BernardBlack

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

"Zabil jste tři a půl milionu lidí!" Požádal jsem ho o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo."(jeden z nejsilnějších odstavců, jenž jsem kdy četl)

Přiznám bez mučení, že první polovinu knihy jsem se musel přemáhat, abych ji vůbec dočetl, ale konec (poslední třetina) je tak zničující a zdrcující, že jen málo která kniha mě tak zasáhla, protože tohle není sci-fi, tohle se bohužel opravdu stalo!At tato kniha zůstane mementem a varováním, povinnou četbou, aby se něco takového už nikdy neopakovalo, neb Langů, čekajících na svůj smysl života/rozkaz/spasitele/vůdce je bohužel plný svět.

CestaCestaCormac McCarthy

Mistrovské dílo a nejsilnější kniha svého žánru jakou jsem kdy četl.
Čistá esence (pře) žití.

Osekané až na kost, všudypřítomná všepohlcující prázdnota, deprese, smrt.
Cesta tak plná, bolesti, utrpení, zmaru a umírání, že je jednoduší zvolit smrt než po ní kráčet dál...

Doporučuji i film neb se mu podařilo zachytit atmosféru a podstatu knihy ( zbytečnost-hodnotu peněz všude kolem:)

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Jsem sice všežravec, ale tohle už prostě nezbaštím:)
Vyšetřovatelka nepoužitelná troska, bez které se to, ale neobejde, protože je geniální (stejně jako vrah samozřejmě).
Schéma knihy, stejné jako minule, včetně zapojení dcery detektiva (být jí, tak odletím minimálně na měsíc až bude fotr vyšetřovat další případ:)
Vývoj postav či hlubšího vysvětlení jejich pohnutek nulové, jen naházené množství figurek - zápletek přes sebe, aby k rozuzlení došlo co nejpozději, navíc zakončené v odbytém závěru.
Ale hlavně, že se kasička zaplní, že Samíku?:)

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Od dob Saturnina jsem se tolik u českého humoristického románu nenasmál:)a Též nesnáším muflony:)

NesmírnýNesmírnýJussi Adler-Olsen

Nebudu tu: "Hýkat jako velbloud, který se nažral písku", takže jen stručně.
Olsen už asi mistrovský "Vzkaz v láhvi a Složku 64" nepřekoná, ale i tak mě jím stvořená trojice baví čím dál víc, protože Carlův sarkasmus je zde ještě černější než dřív, stejně jako Asadův "čaj" (hlášky, slazení, přísloví:), takže za mne máš Jussi dalšího "velbloudího hudlana":)

09.09.2018

Hvězdný prachHvězdný prachNeil Gaiman

Neil je takový Tim Burton literárního světa, fantasta, hračička a snílek, Baron Prášil (jako můj oblíbenec ve filmové verzi - Miloš Kopecký:) přelomu tisíciletí).
Vtipné, milé, okouzlující (mmch i filmová verze se povedla), v době kdy tak často vítězí forma nad obsahem, příjemné pohlazení po duši od velkého vypravěče.
Někdy mě "jeho salva" zasáhne plnou silou a jindy jen proletí v uctivé vzdálenosti, ale každopádně Ti přeji ještě hodně střelného ( hvězdného:) prachu, starý brachu:)

Jméno větruJméno větruPatrick Rothfuss

Je to už skoro 20.let co jsem četl fantasy co by mě tak uhranula, sejmula a zaujala (R.R.Martine ty víš:).
Jsem zcela okouzlen autorovým světem, slovem a fantazií.I když to sem tam chtělo prosekat (třeba les s drakem:), tak jde asi o nejlepší debut co jsem kdy četl a jsem v očekávání věcí, příběhů a jinotajů příštích...

13.10.2018

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemKrvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemTimothy Snyder

Obdivuji pana Snydera za tak neskutečně komplexní a zároveň podrobně ozdrojovanou knihu.Ukazuje (dokazuje) jaké jsou lidi zrůdy (Stalin ani Hitler nikomu z pachatelů zvěrstev osobně nestál za zády, nenutil je...)Tomu že dobyvačná armáda "masakruje" cizí území (lidi) se nedivím (i když to neschvaluji a odsuzuji), ale to jak nechal Stalin záměrně vychcípat hladem miliony vlastních lidí...přečetl jsem stovky knih, ale u této (konkrétně kapitola Sovětské hladomory) jsem prvně brečel...:(((

29.01.2021

NěžnáNěžnáFjodor Michajlovič Dostojevskij

Kdepak Bratři Karamazovi, to v téhle utlounké knížce se skrývá "nejintenzivnější psychologické inferno".Zoufalá zpověď-výkřik muže, jenž"zničil svoji milovanou" a tím i sám sebe...

Pátá hvězda je za užasný a strhují výkon Martina Hofmanna ve zpracování této mistrovské povídky na prknech divadla v Celetné (minořádný zážitek-doporučuji všem!:)

13.05.2016

Breviář pozitivní anarchieBreviář pozitivní anarchieVlastimil Vondruška

Netvrdím že souhlasím se vším, ale "konečně" kniha od někoho, kdo to má v hlavě srovnané a jenž pomocí faktů, z neustále se opakující historiii, chce otevřít oči dnešním pštrosům strkajícím hlavu do písku (spíš hnoje, který nám už sahá až pod zobák:)

StalkerStalkerLars Kepler

Tak nám "Alexandrovci":)Ahndorilovi (Lars Kepler) udělali stalking pejska a kočičky u vaření dortu a narvali do své knihy všechny své oblíbené ingredience, navíc stylem čím více, tím lépe. ( mordů, krve, klišé, nelogičností, úchylek a zvratů) a výsledkem je, nepřekvapivě, nepoživatelná sra...ka:)

14.10.2018

Český rájČeský rájJaroslav Rudiš

Chlapi sobě:) Pátou hvězdu přidávám za četbu Petra Čtvrtníčka, který to skvěle "dostal do držky" a pádím na "tři Plzně":) Ten, co s Velitelkou málo pružil...

03.11.2020

Temné koutyTemné koutyGillian Flynn

Gillian má "na ženskou neskutečné koule" (feministky prominou:) Někdo tu psal, že nechápe co pana Kinga (mmch svým stylem a tím jak "dokáže vystihnout naše horší já" mi ho velmi připomíná) na téhle knize tak děsilo...žádná vesmírná monstra, ale to největší zlo se skrývá v nás (v povrchním a odsuzujícím davu-společnosti)Na zbraně či řízení auta potřebuje testy a papíry...ale dítě může mít každý ču....:(mohl snad Ben či Libby dopadnout jinak?kniha o tom jak nás (de)formuje prostředí a rodina ve které vyrůstáme...prostě mistrovské dílo, ze kterého mě bude ještě léta mrazit..

30.10.2015

VladařVladařNiccolò Machiavelli

Kujme pikle, kujme pikle, obvyklé i neobvyklé.

Kujme pikle, pikle kujme, snad se pikle s piklí ujme,

Nejen historie se stále opakuje aneb genitální příručka pro všechny začínající "vladaře", takže dosad si svého oblíbeného diktátora-politika sám:)

Kráva nebeskáKráva nebeskáDavid Duchovny

no Ty kráávo:) Je vidět, že "agent Mulder" není žádné vemeno:)Místy to solidně podojilo moji bránici:)
Příjemne strakatý příběh, jenž nenapsalo žádné kopyto:)muuu a ted hurá na burgerfest (v hovězí věříme:), než se mi zdrcne mléko:)

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Po Levharta považuji Harryho od Nesba za jednu z nej detektivních serií co jsem kdy četl, pak nám začal poněkud " supermanovati a bondovati", ale i tak díky za krásné vzpomínky a ještě jeden relaps:)

Parfém: Příběh vrahaParfém: Příběh vrahaPatrick Süskind

Kde je hranice mezi genialitou a šílenstvím?Mezi vášní a posedlostí?Mezi darem a prokletím?a co všechno (koho:) lze obětovat pro svůj sen?Nic z toho asi nikdy nezjistíte, ale minimálně si přivoníte k tak omamně voňavé knížce ,že její mimořádně silnou a specifickou vůni už z nosu nikdy nedostanete:)

18.11.2014

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

ano, můžete z výborného čaje udělat i druhý nálev, ale už nemá tu sílu, aroma a intenzivní chut toho prvního:)

Hudba tichaHudba tichaPatrick Rothfuss

Tak jako potřebuji u hudby melodii a nosný vokál, tak chci po knize děj, myšlenku a příběh, zde je bohužel"hudba příliš tichá", i když mám autora a jeho hraní se slůvky tuze rád.

HlasHlasArnaldur Indriðason

Políček všem, jenž potřebují x nechutných vražd, u kterých se vyšetřovatel pozvrací, protože nic tak brutálního nikdy neviděl a vrah je vždycky geniální (ostatně stejně jako on:).Drsná a mrazivá krimi jako Island sám (mmch mám tričko"Satan is real", ale skoro nikdo nechápe, že upozorňuje právě na největší zlo, jenž se tak často skrývá v nás.

Černobílý světČernobílý světKathryn Stockett

Nevím jestli je to ted - svět lepší a ponižované černé otrokyně, jen nenahradila mexičanka, ukrajinka atd jen jsou sice svobodné, ale mnohdy mají ještě horší podmínky a možnosti:(
Každopádně přesto má smysl takové příběhy vyprávět.
Téma silné, ale doporučuji spíš film, protože zpracování knihy je slabší.

Císařovy čepeleCísařovy čepeleBrian Staveley

Nečekané pirátské přepadení, čerstvý vítr do povislých plachet fantasy žánru. Kapitána Staveleho jsem zatím neznal, ale jeho čepele tnou dostatečně hluboko, abych se s ním vydal na další plavbu vstříc" neotesanému trůnu":)

Složka 64Složka 64Jussi Adler-Olsen

Král je mrtev (Larsson) at žije král:)Nyní už mistr svého řemesla Olsen, nám ze svého šuplíku odtajnil složku obsahující jeho nejsilnější příběh, jenž navíc okořenil vrcholnou dávkou nejen cynického humoru (Carl), omamné exotiky (Asad) a žen (u Rose to množné číslo opravdu platí:) u kterých nezůstane jedno "prkýnko" suché a jako každou ji nelze nemilovat a nenávidět zároveň, navíc v dokonalém lidském a literárním spojení.

UčedníkUčedníkHans Rosenfeldt

Sebastian je můj přesný opak (stydlivého, věrného, romantického snílka:) a místy mu "dost šibe", čímž jen potvrzuje klišé, že psychiatr je jen dobře placený psychopat:), ale zatím to má myšlenku, hloubku, styl a "grády".

Temná tajemstvíTemná tajemstvíHans Rosenfeldt

Tak tu máme nového "hrdinu" a jak bývá v posledních letech, nejen v komiksovém světě, zvykem, není to zrovna Mirek Dušín:), ale nenapravitelný děvkař, jenž má, i dnes tak potřebné, trauma z minulosti.Autoři nejsou žádná ořezávátka a je to na kvalitě příběhu a hlavně propracované psychologii a interakci postav poznat (stejně jako rukopis z filmové série Most).
I když je mojí nejoblíbenější postavou Billy, tak mě Sebastian "přefiknul" parádně, takže mu rád dám (možnost) i příště:)

11.09.2018

AfterdarkAfterdarkHaruki Murakami

Murakami mě vždycky dostane,nenápadně se plíží(místy snad až vleče:)krajinou kde se zdánlivě nic neděje,ale nakonec to vždycky skončí sprintem,nádhernou překypující vegetací,jenž Vám pořádně rozbuší srdce.

PsychoPsychoRobert Bloch

Pro dnešní generace už bohužel zapomenutý autor, přesto pan vypravěč..knihu jsem nenasytně zhltnul téměř za jeden večer (lituji jen, že je to jeden z mála románů, kde jsem neutekl obsahu filmové verze před přečtením, protože jinak by se dostavil jeden z největších wtf momentů mé čtenářské historie:)jinak od pana Blocha doporučuji: "Vlak do pekla a jiné povídky"

Jak zacházet s nemrtvýmiJak zacházet s nemrtvýmiJohn Ajvide Lindqvist

Výborná myšlenka od mého oblíbence, ale její zpracování mě zklamalo.Myslím, že se z toho dalo"vytřískat mnohem víc a lépe"...na téma vyrovnání se se smrtí (návratem) našich milovaných a o tom co jsme pro ně schopní obětovat atd, bylo napsáno x lepších knih (v čele se"Řbitovem zvířátek")

30.10.2015

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Hola hou...Olsenova posádka vyrazila na další seč (po vylovení vzkazu v láhvi:)Plavba je to přímá a zběsilá, moře je temné a vzdouvá se v bouři,přesto lod pevně drží pohromadě (nikde nic nedrhne a nepráchnivý:)
Starý lišák kapitán Morc a jeho plavčík Asad kolem sebe střílí-šíří "prach a broky" jako o život:), jen tu Rose bych okamžitě prodal do otroctví či hodil přes palubu:)
Každopádně na jejich příští výpravě určitě nebudu chybět..takže námořnické ahoooj

23.11.2015

Oceán na konci uličkyOceán na konci uličkyNeil Gaiman

Neil umí i líp (nebo už jsem na pohádky prostě starej:)