amerika je diametralne bohatsi nez jizni.

30.10.2019

Let do nebezpečíLet do nebezpečíArthur Hailey

Poslouchano jako audiokniha, nikdy jsem tak zivou knihu neposlouchal. Jedna se vlastne o film bez zvuku :)

15.01.2021

Einstein: jeho život a vesmírEinstein: jeho život a vesmírWalter Isaacson

Posloucháno jako audiokniha - moc dobře se to poslouchalo.
Příběh Alberta Einsteina mi přišel v mnohém paradoxní. Proč vůbec zrovna A.Einstein se stal prakticky synonymem pro slovo génius/chytrák ? Běžný člověk jeho teoriím a praktickým využití téměř nerozumí (ve srovnání s vynálezy např. Tesly/Newtona). I přesto si tento německý génius vydobyl nesmrtelnou pozici v dějinách a tato kniha je mu krásnou poctou.
Před přečtení knihy jsem o jeho osobním životě nic nevěděl, o to víc mě fascinovalo jak vědec, který porozuměl atomům, vesmíru, světlu a času jak nikdo jiný, moc nerozuměl ženám(ne že by to snad bylo snadné:)). Kapitoly o jeho vynálezech a teoriích byly zajímavé, nicméně místy velmi náročné. Více mě bavil a fascinovala jeho povaha, osobnost, vztahy a v poslední třetině knihy jeho politická (ne)angažovanost. Jeho role v průběhu WWII byla nesmírně zajímavá a celé pozadí výroby atomové bomby mě ve vztahu k Einsteinovi naprosto fascinovalo. Nedovedu si představit jak pro někoho, tak nenásilnického a mírumilovného jako byl Einstein, muselo být těžké žít s vědomím, že nechtěně významným způsobem přispěl ke smutným událostem v Hiroshimě a Nagasaki.
Obecně mám rád 2 jeho citáty: ,,Nevím jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale vím, že čtvrtá světová válka se povede kameny" a ,,Pokud neumíš jednoduše něco vysvětlit, tak tomu nerozumíš" - na tento citát si pravidelně vzpomenu, když chci něco někomu vysvětlit.
V epilogu je hezky shrnuta a rozklíčena Einsteinova povaha a um. Albert pravděpodobně neměl zásadně vyšší IQ, předpoklady či jiné vrozené přednosti než ostatní občané, ale neutichala v něm dětská hravost a chtění dále a dále objevovat, což v kombinaci s jeho celoživotním volání a boji za individuální tvůrčí svobodu by mělo tvořit Einsteinův největší odkaz pro další generace.

27.03.2021

Racionální optimistaRacionální optimistaMatt Ridley

Komplexní průvodce pokroku na matičce Zemi. Oceňuji argumentaci podpořenou tvrdými fakty ( některé by samozřejmě byly vhodné podrobit oponentuře) a autorův osobitý a ničím neutuchající optimismus.

05.01.2018

Peníze v rukou státuPeníze v rukou státuMurray Newton Rothbard

Inflace je pomalý a často přehlížený proces ničení našich úspor a investic do stáří. Autor přímočarým postupem vysvětluje, kdo mimo jiné, za tento jev může - stát a centrální banka.

27.01.2018

Jak to dělá ToyotaJak to dělá ToyotaJeffrey K. Liker

Pro studenty štíhlé výroby nepřináší zcela nové a zásadní nástroje leanu, ale přinasi především kontext a použití nástrojů, postojů a myšlenek v praxi, které cením mnohem více než desítky vydefinovanych a popsaných lean nástrojů, kterých je plný internet. Pro pracovníky managementu ve všech firmach velmi uzitecna a praktická kniha. Věřím že ti, kteří lean nemají rádi, tak po přečtení změní názor.

19.02.2018

Reálie k makroekonomiiReálie k makroekonomiiPetr Mach

Praktické i teoretické doplnění k učebnici makroekonomie. Některé kapitoly bez znalosti makroekonomických souvislosti a pojmů jsou hůře pochopitelné, nicméně knihu lze doporučit i ekonomickým lajkům, kteří na praktických příkladech mohou pochopit velkou část popisované problematiky.

17.05.2018

Průmysl 4.0 - Výzva pro Českou republikuPrůmysl 4.0 - Výzva pro Českou republikukolektiv autorů

V tété knize se dočtete vše podstatné o nové koncepci fungování průmyslu, chceme-li moděrním termínem, Industry 4.0. Úvodní část mi přišla až moc odborná a bez možnosti praktického shlédnutí nic moc neříkající. Nové výrazy jako Internet věcí atd. jsou jistě zajímavé, ale chyběli mi praktičtější informace k čemu nám to bude dobré. Zajimavější částí je trh práce a systém vzdělávání, po které je tato výzva zcela zásadní. Náš systém vzdělávání musí nastavit koncepci na dekády dopředu a nejlépe zítra začít vzdělávat a vychovávat odborníky, kteří budou schopni za pár let žít a implementovat Industry 4.0. Jen tak se Česká Republika bude schopna držet na postu průmyslové země.

29.06.2018

Manažerské příběhyManažerské příběhyFrantišek Hroník

Upřímně jsem velice překvapen kvalitou knížku. Musím říct, že najít tolik příběhů z tolika různých zdrojů muselo dát velkou práci. Některé příběhy jsou banálnější, ale drtivá většina v sobě nese myšlenku, kterou využije každý pracovník na vedoucí (i nevedoucí) pozici. Doporučuji si z knihy dělat výtah, jinak myšlenky z jednotlivých příběhů, díky obrovské četnosti, zplynou.

13.08.2018

Futurista: Život a filmy Jamese CameronaFuturista: Život a filmy Jamese CameronaRebecca Keegan

James Cameron je takový Steve Jobs filmového světa. Precizní vizionář, technický inovátor a šikanující manažer. Zákulisní informace z natáčení propasti, terminátora či titanicu potěší i šokují každého filmového nadšence. Autorka ukazuje filmové řemeslo v plném světle, řemeslo neskutečně náročné, které si normální smrtelník pravděpodobně dokáže ani představit.

29.11.2019

George Lucas: Život stvořitele Star WarsGeorge Lucas: Život stvořitele Star WarsBrian Jay Jones

(+ SPOILER) Jakožto osoba, která na Star Wars vyrůstala od nejútlejšího věku s obrovským zájmem o ,,how is it made" jsem se dozvěděl neskutečné množství zákulisních informací o tomto kultu.

V každé kapitole na vás vyskočí nějaká informace, kterou jste opravdu nečekali, nicméně zda bych udělal výtah těch, které mě zaskočili či pobavili :)

- o postavu Jar Jar Binkse se ucházel Michaela Jackson a opravdu ho chtěl hrát
- ve Velké Británii při sčítání lidu označilo jako náboženství, ke kterému se hlásí, Jedi - až půl milionu lidi
- až George dotočil první trilogii, tak se s ním manželka rozvedla a ano 50 % majetku ji ve splátkách rozložených do řady let musel vyplatit
- Druhý díl série o Indianovi Jonesovi byl obraz psychického rozpoložení obou hlavních tvůrců - S.Spielberovi rok zpět ve filmu zemřeli 3 herci a G.Lucas upadl do deprese z rozvodu - výsledkem byl dosti sugestivní a drastický díl této série
- George vlastně vůbec nechtěl točit velké trháky a celý život si hledá čas na tvorbu malých nezávislých a uměleckých filmů (stále čekáme)

Kniha přes svou obsáhlost se čte velmi lehce a čtivě. Čtenář se dozví velké množství informací nejen o Star Wars, ale především o filmovém průmyslu, které Georgi obrovským způsobem dokázal formovat. Rozvoj firmy ILM (Industrial, lights and magic) byl ohromně zajímavý a stál by za samostatnou knihu. Věřím, že doba, ve které tito tvůrci a velcí kamarádi jako G.Lucas, S.Spielberg, F.F.Copolla či R.Howard, byla naprosto jedinečná. Co pro IT svět znamenali B.Gates s S.Jobsem, tak pro filmový průmysl znamená G.Lucas.

27.12.2020