Beltrix Online Beltrix komentáře u knih

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

To, co fungovalo v prvním díle, funguje i tady - sympatický hlavní hrdina, kulisa Londýna, rutinní policejní práce šmrncnutá magií a její (zne)užíváním. Snad jen trochu mi vadilo, že skoro od začátku se dalo odhadnout, kdo za vše může, takže jako detektiv z toho hlavní hrdina vyšel jako trouba.

17.03.2024 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Správný mix magie a reálného světa, tentokrát reprezentovaným současným Londýnem a policejní prací. Hlavní hrdina je sympaťák, příběh poutavý, co více si přát?

10.03.2024

Královny válečnice: žezlem a mečem Královny válečnice: žezlem a mečem Antonia Fraser

Velmi čtivá historická práce, která je však pochopitelně ovlivněna dobou, v níž byla napsána, proto není již stoprocentně aktuální. Nicméně velmi dobře představuje nejrůznější výrazné ženské osobnosti z různých koutů světa. Výtku bych měla jedinou - chápu, že je Boadiccea důležitou historickou postavou, přesto je však jejímu příběhu (částečně opakovanému při porovnávání s dalšími královnami) věnováno neúměrné množství času.

03.03.2024 5 z 5

Inteligentní čtení v internetovém věku Inteligentní čtení v internetovém věku David Gruber

Dobře známé know-how shrnuté do trojknihy a doplněné množstvím cvičení a testů. Potud se jedná o užitečnou knihu. Co tomu však notně kazí hodnocení je styl autora, který nikdy nezapomene zdůraznit svou jedinečnost - jasně, přiměřené sebevědomí je potřeba, ale zhruba deset stran věnovaných chvalozpěvům na autora fakt není zábavné číst. Kromě toho ale z knihy vyzařuje pohrdání lidmi, kteří ještě neobjevili tuto "jedinečnou metodu".
Jedná se o knihu, která by měla zlepšit rychlost čtení a porozumění textu, tedy zabránit ztrátě času. Jen těžko se to však může udát, když je v knize (hlavně v testech) množství překlepů a chyb, které čtenáře maximálně tak přinutí zpomalit ve čtení, aby vlastně pochopili, proč je najednou uprostřed věty tečka místo čárky. Zarazí to obzvláště když se jedná o již osmé vydání. Kromě toho - opět s odkazem na cíl knihy - nepochopím, proč někdo autora nenaučil vytvářet obsahy. Aneb stostránková kniha vážně nepotřebuje třístránkový obsah, který navíc ani není ani nijak prakticky členěný.
Ztráta času. Určitě se najde lepší a modernější kniha s podobnou tematikou.

06.02.2024 2 z 5

Kniha sestává z velmi zajímavých kapitol pojednávajících o životě válečného zpravodaje. Své místo tu má vše - popis techniky, dramatické situace, beznadějné situace, ale i dopad na rodinu novináře. Jako celek to však trochu působí chaoticky, skoky v čase a místě šly jistě spojit lépe.

06.01.2024 4 z 5

Žurnalistická profese 2.0 Žurnalistická profese 2.0 Jan Jirků

První část práce má výrazně kompilativní charakter, druhá práce se soustředí na provedený výzkum. Bohužel je vidět, že práce vychází pravděpodobně z nějaké bakalářské či diplomové práce, tedy má i její značné nedostatky - snaha za každou cenu natáhnout práci, ať už nekonečným opakováním, vždy jen s mírnými obměnami, toho samého a nedostatečné využití dat z dotazníku.

28.12.2023 2 z 5

Pohár bohů Pohár bohů Rick Riordan

Je to a není to Percy. Fantastická akce, sarkastický Percy a nemožní bohové - kombinace, která fungovala v původní sérii, funguje bezvadně i tady. Přesto je znát výrazný posun v Riordanově psaní - přeci jen je to skoro patnáct let od poslední knihy z Percyho pohledu. Byť jsem četla v rozhovoru s autorem, že se pořád snaží cílit na stejnou věkovou kategorii čtenářů, tak tato kniha, respektive její hrdina, rozhodně působí mnohem starší, s výrazně jinými problémy, prožíváním a pohledem na život. Nicméně rozhodně to ničemu nevadí, ba naopak. Moderní kulturní odkazy, větší introspekce hlavního hrdiny a kratší formát knihy působí velmi svěžím dojmem.

24.12.2023 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Zpočátku se mi zdálo, že kniha bude komentářem k americké společnosti a jejímu vztahu k černošské populaci, ale nakonec se ukázalo, že jde mnohem více o milostný příběh, což mě mírně zklamalo, protože postavy mi přišly poněkud ploché, zatímco postřehy o americké a především nigerijské společnosti byly opravdu vytříbené a povedené.

10.12.2023 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Ach to typické prokletí druhých dílů - navazují na úspěšný první díl, ale ještě nepřinášejí rozuzlení. Bouře a vzdor představuje několik nových a zajímavých postav (bohužel zajímavějších než hlavní hrdinka sama) a nová místa, ale nabízí i návrat do míst důvěrně známých, leč změněných. Nechybí ani akčnější scény, zvraty a intriky. Proč tedy jen tři hvězdičky? Protože chybí něco navíc, co by mě lákalo knihu přečíst znovu; chybí hlubší zapojení do tohoto světa a jejich postav, byť je kniha v první osobě, tak emoce hlavní hrdinky mi přišly velmi ploché a cítěné s odstupem.

15.11.2023 3 z 5

Preludia a nokturna Preludia a nokturna Neil Gaiman

Komiksy nejsou pro můj mozek vůbec oblíbený žánr, protože nemám pocit, že zvládnu vstřebat vždycky celý obraz. Přesto jsem se rozhodla dát šanci tomuhle dílu, které mnozí považují za jedno z nejlepších, alespoň co se komiksů týče. Nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Příběh i provedení se mi líbí, byť některé části příběhu se vyřešily takřka bez námahy. Každopádně se těším na další část této na hluboké myšlenky bohaté série.

07.11.2023 4 z 5

Sonety / (Milenčin nářek) (dvojjazyčná kniha) Sonety / (Milenčin nářek) (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Dvojjazyčné vydání je rozhodně zajímavé, bavilo mě porovnávat originál s českou verzí, byť jsem měla jisté stylové výhrady k některým rozhodnutím překladatele. Samotné sonety mě překvapily, vždy jsem je považovala za prostý soubor básní různého typu, ale jde o poměrně tematicky uzavřený rámec, v podstatě jeden velký příběh. Obecně je pro mě poezie trošku záhadou a ani tady nemůžu říct, že by mě nějaký sonet vyloženě chytil za srdce, přestože Shakespearovy verše o moci poezie učinit objekt jeho zájmu nesmrtelným mě - vzhledem k tomu, jak proslulý autor je - pobavila.

04.11.2023 3 z 5

Řekli, abych přišla sama: Má cesta do srdce džihádu Řekli, abych přišla sama: Má cesta do srdce džihádu Souad Mekhennet

Kniha nabízí velmi zajímavý vhled do života reportérky Souad Mekhennet a její práce, při níž se velmi často dostala do konverzace s významnými lidmi islámského světa. Jakožto Němka s marocko-tureckými kořeny také přináší vhled do života druhé generace přistěhovalců, přičemž se zdá, že existují pro tyto lidi dvě hlavní cesty - buď se za cenu extrémního úsilí vzdělávat a snažit se prosadit v profesi i přes překážky (jako to udělala autorka)), nebo zvolit snazší cestu a radikalizovat se.
To, že se mi dostala tato kniha do rukou zrovna v tuto dobu (zhruba týden po útoku Hamásu na Izrael), se zdá jako zajímavá náhoda. Nicméně se na tom, jak moc se západní média a státníci nevěnují strašlivé situaci Palestinců ukazuje, jak moc pravdivá tato kniha je. Jak potřebná je. Bohužel si však také myslím, že se na jejím základě dá také odhadnout, že celá situace povede k ještě větší radikalizaci. Těžko říct, jak z tohoto ven, koneckonců ani sama autorka nenabízí přímé řešení.

16.10.2023 5 z 5

Novinářky Novinářky Linda Bartošová

S Lindou Bartošovou v roli moderátorky jsem měla už zkušenost z podcastů, přesto nemůžu říct, že bych nebyla zklamaná, že i do knižní podoby se dostaly její dva zásadní nešvary - snaha dokončit myšlenky zpovídané a "k tomu se ještě dostaneme".
Hlavním tahounem pro přečtení knihy tak byly novinářky, s nimiž vedla rozhovory, přičemž opravdu jde o ty nejznámější jména na české scéně, a tak bylo zajímavé nahlédnout trošku i do jejich hlavy a soukromí.
Po přečtení několika rozhovorů je však naprosto jasné, že autorka měla jasný záměr, čemu se chce věnovat - sexismus v novinářském prostředí a feminismus (což jsou jednoznačně důležitá témata) - to vše v poměrně stejné struktuře: otázka na začátky, na šéfy, na sexismus, na děti, na nejzajímavější kauzu jejich kariéry a pak rada pro začínající novinářky - ale myslím, že kdyby se tak striktně nedržela tohoto úzkého pohledu, mohla se v těch rozhovorech dostat k mnohem zajímavějším věcem.

17.09.2023 4 z 5

Que el pueblo mande! Que el pueblo mande! Radek Buben

Musím přiznat, že o oblasti Jižní Ameriky nemám příliš mnoho znalostí, proto pro mě tato kniha působila tématem zajímavě. Bohužel samotné pojetí nijak převratné není.
První polovina knihy věnující se definicím pojmů stát a populismus působí spíše kompilačním dojmem, druhá část přináší tři případové studie, které však obsahují takřka prostý popis, bez většího přesahu.

13.09.2023 3 z 5

Anglická čítanka Anglická čítanka František Marek

Tato anglická čítanka nabízí opravdu vhodně vybrané ukázky z děl anglicky píšících klasiků, včetně námětů k diskuzi.

20.07.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Ohromné trauma ze ztráty matky a snaha vyrovnat si účty s paparazzi a královskou rodinou = dostala jsem přesně to, co jsem od knihy čekala.
Kniha jako taková je poměrně čtivá, bavily mě části z dětství, ty armádní jsem až tolik nedocenila.
Trošku na sílu mi přišla snaha o to učinit z Harryho někoho, kdo je vždycky v právu, vůbec nežárlí, miluje prostý život, versus jeho bratr, který nesmírně žárlí, chová se agresivně a nepochopitelně - viz například popisy domů a oblečení, "Willy" odmítající strávit s Harrym předsvatebním noc (protože má doma tři malé děti, přičemž nejmladší je třítýdenní miminko, což je taktně zamlčeno)... Příliš skrytá nebyla ani snaha připomenout všechny možné už zapomenuté skandály královské rodiny.

15.05.2023 3 z 5

Nápady laskavého čtenáře Nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

Zatím nejméně povedená kniha z počátku Vieweghovy tvorby. Mnohdy zbytečně vulgární a stylově nedotažené.

08.05.2023 3 z 5

Král Lear Král Lear William Shakespeare

Zatím nejlepší Shakespearova hra, kterou jsem četla. Postava Leara je tak krásně komplikovaná - jeho pýcha, stáří, otcovství, to vše vytváří silnou kombinaci, která však brání čtenáři s ním plně sympatizovat.

10.04.2023 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Do této knihy jsem se pustila na základě poměrně kladných hodnocení seriálu a musím přiznat, že se mi tím vrátila čtenářská vášeň. Vstoupit do nového světa (a obzvláště toho fantasy) je vždycky vzrušující a GrishaVerse nezklame. Byť je kniha psána v první osobě, tak hlavní hrdinka působí sympaticky, takže se to dobře čte; mým hlavním zájmem ale zůstává tajuplný Darkling.

09.04.2023 5 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Antonia Fraser

Život Marie Stuartovny, královny skotské, byl opravdu plný tragických událostí. Kniha Antonie Fraser mísí poměrně dobře fakta se čtivým příběhem, byť v žádném případě nejde o historický román.

10.02.2023 4 z 5