berau berau komentáře u knih

Chraň svoje srdce Chraň svoje srdce John Eldredge

Mnoho lidí překvapí, že naše srdce má nejen funkci definovanou z medicínské hlediska jako čerpadlo k zajištění oběhu krve v těle, ale že má i duchovní rozměr.
A právě to naše duchovní srdce bychom měli stavět v našich životech na první místo, otvírat ho jak směrem nahoru, tak k lidem kolem sebe a všemožně o něj pečovat, abychom neutrpěli nevratný duchovní infarkt.

15.12.2018 3 z 5

Český Krumlov -  od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví Český Krumlov - od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví Martin Gaži

Tisíc stran nabitých informacemi o našem nejkrásnějším městě, alespoň z architektonického pohledu určitě. Co se týče oddílu knihy věnovanému obyvatelům města, tak bych přivítal více příspěvků o všedním životě německy mluvících obyvatel, přeci jen v historickém jádru jich žila drtivá většina. Myslím, že za nynější vylidněností centra města stojí právě nespravedlivé vyhnání původních obyvatel, kteří k němu měli osobní vztah. Kdyby zde mohli zůstat, zřejmě by nedošlo v devadesátých letech k hromadnému skupování domů pokoutními fiktivními společnostmi, následnému nasekání hotelů a pensionů a konečné proměny města v mrtvý skanzen.

21.10.2018 4 z 5

Mistr Kampanus Mistr Kampanus Zikmund Winter

Winter popsal historické reálie velice věrně a mnozí současní spisovatelé jako třeba Bauer by se od něj mohli učit.
Zajímalo by mne ovšem zdali byl sám autor katolíkem či protestantem, protože nelze si nevšimnout jeho náklonnosti ke všemu evangelickému na úkor katolíků a především jezuitů. U těch by se to dalo přičíst uměle vytvořené, pomýlené obrozenecko - havlíčkovské averzi, do jejíž doby lze zařadit i Wintera...

06.10.2018 3 z 5

Cesta divokého muže Cesta divokého muže Richard Rohr

Jako jeden ze stěžejních bodů, autoři probírají téma iniciačního rituálu u nedospělých mužů a jeho absenci v moderní společnosti. Autorské doporučení biřmování jako novodobý druh tohoto rituálu, nemohu přijmout. Sám s ním mám svou zkušenost a nemohu říci, že by mne to nějak pozitivně poznamenalo. Možná to bude tím, že jsem se nechal pokřtít až v dospělosti :-)

01.08.2018 3 z 5

Dary Ducha svatého Dary Ducha svatého Hans Buob

Je to přednáška Hanse Buoba už z roku 1983 a bohužel ta názorová zastaralost je tam znát.
Základ knihy je v pořádku, ale někdy například příliš okaté obhajování neomylnosti dogmat 2 vat. koncilu, z toho dělají příliš upjaté čistě katolické čtivo.

24.07.2018 2 z 5

Cesty ve znamení kříže Cesty ve znamení kříže Zdeněk Kalista

Především tehdejší misijní cesty do Číny dosti nápadně připomínají ty dnešní. Odpor nejvyšších představitelů Číny proti křesťanství, od císaře až po komunistický aparát, je konstantní.

05.06.2018 3 z 5

Otče, odevzdávám se ti Otče, odevzdávám se ti Wilfrid Stinissen

Proč Bůh stvořil člověka a dal mu svobodu hřešit?
Nebylo by lepší, kdybychom byli stvořeni rovnou v nebeském stavu, neschopni jakéhokoli hříchu?
Vše co máme, nám dává Bůh, ale co mu dáváme my?
A v tom tkví ta podstata naší existence, Bůh chce abychom my, dali také něco jemu, abychom se mu vydali a odevzdali zcela a úplně a to lze jen skrze tu naší životní trnitou pouť, která by měla být naplněna konáním dobra a pokud možno prosta páchání hříchů. Jedině přes osobní poušť každého z nás vede cesta k Bohu a k dokonalému pochopení a souznění s ním. Na tyto a další příbuzné otázky, dává autor prostřednictvím této knihy téměř dokonalou odpověď.

23.05.2018 5 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Na dnešním autorském čtení mne překvapila především přemíra užitých vulgarismů jako výrazového prostředku. Přemýšlel jsem, zdali by se autorka bez nich dokázala obejít a přitom nenabýt dojmu, že to utrpí na výstižnosti díla. Také jsem si nebyl jist, co se honí hlavou ženě, která by chtěla zavírat muže do převýchovného zařízení, aby se zde léčili ze své "nadřazené" úlohy ve společnosti... možná to byla nadsázka, ale přesto to autorku někde hluboko v mysli napadlo.
Jen podotýkám, že nejsem žena a možná právě proto si tuto mětaky-knihu nepřečtu.

02.05.2018

Ten, kdo byl alespoň jednou na vodě či na vandru, tak se v tom musí najít. Já osobně jsem zažil v životě hned několik stejných momentů, které Klapka tak vtipně vypointoval do dokonalosti. A to včetně předčasného a zbabělého úprku z řeky domů :-)

18.04.2018 3 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Je to outlá knížka o necelých 150 stranách, ale obsahově a myšlenkově se připravte na tisícistránkovou bichli, která vás po přečtení dovede ke zjištění, že v celém svém životě, na každém kroku, volíte mezi dobrou cestou a tou špatnou, na kterou vás zkušeně postrkává ten zlej.

01.04.2018 5 z 5

O psech, zlodějích, strážníkovi i jiná vyprávění O psech, zlodějích, strážníkovi i jiná vyprávění Jerome Klapka Jerome

Některé příběhy byly slabší a pro člověka 21. století možná i ne zcela srozumitelné reálie století devatenáctého, ale některé byly co se týče humoru
(typicky anglického), přímo skvostné. Např. koupě nemovitosti starou dámou, mne naprosto odrovnala.

18.02.2018 3 z 5

Cesta srdce Cesta srdce Henri J. M. Nouwen

Poustevnický či mnišský duchovní život založený na samotě a mlčenlivosti není úplně pro každého, ale ne nadarmo, se chodilo právě k těmto otcům pouště pro radu a inspiraci. V další části knihy jsou hezky popsané všechny druhy modliteb a způsob jak s nimi pracovat.

14.02.2018 4 z 5

Poselství shůry Poselství shůry Anselm Grün

Někteří andělé my byli svým poselstvím bližší a někteří vzdálenější, ale to už vychází z unikátnosti povahy každého jednotlivého člověka.Každopádně po přečtení, vám tato kniha o vás samotných a o vašem nitru prozradí mnohem více, než jste dosud věděli.

16.01.2018 4 z 5

A Bůh viděl, že je to dobré A Bůh viděl, že je to dobré Carlo Carretto

Nejsilnější je pro mne pasáž o svobodě, kterou nám bůh dal. Carretto krásně použil fiktivní monolog boha, který je určen člověku, aby si uvědomil, že dostal dar svobody a že je tudíž zodpovědný za své kroky na tomto světě, ty dobré i ty špatné.

19.12.2017 4 z 5

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Dušan Třeštík

Tak důkladná někdy až detektivní práce Dušana Třeštíka s neuvěřitelně poctivým porovnáním všech dostupných pramenů, nemá srovnání s ničím co tu bylo o prvních Přemyslovcích kdy napsáno.

17.12.2017 5 z 5

Encyklopedie Keltů v Čechách Encyklopedie Keltů v Čechách Jiří Waldhauser

Vím, že je to jen encyklopedie, ale čekal jsem trochu více informací především o našich předních oppidech, jako jsou Závist, Stradonice či Třísov. Bylo toho opravdu pomálu, což se nedá říct o spoustě chyb ve jménech lokalit. Také je třeba vzít v potaz zastaralost publikace, je to už přeci jenom 20 let. Chtělo by to něco novějšího.

21.10.2017 3 z 5

Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Michal Lutovský

Když vidím jak málo toho víme o většině slovanských hradišť v této encyklopedii obsažených, tak se bojím, že archeologové nebudou mít jasno ani za dalších sto let...

29.09.2017 3 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

Vypravěčsky zcela nadprůměrné, ale ten úzus o Zikmundovi jako lišce ryšavé, to už je snad dnes překonané. Zikmund je už v moderní době považován především za schopného panovníka. Taktéž autorova dehonestace moravských Lucemburků mi nepřišla objektivní.

08.09.2017 3 z 5

Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život kolektiv autorů

Tato edice měla velký potenciál, ale nakonec se to až úplně nepovedlo, příspěvky některých autorů vypadaly jako reklama na vlastní podnikání (viz. restaurace a kulinářství). Škoda.
Nejlépe z toho asi vychází tento díl o Novohradských horách.

06.07.2017 3 z 5

Ilustrovaná encyklopedie českých hradů Ilustrovaná encyklopedie českých hradů Tomáš Durdík

Co se kastellologie týče, tak jsem si myslel, že nic a nikdo už nemůže překonat práce Sedláčka a Menclové, ale nyní s odstupem času musím konstatovat, že co se týče tohoto oboru je třeba dát na jednu roveň jména tři:
Sedláček, Menclová, Durdík.

06.07.2017 5 z 5